Naprawa wagi sprężynowej.

/ 4 odpowiedzi

Czy ktoś wie jak naprawić wagę wędkarską sprężynową max. 23kg z tarczą okrągłą, która na starcie nie pokazuje "0" tylko wskazówka jest przesunięta w lewo i pokazuje 21kg. próbowałem to jakoś rozebrać, ale do samej tarczy nie można się dostać.

Pozdrawiam

Marcin

metelik

Powinno byc pokretlo do tarowania. Jesli nie ma to albo zyj z dodawaniem  albo nabadz nowa ;)

Wszystko da sie naprawic to tylko kwestia srodkow  i poswieconego czasu ;)

pozdrawiam
    tomasz (2015/03/13 02:19)

silstar

Jakby mi wskazówka wychodziła na prawą stronę to pewnie bym tak został :-)))))

Niestety nigdzie takiego pokrętła nie widzę, wiec chyba będzie trzeba kupić nową. (2015/03/13 13:51)

kedzio

Takie tanie wagi są przeważnie klejone. Rozebranie tego jest możliwe, ale nie jest łatwe, bo łatwo połamać obudowę. Każda waga mechaniczna( przynajmniej tak mi wiadomo), ma pokrętło, wajchę, blaszkę lub inny dynks służący regulacji punktu zerowego.

Jeśli wewnątrz nie ma śrubki, to moze jest jakaś blaszka, plastikowy dzyndzel, który można przygiąć lub odgiąć, by ustawić zero. Takie wagi są robione seryjnie, ale sprężyny mają pewną tolerancję, więc każdą trzeba indywidualnie podregulować, by wskazywała zero.

I takiego dynxa poszukaj. W ostateczności można też spróbować zdjąć wskazówkę z ośki i ją na ciepło lub na kleju osadzić ponownie w odpowiednim położeniu. Abu podgiąc fedrę i tyle. 

(2015/03/13 18:13)

silstar

Ok dzięki za podpowiedzi.
Udało mi się naprawić.
Nie trzeba wagi rozkręcać "od tyłu".
Zdjąłem z przodu szybkę i ręcznie przestawiłem wskazówkę na 0. Szybke podważyłem ostrym nożem, bo jest wciskana a nie wklejana. Teraz działa.
Z obserwacji wynika, że samoczynne przestawienie wskazówki dzieje się wtedy, gdy następuje gwałtowny powrót wagi po ważeniu do wartości zerowej. Np. ja mierzyłem przy jakiej wadze pęka żyłka i po zerwaniu waga nie cofała się do zera tylko delikatnie dalej.
Mój model to Scale: http://www.waveinn.com/zeglarstwo-wedkarstwo/kali-analog-scale-22-kg/601423/p (2015/03/18 18:45)