Niedrogi kołowrotek do spławika

/ 6 odpowiedzi
Witam, potrzebuję porady jaki sprzęt zakupić na początek pod łowienie ryb metodą spławikową.
Ogólnie jestem całkowitym amatorem, moje wyprawy na ryby można policzyć na palcach obu dłoni.
Jednak ostatnio lubię sobie wyskoczyć na pobliskie jeziorko i coś połowić.
,,Sprzęt" który obecnie posiadam nie nadaje się zbytnio do łowienia, zwłaszcza kołowrotek ( cały plastikowy z zestawu za 40zł )
Wędzisko jakie posiadam obecnie to teleskop Titanium Terminator 50, Length: 2,70, Weight. 60-80g Carbon 80%. Pewnie też jest to jakiś chiński szajs ale na obecne potrzeby może wystarczy? Ogólnie dobrze mi leży w rękach i jest to lekka wędka.
Posiadam też spławik  3,5g.
Ogólnie na ryby zamierzam chodzić nad leśne jeziorka i głównie skupić się na białej rybie czyli wzdręga, płoć, karaś, karp. Zamierzam też łowić z brzegu. Jeziorka na których będę łowić jak to jeziorka leśne czyli trochę zarośnięte i z glonami u brzegów.
Chyba wszystko co istotne to napisałem.
Co do mojej prośby to chciałbym poprosić o polecenie kupna nie drogiego ( ok. 50zł najlepiej) kołowrotka, jaki rozmiar żyłki i jakie haczyki oraz jaki spławik będzie odpowiedni pod wypad na wspomniane małe ryby  (karaś, płoć, wzdręga). No i jeszcze odpowiedz czy obecne wędka może się nadać?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje
Pozdrawiam
molibdenowyM22


Wędka za krótka proponuję 3,60 minimum oraz za bardzo duży c.w.Jak chcesz teleskop to pomyśl nad długośćią 3.60m oraz c.w 5-25 gr lub coś o podobnym c.w.Kołowrotek jeśli ma być w miarę tani i w miarę trwały to tylko okuma lub dragon,rozmiar 20-25w.g mnie oczywiśćie.Żyła 0.18mm.Co do reszty to poczytaj było trochę takich tematów. (2014/03/24 11:19)

Revul


Polecam w tej cenie kołowrotek okuma w rozmiarze 30 z przednim hamulcem.
Z opisu Twojej wędki powiedziałbym że to ciężki spinning, gruntówka albo inny chiński wynalazek.
Wędka ta nie nadaje sie do delikatnego łowienia spławikiem, oczywiście można na nią wędkować w ten sposób ale to odbieranie sobie całej przyjemności i skuteczności.
Za 50zł juz można kupić wędzisko przeznaczone do spławika którym będzie się dużo przyjemniej wędkować.

Jeśli tak jak mówisz masz sporo zaczepów w łowisku to żyłka główna 0.20 powinna być odpowiednia. Grubość żyłki przyponowej nawet 0.16 . Haczyki dobiera sie do wielkości przynęty tzn po założeniu przynęty haczyk powinien być zasłonięty w możliwie największym stopniu z koniecznie grotem haczyka na wierzchu. Spławik dobiera się do warunków na łowisku, odległości na którą zamierzamy rzucić, wiatru, głębokości itd.
3.5g na płoć, wzdręge to dużo ale przy takiej wędce jaką posiadasz przy spławiku powiedzmy 1g może być problem z odległością rzutu.. (2014/03/24 11:25)

Arturo88


Revul, molibdenowyM22, dziękuję za odpowiedzi.

Ogólnie wędzisko wolałbym aby nie było za długie ponieważ przy zarzucaniu można przy małej nie uwadze zaczepić cały zestaw na drzewach i krzakach które są przy jeziorze.
Tak, więc za długa też chyba nie może być. Chociaż w sumie może to kwestia przyzwyczajenia i zwrócenia uwagi.
Skoro te moje wędzisko się zbytnio nie nadaje to można jeszcze prosić o wskazanie też jakiegoś w miarę dobrego, a  zarazem nie drogiego?


"Polecam w tej cenie kołowrotek okuma w rozmiarze 30 z przednim hamulcem."

Co do kołowrotka to taki będzie dobry ? Jak można to prosiłbym o napisanie dokładnej nazwy modelu, bo nie bardzo znam się na tych wszystkich oznaczeniach.

"Kołowrotek OKUMA Challenge FD 30"

jest też taki sam tyle, że zamiast "FD" ma "RD", jak rozumiem z przednim hamulcem to musi mieć z oznaczeniem FD?

Jest też coś takiego:

"Kołowrotek OKUMA Boundary FD 30" (2014/03/24 11:51)

Revul


Myśle że między tymi modelami nie ma większej różnicy i obydwa sie nadadzą.
Fd przedni hamulec, prosta konstrukcja zwykle wytrzymalsza i precyzyniejsza
rd tylni hamulec hmm zalet żadnych nie znam, niektórzy poprostu wolą tylni ;)

Wędka to np http://allegro.pl/mikado-golden-bay-float-4m-30g-300m-zylki-i4048347747.html
Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy dasz radę operować taką długościa na swoim łowisku. Generalnie w tych pieniądzach mikado robi niezłe wędziska i możesz obejrzeć ich asortyment. Szukaj wędek oznaczonych jako ''float'' lub delikatniejsza odmiana ''match'' (2014/03/24 12:14)

u?ytkownik128179


A może lepiej kup bat ?:)


Popieram kolege,kup bacika i będzie zabawa i nie potrzeba kołowrotka . (2014/03/24 13:56)