Najlepsza przynęty i zanęty na suma

/ 55 odpowiedzi / 2 zdjęć
jaro7707


   "Zależy na jakiego suma - na maluchy może być i wątroba, i rosówka i inny badziew, jak chcesz łowić przyzwoite to zdecydowanie żywiec lub trupek." Zgadzam się w całej rozciągłości z danielkas. Wg. mnie powinniśmy dążyć, żeby wciąż pobijać swoje rekordy. A na wątrobę nie złowimy dużego suma. Więc jak w każdej dziedzinie chcemy być coraz lepsi, i tu trzeba troszkę pomyśleć. Ja twierdzę, że żywiec i tylko żywiec! A efekty pojawią się prędzej czy później. Podstawa to uczyć się, czytać wodę, analizować, i dużo, dużo być nad wodą. Jest ogrom mądrych informacji, jak go skutecznie łowić. Tylko tu trzeba umieć odróżnić dobre rady, od porad kolesi, którzy z łowieniem suma mają tyle wspólnego co i nic:-) Życzę sukcesów nad wodą. I pamiętajcie, to piękna ryba, darujcie jej wolność.   Ps. Bernard51, możemy pogadać o sumkach na pw? (2013/07/12 13:46)

Morciaty


Najwięcej brań miałem na pęczek rosówek, rybki nie przekraczały 90cm. Wątróbka sprawdziła mi się tylko w niektórych odcinkach rzeki. Niestety - i to mnie martwi - nie złowiłem suma na żywca, filet czy trupka, mimo licznych prób. Ostatnio wyczaiłem miejscówkę gdzie spławiają się nasi duzi przyjaciele i muszę tam spróbować. (2013/07/12 16:15)

u?ytkownik145121


Kij karpiowy Robinson 390 c.w. 200-400 g.Kołowrotek CORMORAN Corboss z nawiniętą 300 m plecionką berkley 0,50.Przypon stalowy 1.00 w otulinie.Haczyk 10/0.Spławik cormoran 230 g.Ciężarek 100 g.


Toz to kol. się pomylił chyba z połowami tuńczyka , badz marlina ? Cóż to kol. złowił u nas na taki sprzęt ? / wytrzymał ??? /
- ja od 1.07 mam złowionych 16 sumików / 80 cm - 152 cm / wedką do 90 gr . plecionka 0,14 , stalka do 25 kg browninga (2013/07/12 17:37)

u?ytkownik93695


A powiedzcie jak złowić suma za dnia? Ktoś napisał że sum w dzień siedzi w swojej kryjówce, i żeby go złowić trzeba mu podać przynętę pod nos. Tylko skąd mam wiedzieć gdzie rzucać skoro nie wiem gdzie jest jego kryjówka? (brak echosondy) (2013/07/12 18:03)

u?ytkownik145121


Ostatnio łowiłem je podczas ukropu slonecznego / ponad 30 st. C / w godz. 12 -16 - a przynęta została rzeczywiście podsunięta im pod nos (2013/07/12 18:23)

u?ytkownik93695


Ale skąd mam wiedzieć gdzie są owe kryjówki sumów? (2013/07/12 21:03)

u?ytkownik145121


Ja tez nie wiem / mimo wyspecjalizowanej sondzie / (2013/07/12 22:29)

karateka994


Najwięcej brań miałem na pęczek rosówek, rybki nie przekraczały 90cm. Wątróbka sprawdziła mi się tylko w niektórych odcinkach rzeki. Niestety - i to mnie martwi - nie złowiłem suma na żywca, filet czy trupka, mimo licznych prób. Ostatnio wyczaiłem miejscówkę gdzie spławiają się nasi duzi przyjaciele i muszę tam spróbować.


"Co się chlapie to się nie łapie" (2013/07/12 22:46)

jaro7707


"Toz to kol. się pomylił chyba z połowami tuńczyka , badz marlina ? Cóż to kol. złowił u nas na taki sprzęt ? / wytrzymał ??? / " Ernest48, ja łowię na kije esox siluro spider do 300 g. Kołowrotki penn spinfisher 950 z plecionką 0,60mm. Pletka przyponowa 1,0 mm. Haki 6/0 wzwyż i kotwicę 4x wzmacniane 2/0 i większe. Spławiki od 220 g. do ponad 400 w zależności od wody i użytego żywca. Tak, kołowrotki takie jak moje są używane do połowu rekinów, marlinów i podobnych ryb w oceanach, i wcale mi to nie przeszkadza. Są ciężkie, ale za to niezawodne i gotowe do walki z największymi sumami. Waga kręciołów mi nie przeszkadza, bo metody, które stosuję nie wymagają ciągłego trzymania kija w ręku. Sprzęt na suma musi być mocny, to nie finezyjne łowienie białej ryby, tylko ciężka walka i siłowy hol. Pozdrawiam. (2013/07/14 23:27)

szczupak39


Witam . Najlepsze są pijawki , pęczek rosówek a ja stosuje wątrobę. Dobre  są smrodki halibut , krab.  (2014/03/21 10:40)

kornel85


Najwięcej brań miałem na pęczek rosówek, rybki nie przekraczały 90cm. Wątróbka sprawdziła mi się tylko w niektórych odcinkach rzeki. Niestety - i to mnie martwi - nie złowiłem suma na żywca, filet czy trupka, mimo licznych prób. Ostatnio wyczaiłem miejscówkę gdzie spławiają się nasi duzi przyjaciele i muszę tam spróbować.


A JA ZŁAPAŁEM 90CM "OKAZ":) NA SKÓRKĘ OD CHLEBA.. NIE WIARYGODNE ALE PRAWDZIWE. :)
(2014/06/08 02:01)

krzkwi5


Nigdy nie wiadomo co się skusi  ,w maju  złowiłem  na zestaw leszczowy suma 40cm małolat poszedł do wody, sam byłem zdziwiony że na takim cienki przyponie go wycholowałem ,  a  co do żerowania głównie nocą ale i w dzień się szwędają  będąć ostatnio nad Wisłą syn siedział przy brzegu ze spławikiem  było zanęcone i podeszły leszcze  ja stałem dalej i naprawiałem zestaw gruntowy ,nagle jak coś uderzyło w wodę ,uderzenie było ogromne jak by ktoś kłodę drewnianą z paru metrów do wody wrzucił  , spytałem co to było ?, po czym usłyszałem  że to coś miało ok 1,5m    i niech ktoś mi powie że duże sumy nie żerują w dzień (2014/06/29 14:09)

wirefree


To mogl być tez bóbr, sploszony uderza ogonem i nurkuje na bezpieczna odleglosc. (2014/06/29 18:17)

Lujski


za dnia tez żeruja - podpływaja pod powierzchnie gdzie jest drobnica i ta drobnice ogłuszaja uderzeniem ogona - potem sie zajadaja drobnicą - robia tak duze sztuki, które maja duuze ogony - i uwazam ze w odpowiednich okolicznosciach moza probowac łowic sumy na niewielkie żywce, ale to tak z upatrzonego

Pozdrawiam (2014/06/29 19:09)

psiokmok


Witam Kolegę,
Ja czasami jeżdżę na suma na rzekę nieopodal domu, i ładne sztuki wchodzą no ale 7-9 kg, o tak wielkich nawet nie marzę. a więc już mówię co i jak.

sprzęt
Po pierwsze zaopatrz się w mocny sprzęt, najlepiej z mocnego włókna węglowego IM7, IM9, z mocnymi przelotkami typu SIC, jeśli masz wędkę morską będzie jak znalazł lub jakaś mocna karpiówka, długość takiego wędzicha to od 2,5 m -3 m, musi być mało elastyczne. kołowrotek o stałej szpuli, i że 150 m żyłki (jak już zatnie lubi trochę wyciągnąć) żyłka 0.80-0.90 mm,1.0 mm, przypon i tu uwaga dwa grube wolframowe przypony skręcamy ze sobą i smarujemy lakierem bezbarwnym, po wyschnięciu mamy mocny przypon takiego już sum nie przetrze, Jeśli chodzi o haki to duże 1 są takie specjalne na suma, z dłuższym grotem, polecam Hayabusa maruseigo-barb rozmiar 2, dobre są gdy łowisz na rosówki. kotwiczka że względu na swoją charakterystykę nie zdaje zbytnio egzaminu, no chyba że kupisz taką dwu grotową , ale to inny temat. trzymajmy się haków nr 1 albo 2 .

metody
żywcówka z ołowiem dennym
nocą- gruntówka ze spławikiem(kulą wodną)

teraz przynęty
żywce tak jak kolega wyżej wspomniał takie 15-20cm (najlepszy karaś:) )
rosówki pęczki- przynęta bezkonkurencyjna
żaby ale te młode takie 7-9 cm w całości
wątroba świńska, kostka 4cmx4cm
turkuć podjadek większe egzemplarze można ładować po 2
dla spiningistów:
wahadłóweczki o szybkiej akcji, w rzekach
obrotówki w wodach stojących

porady

Pamiętaj że sum to kapryśnik raz walczy jak zajęty bo po chwyceniu przynęty płynie wprost do swojej kryjówki, a czasami kładzie się na dnie i tyle nie sposób go ruszyć, ja wtedy nie daje mu odpocząć, pompuje aż do skutku wtedy osobnik się denerwuje i zaczyna walczyć. do podbierania najlepsza będzie oseka.

pozdrawiam i życze 30 kg sztuki, jak złapiesz przyślij zdjęcie :)



abra1990 po co żyłka 0.8,0.9,1.0 na sumy 10-20kg(to chyba na tuńczyki)?Wystarczy 0.5.Sum ma małe tępe zęby i wystarczy na przypon fluocarbon lub gruba żyłka.Najlepiej kupić specjalną plecionkę na sumy. (2014/08/01 12:32)

krasnolud-11


wątroba wieprzowa w dipie big catfish traper (2015/10/19 18:14)

krasnolud-11


Najlepiej wątrobę lub pelet traper big CatFish 50mm (2015/10/19 18:17)

krasnolud-11


Hak 6/0 lub 10/0 albo kotwica firmy kormoran  1/0(big catfish) plecionka 0.22/ 032 250m (2015/10/20 08:31)

krasnolud-11


W przypadku użycia jako przynęty martwej rybki lub żywca trzeba zastosować hak sumowy 10/0 i stalka o wytrzymałości 200lbs(100kg)
gdy łowiąc na wątrobę wieprzową należy zastosować kotwicę i plecionka jaxon sumato wytrzymałość ok 100kg- 300kg (2015/11/05 14:31)

Kamilsulf


Wędka JAXON Silver Shadow CATFISH 315/500g PLECIONKA JAXON SUMATO 0,50mm 250m Kołowrotek JAXON ATLANTIC SURF 700 - 5 BALL To mój sprzęt. Jeżeli chodzi o przynętę to zaczynałem od wątroby. Na Odrze od 40 do 100 cm. Teraz mam znacznie większe ambicje i próbuje na żywca 400 gram, trupka. A chce spróbować pelety średnicy 50 mm koło 500 gram. (2016/02/22 11:34)

Kamilsulf


Sprzęt sumowy mam od niedawna. Wcześniej te mniejsze sumiki z przynęta watrobowa lowilem na mocny zestaw karpiowy. Tylko szkoda by było, gdyby największa i najsilniejsza ryba slodkowodna swiata zniszczyla moj zestaw karpiowy. Dlarego teraz zaczynam cos powazniej na sprzęt sumowy (2016/02/22 11:39)

Kamilsulf


Może nie najwieksza, ale znajdująca się w ścisłej dziesiątce największych ryb słodkowodnych świata. (2016/02/22 11:45)

gruby12345


Zylka 0,8-0,9 jestem ciekaw na jaki kołowrotek kolega nawijal ten sznurek . I czy kiedyś prubowal otworzyć kablak z tak gruba zylka pozdrawiam. (2016/02/22 14:25)

kuba-rozpruwaac


Witam. W polowie maja lecę posumić na komercje. Mam zamiar znecic suma za pomocą zanety wlasnej roboty ze zmielonej wątroby drobiowej,krwi suszonej oraz drobno pokrojonej wątrobie. Na kotwice oczywiście wątroba drobiowa. Jak myslicie zda to egzamin ?? Mam 100% pewność, że sumy są w tym lowisku. Mnie osobiscie chodzi o takie 5 do 10 kg okazy. :)
Z góry dziękuję za pomoc. (2018/04/27 08:45)

Jakub Woś


Napisałeś "lecę" czy poza granice kraju? Bo w Polsce w połowie maja sum będzie jeszcze pod ochroną o ile dobrze znam ustawy. (2018/04/27 08:59)