Zaloguj się do konta

Nagrywanie a prawo ?

utworzono: 2012/02/17 15:36

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

Zander51

Raczej - "Uśmiechnij się, jesteś w ukrytej kamerze"...
[2012-02-18 11:17]

Albo sobie potem swoją laskę w necie pooglądasz. Albo co lepsze kawałki będą między sobą wymieniać. Kto będzie nad tym sprawował kontrolę?!

Zadałem temu panu konkretne pytania związane z osadzeniem prawnym i formalnym tego filmowego zapędu. Niestety ciągle brak odpowiedzi. Tak samo jak w wątku o sądach koleżeńskich, gdzie zadałem jednemu panu pytanie na jakiej podstawie stwierdził, że rozprawa jest niejawna.

Niby ... "chcemy dyskutować"... ale chyba tylko w zamkniętej grupie. Dlaczego nie maja odwagi odpowiedzieć na proste pytania ?

No comment.

[2012-02-18 11:22]

Zander51

Coś za  często piszesz o swojej lasce Daniel. Wyślesz fotkę "po starej znajomości ? " :)))))) Na pewno nie wstawię jej w necie...:)
[2012-02-18 11:26]

bluehornet

Koledzy - kobiety piękne istoty , ale  temat zaczyna odbiegać od sedna wątku  :))
[2012-02-18 12:04]

Nie no. Piszę ogólnie. Często bywam nad wodą w towarzystwie. Jest w tym gronie fajna laska, ale ma poważną wadę (widoczną) i w naszym towarzystwie czuje się swobodnie. Ma prawo się w spokoju poopalać nie? Z kolei sąsiad ma ciało pokryte bliznami po okropnym wypadku. Jest poszyty jak piłka do nogi. Ja też się dobrze nie czuje jak mi się ktoś przygląda, bo mam raczej mało aktorska sylwetkę. Nasze dzieci ( no już te trzy pannice są poważnymi laseczkami) też się opalają. Słowem plażowanie połączone z wędkowaniem. 

I dajmy na to przyłazi jakiś człek i oznajmia, że będzie filmował - no to ja powiem krótko, żeby sobie odpuścił, że może sprawdzić papiery, siatkę i co tam w granicach przepisów uważa za słuszne, a potem do widzenia i niech idzie swoją drogą.

My nie jesteśmy przestępcami i nie musimy się na wszystko godzić. Towarzystwo nie będzie spierniczać po krzakach, bo idzie pan strażnik z kamerą. Kontrola ma być dyskretna, sprawna, grzeczna. Jak mają ciągoty do filmowania, to jest wiele zawodów w których można się w ten sposób wykazać.

Zdaje się, że trzeba będzie wyskrobać jakiś artykuł na temat co może a czego nie może strażnik, bo jak młodzi wędkarze czytają co tu się na tym portalu pisze o SSR i ich możliwościach, to ktoś musi tym młodzikom powiedzieć także o ich prawach. Ja się boję, że te nasze służby jakaś choroba dziwna dopadła. Oby w moich stronach ten wirus pod nazwą "Chuckminius Norrisius" nigdy nie dotarł. 

[2012-02-18 12:09]

JKarp

CześćMyślę, że to dobry moment.Chciałbym podziękować za spokojną i rzeczową dyskusję.Swój temat założyłem ponieważ czuję się człowiekiem wolnym. Nie chciałbym aby mój wyjazd nad wodę przeistoczył się w program " Jesteś w ukrytej kamerze " połączony z jakąś zupełnie nikomu nie potrzebną szarpaniną nerwów.Być może nagrywanie ma sens w przypadku ewidentnych naruszeń RAPR. Jednakże nie należy traktować wędkarzy jako bandytów.Poza tym wyłonił się bardzo poważny problem przetrzymywania i odpowiedzialności za dane pokontrolne. Nie do pomyślenia moim zdaniem jest sytuacja gdy dane leżą sobie w jakiejś szafie i każdy może mieć do nich dostęp. Pozdrawiam Janusz JKarp
[2012-02-18 13:05]

Ale możesz Januszu pytać. W odpowiedzi usłyszysz tylko milion pretensji krzywdzonych strażników społecznych ( a raczej jednego). Nie uzyskasz odpowiedzi konkretnej. 

No chyba, że będziesz dopuszczony do specjalnej grupy gdzie wszystko wszyscy wiedzą.

Ja zadaje pytania tak jak ty, ale gdzie odpowiedzi?


[2012-02-18 13:08]

Rozwiewając wasze niektóre wątpliwości   Kamerki będą zakupione przez prywatnych sponsorów. Taką decyzję podjęło Kierownictwo SSR Kamienna Góra.   Kamerki będą używane podczas ujawniania wykroczenia lub przestępstwa lub nieprawidłowego zachowywania się osoby kontrolowanej.  Dziękuję również za merytoryczną i w miarę niekonfliktową rozmowę. [2012-02-18 13:31]

krzychu64

Witam wszystkich.

Januszu temat bardzo dobry. Chciałem się włączyć w dyskusję w temacie "SSR będzie nagrywać interwencje od 2012 roku, ale musiałbym przystąpić do grupy.

Moje zdanie na ten temat jest takie:

Po pierwsze;
     Na filmowanie, nagrywanie - nazywajmy to jak chcemy- mojej osoby muszę wyrazić zgodę, której nie potrzeba w przypadku osoby publicznej, funkcjonariusza publicznego nawet jeśli jego czynności nie są związane z realizowaniem zadań osoby czy funkcjonariusza publicznego.

Po drugie:
      Osoba dokonująca nagrania MUSI podać MNIE, TOBIE, KAŻDEJ filmowanej, nagrywanej osobie podać podstawę prawną czyli przepis szczególny ( art. Ustawy, Rozporządzenia Zarządzenia Organu) i faktyczną realizowanej czynności.

Jeżeli tego nie uczyni, jako funkcjonariusz publiczny nie ma prawa dalszej realizacji nagrania. Musi bowiem działać w ramach obowiązujących go przepisów szczególnych. Czyli krótko mówiąc Strażnik SSR, PSR, nie posiada tych uprawnień co Strażnik Miejski czy Policjant, choć kompetencje jednych nie wykluczają kompetencji innych. W związku z tym nie moze przypisywać sobie uprawnień innej służby jeśli przepisy szczególne w ramach których się porusza mu na to nie pozwalają.

W przypadku gdyby pomimo mojego sprzeciwu co do rejestrowania prowadzonej kontroli, jeśli nie wiąże się ona z popełnieniem czynu  zabronionego, rejestrujący nie zaniechał czynności, i nie podał podstawy prawnej jak i faktycznej spisałbym sobie dane osób kontrolujących oraz poinformowałbym  o naruszeniu moich dóbr osobistych a w konsekwencji skierowaniu sprawy do sądu.

W moim mniemaniu rejestracja kontroli czy to poprzez zapis audio czy też wideo powinien być realizowany w chwili ujawnienia czynu zabronionego ( przestępstwa, wykroczenia) lub też nieodpowiedniego zachowania kontrolowanego. A niedopuszczalne jest rejestrowanie kontroli w chwili jej rozpoczęcia jeśli nie nastąpiło naruszenie prawa.

[2012-02-18 13:48]

Kto i w jaki sposób będzie sprawował że tak powiem opiekę nad materiałami nagranymi i czy ten sprzęt w jakiś sposób jest zabezpieczony? Policjant nie ma w radiowozie możliwości usuwania, kopiowania nagrań. Może on tylko włączyć, wyłączyć nagrywanie i odtworzyć, cofnąć, przewinąć nagranie. Nośniki z takich videorejestratorów są po służbie odbierane przez osobę uprawnioną w danej jednostce policji. Jest to zapis nie tylko wykroczeń popełnionych przez kierowców, ale także zapis przebiegu służby podczas patrolu. 

A jak to będzie z tymi SSR-owymi kamerkami? Pewnie będą to standardowe minikamerki z akumulatorkiem i swobodnym dostępem do nośnika, a to mi się nie podoba!

Co zatem?

[2012-02-18 13:49]

Otóż to Krzychu64. Otóż to. Pewni znajdzie się ktoś, kto tę sprawę wyśle do rozpracowania komuś kompetentnemu. Jeszcze nie wiem kto by to mógł rozkminić, ale się dowiem i pewnie gdzieś popytam. [2012-02-18 13:54]

egzekutor

Otóż to Krzychu64. Otóż to. Pewni znajdzie się ktoś, kto tę sprawę wyśle do rozpracowania komuś kompetentnemu. Jeszcze nie wiem kto by to mógł rozkminić, ale się dowiem i pewnie gdzieś popytam.


Funkcjonariusze policji utrwalający popelnianie przestepstwa lub wykroczenia posługuja się przepisami prawa. sprecyzowane są w ustawie o policji i rozporządzeniu. nie ma tam dowolności takiej , że nagrywamy kazdą osobę legitymowaną itp. drugim aspektem jest fakt ze nie każde uządzenie jest dopuszczone do filmowania musi spełniac pewne wymogi formalne i prawne.i prywatne osoby nie moga zkupic taki sprzet i przekazac np. policji musi się to odbyc np. przez samorząd np. bezpieczny powiat. jak bede w pracy postaram się troche więcej zglębić ten temat. [2012-02-18 14:14]

egzekutor

to powinno rozwiać pewne watpliwości dot. gromadzenia, przechowywania itp. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie rodzaju urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku dla celów procesowych oraz sposobów ich przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów (Dz. U. z dnia 24 czerwca 2003 r.) Na podstawie art. 147 § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm. 1)) zarządza się, co następuje: § 1. 1. Do utrwalania obrazu z przeprowadzonej czynności procesowej mogą służyć, przeznaczone do tego celu, urządzenia mechaniczne i elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego, a w szczególności aparat fotograficzny, kamera filmowa lub kamera wideo. 2. Do utrwalania dźwięku z przeprowadzonej czynności procesowej mogą służyć, przeznaczone do tego celu, urządzenia mechaniczne i elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego, a w szczególności magnetofon, radiomagnetofon, dyktafon, kamera filmowa lub kamera wideo wyposażona w aparaturę do utrwalania dźwięku. 3. Utrwalania obrazu lub dźwięku z przeprowadzonej czynności procesowej można dokonywać na środkach technicznych przeznaczonych do utrwalania obrazu lub dźwięku w urządzeniu określonym w ust. 1 i 2, a w szczególności na materiałach światłoczułych, taśmach magnetycznych, płytach CD oraz innych materiałach właściwych dla danego rodzaju urządzenia, zwanych dalej "nośnikami". § 2. Po dokonaniu utrwalenia obrazu lub dźwięku z przeprowadzonej czynności procesowej użyty, zgodnie z instrukcją obsługi, nośnik należy zaopatrzyć w metrykę identyfikacyjną zawierającą następujące dane z protokołu przeprowadzonej czynności procesowej: 1) sygnaturę akt sprawy i oznaczenie organu przeprowadzającego daną czynność; 2) czas i miejsce jej przeprowadzenia oraz zakres jej utrwalenia; 3) imiona i nazwiska osób w niej uczestniczących oraz imię, nazwisko oraz funkcję osoby dokonującej utrwalenia; 4) typ i rodzaj użytego do utrwalenia urządzenia, wraz z charakterystyką techniczną jego oprzyrządowania; 5) warunki oświetleniowe lub akustyczne miejsca utrwalenia; 6) dane techniczne użytego nośnika; 7) warunki i sposób użycia urządzenia utrwalającego oraz nośnika, z uwzględnieniem ilości zapisanych ścieżek dźwięku i szybkości przesuwu taśmy magnetycznej; 8) informację o ewentualnym użyciu przyrządów automatycznych do uruchamiania i zatrzymywania urządzenia utrwalającego albo o jego awarii podczas dokonywania utrwalania lub uszkodzenia nośnika. § 3. 1. Nośnik wraz z jego metryką identyfikacyjną należy opakować i zabezpieczyć odciskiem okrągłej pieczęci jednostki przeprowadzającej czynność procesową, umieszczając na opakowaniu informacje dotyczące sygnatury akt sprawy i organu przeprowadzającego czynność oraz czasu jej przeprowadzenia i osoby dokonującej opakowania. 2. Opakowany nośnik, wymagający chemicznej obróbki, przekazuje się do laboratorium, które przy jego zwrocie potwierdza zapisem w metryce identyfikacyjnej, że odpowiada on cechom technicznym opisanym uprzednio, oraz zaopatruje w informację o rodzaju dokonanej czynności. 3. Nośnik niewymagający obróbki chemicznej oraz nośnik po zwrocie z laboratorium rejestruje się i przechowuje w sposób przewidziany dla dowodów rzeczowych. 4. Każde otwarcie i ponowne zamknięcie opakowania nośnika należy odnotować w metryce identyfikacyjnej przez określenie osoby dokonującej otwarcia lub zamknięcia opakowania, czasu, miejsca i celu, w jakim zostały dokonane. 5. Jeżeli zachodzi potrzeba zmiany opakowania nośnika, należy dołączyć do niego dotychczasowe opakowania i wraz z metryką identyfikacyjną opakować je wspólnie oraz opisać w sposób, o którym mowa w ust. 1. § 4. Nośnik powinien być należycie zabezpieczony, zwłaszcza przed utratą, szkodliwym działaniem środków chemicznych, termicznych, światła, promieniowania, pola magnetycznego lub elektrycznego oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. § 5. Odbitki pozytywowe zdjęć fotograficznych załącza się do akt sprawy, w której zostały wykonane. § 6. 1. Odtwarzanie obrazu może nastąpić za pomocą urządzenia mechanicznego lub elektronicznego typu analogowego lub cyfrowego, a w szczególności projektora filmowego, rzutnika albo magnetowidu lub odtwarzacza wideo, połączonych z telewizorem. 2. Odtwarzanie dźwięku może nastąpić za pomocą urządzenia mechanicznego lub elektronicznego typu analogowego lub cyfrowego, a w szczególności magnetofonu i radiomagnetofonu, albo - gdy został utrwalony dźwięk na taśmie filmowej lub taśmie wideo - za pomocą projektora filmowego, magnetowidu lub odtwarzacza wideo, połączonych z telewizorem. Przy odtwarzaniu może być użyte urządzenie korygujące lub wzmacniające utrwalony dźwięk. 3. W metryce identyfikacyjnej dołączonej do nośnika należy uczynić adnotację o dokonaniu odtworzenia, podając czas tej czynności oraz imię i nazwisko osoby, która jej dokonała, cel odtwarzania, a także wykaz osób obecnych przy odtworzeniu. 4. W przypadku uszkodzenia nośnika podczas odtwarzania zapisu obrazu lub dźwięku należy uczynić o tym odpowiednią adnotację w metryce identyfikacyjnej. § 7. 1. Kopiowanie zapisów dźwięku lub obrazu z przeprowadzonej czynności procesowej może być dokonane za pomocą urządzeń i środków technicznych, o których mowa w § 1, tego samego rodzaju, jakich użyto do ich utrwalania, a w przypadku taśmy wideo - również przy użyciu magnetowidów. 2. Kopiowania zapisu obrazu lub dźwięku dla celów, o których mowa w art. 147 § 4 Kodeksu postępowania karnego, lub do wykorzystania w innej sprawie dokonuje się w laboratorium kryminalistycznym jednostek Policji lub innych organów uprawnionych do prowadzenia postępowań przygotowawczych. 3. O wykonaniu kopii zapisu obrazu lub dźwięku należy uczynić odpowiednią adnotację w metryce identyfikacyjnej nośnika oraz sporządzić notatkę, którą dołącza się do akt sprawy. 4. Do postępowania z kopią nośnika mają zastosowanie przepisy § 2, 3 ust. 1, 4 i 5 oraz § 4. § 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r. 2) ________ 1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 50, poz. 580, Nr 62, poz. 717, Nr 73, poz. 852 i Nr 93, poz. 1027, z 2001 r. Nr 98, poz. 1071 [2012-02-18 14:23]

JKarp

CześćHm - dużo tego jeśli chodzi o " zwykłe " przechowywanie " danych :-)Mnie interesuje ten zapis: "§ 2.  Po dokonaniu utrwalenia obrazu lub dźwięku z przeprowadzonej czynności procesowej użyty, zgodnie z instrukcjąobsługi, nośnik należy zaopatrzyć w metrykę identyfikacyjną zawierającą następujące dane z protokołu przeprowadzonej czynności procesowej:" § 7.  1. Kopiowanie zapisów dźwięku lub obrazu z przeprowadzonej czynności procesowej może być dokonane za pomocą urządzeń i środków technicznych, o których mowa w § 1, tego samego rodzaju, jakich użyto do ich utrwalania, a w przypadku taśmy wideo - również przy użyciu magnetowidów Czy w kontekście Twojego wpisu kontrolowanie wędkarza przez SSR jest czynnością procesową? Pozdrawiam JK [2012-02-18 14:33]

Zibi60

Gratulacje.
Śledzę temat uważnie i jestem pod wrażeniem spokojnej i merytorycznej dyskusji. Choć jest wiele niewiadomych i temat dotyczy SSR - nie ma kłótni, TO NIESAMOWITE !
Co do meritum, wydaje mi się, że wprowadzenie filmowania kontroli nie jest potrzebne, ale gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa już bym przyzwolił. Oczywiście mam takie same wątpliwości jak piszący wyżej co do techniki przechowywania, możliwości obróbki (ingerencji) i udostępniania sfilmowanego materiału.
[2012-02-18 14:39]

egzekutor

Cześć Hm - dużo tego jeśli chodzi o " zwykłe " przechowywanie " danych :-) Mnie interesuje ten zapis: "§ 2.  Po dokonaniu utrwalenia obrazu lub dźwięku z przeprowadzonej czynności procesowej użyty, zgodnie z instrukcjąobsługi, nośnik należy zaopatrzyć w metrykę identyfikacyjną zawierającą następujące dane z protokołu przeprowadzonej czynności procesowej:" § 7.  1. Kopiowanie zapisów dźwięku lub obrazu z przeprowadzonej czynności procesowej może być dokonane za pomocą urządzeń i środków technicznych, o których mowa w § 1, tego samego rodzaju, jakich użyto do ich utrwalania, a w przypadku taśmy wideo - również przy użyciu magnetowidów Czy w kontekście Twojego wpisu kontrolowanie wędkarza przez SSR jest czynnością procesową? Pozdrawiam JK


samo kontrolowanie to czynnosć administracyjna a filmowanie to procesowa w policji czynności te robi najczęsciej .filmowanie powinno mieć zwiazek z popelnionym wykroczeniem lub przestepstwem(jest to material dowodowy i czynność procesowa) lub w celu np identyfikacji np sprawców tzw, rozrób na stadionach. [2012-02-18 14:48]

krzychu64

Co do poruszonego zagadnienia obróbki i przechowywania nośników sfilmowanych materiałów wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłaby kamera na płyty CD. Nie wiem czy są jeszcze takie na rynku. Koszt nośnika nieduży-rzędu kilkudziesięciu groszy, a i z przechowywaniem i późniejszym odtworzeniem nie byłoby kłopotu. Nie trzeba przegrywać, kopiować, a jeśli już to kłopot równie mały.
[2012-02-18 14:58]

krzychu64

Jędrek ale napisz mi tylko czy ja mogę terz filmować strażnika ssr jak on mnie filmuje


Klepa 683 nie ma żadnych przeszkód.
Zarówno strażnik SSR jak i innych służb są funkcjonariuszami Publicznymi imasz prawo nawet  bez ich zgody a nawet poiinformowania ich o tym bawić się w Spielberga z ich udziałem w rolach głównych
[2012-02-18 15:13]

KLEPA683

dzięki za info koledzy dobrze takie coś wiedzieć [2012-02-18 15:19]

egzekutor

Jędrek ale napisz mi tylko czy ja mogę terz filmować strażnika ssr jak on mnie filmuje


Klepa 683 nie ma żadnych przeszkód.
Zarówno strażnik SSR jak i innych służb są funkcjonariuszami Publicznymi imasz prawo nawet  bez ich zgody a nawet poiinformowania ich o tym bawić się w Spielberga z ich udziałem w rolach głównych


a podaj mi podstawe prawną na podstawie , której funkcjonariusze publiczni wg Ciebie wszyscy moga filmować kogo chca i gdzie chca [2012-02-18 15:25]

Nie było mnie tu jakiś czas, bo rozbolał mnie brzuch. Dostałem pocztę od nieznanej mi osoby i kilka "historyjek" chcę Wam tu zaprezentować. Kilku chłopaków biwakowało latem nad zb. Bukówka. Podchodzi do nich grupa "rangersów" z Koziej Wólki a zdaje się ich szef ( bo miał największą blachę, chyba własnoręcznie klepaną ) pyta ich.
- Macie karty chłopaki ?
- Mamy, ale tylko od siódemek...

chłopie masz coś do mnie? za dużo herbaty  znowu chyba wypiłeś:).... [2012-02-18 15:41]

egzekutor

Jędrek ale napisz mi tylko czy ja mogę terz filmować strażnika ssr jak on mnie filmuje


Klepa 683 nie ma żadnych przeszkód.
Zarówno strażnik SSR jak i innych służb są funkcjonariuszami Publicznymi imasz prawo nawet  bez ich zgody a nawet poiinformowania ich o tym bawić się w Spielberga z ich udziałem w rolach głównych


przepraszam nie doczytalem Twojego posta to prawda kazdego funkcjonariusza publicznego można filmowac bez jego zgody [2012-02-18 15:43]

Rozwiewając wasze niektóre wątpliwości   Kamerki będą zakupione przez prywatnych sponsorów. Taką decyzję podjęło Kierownictwo SSR Kamienna Góra.   Kamerki będą używane podczas ujawniania wykroczenia lub przestępstwa lub nieprawidłowego zachowywania się osoby kontrolowanej.  Dziękuję również za merytoryczną i w miarę niekonfliktową rozmowę.




Co znaczy "nieprawidłowe zachowanie"?  czy jak za wolno poda dokumenty to będzie nieprawidłowo? czy może nie będzie stał na baczność, czy może nie będzie się uśmiechał i będzie odebrane jako nieprawidłowe zachowanie?
Wszystko musi być sformułowane bardzo precyzyjnie, a nie opierać się na okólnikach.
[2012-02-18 17:12]

Rozwiewając wasze niektóre wątpliwości   Kamerki będą zakupione przez prywatnych sponsorów. Taką decyzję podjęło Kierownictwo SSR Kamienna Góra.   Kamerki będą używane podczas ujawniania wykroczenia lub przestępstwa lub nieprawidłowego zachowywania się osoby kontrolowanej.  Dziękuję również za merytoryczną i w miarę niekonfliktową rozmowę.




Co znaczy "nieprawidłowe zachowanie"?  czy jak za wolno poda dokumenty to będzie nieprawidłowo? czy może nie będzie stał na baczność, czy może nie będzie się uśmiechał i będzie odebrane jako nieprawidłowe zachowanie?
Wszystko musi być sformułowane bardzo precyzyjnie, a nie opierać się na okólnikach.

jak Ty  nie wiesz co znaczy nieodpowiednie zachowanie to kto ma to wiedzieć? [2012-02-18 17:17]

Niektórzy naiwnie twierdzą że to będzie działać w obie strony. Muszę Was rozczarować. Taka malutka kamerka przypięta do kurtki czy czapki nie będzie nagrywać  " do tyłu" a tylko i wyłącznie wędkarza i jego otoczenie.

Przypuśćmy że podpadliśmy strażnikowi bo chcieliśmy od niego aby okazał jakiś dokument upoważniający go do kontroli. Dla wielu to straszna ujma. Przyjdzie dwóch strażników. Jeden nagrywa nas a drugi dla żartu tnie nam namiot. Oczywiście nie widać tego bo stoi za plecami kontrolującego. I co? Musisz mu ładnie podziekować za kontrolę bo jesteś w telewizji???


Masz Diablo rację, tylko że do takiego filmowania powinny być opracowane procedury - osoba wyposażona w kamerę powinna stać jakoby w ubezpieczeniu - i wtedy w obiektywie masz cały plan "filmowy" z głównymi bohaterami. Osoba z kamerą bierze pośredni udział w kontroli.
Co do wspomnianego żartu to raczej nie radziłbym nikomu tak żartować - wykorzystywanie funkcji w takim przypadku może mieć wpływ na wyrok !! A taki funkcjonariusz /nazwijmy strażnika/ w przypadku dokonania uszkodzenia mienia podpada pod KPK.

[2012-02-18 17:23]