Nielegalne wędkowanie ?

/ 236 odpowiedzi / 2 zdjęć

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

bluehornet


Jeżeli ja się zaplątałam i udowodnisz mi mój błąd, to przyznam Ci rację i w tym błędzie nie będę ślepo tkwić.
Czy nie zastanowiło Cię jeszcze, dlaczego nikt nie poparł Twojej teorii ?



Ja popieram - MASTINO ma rację .
(2012/08/10 21:16)

cierpliwy1


Mastino jesteś człowiekiem bardzo zawziętym i stąd było i jest sporo dymu na tym forum.
Ty i tobie podobni liznęli troszkę szkoleń i wydaję się wam ,że wszystko wiecie .Proszę wszystkich o zaprzestanie pisania na ten temat ,ponieważ i tak nikt z was nie przekona pana Mstino .Swoją drogą przepisy w PZW sprawiają czasami trochę trudności są mało przejrzyste jak całe stowarzyszenie. (2012/08/10 21:23)

cierpliwy1


Jeżeli ja się zaplątałam i udowodnisz mi mój błąd, to przyznam Ci rację i w tym błędzie nie będę ślepo tkwić.
Czy nie zastanowiło Cię jeszcze, dlaczego nikt nie poparł Twojej teorii ?



Ja popieram - MASTINO ma rację .



Więc stawia kolację wszystkim ,którzy brali udział w dyskusji hahahahahah (2012/08/10 21:24)

MASTINO


Mastino jesteś człowiekiem bardzo zawziętym i stąd było i jest sporo dymu na tym forum.
Ty i tobie podobni liznęli troszkę szkoleń i wydaję się wam ,że wszystko wiecie .Proszę wszystkich o zaprzestanie pisania na ten temat ,ponieważ i tak nikt z was nie przekona pana Mstino .Swoją drogą przepisy w PZW sprawiają czasami trochę trudności są mało przejrzyste jak całe stowarzyszenie.



I kto to pisze? @bluehoret także twoim zdaniem wie mniej niż ty i reszta filozofów? Argumentów tobie tez brak?  (2012/08/10 21:27)

szkarlupnia3


szkarlupnia, to, ze ty sam se tak wypunktowałeś to według własnego widzimisie, to absolutnie nie ma odzwierciedlenia w art.27, bo tam NIE MA MOWY o pozwalaniu czy niepozwalaniu. Można ukarać  tylko osobę dorosłą, pełnoletnią za fakt wędkowania bez uprawnień. A w tym wypadku każdy Sąd odrzuci zarzut czynności dokonanej przez pozwanego jako osoby fizycznie dokonującej czynu-czyli wędkującej. Wstąpisz do straży np PSR, przejdziesz ileś tam szkoleń, będziesz zapoznawał się z artykułami prawa na codzień, wtedy próbuj punktować sobie prawo według i ustaw i innych regulacji prawnych dotyczących tego i innych aspektów dotyczących wędkarstwa, a tymczasem te swoje punkty sobie włóż w buty. 

dron66 , wkleiłem również i m.in. tobie punkty ustawy mówiące wyraźnie z jakim dokumentem jest osoba UPRAWNIONA do wędkowania, a ty dalej po swojemu. Już oszczędź sobie. 


Kolega Krzysztof (adler) prosił o parę rzeczy więc, weź skończ z poniżaniem i obrażaniem innych uczestników tego forum. Po raz setny usiłujesz zawrócić Wisłę kijem, w tym wątku wypowiadało się do tej pory kilkanaście osób i wszyscy z wyjątkiem ciebie się mylą, ty wiesz najlepiej. Bez przerwy pouczasz, dyskredytujesz i poniżasz innych. Idź lepiej już spać.
Z PSR robisz prawników, mi zarzucasz brak wiedzy i kompetencji. Jest to nieuprawnione zachowanie i nie powinno zostać bez echa ze strony administratorów i moderatorów tego forum. Na koniec pragnę cię poinformować, że nie mam żadnych problemów ze stosowaniem i egzekwowaniem prawa. Nakładam na sprawców wykroczeń mandaty karne, czasem kary pieniężne (ciekawe, czy wiesz jaka jest różnica między karą pieniężną a grzywną), stosuję pouczenia, które ty swego czasu wyśmiałeś publicznie tu na forum twierdząc, że pouczenie nie jest sankcją karną. W szczególnych przypadkach kieruję sprawy do sądu z wnioskiem o ukaranie sprawcy wykroczenia i mam w (wstaw pasujące 4 litery) to co o mnie myślisz. Dobranoc. (2012/08/10 21:37)

u?ytkownik90486


Osoba uprawnioną do wędkowania w naszym kraju jest osoba POSIADAJĄCA KARTĘ WĘDKARSKĄ........ Widzisz coś dalej wymienione z kwitów? To se nie dopisuj i małego chrześniaka w to nie wciągaj, bo to za trudne dla dziecka a dla ciebie niemęskie. 


Ok, jakie dokumenty musi posiadać osoba uprawniona do amatorskiego polowu ryb na wodach PZW? Odpowiedz i nie obrażaj już nikogo ok? Aha i nie iterpretuj prawa i regulaminów, bo nie o interpretacje pytam. (2012/08/10 21:49)

MASTINO


szkarlupnia, to, ze ty sam se tak wypunktowałeś to według własnego widzimisie, to absolutnie nie ma odzwierciedlenia w art.27, bo tam NIE MA MOWY o pozwalaniu czy niepozwalaniu. Można ukarać  tylko osobę dorosłą, pełnoletnią za fakt wędkowania bez uprawnień. A w tym wypadku każdy Sąd odrzuci zarzut czynności dokonanej przez pozwanego jako osoby fizycznie dokonującej czynu-czyli wędkującej. Wstąpisz do straży np PSR, przejdziesz ileś tam szkoleń, będziesz zapoznawał się z artykułami prawa na codzień, wtedy próbuj punktować sobie prawo według i ustaw i innych regulacji prawnych dotyczących tego i innych aspektów dotyczących wędkarstwa, a tymczasem te swoje punkty sobie włóż w buty. 

dron66 , wkleiłem również i m.in. tobie punkty ustawy mówiące wyraźnie z jakim dokumentem jest osoba UPRAWNIONA do wędkowania, a ty dalej po swojemu. Już oszczędź sobie. 


Kolega Krzysztof (adler) prosił o parę rzeczy więc, weź skończ z poniżaniem i obrażaniem innych uczestników tego forum. Po raz setny usiłujesz zawrócić Wisłę kijem, w tym wątku wypowiadało się do tej pory kilkanaście osób i wszyscy z wyjątkiem ciebie się mylą, ty wiesz najlepiej. Bez przerwy pouczasz, dyskredytujesz i poniżasz innych. Idź lepiej już spać.
Z PSR robisz prawników, mi zarzucasz brak wiedzy i kompetencji. Jest to nieuprawnione zachowanie i nie powinno zostać bez echa ze strony administratorów i moderatorów tego forum. Na koniec pragnę cię poinformować, że nie mam żadnych problemów ze stosowaniem i egzekwowaniem prawa. Nakładam na sprawców wykroczeń mandaty karne, czasem kary pieniężne (ciekawe, czy wiesz jaka jest różnica między karą pieniężną a grzywną), stosuję pouczenia, które ty swego czasu wyśmiałeś publicznie tu na forum twierdząc, że pouczenie nie jest sankcją karną. W szczególnych przypadkach kieruję sprawy do sądu z wnioskiem o ukaranie sprawcy wykroczenia i mam w (wstaw pasujące 4 litery) to co o mnie myślisz. Dobranoc.


szkarłupnia, gdzie ty widzisz jakiekolwiek obraźliwe poniżenia itd, oprócz twoich obraźliwych do mnie tekstów bez związku z tematem o moim daaaaawnym moderowaniu. Po raz kolejny twoja niewiedza i brak merytorycznych argumentów powoduje, że piszesz takie pierdoły. I mylisz osoby, bo ja na żadnym wątku nie wyśmiewałem pouczeń. Nawet tu w tym masz wiedzę zerową. Różnica między karą pieniężną a grzywną.......hahahaahahahaha........ Pieniężna jest w postaci bilonu, a grzywna w banknotach.....co ty człowieku wypisujesz, co ty sugerujesz, co za brednie gdzieś zasłyszane jednym uchem. Różnice? Buahahahaaha.... I ty mi chcesz wcisnąć że ty gdzieś jakieś mandaty klepiesz? Chyba w autobusach. Nie ośmieszaj się innymi tematami na które RÓWNIEŻ bladego pojęcia nie masz,  bo już nie masz argumentów na temat wątku. A tak gwoli uzupełnienia wolę wkleić :

"Przy określaniu represji majątkowej ustawodawca, zastępując pojęcie „grzywna” pojęciem „kara pieniężna”, nie może czuć się zwolniony z wprowadzenia odpowiednich gwarancji obywatelskich. Gwarancji zarówno materialno-prawnych (określenie w ustawie czynu zabronionego, do którego odnosi się stosowanie represji i określenie ustawowe samej represji), jak i procesowych, które Konstytucja RP wiąże z represyjnym wkraczaniem w sferę wolności i praw człowieka i obywatela.

Andrzej Zoll
Autor jest profesorem nauk prawnych, kierownikiem Katedry Prawa Karnego UJ i przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W latach 1989-1997 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego, w tym w latach 1993-1997 jego prezesem."

(2012/08/10 21:54)

MASTINO


Ok, jakie dokumenty musi posiadać osoba uprawniona do amatorskiego polowu ryb na wodach PZW? Odpowiedz i nie obrażaj już nikogo ok? Aha i nie iterpretuj prawa i regulaminów, bo nie o interpretacje pytam.


Widzę, że każdy kto nie ma ani wiedzy, ani argumentów oraz nie potrafi mi odpowiedzieć na moje pytania, wjeżdża momentalnie na jakieś wyimaginowane obrażanie go czymś, bo ujawniam GRZECZNIE mu brak wiedzy. Czym? Gdzie?  To tak boli jak brak wiedzy się komuś wyrzuci? Mało męskie. Ale ok, ostatni raz powtórzę, bo to groch o ścianę i chamskie podkopy bez honoru z braku wiedzy, i odsyłam do lektury Ustawy O Rybactwie Śródlądowym z 18 listopada 1985 roku. Dokumentem uprawniającym do wędkowania na terenie naszego kraju na wodach śródlądowych jest Karta Wędkarska. Możliwość wędkowania w wodach PZW uzyskuje się po opłaceniu składek narzuconych przez dany ZOPZW2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej "kartą wędkarską" lub "kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.

Art. 27. 1. Kto:

1) dokonuje amatorskiego połowu ryb bez posiadania dokumentów lub zezwolenia, o których mowa w art. 7 ust. 2, uprawniających do takiego połowu,

2) dokonując amatorskiego połowu ryb narusza zakazy określone w art. 8 ust. 1 pkt 1-4 i pkt 11-13,

3) narusza przepisy art. 2, art. 3, art. 9, art. 10 ust. 2 oraz art. 11, art. 13 ust. 2, art. 16 i art. 20 ust. 1 i 2 oraz 4 i 5,

Nie wiem jak można interpretować to inaczej i słowo UPRAWNIENIA dowalać do każdego świstka jaki się ma przy sobie. Uprawnia do łowienia Karta Wędkarska. Mało jasno? Jak tak, to uważam że dalsze klarowanie wam tego jest kopaniem się z koniem..  Mam przeliterować teksty ustawy? I jak to się ma do BIERNEGO uczestniczenia w wędkowaniu osoby do 14 roku życia?  (2012/08/10 22:12)

adler


Witam ponownie . Właśnie skończyłem tą imponującą w nawet koleżeńskim tonie wymianę poglądów i wzajemnego naprowadzania na właściwe " tory " . Dziękuję Wam że Wasze wymiany poglądów nie naruszyło niczyjej godności . Myślę że na tą chwilę warto by było zostawić ten wątek takim jak jest i niech pozostanie na razie OPEN i za jakiś czas będzie można do niego powrócić , aby młodsze pokolenie miało klarowność . Koledzy i koleżanki myślę że nikt nie poczuł się urażony ta konwersacją .

Dziękuję i pozdrawiam Wszystkich . 

(2012/08/10 22:14)

jakubnob


ja z kolega 3 lata temu  mieliśmy podobny problem lecz znaleźliśmy sobie niejakiego pana dziadka xD i opiekun jak tralalala my łowiliśmy legalnie a dziadek cieszył się ze ma towarzystwo :P nadal z nim wedkujemy mozna sobie milo pogadać i nie trzeba kopać robaków dziadzio zawsze glizdką sypnie xDD (2012/08/10 22:17)

u?ytkownik131532


Szanowni (przyszli) Koledzy !W wieku 12 lat możecie łowić bez posiadania Karty Wędkarskiej aczkolwiek należy udać się do wybranego (przez Was) Koła PZW i opłacić symboliczne składki (otrzymać legitymację PZW i nabyć prawa "Członka-Uczestnika")Gorsza wiadomość jest taka, że do ukończenia 14 lat nie możecie łowić sami a jedynie pod opieką pełnoletniego (18 lat) członka PZW posiadającego Kartę Wędkarską.Jedno jest pewne - warto znać przepisy (RAPR) a nad wodą pewnie zawsze znajdzie się wędkarz, który weźmie "pod skrzydła" młodych wędkujących.Zapytajcie w Kołach PZW o opiekunów młodzieży (najlepsi z was po zdobyciu odznaki mogą więcej....)PozdrawiamT.


Pitbul - wszystko na temat. Krótko i zwięźle. (2012/08/10 22:18)

u?ytkownik90486


Ok, jakie dokumenty musi posiadać osoba uprawniona do amatorskiego polowu ryb na wodach PZW? Odpowiedz i nie obrażaj już nikogo ok? Aha i nie iterpretuj prawa i regulaminów, bo nie o interpretacje pytam.


Widzę, że każdy kto nie ma ani wiedzy, ani argumentów oraz nie potrafi mi odpowiedzieć na moje pytania, wjeżdża momentalnie na jakieś wyimaginowane obrażanie go czymś, bo ujawniam GRZECZNIE mu brak wiedzy. Czym? Gdzie?  To tak boli jak brak wiedzy się komuś wyrzuci? Mało męskie. Ale ok, ostatni raz powtórzę, bo to groch o ścianę i chamskie podkopy bez honoru z braku wiedzy, i odsyłam do lektury Ustawy O Rybactwie Śródlądowym z 18 listopada 1985 roku. Dokumentem uprawniającym do wędkowania na terenie naszego kraju na wodach śródlądowych jest Karta Wędkarska. Możliwość wędkowania w wodach PZW uzyskuje się po opłaceniu składek narzuconych przez dany ZOPZW2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej "kartą wędkarską" lub "kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.

Art. 27. 1. Kto:

1) dokonuje amatorskiego połowu ryb bez posiadania dokumentów lub zezwolenia, o których mowa w art. 7 ust. 2, uprawniających do takiego połowu,

2) dokonując amatorskiego połowu ryb narusza zakazy określone w art. 8 ust. 1 pkt 1-4 i pkt 11-13,

3) narusza przepisy art. 2, art. 3, art. 9, art. 10 ust. 2 oraz art. 11, art. 13 ust. 2, art. 16 i art. 20 ust. 1 i 2 oraz 4 i 5,

Nie wiem jak można interpretować to inaczej i słowo UPRAWNIENIA dowalać do każdego świstka jaki się ma przy sobie. Uprawnia do łowienia Karta Wędkarska. Mało jasno? Jak tak, to uważam że dalsze klarowanie wam tego jest kopaniem się z koniem..  Mam przeliterować teksty ustawy? I jak to się ma do BIERNEGO uczestniczenia w wędkowaniu osoby do 14 roku życia? 


Czyli myśląc, twoim tokiem rozumowania, wystarczy karta wędkaska do połowi na wszystkich wodach w naszym kraju? Co do obrażania, to chodziło mi o mojego chrześniaka, Ty stwierdziłeś że to nie męskie!!! Może tego nie rozumiesz, ale się nie dziwie. Powiem bezpośrednio, nie rozumiesz zapisów w regulaminie i myśle że na tym skończymy :) (2012/08/10 22:50)

kamael


Moim zdaniem opiekun wędkarza do lat 14, posiadający kartę wędkarską, nie będący członkiem PZW i nie posiadający zezwolenia na połów ryb w wodach PZW nie może złowić (łowić) i zabrać żadnej ryby. Limit ryb które może złowić i zabrać wynosi w tym przypadku ZERO, limit ten dotyczy również młodego wędkarza.

Żeby młody wędkarz nie będacy członkiem PZW mógł łowić ryby w wodzie PZW, to zgodnie z cytowanym wyżej przez kolegę Pawła przepisem RAPR PZW (Rozdz. II, pkt 6a) jego pełnoletni opiekun MUSI posiadać stosowne uprawnienia do połowu ryb w tej wodzie, czyli kartę wędkarską i np. zezwolenie jednodniowe (wędkarz niezrzeszony w PZW) lub kartę wędkarską, legitymację członkowską PZW i zezwolenie na połów ryb (członek PZW). Młody, niezrzeszony wędkarz nie posiadający karty wędkarskiej nie ma żadnych uprawnień do połowu ryb w wodach PZW, on wędkuje w ramach uprawnień opiekuna. 

Wystarczających uprawnień do połowu ryb w wodach PZW nie posiada opiekun, w przypadku gdy jest to wędkarz niezrzeszony lub zrzeszony w PZW, posiadający kartę wędkarską, a nie posiadający zezwolenia na połów ryb. Jeśli opiekun nie posiada wystarczających uprawnień (brak zezwolenia na połów ryb) do łowienia ryb w wodach PZW, to jakim cudem w ramach tych uprawnień (przy ich braku) ma łowić wędkarz niezrzeszony do lat 14?

Mogę się mylić, ale tak to widzę ... pozdrawiam

Ja się zgadzam z tym postem.
Wydaje mi się że cały problem polega na zdefiniowaniu czym jest uprawnienie i tutaj moim zdaniem kolega MASTINO popełnia błąd próbując definiować uprawnienie bardzo wąsko (ja się z tak wąskim pojmowaniem uprawnienia w prawie chyba nie spotkałem) w oderwaniu od jakiegokolwiek skonkretyzowanego stosunku prawnego, tymczasem istotą uprawnienia jest właśnie to że w określonej konkretnej sytuacji ktoś posiada uprawnienie do dokonywania określonej czynności np. łowienia na danym zbiorniku wodnym na określonych zasadach.
Samo posiadanie karty wędkarskiej nie uprawnia człowieka do wędkowania na danym zbiorniku, owszem jest to jeden z wymogów koniecznych ale nie jedyny, gdyż w określonej sytuacji wymagane uprawnienia mogą być po prostu inne np. na PZW karta + zezwolenie, na moim prywatnym stawie karta + moje pozwolenie itd. - dopiero to można rozumieć jako uprawnienie. Skoro osoba poniżej 14 roku życia  wędkuje w ramach uprawnień opiekuna, per analogiam jeżeli opiekun nie posiada uprawnień do wędkowania na danym zbiorniku osoba do 14 r. ż. nie posiada uprawnień również.
Posiadanie karty wędkarskiej nie uprawnia mnie do łowienia bez zezwolenia na wodach PZW tak samo jak prawo jazdy nie uprawnia mnie do jazdy 100 km/h w terenie zabudowanym z ograniczeniem do 40. (2012/08/10 22:56)

u?ytkownik90486


Prosze o potwierdzenie jeszcze minimum 5 strażników SSR z różnych okręgów interpretacji zapisu przez kolege Mastino?  (2012/08/10 23:00)

u?ytkownik131532


Członek Uczestnik PZW który nie ukończył 14 lat nie może posiadać karty wędkarskiej, ale po uiszczeniu ulgowych składek ( które go obowiązują) uzyskuje prawo wędkowania na wodach będących w dzierżawie PZW. Taka osoba jednak nie może wędkować samodzielnie, ponieważ nie jest osobą zdolną do czynności prawnych. Dlatego właśnie samo przystąpienie takiego młodocianego do  członkostwa w PZW jest możliwe tylko po uzyskaniu zgody opiekuna. Członek Uczestnik ma własne prawa jako wędkarz mimo nieukończonych 14 lat. Może wtedy łowić w zakresie własnego stanowiska i limitu, ale wymagana jest opieka osoby dorosłej ( opiekuna). Znajomość zaś przepisów gwarantuje posiadanie przez opiekuna karty wędkarskiej, przy czym opiekun nie musi uiszczać żadnej składki ( opłaty) i nie musi posiadać zezwolenia na połów amatorski. Takie zezwolenie posiada sam Członek Uczestnik. Chodzi tu wyłącznie o to, by osoba małoletnia nie mogła sama, bez opieki zajmować się wędkarstwem, ponieważ stanowi to zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Opiekun musi mieć tylko kartę wędkarską tzw. "BIAŁĄ". Zezwolenie jest dokumentem który po opłaceniu członkostwa i wyrażeniu chęci prowadzenia połowów uzyskać może sam CZŁONEK UCZESTNIK.  Życzę owocnej dyskusji, ale zaczynacie się robić śmieszni. Rano zasuwam na ryby, więc żryjcie się dalej.

Pozdrawiam serdecznie.

Boloo2

(2012/08/10 23:25)

Pitbul


Poczytałem i mam wątpliwości....

#518952wysłano: 2012/08/10 15:22

Nie ma na dany czy nie dany zbiornik. Karta Wędkarska uprawnia do połowu ryb w Polsce.

Moja Córka trzeci rok posiada Kartę Wędkarską. Dodatkowo jest członkiem - uczestnikiem (legitymacja PZW, opłacone składki, rejestr połowów zwany zezwoleniem).
Tak więc posiada wszystkie uprawnienia a jednak PZW odmawia Jej prawa do wędkowania bez asysty pełnoletniej osoby posiadającej Kartę Wędkarską.
Pełny absurd ponieważ w takiej sytuacji wystarczyłaby opieka jakiejkolwiek osoby pełnoletniej.
Tak czy inaczej z przykładu mojego dziecka wynika, że (jedna) Karta Wędkarska nie uprawnia do połowu ryb w Polsce. Czasem potrzebne są dwie :))))
-----------------
Kolejna sprawa (w ramach podsumowania, bo było tu już o tym) - przypadki dzieciaka do 14 roku życia na wodach PZW:

- nie jest członkiem uczestnikiem (nie należy do PZW) - łowienie jedynie pod opieką Członka PZW z Kartą Wędkarską i opłaconymi składkami.
Wynika to z zapisu w RAPR
6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę;
b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę.

No chyba, że biorąc na ryby dziecko poniżej 14 roku życia jesteśmy zwolnieni z członkostwa w PZW i opłat. To dopiero dziurka w misternych przepisach tworzonych na Twardej :))))

- jest członkiem uczestnikiem (należy do PZW) - łowienie jedynie pod opieką osoby pełnoletniej z Kartą Wędkarską (ta osoba dorosła nie musi być członkiem PZW).
Wynika to z zapisu w RAPR  5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach 
własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.

Co za tym idzie Kolego Mastino?
#518926wysłano: 2012/08/10 14:29
Krócej- mam Kartę, ale obraziłem się na PZW i nie płacę darmozjadom za swoje wędkowanie bo mam focha na nich, ale moja córcia 12-letnia chce wędkować więc jadę z nią nad wodę, siadam sobie na 4-ech literach przy niej nad tą wodą, a ona wędkuje w ramach moich uprawnień, ale nie mogąc zabierać rybek. Nie spotkałem dotąd strażnika, któryby próbował inaczej to interpretować i karać kogokolwiek w tym konkretnym przypadku.

Wskaż mi proszę zapis o niezabieraniu złowionych przez dziecko rybek (!). Zacytowany tu pkt 6 z rozdziału II RAPR wyraźnie stwierdza, że Twoja Karta Wędkarska bez opłaconych składek, członkostwa i rejestru to żadne uprawnienia i dziecko żadnych ryb nie wypuszcza, bo jak wypuszczać coś czego się nie złowiło... (chcąc być w zgodzie z prawem).
A co do podkreślonego w Twoim cytacie ostatniego zdania to zapewniam, że spotkałeś i nawet masz w "znajomych" na swoim profilu - to Ten co nie odpowiada na zadawane grzecznie pytania tylko je kasuje :)))))
T.





(2012/08/10 23:46)

Bernard51


I właśnie ta młodzież może iść na ryby z opiekunem, który posiada jedynie kartę wędkarską, bez zezwolenia.
Są zrzeszeni, są członkami-uczestnikami, mają zezwolenia i wówczas łowią według tego punktu regulaminu.

5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach 
własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, 
posiadającej kartę wędkarską.

A wracając jeszcze do młodzieży niezrzeszonej.

6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską...

Jakim sposobem osoba nieposiadająca zezwolenia ma stanowisko i dzienny limit ?"..wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu.. "     -  to jest całość.
To proste
Młody jest zrzeszony (członek uczestnik) = opiekun bez zezwolenia ale z Kartą Młody nie jest zrzeszony = opiekun z zezwoleniem i Kartą
Mowa cały czas o wodach PZW.
Wywody Oli jak najbardziej prawidlowe w obu przypadkach ,z legitymacja uczestnika jak i bez!! (2012/08/11 06:26)

u?ytkownik90486


Członek Uczestnik PZW który nie ukończył 14 lat nie może posiadać karty wędkarskiej, ale po uiszczeniu ulgowych składek ( które go obowiązują) uzyskuje prawo wędkowania na wodach będących w dzierżawie PZW. Taka osoba jednak nie może wędkować samodzielnie, ponieważ nie jest osobą zdolną do czynności prawnych. Dlatego właśnie samo przystąpienie takiego młodocianego do  członkostwa w PZW jest możliwe tylko po uzyskaniu zgody opiekuna. Członek Uczestnik ma własne prawa jako wędkarz mimo nieukończonych 14 lat. Może wtedy łowić w zakresie własnego stanowiska i limitu, ale wymagana jest opieka osoby dorosłej ( opiekuna). Znajomość zaś przepisów gwarantuje posiadanie przez opiekuna karty wędkarskiej, przy czym opiekun nie musi uiszczać żadnej składki ( opłaty) i nie musi posiadać zezwolenia na połów amatorski. Takie zezwolenie posiada sam Członek Uczestnik. Chodzi tu wyłącznie o to, by osoba małoletnia nie mogła sama, bez opieki zajmować się wędkarstwem, ponieważ stanowi to zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Opiekun musi mieć tylko kartę wędkarską tzw. "BIAŁĄ". Zezwolenie jest dokumentem który po opłaceniu członkostwa i wyrażeniu chęci prowadzenia połowów uzyskać może sam CZŁONEK UCZESTNIK.  Życzę owocnej dyskusji, ale zaczynacie się robić śmieszni. Rano zasuwam na ryby, więc żryjcie się dalej.

Pozdrawiam serdecznie.

Boloo2

Członek/Uczestnik to zupełnie inna sprawa, przeczytaj najpierw o co chodzi. (2012/08/11 07:02)

u?ytkownik90486


I właśnie ta młodzież może iść na ryby z opiekunem, który posiada jedynie kartę wędkarską, bez zezwolenia.
Są zrzeszeni, są członkami-uczestnikami, mają zezwolenia i wówczas łowią według tego punktu regulaminu.

5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach 
własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, 
posiadającej kartę wędkarską.

A wracając jeszcze do młodzieży niezrzeszonej.

6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską...

Jakim sposobem osoba nieposiadająca zezwolenia ma stanowisko i dzienny limit ?"..wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu.. "     -  to jest całość.
To proste
Młody jest zrzeszony (członek uczestnik) = opiekun bez zezwolenia ale z Kartą Młody nie jest zrzeszony = opiekun z zezwoleniem i Kartą
Mowa cały czas o wodach PZW.
Wywody Oli jak najbardziej prawidlowe w obu przypadkach ,z legitymacja uczestnika jak i bez!!

Ale chodzi właśnie o dzieci które zezwolenia nie posiadaja!!! (2012/08/11 07:05)

Bernard51



Ale chodzi właśnie o dzieci które zezwolenia nie posiadaja!!!

6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską...

Jest podkreslone: czyli osoba posiadajaca karte wedkarska a nie jest uprawniona (Brak oplat i zezwolen) może posiadac stanowisko wlasne i uprawnienia do limitu dziennego??
 Przeciez skoro nie ma stosownych oplat nie moze nawet wedki wziac do reki jak i nie moze zajmowac stanowiska  a co dopiero mówic o limitach dziennych przyslugujacych uprawnionym?
Czyli dziecko zarzuci wedke do wody korzystajac ze stanowiska ( nie uprawniony nie moze zajmowac stanowiska)wyjmuje rybke z wody i wpisuje do limitu polowu opiekuna (jak takowy nie posiada zadnych limitów) 
Wiec co tu jest do nie zrozumienia a wszelka nadinterpletacja wydaje mi sie tylko dla wlasnej nieomylnosci lub braku zrozumienia przepisu( Ciezko niektórym to przychodzi, latwiej pisac poprawną Polszczyzną ) 
(2012/08/11 10:29)

u?ytkownik131532


Pogoda na psa, więc odpowiem.  Proste jak drut. Jesteś wędkarzem który posiada kartę wędkarską oraz opłacił składki, a dalej otrzymał zezwolenie na Amatorski Połów Ryb, to wtedy masz prawo w ramach swojego stanowiska i limitu pozwolić wędkować dziecku ( nie koniecznie swojemu) pozostającemu pod twoją opieką. Takie dziecko może wędkować na jedną wędkę i ty tak samo. Jeśli masz pod opieką dwoje dzieci, to każde z nich może wędkować na jedną wędkę a ty też na jedną, czyli inaczej na trzeci kij. Biała, nieopłacona karta wędkarska nie daje ci prawa do wędkowania na wodach PZW, czyli choć ją posiadasz, nie możesz wędkować ani ty, ani dziecko pozostające pod twoją opieką. Nie rozumiem po co cały ten zgiełk. Przecież przepisy w tej materii są jasne i przejrzyste. Tu nie ma miejsca na dywagacje.

Masz kartę i zezwolenie ( czyli opłaciłeś składki) - dziecko może wędkować z tobą na toje konto.

Masz kartę, ale nie masz zezwolenia ( nie zapłaciłeś) - nie możesz prowadzić połowu ani ty, ani dziecko, chyba, że dziecko jest członkiem uczestnikiem PZW i posiada własne zezwolenie, czyli łowi na własne konto.

Za najnowszym RAPR:

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej
są zwolnione osoby do 14 lat
oraz cudzoziemcy
czasowo przebywający w Polsce.

4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma
wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, że młodzież
do 16 lat nie ma prawa do wędkowania
w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej
do opieki.


5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować
z następującymi ograniczeniami: w ramach
własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym
i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby
pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.

6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku
do 14 lat ma prawo wędkować:
a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień,
stanowiska i dziennego limitu połowu
ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę
wędkarską
, metodą gruntowo-spławikową
maja prawo wędkować dwie osoby, każda
na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska
i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania
opiekuna na jedną wędkę;
b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień
i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej,
posiadającej kartę wędkarską
, metodą
spinningową i muchową. Przekazanie
uprawnień nie wyklucza wędkowania
opiekuna na jedna wędkę.

Mowa o wodach PZW, a w RAPR jest napisane:

 II. PRAWA WĘDKUJĄCEGOW WODACH PZW

1. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych
przez Polski Związek Wędkarski
mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone
w PZW, posiadający kartę wędkarską, przestrzegający
zasad ujętych w niniejszym Regulaminie,

po uzyskaniu zezwolenia uprawnionego
do rybactwa
.

Czyli LIMIT POŁOWU I STANOWISKO PRZYSŁUGUJE TYLKO TEMU, KTO POSIADA OPŁACONĄ KARTĘ WĘDKARSKĄ PONIEWAŻ DOPIERO PO OPŁACENIU OTRZYMUJEMY ZEZWOLENIE NA APR!

A jeśli nie masz zezwolenia, to możesz się opiekować dzieckiem prowadzącym połów jeśli posiada ono własny limit, czyli własne zezwolenie.

(2012/08/11 11:28)

u?ytkownik90486


Pogoda na psa, więc odpowiem.  Proste jak drut. Jesteś wędkarzem który posiada kartę wędkarską oraz opłacił składki, a dalej otrzymał zezwolenie na Amatorski Połów Ryb, to wtedy masz prawo w ramach swojego stanowiska i limitu pozwolić wędkować dziecku ( nie koniecznie swojemu) pozostającemu pod twoją opieką. Takie dziecko może wędkować na jedną wędkę i ty tak samo. Jeśli masz pod opieką dwoje dzieci, to każde z nich może wędkować na jedną wędkę a ty też na jedną, czyli inaczej na trzeci kij. Biała, nieopłacona karta wędkarska nie daje ci prawa do wędkowania na wodach PZW, czyli choć ją posiadasz, nie możesz wędkować ani ty, ani dziecko pozostające pod twoją opieką. Nie rozumiem po co cały ten zgiełk. Przecież przepisy w tej materii są jasne i przejrzyste. Tu nie ma miejsca na dywagacje.

Masz kartę i zezwolenie ( czyli opłaciłeś składki) - dziecko może wędkować z tobą na toje konto.

Masz kartę, ale nie masz zezwolenia ( nie zapłaciłeś) - nie możesz prowadzić połowu ani ty, ani dziecko, chyba, że dziecko jest członkiem uczestnikiem PZW i posiada własne zezwolenie, czyli łowi na własne konto.

Za najnowszym RAPR:

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej
są zwolnione osoby do 14 lat
oraz cudzoziemcy
czasowo przebywający w Polsce.

4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma
wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, że młodzież
do 16 lat nie ma prawa do wędkowania
w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej
do opieki.


5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować
z następującymi ograniczeniami: w ramach
własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym
i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby
pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.

6. Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku
do 14 lat ma prawo wędkować:
a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień,
stanowiska i dziennego limitu połowu
ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę
wędkarską
, metodą gruntowo-spławikową
maja prawo wędkować dwie osoby, każda
na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska
i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania
opiekuna na jedną wędkę;
b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień
i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej,
posiadającej kartę wędkarską
, metodą
spinningową i muchową. Przekazanie
uprawnień nie wyklucza wędkowania
opiekuna na jedna wędkę.

Mowa o wodach PZW, a w RAPR jest napisane:

 II. PRAWA WĘDKUJĄCEGOW WODACH PZW

1. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych
przez Polski Związek Wędkarski
mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone
w PZW, posiadający kartę wędkarską, przestrzegający
zasad ujętych w niniejszym Regulaminie,

po uzyskaniu zezwolenia uprawnionego
do rybactwa
.

Czyli LIMIT POŁOWU I STANOWISKO PRZYSŁUGUJE TYLKO TEMU, KTO POSIADA OPŁACONĄ KARTĘ WĘDKARSKĄ PONIEWAŻ DOPIERO PO OPŁACENIU OTRZYMUJEMY ZEZWOLENIE NA APR!

A jeśli nie masz zezwolenia, to możesz się opiekować dzieckiem prowadzącym połów jeśli posiada ono własny limit, czyli własne zezwolenie.


No i tu się zgadzam, osoba uprawniona to osoba z kartą wędkarską i stosownym zezwoleniem. Mysle że nie ma co dalej ciągnąć tematu. A co do wiedzy pewnej osoby w tym temacie to już nie ma co dyskutować bo znowu udowodnił jej brak:( milego weekendu :)


(2012/08/11 11:42)

kamil11269


nie możecie dobrze by było jakbyście wyrobili sobie kartę odłóżcie sobie troszkę pieniędzy albo idźcie zbierać np. jabłka, albo chrzan na skup (2012/08/11 17:51)

MASTINO


dron66 odwołujac się do twojej przeogromnej wiedzy szczególnie z prawa, nas wędkarzy dotyczącego, zapytam cie juz po raz ostatni (bo jakoś swojej wiedzy nie udowadniasz) jeśli zrozumiesz pytanie. Uważaj....teraz:

Z jakiego artykułu (za co) i kogo ukarzesz jako strażnik PSR za wędkowanie 10-letniego berbecia siedzącego z wędką w towarzystwie jego wujka posiadającego uprawnienia (Kartę Wedkarską) ale niemającego wniesionych opłat? Krótko i zwięźle odpowiedz. Podpowiem, że dorosły NIE WĘDKUJE, nie dotyka wędki, dziecko nie ma legitymacji no i oczywiście Karty (to chyba wiesz dlaczego nie ma?), ale łowi pod opieką dorosłego z Kartą Wędkarską. Artykuł i kto do ukarania. Oczekuję twojej KONKRETNEJ odpowiedzi i na tym kończę dyskusję z tobą i pozostałymi. Postaraj się jak ci się uda w odpowiedzi nie drwić po swojemu z czyjejś wiedzy mydląc tym oczy, tylko odpowiedz tym razem z honorem i kulturą bez swoich "inteligentnych" wstawek. 

(2012/08/11 18:31)

u?ytkownik131333


NIE CHCE WIĘCEJ TYCH KŁUTŃ!!! Za Tydzień Wyrabiam Sobie Karte wraz z Wyroben Kosz Mnie wyniesie 45 ZŁ na cały Rok a potem Tylko Opłacać Co rok 20 zł I Wszystko, teraz sie dowiedziałem dalsi koledzy tez takie mają. Ide wyrobić je na Miasto! Dziekuje wam Już!! : ) (2012/08/11 18:51)