Najlepsza przynęty i zanęty na suma

/ 55 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam jeszcze sum ma ochronę ale już zastanawiam się nad przynętom i nad nęceniem tej wspaniałej ryby. Chciałbym złowić okaz 10-20kg ale to jeszcze daleko. Znajomi wędkarze polecili mi takie przynęty
-pęczek rosówek
-mały żywiec (ale jaki gatunek płoć i jaka duża)
- filet
-stara 3-4 dniowa wątroba

Mam jeszcze 1 pytaneczko czy sumy lepiej łowić na hak (jaki duży czy może być karpiowy nr 1)
Czy lepiej na kotwice i czy muszę używać  metalowych przyponów czy plecionka wystarczy. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi

Damian
LuceKK


Żywiec płoć, leszcz, krąp, karaś to co w stawie pływa raczej większych rozmiarów 20cm
Podobno dobrą przynętą jest turkuć podjadek, pęczek pijawek.
Haki raczej duże najlepiej kute wymiary 4/0 w górę.
Plecionkę raczej sum przetrze, chyba są specjalne plecionki przyponowe na suma. Nie jestem łowcą sumów więc wiedzy nie mam. Złapałem kilka tych rybek jako przyłów największy miał 23 kg. 2 razy na koguta i raz na proteinke jak dobrze pamiętam krabowy, na pelecik czarny halibut. Na rosówkę kilka siadło ale to małe sumiki w okolicach wymiaru.
Niech się bardziej doświadczeni wypowiedzą bo mogłem coś źle napisać.
(2012/04/05 09:57)

abra1990


Witam Kolegę,
Ja czasami jeżdżę na suma na rzekę nieopodal domu, i ładne sztuki wchodzą no ale 7-9 kg, o tak wielkich nawet nie marzę. a więc już mówię co i jak.

sprzęt
Po pierwsze zaopatrz się w mocny sprzęt, najlepiej z mocnego włókna węglowego IM7, IM9, z mocnymi przelotkami typu SIC, jeśli masz wędkę morską będzie jak znalazł lub jakaś mocna karpiówka, długość takiego wędzicha to od 2,5 m -3 m, musi być mało elastyczne. kołowrotek o stałej szpuli, i że 150 m żyłki (jak już zatnie lubi trochę wyciągnąć) żyłka 0.80-0.90 mm,1.0 mm, przypon i tu uwaga dwa grube wolframowe przypony skręcamy ze sobą i smarujemy lakierem bezbarwnym, po wyschnięciu mamy mocny przypon takiego już sum nie przetrze, Jeśli chodzi o haki to duże 1 są takie specjalne na suma, z dłuższym grotem, polecam Hayabusa maruseigo-barb rozmiar 2, dobre są gdy łowisz na rosówki. kotwiczka że względu na swoją charakterystykę nie zdaje zbytnio egzaminu, no chyba że kupisz taką dwu grotową , ale to inny temat. trzymajmy się haków nr 1 albo 2 .

metody
żywcówka z ołowiem dennym
nocą- gruntówka ze spławikiem(kulą wodną)

teraz przynęty
żywce tak jak kolega wyżej wspomniał takie 15-20cm (najlepszy karaś:) )
rosówki pęczki- przynęta bezkonkurencyjna
żaby ale te młode takie 7-9 cm w całości
wątroba świńska, kostka 4cmx4cm
turkuć podjadek większe egzemplarze można ładować po 2
dla spiningistów:
wahadłóweczki o szybkiej akcji, w rzekach
obrotówki w wodach stojących

porady

Pamiętaj że sum to kapryśnik raz walczy jak zajęty bo po chwyceniu przynęty płynie wprost do swojej kryjówki, a czasami kładzie się na dnie i tyle nie sposób go ruszyć, ja wtedy nie daje mu odpocząć, pompuje aż do skutku wtedy osobnik się denerwuje i zaczyna walczyć. do podbierania najlepsza będzie oseka.

pozdrawiam i życze 30 kg sztuki, jak złapiesz przyślij zdjęcie :) (2012/04/05 10:41)

89krzysztof


Na temat żab też już wiele na tym forum powiedziano. O ich ochronę mi chodzi. 
ropuchy (
Bufo) - wszystkie gatunki, rzekotka drzewna (Hyla arborea), żaby (Rana) - wszystkie gatunki, przy czym: żaba jeziorkowa (Rana lessonae), żaba wodna (Rana esculenta) i żaba śmieszka (Rana ridibunda) tylko w okresie od 1 marca do 31 maja;

Więc trzeba również umieć rozróżniać gatunki żab. Najlepiej na ryby z atlasem chodzić.  (2012/04/05 11:04)

gruby12345


polecam forum sumowe do lipca duzo czasu wiec nauczysz sie co i jak bo to temat rzeka o sprzecie przynetach itp pozdrawiam (2012/04/05 11:57)

damian123102


ok a tego suma to gdzie szukać na głębszej czy płytszej wodzie?? I czy jak będę łowił na rosówy to to musze necić jak tymi rosówami?? (2012/04/05 20:04)

Jack14


To może wodery i łapać za "ryjka" ? (2012/04/05 20:26)

Jack14


Damian na ten "syf" nie złowisz 10 czy 15 kg suma.

Czytaj proszę co ja i inni pisali na forum. Przynęta dobra ale jeśli myślisz, że będzie twój to raczej nie.

 

 

(2012/04/05 21:40)

Romuald55


Małe sumy są żarłoczne i pobierają drobny pokarm w postaci fauny przydennej.Większe sumy są drapieżnikami i żywią się rybami.Głownie drobnymi.Podpływają na płycizny,uderzeniem ogona ogłuszają drobnicę i wyjadają ją.Tak żerują głównie w rzekach.Na wodach stojących płyną przy dnie,oczy mają na górnej części głowy i widza pływające ryby.Atakują od spodu.Znając te sposoby żerowania trzeba je wykorzystać w połowie. (2012/04/05 22:11)

Jack14


Romuald55 to tak z praktyki czy z powieści?

(2012/04/05 22:14)

Romuald55


Ja bajek nie opowiadam,chyba ze wnukom. (2012/04/05 22:16)

Jack14


A jednak coś wiesz tylko nie dokońca wiesz gdzie.

 

 

(2012/04/05 22:29)

Jack14


Mam jeszcze 1 pytaneczko czy sumy lepiej łowić na hak (jaki duży czy może być karpiowy nr 1)
Czy lepiej na kotwice i czy muszę używać  metalowych przyponów czy plecionka wystarczy. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi

Damian



To ja też pozdrawiam i życzę sukcesów. (2012/04/05 22:35)

abra1990


Ja sam osobiście widziałem jak sum, opitolił biedną kaczuszkę , sumy są wszystkożerne , nie na darmo zwą je "świnkami" , sumy wcinają ryby i to wszystkie, no może oprócz okonia, widocznie nie chce się zdegustować, jedzą gryzonie pływające, ptactwo wodne, robactwo, raki, żaby dosłownie co mu podejdzie pod paszczę, jeśli chcesz łowić takie o których mówisz to rzeczywiście jak zauważył jeden z kolegów

"twój to on nie będzie"

duża żaba hak 3/0 i szukaj szukaj, może jakaś bestia z głębin się trafi, tylko nie zostawiaj wędki bez nadzoru bo już jej możesz nie zobaczyć,tak jak suma który ci ją zwędzi, ja na twoim miejscu zacząłbym od takich 3kg-5kg, poczułbyś rybkę to trafiła by się większa, a i z takimi emocje gwarantowane :) (2012/04/06 00:29)

Michal8300


Witam 
Mam pytanie czy rosówka ma byc barwiona czy nie bo widziałem żę ponoc rosówki fluo są lepsze na sumy czy to prawda i jak je pomalowac ? dzieki (2012/08/14 13:08)

jakub1127


co to za rzeka czy to jest Narew (2013/07/09 19:02)

slimko82


Romuald,mozesz opisac ten zestaw ze zdjecia dokladnie? Z gory dzieki

ps.Moze byc pw ; )
(2013/07/09 21:08)

jaro7707


   Abra1990, bez urazy. Piszesz takie głupoty o sumowaniu, że głowa boli. Jak nie masz o tym pojęcia, to nie wypowiadaj się. Jeśli dla Ciebie 7-9kg, to ładne sztuki, to gratuluję. Przecież to dopiero co wymiarowe kijanki. Kotwica nie zdaje egzaminu? Przypony wolframowe skręcać, i smarować klejem? Rosówka bezkonkurencyjną przynętą na suma? BZDURA. Są specjalne plecionki przyponowe na suma, których nie przetrze tarką, dla pewności można założyć silikonową rurkę. Kotwice są jak najbardziej wskazane przy łowieniu suma. Tylko mocne np. 4x wzmacniane Owner Rozmiar od 2/0 wzwyż. Cały zestaw musi być mocny. Kij, kołowrotek, plecionka, krętliki - każdy element zestawu powinien wytrzymać hol kolosa. Do podbierania to nie osęka, tylko rękawice i łapać go za dolną szczękę. Zrobić fotki, i do wody, niech pływa. "Ja na twoim miejscu zacząłbym od takich 3kg-5kg " - to mnie najbardziej rozbawiło. A skąd wiesz, jaki weźmie? Zawsze trzeba mieć solidny zestaw, żeby potem nie narzekać, że "ryba życia" zdemolowała zestaw. I nie bawcie się w żadne rosówki, turkucie, jętki i inne badziewie, odpowiedni i spory żywiec jest najlepszy. Romuald55, zgadzam się z Tobą, też często stosuję bojkę. Damian123101, slimko82, piszcie na pw, postaram się pomóc.  (2013/07/11 12:45)

Bernard51


"Cały zestaw musi być mocny. Kij, kołowrotek, plecionka, krętliki - każdy element zestawu powinien wytrzymać hol kolosa. Do podbierania to nie osęka, tylko rękawice i łapać go za dolną szczękę."

Nic dodać...! Zestaw nie może mieć elementów słabszych bo nie pomoże przypon wolframowy skręcony z drugim. (dla mnie to nowatorska nowość) (2013/07/11 18:03)

Romuald55


Kij karpiowy Robinson 390 c.w. 200-400 g.Kołowrotek CORMORAN Corboss z nawiniętą 300 m plecionką berkley 0,50.Przypon stalowy 1.00 w otulinie.Haczyk 10/0.Spławik cormoran 230 g.Ciężarek 100 g. (2013/07/11 22:02)

danielkas


Zależy na jakiego suma - na maluchy może być i wątroba, i rosówka i inny badziew, jak chcesz łowić przyzwoite to zdecydowanie żywiec lub trupek. Na większe sumy ja zdecydowanie preferuję spinning, do skutecznych łowów spinningowych podstawa to doskonała znajomość wody - trzeba wiedzieć, gdzie sumy przebywają i gdzie są miejsca ich żerowania. W kwestii miejsca połowów - na forum niezliczoną ilość razy o tym pisano - poszukaj trochę (generalnie w dzień głęboko, w nocy płytko).

Powodzenia w łowach

(2013/07/12 08:17)