Niepełnosprawny a przepisy PZW

/ 35 odpowiedzi
Witam, cześć.
W jaki sposób traktować osobę niepełnosprawną powyżej 16-tu lat. Fizycznie jest wszystko w porządku. Niepełnosprawność intelektualna nie pozwala Mu na wiele (dla nas oczywistych) zachowań, i nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Ale posługuje się wędką, że pewnie wielu by zdziwiło.
Czy są przepisy, które zezwalają na wędkowanie w takim przypadku. Bez Karty Wędkarskiej i odpowiednich opłat składek dla takiej osoby? Pod opieką oczywiście.
kasalka

I nie chodzi mi o działanie w ramach stowarzyszeń na rzecz takich osób lecz indywidualnie.
Jadę nad wodę PZW w towarzystwie osoby niepełnosprawnej, która będzie ze mną wędkować. (2011/03/15 01:01)

greyhunter

Kolego chęnie bym pomógł ale nie jestem w 100% pewny.Najlepiej poczekać na któregoś z kolegów działaczy...Choć wg mnie nie ma nigdzie zapisów działających na waszą korzyść - ale tak jak piszę nie jestem najbardziej kompetentny w tej kwestii...W sumie szkoda że takowych nie ma- i w tej sprawue chciałbym się mylić...

pozdrawiam i powodzenia

p.s. przypominaj się jakby coś ze sprawą może coś znajdziemy...

(2011/03/15 01:28)

użytkownik26223

O ile się orientuje to musi mieć karte ;według zapisu w RAPRze Osobami zwolnionymi z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są cudzoziemcy czasowo przebywające w Polsce oraz dzieci do lat 14.
Nikogo z PZW niestety ale inwalidztwo nieobchodzi
osoba taka ma tylko prawo do zniżki w opłatach o ile zarabia mniej niż 800 zł.Jeślic zarabia więcej to już opłata jest w zwykłej wysokości. (2011/03/15 09:41)

withanight88

Niestety Pzw niepełnosprawność traktuje na równi z normalnym funkcjonowaniem , nie ma żadnych zniżek ani ulg dla takich osób. A być powinny. 

Trzeba by wyrobic karte( tylko jak takie osoby maja zdawać karty ??) oplacic składki ( ulgowe na szczęście).

Sproboj napisac do ZG opisz sytuacje może da się coś zrobic?

(2011/03/15 09:49)

użytkownik57785

Niestety Stowarzyszenie PZW nie zadbało o tego typu udogodnienia w postaci darmowej przynależności do Związku Wędkarskiego. Statut PZW jedynie przewiduje w paragrafie 7 punkt 19 , cyt."19) działania na rzecz osób niepełnosprawnych;".... Lecz co przewiduje autor w tak szerokim pojęciu, tego nie wie nikt. Napewno nie dotyczy to zniesienia opłat dla osób niepełnosprawnych. Jednakże jest jedno wyjście, mianowicie pisemna prośba o jakieś ulgi w opłatach dla takiej osoby, skierowana do Zarządu Okręgu. (2011/03/15 10:06)

użytkownik997

Kolega nie ma obu nóg ale karte i pozwolenie musi mieć,co prawda płaci dużo mniej ale musi posiadać wszelkie dokumenty do wędkowania (2011/03/15 10:06)

Gruzinek

Wg. mnie statut PZW nie zabrania aby członkiem jego była osoba niepełnosprawna intelektualnie; wtedy stosuje się (winno się stosować) przepisy tak jak dla młodzieży do lat 14 - też nie mają pełnej osobowości prawnej - (opłata dla członka uczestnika) i bez karty pod nadzorem prawnego opiekuna (z kartą) łowi ile tylko chce.
Faktem jest, że ustawodawca nie wprowadził szczegółowych przepisów ale strażnicy PSR czy SSR chyba nie są upośledzeni intelektualnie i widzą jak się ma sprawca takiej osoby.
Ostatecznie gdy osoba taka jest w towarzystwie prawnego opiekuna (z kartą) moża w ramach jego stanowiska, na jedną wędkę łowić jak nieletni do lat 14 (bez żadnych opłat i legitymacji).
Wg. mnie ten post powinni przeczytać wszyscy komendanci i strażnicy PSR i SSR.

Pozdrawiam (2011/03/15 13:52)

Gruzinek

Kolega nie ma obu nóg ale karte i pozwolenie musi mieć,co prawda płaci dużo mniej ale musi posiadać wszelkie dokumenty do wędkowania

Krystianek23 sytuacja z niepełnosprawnym fizycznie ma się troszkę inaczej niż z  niepełnosprawnym intelektualnie (w zależności jak jest stopień upośledzenia względnie ubezwłasnowolnienia) takiej osoby.
Wg. mnie obie te grupy osób, nie mogą być w żadnym stopniu dyskryminowane przez PZW i traktowane z dużą dozą wyrozumiałości oraz szacunku.
Dla takich ludzi wędkarstwo jest niejednokrotnie formą terapii, której nie jest w stanie zapewnić niejedna placówka służby zdrowia w naszej RP (2011/03/15 14:04)

greyhunter

"Statut PZW jedynie przewiduje w paragrafie 7 punkt 19 , cyt."19) działania na rzecz osób niepełnosprawnych...."

Jak dla mnie to właśnie było by w mocy... nawet na szczeblu okręgowym.Trzeba by się zwrócić do odpowiednich osób i jeśli stopień upośledzenia intelektualnego jest znaczny (uniemożliwia nawet samo zdanie egzaminu) poprosić o wydanie dokumentów ręcząc za tę osobę...Proponował bym spotkanie się z członkiem zarządu i rozmowę w tej sprawie we trójkę...

Każdy wie chyba jak ważna jest terapia w chorobie a wędkarstwo jako hobby ale także sport jest dziedziną z której terapia mogłaby naprawdę wiele wynieść...Moim skromnym zdaniem powinno się ją traktować na równi z terapiami opartymi na kontakcie ludzi z końmi, psami czy delfinami...Prawdzie powiedziawszy drodzy koledzy to dziwie się że jeszcze nie spotkałem się z grupami terapijnymi z tego zakresu...

Temat jak najbardziej poważny więc będę go czujnie śledził...

(2011/03/15 14:46)

użytkownik63149

Sprobuj skontaktowac sie ze stowarzyszeniem "SART"  http://www.sart.org.pl/  tam dziala kolo wedkarskie osob niepelnosprawnych i jezeli przedstawisz swoj problem z pewnoscia Ci pomoga. Pozdrawiam (2011/03/15 19:02)

kasalka

Dziękuję Wam za zainteresowanie i opinie na ten temat.
Zacznę działanie od zapytania ZG jaki oni mają stosunek do takiej sytuacji. Może jest jakieś rozwinięcie punktu "działanie na rzecz niepełnosprawnych"
Zobaczymy i poinformuję jak coś więcej będzie mi wiadomo.
pozdrawiam (2011/03/15 22:45)

kasalka

Jeśli znajdziecie chwilę przeczytajcie
"M.P. z dnia 13 sierpnia 1997" uchwała sejmu "Karta Praw Osób Niepełnosprawnych" (Monitor Polski)
i
http://www.niepelnosprawni.gov.pl/uprawnienia-osob-niepelnosprawny/sport--/ (2011/03/16 00:57)

greyhunter

Sprawdzę jak najbardziej.. (2011/03/16 01:19)

greyhunter

I jak kolego??? Miałeś czas i coś załatwiłeś? Jak wskórasz cokolwiek to daj znać... (2011/03/16 22:10)

adamoski

Osoba upośledzona intelektualnie nie może zostać ukarana, nie ma więc mowy o żadnych mandatach itd. Nikt logicznie myślący też takowego wystawiać jej nie będzie. Bierz chłopaka nad wodę i nie zważaj na nic. Kwestia uregulowania prawnego tej sytuacji jest ciekawa, ale co byś się nie dowiedział idź na ryby z nim:) Pozdrawiam.    (2011/03/16 22:28)

kasalka

Wynik korespondencji z Panem Rzecznikiem ZG PZW

"Pozdrawiam
Nie ma takiej intepretacji. Praca wśród osób niepełnosprawnych oznacza
działalność organizacyjną  w środowisku osób niepełnosprawnych celem
upowszechnienia wędkarstwa oraz udzielenia pomocy w adaptacji społecznej
poprzez wędkarstwo, ale nie oznacza osobnego trybu (warunków) uprawiania
wędkarstwa, poza tymi warunkami, które są niezbędne , by takie uprawianie
wędkarstwa stało się możliwe i bezpieczne, np. poprzez odpowiedni dostęp do
wody, zabezpieczenia pomostów itd. Trudno w tych okolicznościach mówić o
odrębnych warunkach dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, skoro
ustawa określa niezbędne warunki do uprawiania amatorskiego połowu ryb, a
RAPR zawiera przepisy, których należy przestrzegać w trakcie wędkowania.
Jest w tym i kwestia odpowiedzialności za czyny takiej osoby, jak i za
warunki do korzystania przez nią z uprawnień jakie przysługują osobom w
pełni sprawnych i w odpowiednim wieku. Stad brak interpretacji. Trzeba nad
tym popracować i dlatego zwrócimy się do współpracujących z PZW stowarzyszeń
dla osób niepełnosprawnych o pomoc w wypracowaniu stanowiska.

Antoni Kustusz
rzecznik prasowy ZP PZW

----- Original Message -----
From: "Lukasz Kasa" <kasalka@op.pl>
To: <rzecznikprasowy@zgpzw.pl>
Sent: Wednesday, March 16, 2011 12:23 AM
Subject: Niepełnosprawny a przepisy PZW

Witam.
W jaki sposób należy interpretować przepisy PZW w stosunku do osoby
niepełnosprawnej intelektualnie?
Młody człowiek powyżej 16-go roku życia, fizycznie sprawny. Natomiast jego
niepełnosprawność umysłowa uniemożliwia zdanie egzaminu i wyrobienie Karty
Wędkarskiej.
Czy w takiej sytuacji, zabierając tą osobę ze sobą nad wodę PZW (celem
wspólnego wędkowania), można zastosować paragraf 7 punkt 19) Statutu PZW
"działania na rzecz osób niepełnosprawnych;"?
Czy można uznać taką osobę jako "niezrzeszony w PZW  w wieku do 14 lat" lub
"Członka PZW do lat 14" po dokonaniu stosownych opłat? A może jest inna
interpretacja tego zapisu.

--Pozdrawiam Ł."

Zadam pytanie Rzecznikowi Praw Osób Niepełnosprawnych. Ciekawe jakie jest jego zdanie na ten temat.
Czy obowiązujący w trakcie łowienia RAPR dyskryminuje niepełnosprawnych?
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/997 (2011/03/17 13:47)

Norbert Stolarczyk

Nie dyskryminuje.
Choć tak można to odczuć w pierwszych chwilach analizy. RAPR jak i zarówno jego Autor ZG nie uwzględnił tej grupy społecznej w swoich zapisach ograniczając się jedynie do informacji o wspieraniu osób niepełnosprawnych obowiązki zaś przerzucając na pozarządowe społeczne organizacje wspierające osoby niepełnosprawne min w sporcie. (2011/03/17 16:34)

greyhunter

Witam i pozdrawiam...

Widzę że kolega działał i to się chwali. Teoretycznie z dobrej strony się za to wziąłeś choć praktycznie .... zawsze jest jakieś ale. Fajnie, że masz odwagę i chęć zaczynać od prawnego załatwienia sprawy od samej "góry".

Wg mnie Kolego powinieneś spróbować jak to mówią w wojsku od najniższego szczebla....w Twoim (WASZYM) kole. Może uda się "polubownie" na zasadzie członków i zarządzających kołem wpisać kolegę i nadać mu status (bez dochodzenia kto, komu i za ile) lub może ( w wersji bardzej oficjalnej) udało by się w ramach promocji koła "ufundować" mu opłaty jako członkowi honorowemu lub nawet jeśli koło miało by chęć zrobić z tego wydarzenie (np: przy najbliższych zawodach). Ściagnąć jakiegoś dziennikarza miejscowej gazety, wręczyć kartę z opłatami, pstryknąć kilka fotek..."Koło Wędkarski XXXXXX na rzecz niepełnosprawnych"....

(2011/03/17 18:08)

adamoski

Dla mnie pomysł bomba!!  Popieram. 

(2011/03/17 22:05)

kasalka

Fakt, słowo dyskryminacja może jest na wyrost, ale dlaczego chcąc pomóc takiej osobie indywidualnie nie mogę.
Wyobraź sobie: przychodzi ojciec, takiej osoby niepełnosprawnej umysłowo, i mówi w prost "- czy zabierzesz NAS na ryby jak będziesz jechał? Chodzi o małego.... jeździliśmy na konie ale chcemy spróbować czegoś nowego"
Nie mogłem odmówić. Byliśmy raz nad wodą i chłopak radzi sobie z wędką, i cieszy Go to.
Rodzice pakują do auta walizki, jest tam wszystko o czym na rybach by marzyć. Ciepłe danie, herbata, kawa... A po powrocie do domu jeszcze pytają "bezczelnie" ile zarobiłem?.Podjąłem ten temat na forum aby zwrócić uwagę na "dostęp do wody" przez niepełnosprawnych intelektualnie. Również aby uzyskać akceptację społeczną dla takiego postępowania.
Zabiorę chłopaka ze sobą kiedy będzie taka możliwość.
nie zależy mi na upublicznianiu mojego działania, a tym bardziej koła w zawodach gdzie i tak zawsze wygrywa właściciel jedynego sklepu wędkarskiego, ale to inny temat.
W świetle RAPR-u, udostępniając i zezwalając na wędkowanie jedną z moich wędek osobie niepełnosprawnej, będę kłusować, czy będzie to coś złego? jak kontrolujący mnie strażnicy ustosunkują się do cytowanego powyżej paragrafu statutu PZW  odnośnie niepełnosprawnych. Raczej nie mają pełnej wiedzy działając w terenie. hm. (2011/03/18 03:10)

Norbert Stolarczyk

Kolego przykład który opisujesz jak najbardziej jest ważny jednak weź pod uwagę fakt, że z rzeczami o których mówisz mają poważne problemy osoby niepełnosprawne które są członkami kół PZW więc jak ma ich nie mieć ktoś z poza tego kręgu w dodatku będąc bez uprawnień.
Uwierz mi, że jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne jest wiele podstawowych kwestii do zrobienia, a następnie gdy stworzony zostanie twardy grunt można rozbudować i inne rozwiązania puki co każdy niepełnosprawny ma przesrane...

Pewnie, że możesz pomóc zabierz znajomego na łowisko specjalne tam w większości przypadków są przygotowane stanowiska dla ludzi z różnymi schorzeniami, nikt nie będzie miał pretensji ty nie będziesz musiał się puszyć widząc służby kontrolne i wszyscy spokojnie połowicie w miłej atmosferze.
Jeżeli o coś walczyć to logicznie, ustanawiając priorytety działania. (2011/03/18 07:32)

kasalka

Temat jest dla mnie ważny i mam zamiar jeszcze trochę informacji na nien zdobyć. Dzięki za nie pomoc.
Czy osoba niepełnosprawna zagraża Ci na łowisku? Dlaczego mam jechać na specjalne łowisko sto, dwieście kilometrów? Zmiana pieluchy u dorosłego jest czymś gorszym?  (większe gówno)
Ostatnim moim zachowaniem jest "puszenie się" na widok kontroli. Czasem nawet dobrze że jest, i można zestaw zwinąć co by robaka na haczyku zmienić, a jak widzą cię z osobą niepełnosprawną to sami nie wiedzą jak się zachować.
Daruj sobie komentarze nie wnoszące nic do mojego problemu.
Podkreślam: "indywidualnie" w świetle RAPR-u, oddając wędkę niepełnosprawnemu umysłowo, działając świadomie, jestem kłusownikiem. Dobrze się z tym czuję i śpię spokojnie. (2011/03/20 06:16)

Macloud25

Witam.Ja z kolei mam pytanie odnośnie składek dla niepełnosprawnych członków pzw.Czy jest jakaś możliwość płacenia mniejszych składek bo mam brata który jest niepełnosprawny i porusza się na wózku,jeśli tak to proszę o podpowiedż.Z góry dzięki...... (2011/03/20 17:21)

withanight88

Odpowiedź masz na samym poczatku tematu ..... Jak wy czytacie ? (2011/03/20 17:23)

kasalka

Odświeżę troszkę.
Drążę temat na swój sposób. O skuteczności... zmianach w przepisach, pogadamy później.
Poruszyłem sprawę, w luźnej rozmowie ze znajomym prawnikiem. Jakie jest Twoje zdanie?
Co do odpowiedzi Pana Rzecznika: Pomijając definicję "statutu". Odpowiedź ta przeczy zapisowi &7 pkt. 19. Albo PZW działa na rzecz niepełnosprawnych albo nie. I nie można takiego działania członka &5 pkt 1, &6, &7, &14. pkt 1, 2. ... który udziela się na rzecz niepełnosprawnych UKARAĆ lub zabronić. Statut PZW określa cele i środki działania Związku, NIE określa trybu, (jak) w Kole, Przy Kole, Indywidualnie... .
RAPR jest tylko ogólnym zestawieniem powszechnie obowiązującego prawa, "wodnego", "ochrony środowiska", "o rybactwie" itd.... jaki obowiązuje w trakcie "wędkowania".
Nie ma w nim określonych zasad łowienia przez osobę niepełnosprawną intelektualnie. Niemogącej posiadać Karty Wędkarskiej, która wydawana jest na podstawie zaświadczenia PZW o zdanym egzaminie.
Nie jest zapisane, więc jest HONOROWANE. Na podstawie przepisów związanych Członek Stowarzyszenia wręcz ma obowiązek udzielenia pomocy osobie niepełnosprawnej.
Jedynie taki Niepełnosprawny Wędkarz MUSI być pod opieką osoby uprawnionej. Nie musi to być opiekun prawny. Nie musi mieć Karty Wędkarskiej, ani być Członkiem PZW. Chyba że opiekun wędkuje-dokumenty i opłaty wg RAPRu
W razie kontroli, za osobę niepełnosprawną intelektualnie, odpowiada opiekun. Jeśli jest  podejrzenie, a w następstwie udowodnione przestępstwo, to kara jest niejako "podwójna". Za siebie i za osobę pod opieką.
Prośba do Was. Nagłaśniajcie temat i problemy niepełnosprawnych w miarę swoich możliwości. Może uda się ruszyć "górę lodową" PZW również w innych sprawach. (2011/04/12 09:28)