Naturalny wróg sumika karłowatego

/ 14 odpowiedzi
Witam. Na własną ręke chcę podjąć badania, nad "batem" na sumika w naszych wodach. Czy ktoś posiada wiedze o takowym, wrogu sumika w wodach, gdzie występuje naturalnie. Z góry dziękuje i życze połamania kija.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

pantarei


Moim zdaniem trudno o jakiegos naturalnego wroga dla tego gatunku. Nawet jesli istnieje cos takiego jak \"naturalny wrog\" sumika, to nie jest on gatunkiem rodzimym. Ewentualne introdukowanie nowego gatunku w celu wyplewienia brzydala może przynieść tragiczny skutek dla innych gatunków. Moim zdaniem lepszą metodą jest genetyczne rozprawienie się z tym szkodnikiem. Ale na to trzeba środków i czasu na badania. (2016/08/12 20:54)

RoteJager


Myślałem dużo nad basami wielkogębowymi które przed wojną były hodowane w Polsce i nie zakłóciły równowagi gatunkowej. Ale: Czy nasze warunki sprzyjają im by bez ingerencji człowieka rozmnarzały się w naszych wodach. I czy wogóle "smakuje" mu sumik? (2016/08/12 22:36)

Sith


(...) Czy ktoś posiada wiedze o takowym, wrogu sumika w wodach, gdzie występuje naturalnie. (...)
Człowiek ;-) i wydra.
  (2016/08/13 05:24)

ogtw


W stawach, w których najczęściej łowiłem, dorosłe sumiki zjedli ludzie a ikrę prawdopodobnie zjadły wzdręgi. Szkoda takich smacznych ryb. (2016/08/13 11:13)

RoteJager


Smaczana, ale jak że szkodliwa dla ekosystemu. (2016/08/13 13:24)

andmax2


Ja kilka lat temu na sumiki łowiłem sumy podpowiedział mi to stary wędkarz.Trzeba bylo tylko usunać górny kolec.Tak tez robiłem ale nie przypuszczam żeby o tym zabiegu wiedziały sumy.Tylko jak wpuścimy do małego zbiornika sumy chcby kilka szt.to zamienił stryjek siekierkę na kijek  (2016/08/14 07:41)

kaban


(...) Czy ktoś posiada wiedze o takowym, wrogu sumika w wodach, gdzie występuje naturalnie. (...)
Człowiek ;-) i wydra.
 
I z tym się zgodzę i nie szukałbym jakiegoś nowego gatunku do wprowadzenia do naszych wód bo to wiąże się zawsze z kolejnymi problemami. Karaś srebrzysty tzw japoniec też powinien być eliminowany z każdej wody w naszym kraju. O kilku niby drobniejszych a niszczycielskich gatunkach nie wspomnę.
  (2016/08/14 21:08)

pirat171


Według mnie jedynym wrogiem sumika moze byc sandacz. (2016/08/29 17:23)

Majster 81


Ja kilka lat temu na sumiki łowiłem sumy podpowiedział mi to stary wędkarz.Trzeba bylo tylko usunać górny kolec.Tak tez robiłem ale nie przypuszczam żeby o tym zabiegu wiedziały sumy.Tylko jak wpuścimy do małego zbiornika sumy chcby kilka szt.to zamienił stryjek siekierkę na kijek 
Nobla dla tego starego wędkarza. Jak jechało się za zębatym a przynętą był okoń ( nie przypominam sobie by mu grzbiet przeszkadzał ) większych bredni nie słyszałem.
Okoń żeruje na kulach wylęgu sumika(30+ okoń otrafił mieć w bebechach po 3-4sztuk sumika 2-5cm) , sandacz też nim nie gardzi.
  (2016/08/29 18:16)

Leitho


Wydaje mi się, że doskonalym wrogiem tej rybki bylyby oficjalne zawody wedkarskie pod patronem np. PZW w ktorych polujemy tylko na introdukowane gatunki. Wpisowego brak, a nagrodą pieniążki. Zlowione rybki nie zmarnowalyby sie. Skoro sa smaczne mozna dac je tym, ktorych na co dzien na rybę na obiad nie stac. (2017/04/22 16:06)

z@mela


Inwazja kolucha trwa  w mojej okolicy coraz więcej zbiorników jest zarazonych tym dziadostwem  przy czym nie  wszędzie jest  go na tyle dużo by  je łowic regularnie i zauwżyłem pewną   regułę .
Zbiorniki pzw  w ktorych sa sandacze i sumy     sumików jest bardzo mało natomiast WOLNE wody nie będące pod władaniem PRL PZW  tam sumików jest od groma  i czasami robimy odłowy odp sprzętem ale  niewiele  to daje,
W wodach PZW  sa  równie szkodliwe dla ekosystemów    gatunki ryb  i to bardzo lubiane przez niektorych moczykijów :/ (2017/04/23 21:25)

jedrekqaz


WItam
Mam ten problem w stawie, w którym łowię.  Ta rybka potrafi zespuć najlepszą zasiadkę.  Sporo czytałem - niestety nie ma on naturalnych wrogów. Nawet kormorany i czaple, które pożrą wszystko i w każdych ilościach nie ruszą sumika.  Rozmawiłem z zaprzyjaźnionym ichtiologiem - w takim ekosysytemie jak staw jedyna mozliwść to spuszczenie wody-chemia-ponowne zarybienie. Albo zawody wędkarskie co tydzień, jak zauważył słusznie któryś z Kolegów.
Pozdrawiam (2017/04/24 15:00)

SmiercPieknychSaren89


W kraju pochodzenia tej ryby (USA) naturalnymi wrogami sumików są przede wszystkim basy, szczupaki, okonie, sum Pylodictis olivaris, żołwie (Chelydra serpentina), węże i wszelkie rybożerne ptactwo wodne i brodzące (szczególnie czaple Ardea herodias). Sumik ma również wrogów mniejszego kalibru. W organach wewnętrznych martwych ryb znajdowano nicienie (Nematoda), widłonogi (Copepoda), tasiemce (Cestoda) oraz przywry (Trematoda).
Inwazja sumika doprowadziła do podjęcia bardziej radykalnych kroków. Departament Rybołówstwa i Ochrony Przyrody w Oregonie po zgłaszaniu przez wędkarzy drastycznego spadku pogłowia pstrąga w jeziorze North Twin Lake (właśnie wskutek nadmiernego rozmnożenia się sumika w tym zbiorniku) postanowili potraktować wodę rotenonem – pestycydem pochodzenia roślinnego. Przyniosło to efekty, mianowicie spadła liczebność sumika ale również doprowadziło do śmierci innych gatunków zwierząt, w tym nadmienionych pstrągów. Zbiornik ponownie zarybiono ale środowiska tak łatwo nie odbudują. (2017/07/24 12:43)

Sith


Szkoda, że tak trudno i rzadko się udaje złowić sumika na spinning. Jest to jedyna ryba, którą zabieram i konsumuję z apetytem... ;-) (2017/07/24 13:14)