Zaloguj się do konta

Naturalny wróg sumika karłowatego

utworzono: 2016/08/12 18:18
RoteJager

Witam. Na własną ręke chcę podjąć badania, nad "batem" na sumika w naszych wodach. Czy ktoś posiada wiedze o takowym, wrogu sumika w wodach, gdzie występuje naturalnie. Z góry dziękuje i życze połamania kija. [2016-08-12 18:18]

pantarei

Moim zdaniem trudno o jakiegos naturalnego wroga dla tego gatunku. Nawet jesli istnieje cos takiego jak \"naturalny wrog\" sumika, to nie jest on gatunkiem rodzimym. Ewentualne introdukowanie nowego gatunku w celu wyplewienia brzydala może przynieść tragiczny skutek dla innych gatunków. Moim zdaniem lepszą metodą jest genetyczne rozprawienie się z tym szkodnikiem. Ale na to trzeba środków i czasu na badania. [2016-08-12 20:54]

RoteJager

Myślałem dużo nad basami wielkogębowymi które przed wojną były hodowane w Polsce i nie zakłóciły równowagi gatunkowej. Ale: Czy nasze warunki sprzyjają im by bez ingerencji człowieka rozmnarzały się w naszych wodach. I czy wogóle "smakuje" mu sumik? [2016-08-12 22:36]

Sith

(...) Czy ktoś posiada wiedze o takowym, wrogu sumika w wodach, gdzie występuje naturalnie. (...)
Człowiek ;-) i wydra.
  [2016-08-13 05:24]

ogtw

W stawach, w których najczęściej łowiłem, dorosłe sumiki zjedli ludzie a ikrę prawdopodobnie zjadły wzdręgi. Szkoda takich smacznych ryb. [2016-08-13 11:13]

RoteJager

Smaczana, ale jak że szkodliwa dla ekosystemu. [2016-08-13 13:24]

andmax2

Ja kilka lat temu na sumiki łowiłem sumy podpowiedział mi to stary wędkarz.Trzeba bylo tylko usunać górny kolec.Tak tez robiłem ale nie przypuszczam żeby o tym zabiegu wiedziały sumy.Tylko jak wpuścimy do małego zbiornika sumy chcby kilka szt.to zamienił stryjek siekierkę na kijek  [2016-08-14 07:41]

kaban

(...) Czy ktoś posiada wiedze o takowym, wrogu sumika w wodach, gdzie występuje naturalnie. (...)
Człowiek ;-) i wydra.
 
I z tym się zgodzę i nie szukałbym jakiegoś nowego gatunku do wprowadzenia do naszych wód bo to wiąże się zawsze z kolejnymi problemami. Karaś srebrzysty tzw japoniec też powinien być eliminowany z każdej wody w naszym kraju. O kilku niby drobniejszych a niszczycielskich gatunkach nie wspomnę.
  [2016-08-14 21:08]

pirat171

Według mnie jedynym wrogiem sumika moze byc sandacz. [2016-08-29 17:23]

Majster 81

Ja kilka lat temu na sumiki łowiłem sumy podpowiedział mi to stary wędkarz.Trzeba bylo tylko usunać górny kolec.Tak tez robiłem ale nie przypuszczam żeby o tym zabiegu wiedziały sumy.Tylko jak wpuścimy do małego zbiornika sumy chcby kilka szt.to zamienił stryjek siekierkę na kijek 
Nobla dla tego starego wędkarza. Jak jechało się za zębatym a przynętą był okoń ( nie przypominam sobie by mu grzbiet przeszkadzał ) większych bredni nie słyszałem.
Okoń żeruje na kulach wylęgu sumika(30+ okoń otrafił mieć w bebechach po 3-4sztuk sumika 2-5cm) , sandacz też nim nie gardzi.
  [2016-08-29 18:16]

Leitho

Wydaje mi się, że doskonalym wrogiem tej rybki bylyby oficjalne zawody wedkarskie pod patronem np. PZW w ktorych polujemy tylko na introdukowane gatunki. Wpisowego brak, a nagrodą pieniążki. Zlowione rybki nie zmarnowalyby sie. Skoro sa smaczne mozna dac je tym, ktorych na co dzien na rybę na obiad nie stac. [2017-04-22 16:06]

z@mela

Inwazja kolucha trwa  w mojej okolicy coraz więcej zbiorników jest zarazonych tym dziadostwem  przy czym nie  wszędzie jest  go na tyle dużo by  je łowic regularnie i zauwżyłem pewną   regułę .
Zbiorniki pzw  w ktorych sa sandacze i sumy     sumików jest bardzo mało natomiast WOLNE wody nie będące pod władaniem PRL PZW  tam sumików jest od groma  i czasami robimy odłowy odp sprzętem ale  niewiele  to daje,
W wodach PZW  sa  równie szkodliwe dla ekosystemów    gatunki ryb  i to bardzo lubiane przez niektorych moczykijów :/ [2017-04-23 21:25]

jedrekqaz

WItam
Mam ten problem w stawie, w którym łowię.  Ta rybka potrafi zespuć najlepszą zasiadkę.  Sporo czytałem - niestety nie ma on naturalnych wrogów. Nawet kormorany i czaple, które pożrą wszystko i w każdych ilościach nie ruszą sumika.  Rozmawiłem z zaprzyjaźnionym ichtiologiem - w takim ekosysytemie jak staw jedyna mozliwść to spuszczenie wody-chemia-ponowne zarybienie. Albo zawody wędkarskie co tydzień, jak zauważył słusznie któryś z Kolegów.
Pozdrawiam [2017-04-24 15:00]

SmiercPieknychSaren89

W kraju pochodzenia tej ryby (USA) naturalnymi wrogami sumików są przede wszystkim basy, szczupaki, okonie, sum Pylodictis olivaris, żołwie (Chelydra serpentina), węże i wszelkie rybożerne ptactwo wodne i brodzące (szczególnie czaple Ardea herodias). Sumik ma również wrogów mniejszego kalibru. W organach wewnętrznych martwych ryb znajdowano nicienie (Nematoda), widłonogi (Copepoda), tasiemce (Cestoda) oraz przywry (Trematoda).
Inwazja sumika doprowadziła do podjęcia bardziej radykalnych kroków. Departament Rybołówstwa i Ochrony Przyrody w Oregonie po zgłaszaniu przez wędkarzy drastycznego spadku pogłowia pstrąga w jeziorze North Twin Lake (właśnie wskutek nadmiernego rozmnożenia się sumika w tym zbiorniku) postanowili potraktować wodę rotenonem – pestycydem pochodzenia roślinnego. Przyniosło to efekty, mianowicie spadła liczebność sumika ale również doprowadziło do śmierci innych gatunków zwierząt, w tym nadmienionych pstrągów. Zbiornik ponownie zarybiono ale środowiska tak łatwo nie odbudują. [2017-07-24 12:43]

Sith

Szkoda, że tak trudno i rzadko się udaje złowić sumika na spinning. Jest to jedyna ryba, którą zabieram i konsumuję z apetytem... ;-) [2017-07-24 13:14]