Napowietrzanie stawu

/ 49 odpowiedzi / 4 zdjęć
withanight88


Wiatrak w nocy raczej się nie kręci bo wiatru brak, mróz za to jest codziennie i jeszcze nic nie zamarzło a w pompce aco 208 zamarzło już kilkukrotnie. Teraz jedna kwestia. Nie jestem dobry z fizyki ale czy jak jest założony na wyjściu pompy zaworek zwrotny to woda ma prawo cofnąć się aż tak wysoko??? bo powietrza nie da rady cofnąć ani trochę, więc woda chyba też się nie cofnie. Tam cały czas panuje jakieś ciśnienie, za małe żeby puścić bąbelki z kamienia ale wystarczające żeby nie cofnąć wody- przynajmniej ja to tak rozumiem.





 

Woda w wężyku po pewnym czasie zrówna się z poziomem wody w stawie, bo powietrze gdzieś się ulotni- tak miałem u siebie w akwarium. (2013/01/14 18:17)

Woodykrw


Ale w akwarium to poniżej miałeś brzęczyk cz powyżej lustra wody ??? Mój wężyk od pompy ma średnicę wewnętrzną 6mm i tak jak mówiłem nigdy nie zamarzł w przeciwieństwie do tych takich cienkich akwarystycznych  (2013/01/14 21:32)

marek200657


super sprawa prostota i do tego dziala. Napewno ten patent zrobie na swoim stawie oszczednosc pradu wrazie zamarzniecia to przeciez zaden klopot.Jestem na swoim stawie co dziennie bo mam tez tam zwiezeta domowe typu kury,psy,koty itp tak ze widac odrazu co sie dzieje.Bardzo madre i pomyslowe. Pozdrawiam brac wedkarska,i czekam na podobne. (2013/01/15 18:11)

lynx


Wiatrak w nocy raczej się nie kręci bo wiatru brak, mróz za to jest codziennie i jeszcze nic nie zamarzło a w pompce aco 208 zamarzło już kilkukrotnie. Teraz jedna kwestia. Nie jestem dobry z fizyki ale czy jak jest założony na wyjściu pompy zaworek zwrotny to woda ma prawo cofnąć się aż tak wysoko??? bo powietrza nie da rady cofnąć ani trochę, więc woda chyba też się nie cofnie. Tam cały czas panuje jakieś ciśnienie, za małe żeby puścić bąbelki z kamienia ale wystarczające żeby nie cofnąć wody- przynajmniej ja to tak rozumiem.


Dobrze rozumiesz.
Jeżeli ten zaworek zwrotny będzie szczelny to powietrze się nie cofnie ale ma być szczelny. Jezeli ci w zaworku podejdzie ziarnko piasku albo jakiś paproch lub glonik lub cokolwiek co zrobi malutką szczelinkę to woda podejdzie.
Najlepiej aby powietrze było pchane cały czas. Nawet minimalnie ale cały czas to i zaworka nie trzeba. (2013/01/16 00:15)

lynx


Ale w akwarium to poniżej miałeś brzęczyk cz powyżej lustra wody ??? Mój wężyk od pompy ma średnicę wewnętrzną 6mm i tak jak mówiłem nigdy nie zamarzł w przeciwieństwie do tych takich cienkich akwarystycznych 

Średnica nie ma tu nic do rzeczy tylko czy w przewodzie będzie woda czy nie. Ja miałem wężyki 20 mm i jak pompka stanęła to musiałem odkuć, wyjąć i odmrozić. (2013/01/16 00:18)

Woodykrw


to są zaworki od paliwa, więc szczelne muszą być. Sam zreszta je testowałem, nie ma opcji żeby przedmuchać powietrze  w przeciwną stronę. (2013/01/16 08:22)

Woodykrw


a tu takie coś o niewielkiej wydajności pasujące np do oczka wodnego

(2013/03/17 15:03)

adeac


Wiatrak w nocy raczej się nie kręci bo wiatru brak, mróz za to jest codziennie i jeszcze nic nie zamarzło a w pompce aco 208 zamarzło już kilkukrotnie. Teraz jedna kwestia. Nie jestem dobry z fizyki ale czy jak jest założony na wyjściu pompy zaworek zwrotny to woda ma prawo cofnąć się aż tak wysoko??? bo powietrza nie da rady cofnąć ani trochę, więc woda chyba też się nie cofnie. Tam cały czas panuje jakieś ciśnienie, za małe żeby puścić bąbelki z kamienia ale wystarczające żeby nie cofnąć wody- przynajmniej ja to tak rozumiem.

 witaj kolego, jestem studentem 3 roku politechniki i miałem 5 z mechaniki płynów, więc mogę Ci pomóc. i teraz tak- żeby woda w wężyku podniosła się powyżej poziomu wody, to ciśnienie w wężyku musi być mniejsze od atmosferycznego. jednak skoro masz zawór zwrotny który umożliwia wprowadzenie porcji powietrza do przewodu nie jest możliwe, aby uzyskać podciśnienie w wężyku, w rezultacie woda nie podniesie sie powyżej poziomu wody w stawie. bardzo mi się podoba twój pomysł na napowietrzanie i sam osobiście się jutro zabieram do roboty aby sobie takie coś zrobić, tylko troszeczkę większe, bo w zeszłe wakacje w czasie upałów miałem przyduche. tak tylko zapytam czy Twoja turbina poradziłaby sobie z większą pompą? pozdrawiam. 
(2013/04/28 19:22)

adeac


witaj kolego, jestem studentem 3 roku politechniki i miałem 5 z mechaniki płynów, więc mogę Ci pomóc. i teraz tak- żeby woda w wężyku podniosła się powyżej poziomu wody, to ciśnienie w wężyku musi być mniejsze od atmosferycznego. jednak skoro masz zawór zwrotny który umożliwia wprowadzenie porcji powietrza do przewodu nie jest możliwe, aby uzyskać podciśnienie w wężyku, w rezultacie woda nie podniesie sie powyżej poziomu wody w stawie. bardzo mi się podoba twój pomysł na napowietrzanie i sam osobiście się jutro zabieram do roboty aby sobie takie coś zrobić, tylko troszeczkę większe, bo w zeszłe wakacje w czasie upałów miałem przyduche. tak tylko zapytam czy Twoja turbina poradziłaby sobie z większą pompą? pozdrawiam.  a i jeszcze jedno- czy Twoja turbina jest ułożyskowana? mam na myśli samą turbinę, jak i układ korbowy do pompy. ile takie zaworki kosztują? (2013/04/28 19:28)

Woodykrw


bez problemu można dać większą pompe. Aktualnie wsadziłem z rury pcv 110mm tylko mam problem ze szczelnością i dosyć słabym ciśnieniu( nie chce głębiej pompować) Muszę za nakrętkami przykleić dużą gumową łatkę żeby po gwincie nie uciekało powietrze. Główna oś jest na łożyskach 10mm a korbowód już nie, ślizga się na podkładkach potraktowanych smarem. (2013/05/04 15:31)

adeac


bez problemu można dać większą pompe. Aktualnie wsadziłem z rury pcv 110mm tylko mam problem ze szczelnością i dosyć słabym ciśnieniu( nie chce głębiej pompować) Muszę za nakrętkami przykleić dużą gumową łatkę żeby po gwincie nie uciekało powietrze. Główna oś jest na łożyskach 10mm a korbowód już nie, ślizga się na podkładkach potraktowanych smarem.



hmm, zastanawiam się  jaką pompę zainstalować w tej turbinie. Najlepiej żeby miała jak największą sprawność  i jak najmniejsze opory działania. Muszę się nad tym zastanowić. A z czego zrobiłeś membranę na Twojej pompie? może spróbuj silikonem uszczelnić gwint na śrubie. ja już u siebie zrobiłem mały prototyp takiej turbiny co kolega woodykrw, ale zdecydowałem że zbuduję jeszcze bardziej sprawniejszą której zdjęcie zamieszczam niżej. Muszę tylko wykonać trochę obliczeń jakiej wielkości ma ona być, oraz pod jakim kątem ustawić łopaty. Jeśli ktoś ma ciekawy pomysł na pompę tłoczącą powietrze to niech się podzieli.   (2013/05/05 15:26)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

adeac


całkiem ciekawy patent, ale boję się że jeśli zostawię starą sprężarkę na noc pod lasem, to rano już tam jej może nie być. Nawet mam taką sprężarkę w której jest spalony silnik, w przyszły weekend zobaczę w jakim stanie jest sprężarka w niej, jeśli nie zda to egzaminu, to spróbuję zrobić pompę z dętki i kawałka rury, tylko trochę większej średnicy- być może pozwoli to na uzyskanie większego sprężu.  (2013/05/05 22:47)

wm144


Witam.
Czy udoskonaliście swoje turbinki wiatrowe?
A może wykonaliście jeszcze inne?
Proszę, pokażcie jak wygląda praca tych turbo-pompek obecnie.
Mile widziane nowe pomysły.
Proszę o zdjęcia jak również filmiki. Temat jest interesujący, napeno nie tylko ja skorzystam z waszych doświadczeń.
Pozdrawiam.  (2014/06/29 07:59)

adeac


u mnie nad stawem kręci się coś takiego. jeszcze nie dokończone, ale już niewiele pracy zostało. Link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=CI9KOMTdvY8&feature=youtu.be (2014/07/09 12:48)

adeac


https://www.youtube.com/watch?v=8o6h2ZRHujA&feature=youtu.be (2014/07/09 21:53)

Woodykrw


Najlepszy  chyba byłby wiatrak pływający na wodzie którego przedłużeniem było by mieszadło. Było by to bezawaryjne urządzenie bo te moje pompki nie wytrzymują podczas wichur (2014/09/03 23:26)

wegekuba


Witam panowie, a co powiecie o wiatraku na powietrze sprężone, znajomy ma coś takiego wąż do stawu, wiatr wieje to pompuje, nie wieje to nie. Darmowa energia, zimą chroni przed zamarznięciem a latem natlenia.
  (2019/01/24 10:49)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

KatarzynaS


Witajcie, zapraszam na strone http://aspaeworld.com oferujemy turbiny wiatrowe do napowietrzania stawów. Zapraszam do kontaktu, w razie pytan prosze pisac. pozdrawiam (2019/09/06 11:35)

andkac7681


Witam, zrobiłem napowietrzanie z panela fotowoltaicznego i spisuje się świetnie. koszt ok 500 zł (2020/07/04 08:36)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

z@mela


takie pytanie mam dlaczego w ogóle ten staw wymaga napowietrzania ? cośÂ tam jest nie halo bo normalnie przy obecnych temperaturach nie powinno być problemu chyba że jakiśÂ .... zarybił stawek paszakami nie bardzo pasującymi do tej szerokości geograficznej , czy sąÂ tam naturalne natleniacze - czytaj rośliny ? , może jakieś drzewa warto posadzić żeby dawały troche cienia np olchy czarne , brzozy a te pare liści co wpadnie to tylko na + będzie , warto zastanowić się nad rybostanem czy aby nie jest przerybiony ten staw i czy gatunki odpowiednio dobrane itp itd
Ogólnie sztuczne napowietrzanie to tak jakby jechać autem z zaciągniętym hamulcem ręcznym i zamiast go odpóścic ( wywalić capry , amory i inne paszotrony) to dodaje się gazu ew mocy . (2020/07/10 21:27)