Nagrywanie a prawo ?

/ 218 odpowiedzi

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

u?ytkownik99254


Tak więc nastał dzień kolejny i teraz można już na spokojnie odnieść się do całości tegoż tutaj zamieszania.

Moim zdaniem, używanie kamery przez strażników SSR musi być umocowane prawnie. Musi być ogólnie dostępny w treści przepis, który będzie opisywał czynności zwane "filmowaniem", czyli określi procedury postępowania tak z samą kamerą jak i z zapisanymi materiałami. Do czasu aż pojawi się konkretny zapis prawny, ustawa, rozporządzenie ministra odpowiedniej maści, czy choćby rozporządzenie wojewody ( choć tu mam wątpliwości), do tego czasu nikt nie będzie mnie filmował bez mojej zgody poza służbami do tego uprawnionymi, a każdorazowe naruszenie mojej prywatności, wartości osobistych i wolności obywatelskiej także w stosunku do osób przebywających w tym czasie w moim towarzystwie będę niezwłocznie kierował do odpowiednich jednostek administracyjnych jako skargę. 

Jest to moje i tylko moje zdanie, co podkreślam, ale jestem ciekaw co wy koledzy myślicie na ten temat. Piszcie, o swoich poglądach i pomysłach co można zrobić z tym pomysłem na filmowanie. Jak dla mnie, to sprawa nadaje się do tego, by zaciągnąć języka co najmniej u RPO.

(2012/02/19 10:47)

u?ytkownik99254


Panie Jurek pan wie co to jest MIEJSCE PUBLICZNE? A wie pan co to jest PRYWATNOŚĆ ? Porównywanie banku, szpitala, marketu, rynku w mieście z prywatną przestrzenią obywatela to chyba lekka przesada. Dla mnie może się pan obwiesić kamerami, ale jak przyjdzie do kontroli, to nie pozwolę włączyć ani jednej bo przychodzi pan do mnie i narusza pan moją strefę, moją przestrzeń, moją prywatność. Pokażę panu moje papiery i siatkę - potem do widzenia panie strażniku. I żadnych kamer poza moją.  (2012/02/19 10:56)

u?ytkownik61658


RPO:) Nie ma przepisu zakazującego filmowania  , to jak jesteś taki mądry i wszystko wiesz to odpowiedz mi:

1. Dlaczego ty mnie możesz filmować? (podstawa prawna).
2. Dlaczego ja Ciebie nie mogę filmować gdy np. popełniasz wykroczenie lub przestępstwo lub jesteś wulgarny i agresywny?(podstawa prawna).

wyraźnie napisałem, że cyt:Kamerki będą używane podczas ujawniania wykroczenia lub przestępstwa lub nieprawidłowego zachowywania się osoby kontrolowanej". 
twardo stoję na swoim stanowisku,że w w.w przypadkach nie są łamane niczyje prawa, nośnik z zapisem zostaje przekazany Prokuraturze i Sądowi lub ujawniony na posiedzeniu Sądu co miało miejsce np. u nas.
(2012/02/19 11:02)

jarekk


Ponieważ obszar działania "strażników - filmowców" obejmuje wody na których często wędkuję, chciałbym poznać procedurę takiej kontroli nieco dokładniej. Wyobrażam sobie, że podchodzi do mnie patrol SSR i pada formułka: ..."dzień dobry, straż rybacka, proszę o dokumenty, informujemy, że przebieg kontroli będzie rejestrowany.." Czy mam rozumieć, że już na wstępie zostałem zakwalifikowany przez strażników jako sprawca wykroczenia, przestępstwa lub zachowuję się "nieprawidłowo" ? Czy kamera pozostanie wyłączona do momentu, gdy np. nie odpowiem na dzień dobry ? Mówiąc prościej, chciałbym prosić o blockquote z procedury kontroli w zakresie - powód uruchomienia rejestrowania przebiegu kontroli.

 

Pytam o to w odniesieniu do słów:

0
u?ytkownik99254


Panowie proponuje powściągnąć języki i zachować zimną krew. 

Odpowiadam panu meridianonowi na pytanie:

JESTEŚ PAN SZANOWNY KOLEGO OSOBĄ PUBLICZNĄ, A OSOBĘ PUBLICZNĄ MOGĘ FOTOGRAFOWAĆ I FILMOWAĆ DO WOLI, PONIEWAŻ JEST TO OPISANE W USTAWIE KTÓRĄ TU NIEJEDEN RAZ CYTOWANO!

Natomiast ja dla pana jestem OSOBĄ PRYWATNĄ, OBYWATELEM. 

Nie może pan zakładać podchodząc do mnie nad wodą, że jestem przestępcą jeśli nie ma wyraźnych oznak, że czynie coś niezgodnie z prawem. Pan musi zakładać, że ma pan do czynienia z prawym obywatelem i uczciwym wędkarzem aż do czasu, kiedy zrobię coś, co będzie można uznać za wykroczenie. Dlatego nie pozwolę panu włączyć w mojej obecności kamery.

Kiedy podejdzie pan do mnie nad wodą ( odtwórzmy to) będzie prawdopodobnie tak:

St:

-Dzień dobry, SSR, przeprowadzam kontrolę. Przebieg kontroli będzie rejestrowany.

Ja:

- Dzień dobry, nie zgadzam się na rejestrowanie przebiegu kontroli.

St:

- Czy odmawia pan poddania się kontroli?

Ja:

- Ależ proszę bardzo przeprowadzić kontrolę. Nie zgadzam się jedynie na filmowanie. 

Mogę też dodać:

- To ja swoją kamerą zarejestruję przebieg kontroli.

A pan mi nie zabroni szanowny panie, ponieważ jest pan OSOBĄ PUBLICZNĄ PODCZAS CZYNNOŚCI SŁUŻBOWYCH i mam prawo pana filmować.

Oczywiście wszystko z daleko idącą kulturą i z pełnym szacunkiem.

(2012/02/19 12:18)

u?ytkownik99254


PS: kolego meridianon na czym polega fenomen waszej trójki? Dlaczego jeśli ktoś staje w opozycji do waszych (twoich ) twierdzeń, od razu pojawiają się sugestie o zabarwieniu alkoholowym? Pan wszystkich ciągasz po sądach, ale zapewniam pana, że każde słowo ktoś zapisuje. Mnie straszono wiele razy, więc wiem że teraz każdy powinien zapisywać wszystko o podobnym zabarwieniu, ponieważ nigdy nie wiadomo czy nie dotknie nas twoja zemsta, co już kolego pokazałeś na forum.

Z tobą się nie dyskutuje. Chyba, że zaprosisz rozmówców do sądu. Czy tak według ciebie ma to wyglądać? Dlaczego każda teza którą postawisz jest jedyna i niepodważalna?

(2012/02/19 12:23)

JKarp


Tak więc nastał dzień kolejny i teraz można już na spokojnie odnieść się do całości tegoż tutaj zamieszania.

Moim zdaniem, używanie kamery przez strażników SSR musi być umocowane prawnie. Musi być ogólnie dostępny w treści przepis, który będzie opisywał czynności zwane "filmowaniem", czyli określi procedury postępowania tak z samą kamerą jak i z zapisanymi materiałami. Do czasu aż pojawi się konkretny zapis prawny, ustawa, rozporządzenie ministra odpowiedniej maści, czy choćby rozporządzenie wojewody ( choć tu mam wątpliwości), do tego czasu nikt nie będzie mnie filmował bez mojej zgody poza służbami do tego uprawnionymi, a każdorazowe naruszenie mojej prywatności, wartości osobistych i wolności obywatelskiej także w stosunku do osób przebywających w tym czasie w moim towarzystwie będę niezwłocznie kierował do odpowiednich jednostek administracyjnych jako skargę. 

Jest to moje i tylko moje zdanie, co podkreślam, ale jestem ciekaw co wy koledzy myślicie na ten temat. Piszcie, o swoich poglądach i pomysłach co można zrobić z tym pomysłem na filmowanie. Jak dla mnie, to sprawa nadaje się do tego, by zaciągnąć języka co najmniej u RPO.


CześćWitajcie Koledzy z rana ( znaczy koło 12:00 )Na początku bardzo pragnę poprosić Kolegów o pisanie bez złośliwości i wycieczek osobistych. Jestem dokładnie takiego samego zdania co Ty Danielu.Nagrywanie powinno być umocowane prawnie i powinny być zapisy dotyczące przechowywania danych i nośników. Jak może to być skomplikowana procedura pokazał nam Egzekutor ( Krzysztof ) przytaczając ustawę.@Mirek
1. Dlaczego ty mnie możesz filmować? (podstawa prawna).
2. Dlaczego ja Ciebie nie mogę filmować gdy np. popełniasz wykroczenie lub przestępstwo lub jesteś wulgarny i agresywny?(podstawa prawna).1. Ponieważ nie muszę mieć zgody osoby publicznej wykonującej swoje obowiązki służbowe lub zawodowe.2. Podstawą prawną jest "Nagrywanie powinno być umocowane prawnie i powinny być zapisy dotyczące przechowywania danych i nośników." czyli brak wyraźnego prawa na nagrywanie osób mówiąc ogólnie " prywatnych ". Ponadto Konstytucja RP zapewnia mi wolność i nietykalność oraz ochronę mojej osoby czyli wizerunku.Popatrz Mirek na to a dokładnie 1min:11s:http://www.youtube.com/watch?v=_wHAHOxGN6s&feature=player_embeddedGość wyraźnie stwierdza, ze nie chce a mimo to jest nagrywany. Jestem pewien, że nie jest to operacyjne nagranie Policji. Więc kto to umieścił na YT? Samo wyciekło?Jest jeszcze jeden aspekt. Gość słyszy, że nie będzie go widać. Dobre - twarz, rozmyta, głos zmieniony a jego rzekomo " nie widać ". Lepszego żartu dawno nie słyszałem. Kolor spodni, kurtki, gestykulacja i nawet dość charakterystyczny samochód. Pewnie nawet nie wie, że gra główną rolę na YT :-)I to jest ochrona nośnika i wizerunku obywatela RP - czysty komizm.Pozdrawiam JK (2012/02/19 12:42)

u?ytkownik99254


Cyt1:

"Wszyscy wędkarze i inne osoby , które zostaną poddane kontroli będą uprzedzane,że są nagrywane. Co w znaczny sposób ograniczy niesfornych kontrolowanych do tonowania swojego zachowania i odwiedzie od pisania np. bezzasadnych skarg na strażników." 

Cyt2:

" Kamerki będą używane podczas ujawniania wykroczenia lub przestępstwa lub nieprawidłowego zachowywania się osoby kontrolowanej."

To z zamkniętej grupy. Kilka postów i dwa różne zdania. "Wszyscy wędkarze i inne osoby"

Kto to są " inne osoby " ? Może np. moja żona? Mój kolega? 

HA       HA      HA !

(2012/02/19 12:42)

Roxola


Koledzy jestem pod wrażeniem, ile trudu wkładacie, aby prawidłowo przeprowadzić to szkolenie... (2012/02/19 12:49)

Zander51


A co z tego będziemy mieli Ola ? :) (2012/02/19 12:55)

u?ytkownik99254


Jak by co, to mam wszystko pozapisywane. :) (2012/02/19 13:11)

Sniper64


Cześć wszystkim..:)
Czytam tak to wszystko:) każdy ma swoje rację! filmowanie...! jeśli są ku temu powody,zdarzenie,ujawnienie przestępstwa,przekroczenie kompetencji,nie cenzuralne i agresywne zachowanie obu stron,moim zdaniem jeżeli jest taka możliwość nagrania to tak!!!Oczywiście wszystko to według norm i z zachowaniem prawa! Nikt nie może narzucać tylko swoich praw,każdy ma i jest chroniony prawem,,Dobrze było by - to wszystko służyło dobrym celom!Zostało wykorzystane tak jak powinno być..Z zachowaniem wielkiego rozsądku..! (2012/02/19 13:17)

egzekutor


drodzy szanowni koledzy nie bijmy piany jutro na słuzbie pójdę do rzeczników prasowych i techników oraz poczytam w przepisach , które mam i wieczorem postaram się opisać stan prawny tego tematu do tej pory mam propozycje aby nie mordować się nawzajem. wiem , że SSR robiąc to spolecznie w wolnym czasie niejednokrotnie narażony jest na agresje niesfornych pseudo-wedkarzy ale normali wędkarze to tez ludzie jezeli niczego nie zrobili to mogą sobie nie życzyc filmowania i trzeba to uszanowac (2012/02/19 13:30)