Nagrywanie a prawo ?

/ 218 odpowiedzi

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

Romuald55


Nic nowego nie będzie Kolego Nemo,do strzałów nie dojdzie bo przez monitor się nie da.I całe szczęście! (2012/02/17 22:15)

u?ytkownik99254


Mnie interesuje tylko jedno.

Panie Meridianon proszę mi powiedzieć, jak sprawa nagrywania ma się prawnie do:

1. CZY SPRZĘT SŁUŻĄCY DO ZAPISU JEST ZABEZPIECZONY PRZED DOSTĘPEM SAMEGO STRAŻNIKA NP. TAK JAK NOŚNIKI W RADIOWOZACH Z KAMERAMI.

2. JAK DŁUGO I GDZIE PRZECHOWYWANE BĘDĄ ZAPISANE NA NOŚNIKACH MATERIAŁY.

3. KTO BĘDZIE MIAŁ DOSTĘP DO TYCH NAGRAŃ BEZPOŚREDNIO PO PATROLU ORAZ W TRAKCIE PRZECHOWYWANIA TYCH DANYCH

Takie nagranie, jeśli kontrolowany był OK. powinno być kasowane niezwłocznie przez osobę upoważnioną do dostępu do takich nagrań, a tylko materiał dowodowy przez tę osobę powinien zostać zabezpieczony dla potrzeb postępowania karnego.  Nie wyobrażam sobie, by jakiś strażnik mógł mieć dostęp do tych nagrań które sam popełni podczas patrolu. Na naszym portalu mamy przykłady strażników, którzy mogliby wykorzystywać, gromadzić dane z zapisów. Kto więc i w jaki sposób będzie te dane "opracowywał"?

Policjant podczas służby nagrywa materiał, ale nie ma do niego dostępu. Tylko osoby upoważnione na odpowiednim szczeblu mają dostęp do nośników. Jak to ma wyglądać choćby np. w pana przypadku panie Meridianon?

Jakie zapisy prawne regulują tę sprawę?

A kolegom radzę, by odwdzięczali się tym samym na łowiskach. Nagrywajmy panów strażników, bo mamy do tego prawo, ponieważ strażnik jest osobą publiczną i nawet go nie musimy powiadamiać gdy chcemy nagrywać.

No i po sprawie jak dla mnie.

(2012/02/17 22:46)

spigot


@dandec świetnie napisane , jednak obawiam się że nie uzyskasz odpowiedzi na swoje pytanie. (2012/02/17 22:59)

u?ytkownik61658


@dandec świetnie napisane , jednak obawiam się że nie uzyskasz odpowiedzi na swoje pytanie.

masz rację nie otrzyma bo on przecież wszystko wie:) to po co będę mu odpisywał... (2012/02/17 23:10)

JKarp


CześćNie chodzi o to kto co wie a czego nie.Mirek po prostu brakuje osadzenia prawnego nagrywania kontroli oraz procedury postępowania z nagranymi danymi.JK (2012/02/17 23:17)

u?ytkownik99254


No przecież taki strażnik ma prawo skontrolować tylko mnie jako wędkarza. A już mojej rodziny nie ma prawa kontrolować, nagrywać itp. 

Jadąc nad wodę często zabieram rodzinę albo znajomych. Jest lato, obok mnie opala się w skąpym stroju bikini moja żona, może moja córka, może ktoś ze znajomych ma ładna żonę czy córkę? Opalają się często atrakcyjne kobiety. Czy strażnik ma prawo przeganiać mi zonę poza kadr? Przecież ma prawo koło mnie w negliżu się smażyć na słonku nie? I czy wtedy taki pan ma prawo uskuteczniać filmowanie burząc spokój mojej rodziny?

Zapewniam was panowie, że kiedy się trafi jakiś cwany gość, prawnik, to zrobi sobie używanie z kamerzysty. Czy my się musimy zgadzać na każdy chory pomysł panów z organów kontrolnych?!

Co innego monitoring miejski, zakładowy, policyjny, a co innego amator z kamerą - mnie filmowac nie będą. ;-)

(2012/02/17 23:18)

u?ytkownik99254


Masz racje Januszu. Ktoś sobie coś wymyślił śladem pewnych strażników miejskich z Krakowa. My to mamy zaakceptować na ślepo? Jakie prawo o tym mówi? Jakie są zasady?

Ot, dowiedzielismy sie, że będą filmować. No to niech mi to opiszą jak to wygląda prawnie.

(2012/02/17 23:22)

Jędrula





       

Panowie , coby nie pisać i nie mówić trzeba z cała stanowczością powiedzieć , że mini kamerka zamontowana ''na'' policjancie czy innym funkcjonariuszu ( strażniku ) działa na ludzi lepiej niż gaz obezwładniający w najmocniejszym stężeniu .

W dzisiejszych czasach to bardzo przydatny gadżet , nawet dyktafon w wielu nazwijmy to podbramkowych sytuacjach staje się nieodzowny . Uwierzcie mi na słowo , wiem to .

Faktem jest , że takie nagranie działa w obie strony ale tak ma być , każdy przecież chce być sprawiedliwie potraktowany a nagranie takie może tego dowieść o ile sad uzna je za dowód w sprawie . Co do nagrywania kontroli wędkarskiej przez społeczników to nie jestem pewien jak to się ma do dzisiejszych przepisów prawa ale się dowiem . Widać jednak gołym okiem , że Janusz idzie w dobrym kierunku , mimo to postaram się to potwierdzić .

(2012/02/17 23:30)

KLEPA683


Jędrek ale napisz mi tylko czy ja mogę terz filmować strażnika ssr jak on mnie filmuje (2012/02/17 23:45)

JKarp


CześćJa się nie obrażę jak ktoś udowodni mi, że SSR może nagrywać. Ale chciałbym też aby równolegle było wyjaśnienie kto i w jaki sposób i kiedy odbiera nagrane materiały oraz za nie odpowiada.JK (2012/02/17 23:46)

JKarp


Jędrek ale napisz mi tylko czy ja mogę terz filmować strażnika ssr jak on mnie filmuje

CześćTy możesz jeśli wykonuje obowiązki w ramach patrolu SSR.JK (2012/02/17 23:48)

lobowk


Witam, Panie Januszu Pan się nie boi cała Polska za Panem murem stoi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


WIE PAN co. Ja to jestem bardzo alergiczny od niedawna. (na komary, mróz,słonko,kamery) i na ryby muszę zabierać kominiarkę  :):):) To pokręcą SSR.Kominiarka Smile Pulldown Bataleon (2012/02/17 23:51)

JKarp


CześćJa tak sobie myślę przy piwku, że należy w tym całym zamieszanie rozróżnić dwa aspekty nagrywania.Pierwszy to nagrywanie kamer monitoringu miejskiego, gości na weselu, imprezy w klubie, koncertu gwiazdy ( też bywają zakazy i to nie byle jakie ), plaży, na grzybach itd.Drugie to nagrywanie służb operacyjnych.Pierwsze to zabawa a drugie to wielka odpowiedzialność określona procedurami. Nie jest to taka zabawa w reportera - jest to bardzo odpowiedzialna i ciężka praca. Praca określona przez przepisy i procedury. W tym wszystkim nijak nie mogę się pogodzić z filmowaniem przez SSR. Zbyt wiele niewiadomych. JK (2012/02/18 01:09)

jarekk


Fajny wątek :) Mimo tematu "wysokiego ryzyka" pełna kultura. Nawet widzę tutaj stare-nowe twarze ! :) Cześć Rafał. Gratulacje dla moderacji i uczestników.

(2012/02/18 01:18)

spigot


Cześć Jarku , tak wysoki poziom rozmowy ( niesłychane ) :-) (2012/02/18 06:16)

Bernard51


Trzeba sie zgodzic ze dyskusja w miare spokojna a temat drazliwy dla obu stron ale nie jestem optymista ze z tej+" piany" beda wyniki wymierne??
Kiedy nie bedzie podstaw-regulacji prawnych!! (2012/02/18 07:07)

u?ytkownik221


ja jestem jednak zdania,że nagrywanie jest całkowicie legalne lecz postępowanie z tak zgromadzonym materiałem musi być właściwe np. nie przedostawać się do rąk osób postronnych, znajdować się w internecie itp. Powinno zostać zabezpieczone na nośniku  i zabezpieczone.



To tak jakby zakładanie z góry przez kontrolujących, że każdy napotkany podczas kontroli wędkarz jest przestępcą, czy to nie jest dziwne podejście? SSR jest powołana do współpracy z PSR a nie jako samodzielna formacja, każdy członek tylko podczas kontroli korzysta z uprawnień służb mundurowych, później jest zwykłym obywatelem, a co niektórzy o tym zapominają. Uważam, że jest to chory  pomysł z tym nagrywaniem i mam nadzieję że inne straże SSR nie pójdą w tą stronę a swoją energię spożytkują w walce z kłusownikami a nie z wędkarzami.

pozdrawiam (2012/02/18 07:45)

roman76





To tak jakby zakładanie z góry przez kontrolujących, że każdy napotkany podczas kontroli wędkarz jest przestępcą, czy to nie jest dziwne podejście? SSR jest powołana do współpracy z PSR a nie jako samodzielna formacja, każdy członek tylko podczas kontroli korzysta z uprawnień służb mundurowych, później jest zwykłym obywatelem, a co niektórzy o tym zapominają. Uważam, że jest to chory  pomysł z tym nagrywaniem i mam nadzieję że inne straże SSR nie pójdą w tą stronę a swoją energię spożytkują w walce z kłusownikami a nie z wędkarzami.

pozdrawiam

noooo kolego pierwszy raz od bardzo dawna zgadzam się z kimś w 100%,ja także nie chciałbym robić podczas kontroli za małpę w zoo,kontrol ma być cicha szybka i do widzenia,chyba że ktoś łamie prawo wtedy oki ,wyciąga się kamerkę filmuję wykroczenie i do widzenia,za chwilę po kamerach przyjdzie czas na jakieś inne wynalazki a na końcu dostaniemy obroże identyfikacyjne , (2012/02/18 08:12)

JKarp


ja jestem jednak zdania,że nagrywanie jest całkowicie legalne lecz postępowanie z tak zgromadzonym materiałem musi być właściwe np. nie przedostawać się do rąk osób postronnych, znajdować się w internecie itp. Powinno zostać zabezpieczone na nośniku  i zabezpieczone.



To tak jakby zakładanie z góry przez kontrolujących, że każdy napotkany podczas kontroli wędkarz jest przestępcą, czy to nie jest dziwne podejście? SSR jest powołana do współpracy z PSR a nie jako samodzielna formacja, każdy członek tylko podczas kontroli korzysta z uprawnień służb mundurowych, później jest zwykłym obywatelem, a co niektórzy o tym zapominają. Uważam, że jest to chory  pomysł z tym nagrywaniem i mam nadzieję że inne straże SSR nie pójdą w tą stronę a swoją energię spożytkują w walce z kłusownikami a nie z wędkarzami.

pozdrawiam

CześćKrzysztof jak na razie Mirek poinformował, że w czasie kontroli wędkarzy będzie używana kamera.Od " pomysłu do przemysłu " droga daleka. Cały czas stoję na stanowisku, " Można przyjąć, iż w przypadku gdy fotografia nie będzie rozpowszechniana, wyraźna zgodna portretowanej osoby nie jest wymagana. "Zwrot " można przyjąć " nie oznacza zgody. Byłoby dobrze gdybyś Mirku przeczytał cały artykuł:http://www.odo.wortale.net/64-Czy-fotografowanie-lub-filmowanie-osob-bez-ich-zgody-jest-zabronione-czy-dozwolone.htmlPozwolę sobie zacytować osatni akapit:
"Podsumowując, można przyjąć, biorąc pod uwagę nie tylko obowiązujące przepisy ale i przyjęte zwyczaje, że zalecane jest uzyskanie każdorazowej zgody osób fotografowanych, przy czym przy zamiarze późniejszego rozpowszechniania tych wizerunków zgoda na takie rozpowszechnianie musi być udzielona w sposób wyraźny i świadomy."
"art. 47, obejmuje sobą także autonomię informacyjną oznaczającą prawo do samodzielnego decydowania o ujawnianiu innym informacji dotyczących swojej osoby, a także prawo do sprawowania kontroli nad takimi informacjami, jeśli znajdują się w posiadaniu innych podmiotów "

Mam prawo do samodzielnego decydowania o ujawnianiu innym danych dotyczących mojej osoby.

Dobry prawnik prawdopodobnie oduczył by nawet panów z programu o o piratach drogowych filmowania asów kierownicy. Zwróćcie uwagę, że często tam pada stwierdzenie: ale je nie chcę, żeby mnie filmowano. Wtedy pan kamerzysta mówi: zmienimy głos i rozmyjemy twarz nikt pana nie pozna. A co z resztą " osoby"? Kolor kurtki, samochodu, sposób chodzenia, gestykulacje - ale delikwent przyłapany na przewinieniu czując, że źle zrobił ale i będąc w nerwach ( często się bardzo spieszy ) macha ręką. 
JK

(2012/02/18 09:28)

Romuald55


Po pierwszym nagraniu kontroli taki Strażnik przestanie nim być w razie skargi.Zostanie też pociągnięty do odpowiedzialności karnej.Nie wolno bez zgody fotografować czy nagrywać kogokolwiek.Bez jego zgody! Policja nagrywa nie ukazując twarzy,numerów rejestracyjnych oraz zmienia głos.Wszędzie tam ,gdzie są kamery przemysłowe jest informacja o ich zainstalowaniu i wtedy gdy ktoś sobie nie życzy nie musi wejść w ich zasięg.Na zainstalowanie różnych urządzeń inwigilacyjnych pozwolenie musi wydać sąd.
Strażnik jest osobą zaufania.Jemu sądy dają wiarę! Jeżeli przeprowadza kontrolę zgodnie z regulaminem nikt mu nic nie zarzuci.Kontrolowany o popełnionym przez siebie wykroczeniu dowiaduje się w sądzie.Nie dyskutuje się z kontrolowaną osoba! (2012/02/18 09:33)

u?ytkownik99254


Dlatego tez stwierdziłem wyżej, że nie pozwolę się filmować. Oczywiście z kulturą i grzecznie. SSR działa według pewnych ram opisanych w Regulaminie SSR. Tam jest jasno określone, co może a czego nie może strażnik społeczny. Wszystko to, co ma prawo skontrolować oczywiście pozwolę mu zbadać, ale w przypadku gdy będzie usiłował mnie filmować, odmówię poddania się kontroli i zażądam wezwania PSR lub Policji. Oczywiście nadal bardzo kulturalnie. No i oczywiście będę sobie nagrywał np. komórką zachowanie panów Strażników, ponieważ większe prawo do filmowania ich posiadam ja, niż odwrotnie.

Osoba publiczna, w tym także strażnik, może być obiektem filmowania, fotografowania. Regulują to przepisy prawne. A kto mi zagwarantuje, że nagrania z kontroli nie zostaną że tak powiem uzewnętrznione? Tak jak pisałem wcześniej, żona, córka, znajoma, a także ja sam, mam prawo sobie nad wodą siedzieć w kąpielówkach, mogę mieć jakieś felery, kalectwo, chorobę innego rodzaju. Nad wodą chcę się czuć swobodnie, chcę odpoczywać, oderwać się od całego tego zgiełku miasta. Tak więc do mnie panowie proszę z kamerą nie podchodzić dla naszego wspólnego dobra i owocnej współpracy.

Filmujcie sobie kłusoli jak rybę kradną, a mnie, wędkarzowi dajcie święty spokój. :) 

(2012/02/18 10:10)

Zander51


Witam Kolegów. Dopóki nie będzie jasności, co do legalności nagrywania kogokolwiek i w jakiejkolwiek konfiguracji obyczajowo-społecznej, dopóty ta dyskusja nie będzie miała większego sensu. Wątek niepotrzebnie  założyłeś Janusz, chociaż wiem w jakim celu. Niestety, ten człowiek zakłada tylko "konfliktowe" wątki i nie należy polemizować z nim w jakimkolwiek temacie. Bo się go jeszcze dotknie ( na zasadzie "prawda w oczy kole" ) i jeszcze poleci na skargę. Zauważcie, że nikt inny z buldogów nie podjął dyskusji, zapewne uważając, że to poroniony pomysł. Ale dla naszego dzielnego szeryfa z Koziej Wólki wszystko się przyda wypełniając tak ważną społecznie misję. Bo zadania CBA,CBŚ czy BOR-u to pryszcz w porównaniu do misji jaką ma do spełnienia ten człowiek. I takim ludziom dają broń do ręki...
(2012/02/18 10:11)

u?ytkownik99254


Kolego. Specjalnie zakłada się w zamkniętej grupie jakiś temat, by nikt postronny sie nie mógł wypowiedzieć. Ale kiedy pojawił sie ten wątek, od razu został skomentowany :

" założyli sobie podobny wątek". 

Czyli co? To my jesteśmy pewnie gorsi. My nie możemy dyskutować na podobne tematy, bo jesteśmy tylko zwykłymi cieciami których ci panowie będą sobie filmować nad wodą.

No chyba mamy coś do powiedzenia? Mamy swoje prawa czy nie mamy? Ja się zaczynam tych panów bać, bo dziś kamerki, a jutro paralizatory i bóg wie co jeszcze. Ciekawe, że w moich stronach SSR nie ma takich problemów. Tu jakoś ich do wody nikt nie wrzuca. A może postępują inaczej? Może wędkarze dlatego na nich dobrze reagują, że są to strażnicy którzy nie pozwalają sobie na jakieś specjalne jazdy z wędkarzami? U nas nie ma Rambo.

(2012/02/18 10:39)

Diablo


Witam Kolegów. Dopóki nie będzie jasności, co do legalności nagrywania kogokolwiek i w jakiejkolwiek konfiguracji obyczajowo-społecznej, dopóty ta dyskusja nie będzie miała większego sensu. Wątek niepotrzebnie  założyłeś Janusz, chociaż wiem w jakim celu. Niestety, ten człowiek zakłada tylko "konfliktowe" wątki i nie należy polemizować z nim w jakimkolwiek temacie. Bo się go jeszcze dotknie ( na zasadzie "prawda w oczy kole" ) i jeszcze poleci na skargę. Zauważcie, że nikt inny z buldogów nie podjął dyskusji, zapewne uważając, że to poroniony pomysł. Ale dla naszego dzielnego szeryfa z Koziej Wólki wszystko się przyda wypełniając tak ważną społecznie misję. Bo zadania CBA,CBŚ czy BOR-u to pryszcz w porównaniu do misji jaką ma do spełnienia ten człowiek. I takim ludziom dają broń do ręki...

:) (2012/02/18 10:45)