Zaloguj się do konta

Nęcenie karpii w lecie

utworzono: 2012/08/02 18:06
matiuss

Witam, wypatrzyłem miejsce na moim łowisku i kupiłem na targu 5 kg kuku pastewnej, która się już częściowo moczy, tak samo jak 0,5 kg konopi i mam pytanie jak nęcić, żeby nie prze nęcić, a możliwości sprawdzenia nie będę miał? Na łowisku występuje stado amura, dużo karpi, ale trzeba je zanęcić, bo tak to biorą, ale rzadko, a leszcza jest sporo po 30- 40 cm, ale ciężko do takich się dobrać, gdyż ja miałem zaledwie 2, a inni tez jakoś specjalnie ich nie łowią. Ogólnie zaplanowałem tak:
1 dzień: 2 kg kuku + 0,5 kg konopi
2 dzień: 1 kg kuku + 0,5 kg konopi
3 dzień: 1 kg kuku
4 dzień: -------------------
5 dzień: łowić i nęcić tylko tym co w sprężynie, a na haku kuku konserwowa

Co o tym myslicie? A czym wyrzucic to na 30, 40 m, a nie mam wprawy w rzucaniu rakieta? Rakietą czy procą? Na moim miejscu jest okolo 3 m. Narazie moczy mi sie okolo 2,5 kg kuku i 0,5 kg konopi, a kuku bedzie mialo zapach konopi, bo dodam jest pod koniec gotowania, bo szybciej dochodzą. Resztę domoczę na bieżąco.
[2012-08-02 18:06]

GraTeFul3

1 dzień 1,5kg kuku 2 dzień 1,0kg kuku 3 dzień 0,5kg kuku 4 dzień 250g kuku [2012-08-02 18:40]

matiuss

A co z konopiami, a 4 dnia jednak tez necic?
[2012-08-02 18:48]

JKarp

1 dzień 1,5kg kuku 2 dzień 1,0kg kuku 3 dzień 0,5kg kuku 4 dzień 250g kuku

CześćA dlaczego nie odwrotnie - pierwszego dnia mało i stopniowo zwiększać do kilograma lub więcej?Konopie oczywiście dodawaj do kukurydzy w takiej samej proporcji jak kukurydza czyli od małej ilości do dużej o ile można tu mówić " dużo " o 0,5kg.Nęć do czwartego dnia a przed łowieniem możesz posypać własnie mało. Jak będą brania zawsze możesz donęcić.Niestety ale nie ma innego sposobu jak kobra lub spomb. W zasadzie jest jeszcze taki wynalazek o nazwie PET. Ale do niego musisz przygotować normalną zanętę razem z kukurydzą i konopiami. PETEM nęci się kulami zanętowymi.JK
[2012-08-02 19:11]

matiuss

A mogę zrobić kule na bazie gliny i kuku oraz konopi, i wysłać je proca? A mógłbyś rozpisać dokładniej jakimi ilościami nęcić?
[2012-08-02 19:18]

cześć.moim zdaniem to są za małe ilości ,a zwłaszcza jak są amury.
[2012-08-02 19:36]

matiuss

To napisz w dniach jakie ilosci tego? Bardzo prosze
[2012-08-02 19:48]

bednar14

A mogę zrobić kule na bazie gliny i kuku oraz konopi, i wysłać je proca? A mógłbyś rozpisać dokładniej jakimi ilościami nęcić?

A po jeszcze glina. Jak możesz to wywieź tą zanętę a jak nie to zwykłą rakietą to powyrzucaj
[2012-08-02 19:55]

matiuss

A nie wypadnie ziarno z rakiety w czasie lotu i czy mozna miec do tego zwykla wedka, np. karpiowke 3,5 Ibs?
[2012-08-02 19:57]

JKarp

CześćJak są amury to jest tego za mało - to prawda.Ale tak na oko trudno określić ile tego powinno być. W każdym razie lepiej za mało niż za dużo.Tak jak Ci napisałem z tą gliną trzeba uważać - kule za miękkie źle, za twarde też nie dobrze. Ale karpie jak żerują to te kule z gliny powinny rozbić.Ale skoro masz rakietę to daj sobie spokój z tą gliną. Jaki masz rozmiar rakiety - duża czy mała?Żyłka 0,32 może być za słaba na długie nęcenie. Jednorazowo kilka razy można machnąć tym bardziej, że to jest dość blisko. Dobrze byłoby dowiązać strzałówkę z żyłki np 0,40 lub nawet grubszej. Wędka 3,5lb do rakiety powinna wystarczyć. Nęcenie rakietą wymaga deko wprawy. Zacznij od np pół objętości lub nawet jednej trzeciej. Zobacz jak Ci to idzie. Stopniowo jak nabierzesz wprawy dokładaj więcej ale nie za dużo - nie na całkiem pełno.Przy nęceniu rakietą zawsze troszkę się rozsypie i nic na to nie poradzisz.JK                        
[2012-08-02 20:17]

dendrobena

Ludzie - wędkarze opamiętajcie się. Zasypiecie łowiska. [2012-08-02 20:29]

damianesco

Nie będe tworzył nowego tematu i pozwole sobie zadać pytanie co do tej kukurydzy. Sporo czytałem o tym, że kukurydza powinna być surowa bo jest dla ryb zjadliwa i może sporo leżeć na dnie. Zaś gotowana szybko się psuje i tylko odstrasza. Trochę drogo wyjdzie na kukurydzy z puszki i tu potrzebuje porady gdzie można kupić taką wyłuskaną surową kukurydze, a jak teraz nie idzie takiej dostać to czym to zastąpić.

Mam też jeden dylemat. Nie wiem czy nęcić grochem czy kukurydzą. Nie chce się zbytnio przejechać, ale wiadomo metody prób i błędów są najlepsze. Zastanawiam się czy jakbym z 4 dni nęcił grochem miałbym jakieś rezultaty. Na kukurydze u mnie łowią wszyscy, za pewne ryba zna ją bardzo dobrze, groch zaś chyba w ogóle.

Staw na którym będę łowił jest raczej mały, ale 5 metrów głęboki w każdym miejscu, na dole prawdopodobnie utwardzony.
[2012-08-02 20:32]

matiuss

Alej jak za slaba, w sensie, ze moze puscic?
[2012-08-02 20:34]

JKarp

Ludzie - wędkarze opamiętajcie się. Zasypiecie łowiska.


CześćCzy znasz regulamin forum?Czy 5kg kukurydzy na pięć dni to dużo?Dobrą garść kukurydzy płotki i małe leszcze wyjadają w godzinę.

"Nie będe tworzył nowego tematu i pozwole sobie zadać pytanie co do tej kukurydzy. Sporo czytałem o tym, że kukurydza powinna być surowa bo jest dla ryb zjadliwa i może sporo leżeć na dnie. Zaś gotowana szybko się psuje i tylko odstrasza. Trochę drogo wyjdzie na kukurydzy z puszki i tu potrzebuje porady gdzie można kupić taką wyłuskaną surową kukurydze, a jak teraz nie idzie takiej dostać to czym to zastąpić.
Mam też jeden dylemat. Nie wiem czy nęcić grochem czy kukurydzą. Nie chce się zbytnio przejechać, ale wiadomo metody prób i błędów są najlepsze. Zastanawiam się czy jakbym z 4 dni nęcił grochem miałbym jakieś rezultaty. Na kukurydze u mnie łowią wszyscy, za pewne ryba zna ją bardzo dobrze, groch zaś chyba w ogóle.
Staw na którym będę łowił jest raczej mały, ale 5 metrów głęboki w każdym miejscu, na dole prawdopodobnie utwardzony."
A gdzie Ty to wyczytałeś, że kukurydza lub inne ziarna mają być surowe?  Zapewniam, że dobrze ugotowana kukurydza nie zepsuje wody natomiast groch ugotowany użyty w za dużej ilości  może rzeczywiście zakwasić wodę. Jak wszyscy używają kukurydzy groch może być strzałem ale ryby tego nie znają więc sam się domyśl co może się stać.
"Alej jak za slaba, w sensie, ze moze puscic?"Za słaba ( za cienka ) żyłka poddana przeciążeniom w pewnym momencie może zrobić " trzask " i rakieta sobie poleci w siną dal. Co prawda rakieta pływa ale jak będziesz miał z wiatrem sama do Ciebie nie wróci.JK
[2012-08-02 20:49]

damianesco

A wyczytałem to w artykułach Mariana Firleja, który łapie na prawde spore liny. Nie chce się tu sprzeczać, lecz poprosić o pomoc jak dobrze ugotować tą kukurydze i jaką kupić. Na targu dostane teraz dobrą kukurydze? z tego co widziałem większość sprzedaje wysuszoną, a ta się chyba nie nadaje.
[2012-08-02 20:58]

JKarp

A wyczytałem to w artykułach Mariana Firleja, który łapie na prawde spore liny. Nie chce się tu sprzeczać, lecz poprosić o pomoc jak dobrze ugotować tą kukurydze i jaką kupić. Na targu dostane teraz dobrą kukurydze? z tego co widziałem większość sprzedaje wysuszoną, a ta się chyba nie nadaje.

CześćTa kukurydza z targu jest właśnie taka jaka powinna być.Moczysz ją Kolego ok 12 godzin. Następnie w tej samej wodzie gotujesz aż zaczną ziarenka pękać. W tym momencie zdejmujesz ją z ognia, przykrywasz i odstawiasz do wystygnięcia. Masz ugotowaną kukurydzę :-)Niewątpliwie lepsza na haczyk jest ta z puszki ale sam wiesz, że koszt takiej puszki to ok dwa złote i do nęcenia raczej wychodzi drogawo ale na haczyk puszkowa kukurydza jest lepsza.JK [2012-08-02 21:05]

mikku

ja jestem własnie w trakcie nęcenia z tym , że moje nęcenie bedzie trwało 15-16 dni ( o ile zdrowie pozwoli- operacja kolana) i grafik jest bardzo zróżnicowany. Nie jest to tajemnicą czym sypie ale raczej wolałbym się z zainteresowanymi i ciekawskimi kolegami podzielic tym na priv ponieważ nie chcę wzbudzic różnych dziwnych kontrowersji. Podam jedynie to co mogę publicznie podac;Składniki podstawowe, które są wszystkim dostępne i znane to SUROWA kukurydza od początku, maliny i truskawki, rzepak i konopie ( na pół gotowane, parzone lub prażone w piekarniku) różnego rodzaju pasze zwierzęce i tuńczyk z puszki. Do tego oczywiście kulki różnego rodzaju i aromatu.Zaznaczam- u mnie jest ten plus iż ze względów technicznych każdego dnia mogę sprawdzic i w zasadzie z ciekawości to robie jakie komponenty zostały przez ryby pobrane. Jesli coś zostaje to raczej po dniu lub dwóch składnik ten wykluczam aby nie zalegał skoro nie smakuje akurat w tym momencie.Pozdrawiam. Mik [2012-08-02 21:07]

mikku

A i zapomniałem. Kukurydzę gotowaną też dodaję a z ilością bywa różnie. W marketach makro jest kukurydza puszkowa w opakowaniach przemysłowych i gastronomicznych. Pucha 4 kg za 12 zł.  [2012-08-02 21:10]

damianesco

Dziękuje, oczywiście na hak pójdzie kukurydza Saint Eloi, wybiore taką droższą. Mikku zaciekawiłeś mnie tą kukurydzą z makro za 12zł. Będe musiał się wybrać pod Wrocław do makro.
[2012-08-02 21:37]

mikku

Dziękuje, oczywiście na hak pójdzie kukurydza Saint Eloi, wybiore taką droższą. Mikku zaciekawiłeś mnie tą kukurydzą z makro za 12zł. Będe musiał się wybrać pod Wrocław do makro.

Są takie wielkie puchy dawtona, kotlin itp. chyba z 5 producentów. Przy kupnie zwróc uwagę na wagę zawartości a nie całkowitą bo jest czasem różnica w wadze jeśli chodzi o kukurydzę a zalewe. Czasem jest waga całkowita 4200 g a kukurydzy 3600 reszta to zalewa a czasem 4200 g a kukurydzy 4000 g. To zalezy od producenta.


[2012-08-02 21:46]