Nagrywanie a prawo ?

/ 218 odpowiedzi

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

covent




jeżeli chcesz aby rozmowa była rzeczowa to nie pisz mi o skonfliktowaniu z wieloma osobami na forum i w realnym życiu skąd masz takie nieprawdziwe informacje-znasz mnie osobiście? na pewno nie więc nie wyciągaj pochopnych wniosków  mając wiedzę tylko od adwersarzy , którzy mnie raz lub 2 w życiu widzieli to sobie sądź co chcesz...jeżeli rozmowa przeradzać sie będzie w osobiste podjazdy to przestanę brać w niej udział i proszę Moderatora o usunięcie postów stanowiących osobiste podjazdy bo to tak nie ładnie


Sam wkleiłeś linka, w którym było o Twojej sprawie (wygranej) z kimś tam kto Ci nawrzucał - to raz. Sam także wkleiłeś "skargę" na Policję, w której piszesz o takich i takich userach tego forum- to po drugie. Wniosek prosty: skoro masz sprawy w sądzie i zamierzasz się sadzić z innymi to albo masz pecha do kłopotów i problemów albo sam jesteś konfliktowy. Więc nie wyciagam pochopnych wniosków i nie słucham "adwersarzy" tylko jasno oceniam fakty, które widzę- i nie traktuj tego jako "osobistych podjazdów" po prostu nie zgadzam się z nagrywaniem  w jakiejkolwiek formie.

Czekam także niecierpliwe aż wypowie się ktoś - najlepiej prawnik- i wyjasni czy wolno czy nie.

To ja też dam sobie ostrzeżenie za odbieganie od tematu - hehe

(2012/02/17 19:19)

u?ytkownik61878


Nie można filmować, nagrywać ani też fotografować ludzi bez ich zgody. Nie można takich materiałów udostępniać i przekazywać.




Przeczytaj wcześniejsze wpisy i zapoznaj się z linkami.
(2012/02/17 19:22)

u?ytkownik61658


Nie można filmować, nagrywać ani też fotografować ludzi bez ich zgody. Nie można takich materiałów udostępniać i przekazywać.

Jedynym odstępstwem od tej zasady jest rejestrowanie przestępstwa. Wtedy sąd orzeka czy takie wideo czy zdjęcie może być użyte jako dowód w sprawie.

Ktoś wspomniał o monitoringu w sklepach... W każdym sklepie powinna być informacja widoczna dla wszystkich informująca że obiekt jest monitorowany. Wchodząc do takiego sklepu wyrażasz zgodę na filmowanie swojej osoby. Nie jest to jednak jednoznaczne z zezwoleniem na udostępnianie takiego materiału. Nawet jak ktoś ukradnie coś  w sklepie i zostanie nagrany. Właściciel ie ma prawa udostępnić takiego materiału osobom trzecim jedynie policji. 
osobę uprzedza się,że jest nagrywana to po pierwsze, po drugie nagranie może służyć tylko jako dowód w Prokuraturze lub Sądzie i tylko i wyłącznie do dyspozycji tych instytucji , żaden f-sz nie ma prawa dysponować takimi nagraniami poza toczącym się postępowaniem w danej sprawie,sami popatrzcie ile nagrań na youtube krąży ze zwykłych kontroli gdzie nie stwierdzano wykroczenia lub przestępstwa i co siedzi ktoś za to?:)
(2012/02/17 19:27)

Diablo


Nie można filmować, nagrywać ani też fotografować ludzi bez ich zgody. Nie można takich materiałów udostępniać i przekazywać.




Przeczytaj wcześniejsze wpisy i zapoznaj się z linkami.



No i ? (2012/02/17 19:29)

Pitbul


Ja osobiście nie mam nic przeciwko filmowaniu. Uważam jednak, że w przypadku takiej decyzji powinno to zostać określone jakimiś zasadami, regulaminem - w końcu dokumentowane mają być "czynności służbowe".
Chodzi mi o to, by filmy obejmowały całą kontrolę. Niedopuszczam nawet myśli, że po "akcji" znikałyby części nagrań. Wszystko, albo nic. 
I jeszcze okres przechowywania materiałów. Myślę, że powinny być przechowywane tak długo jak notatki i protokoły z kontroli.

Tymczasem lecę zrobić make-up bo jutro tańczę, znaczy łowię na Bukówce ;)
T.
  (2012/02/17 19:31)

u?ytkownik61878


Temat należy traktować poważnie - bo np od kiedy pojawiły się fotoradary w konkretnych miejscach, tam spadła ilość groźnych zdarzeń drogowych.
Podobnie i w przypadku nagrywania /filmowania/ kontroli -

"dzień dobry, jak tam ? biorą? a jak z wymiarem? a wpis jest ? to może teraz skoro mamy długopis? do widzenia i oby przy następnej kontroli długopis nie szwankował"

Niech da się im /kontrolującym/ oręż do walki z kłusolami. Ale to miecz obosieczny... (2012/02/17 19:32)

Diablo


Nie można filmować, nagrywać ani też fotografować ludzi bez ich zgody. Nie można takich materiałów udostępniać i przekazywać.

Jedynym odstępstwem od tej zasady jest rejestrowanie przestępstwa. Wtedy sąd orzeka czy takie wideo czy zdjęcie może być użyte jako dowód w sprawie.

Ktoś wspomniał o monitoringu w sklepach... W każdym sklepie powinna być informacja widoczna dla wszystkich informująca że obiekt jest monitorowany. Wchodząc do takiego sklepu wyrażasz zgodę na filmowanie swojej osoby. Nie jest to jednak jednoznaczne z zezwoleniem na udostępnianie takiego materiału. Nawet jak ktoś ukradnie coś  w sklepie i zostanie nagrany. Właściciel ie ma prawa udostępnić takiego materiału osobom trzecim jedynie policji. 
osobę uprzedza się,że jest nagrywana to po pierwsze, po drugie nagranie może służyć tylko jako dowód w Prokuraturze lub Sądzie i tylko i wyłącznie do dyspozycji tych instytucji , żaden f-sz nie ma prawa dysponować takimi nagraniami poza toczącym się postępowaniem w danej sprawie,sami popatrzcie ile nagrań na youtube krąży ze zwykłych kontroli gdzie nie stwierdzano wykroczenia lub przestępstwa i co siedzi ktoś za to?:)



Jeżeli strażnik uprzedzi osobę że jest filmowana a ta wyrazi zgodę to czemu nie. Wtedy nie będzie niejasności.

Jeśli chodzi o filmy na Youtubie itp. Oczywiście że takie istnieją, do póki ktoś nie zgłosi naruszenia. Część osób o nich nie wie, części to nie przeszkadza a wiele jest usuwanych. Ileż to dostawałem ciekawych linków na które wchodziłem i znalazłem jedynie notatke że film naruszał ... i został usunięty. (2012/02/17 19:33)

u?ytkownik61658


Ja osobiście nie mam nic przeciwko filmowaniu. Uważam jednak, że w przypadku takiej decyzji powinno to zostać określone jakimiś zasadami, regulaminem - w końcu dokumentowane mają być "czynności służbowe".
Chodzi mi o to, by filmy obejmowały całą kontrolę. Niedopuszczam nawet myśli, że po "akcji" znikałyby części nagrań. Wszystko, albo nic. 
I jeszcze okres przechowywania materiałów. Myślę, że powinny być przechowywane tak długo jak notatki i protokoły z kontroli.

Tymczasem lecę zrobić make-up bo jutro tańczę, znaczy łowię na Bukówce ;)
T.
 

Tutaj muszę zgodzić się z Kol. Tomkiem w części :
1.Niedopuszczam nawet myśli, że po "akcji" znikałyby części nagrań2.powinny być przechowywane tak długo jak notatki i protokoły z kontroli.3.by filmy obejmowały całą kontrolę. (2012/02/17 19:37)

u?ytkownik61878


Dlatego, bez dopracowanych ram prawnych - jakiegoś konspektu działania przy użyciu środka rejestrującego obraz i dźwięk - nie powinno się wdrażać tego ustrojstwa aby nie powodować konfliktów.
Ale, jak zawsze istnieje ale, warto rozpatrzyć na tak taką innowację bo ma pozytywy. (2012/02/17 19:43)

u?ytkownik61878


http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=czy%20wolno%20filmowa%C4%87%20osob%C4%99&source=web&cd=47&ved=0CE4QFjAGOCg&url=http%3A%2F%2Fwww.pluscamerimage.pl%2Fdata%2Ffiles%2F31%2Fc2%2F31c2239b81109bf%2FPlusCamerimage_Forum_2010___Legalnie_w_kadrze.pptx&ei=pJI-T5mtOc-KswaM7eHXBA&usg=AFQjCNE1jkm1JxqAGgm5z8g3-xQJ68TzAA&cad=rja

tutaj wypowiadają się radcy prawni - troszkę można się doczytać

(2012/02/17 19:50)

u?ytkownik61878


Po głębszym zapoznaniu się z tym materiałem, przepraszam, nie wnosi on nic w temacie do naszej rozmowy. (2012/02/17 20:12)

JKarp


CześćPozwolę sobie zacytować Radka i wkleić Jego post. Z takim podejściem jestem w stanie się zgodzić. Ja się nawet zgadzam :-)

wysłano: 2012/02/17 20:01

 
radekszumocki
Mirek zgadzam się z tobą,jest to wygodne zarówno dla strażnika jak i osoby kontrolowanej w dochodzeniu prawdy np. przed sądem,uważam że powinniśmy mieć to napisane czarno na białym -, w momencie podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia,strażnik ma prawo do podjęcia decyzji o rozpoczęciu filmowania, lub innej formy zapisu,w sytuacjach kontrowersyjnych ,w czasie rutynowej kontroli np.-pijany wędkarz, czy agresywne zachowanie, kontrolujący po uprzedzeniu o filmowaniu-nagrać przebieg kontroli,przepraszam wszystkich porządnych wędkarzy za ''pijany wędkarz''-ale jest to codzienność przy kontrolach, szczególnie w okresie letnim.


Gość jest mówiąc krótko wredny i cham - pada decyzja " nagrywamy " po uprzednim poinformowani wędkarza. No i " czarno na białym " - zapis prawny jest podstawą działania.Edit:Jako całkiem duży chłopiec informuję, że nie spojrzałem, że post może być odebrany w ten sposób. Nie kasuję tego ponieważ, zdanie " Gość jest mówiąc krótko wredny i cham " nie dotyczy Radka a może zostać to tak odczytane bez uważnego przeczytania początku mojego posta. Użyłem skrótu myślowego.Jeszcze raz przepraszam.JK (2012/02/17 20:27)

u?ytkownik61658


ale miało być bez obrażania .... pozostawię bez komentarza (2012/02/17 20:29)

JKarp


CześćMirek mówię o wędkarzu, który jest wredny i cham. O kurcze dopiero teraz zauważyłem jak wyszło ...Przepraszam Radka ale naprawdę tak nie o Nim nie myślę :-)Jeszcze raz przepraszam.JK (2012/02/17 20:34)

Diablo


ale miało być bez obrażania .... pozostawię bez komentarza



Czytanie ze zrozumieniem się kłania :)
Nikt tu nikogo nie obraził (2012/02/17 20:34)

zbynio5o


A ja, jak sie przewróce........ to za swoje sie...  przewróce. I nic nikomu do tego.

I nie ładnie...leżącego ...nagrywać.

(2012/02/17 20:40)

u?ytkownik61658


Mając na względzie powyższe teksty i widząc ,że  tematy odeszły od meritum tematu pozwolę sobie zaprzestać pisania w tym wątku.Pozdrawiam wszystkich piszących rzeczowo i na temat. (2012/02/17 20:42)

u?ytkownik61878


Zbynio, nie pij tego, nie idź tą drogą, Saba niech Cię nie prowadzi na manowce /wolny przekład ex Prezydenta (2012/02/17 20:43)

spigot


Witam Forumowiczów po dłuższej przerwie

Zima za oknem więc fora wrzą i dobrze. Rodzą się nowe pomysły , docierają tematy mniej lub bardziej ambitne. Trzymając się tematu uważam , że to świetny pomysł na wykorzystanie urządzeń zapisu cyfrowego. Trzymając się przepisów nikt nikomu nie zabroni wykorzystać kamery , czy aparatu fotograficznego nawet do celów kontroli. Co za tym idzie ? Pohamowanie się rzecz jasna dwóch stron ( kontrolujących oraz kontrolowanego ) Jak do tej pory zauważam dziwne spostrzeżenia oraz skłonności użycia urządzenia jedynie w stronę kontrolowanego. Przecież świadomość strażnika mającego przypiętą kamerę również skłoni do wzorowej postawy prawda? Mało tego jeśli ktoś jest na tyle sprytny ( mowa o wędkarzu ) i nosi ze sobą w klapce kurtki zamiast paczki papierosów mały aparacik, co jest ostatnio modne w uwiecznianiu zdobyczy na stop klatce. Równie dobrze podczas kontroli może wyciągnąć urządzenie i w krótkich słowach poinformować że zaczyna emisję nagrywania. Tak więc jak dla mnie no problemo w dwie strony.

Jestem za

Pozdrawiam Rafał @spigot Malinowski (2012/02/17 20:44)

zbynio5o


Zbynio, nie pij tego, nie idź tą drogą, Saba niech Cię nie prowadzi na manowce /wolny przekład ex Prezydenta


Sorry Panowie że to nie było konstruktywne :)  To tak zamiast wklejanki dla rozlużnienia atmosfery :)))

(2012/02/17 20:47)

u?ytkownik61878


Wspominałem o mieczu obosiecznym, mądrej głowie dość po słowie ;)

Ale również mam takie zdanie jak i Ty Rafał. (2012/02/17 20:48)

Diablo


Mając na względzie powyższe teksty i widząc ,że  tematy odeszły od meritum tematu pozwolę sobie zaprzestać pisania w tym wątku.Pozdrawiam wszystkich piszących rzeczowo i na temat.



Ładnie to tak wprowadzać w błąd użytkowników?

W jednym z wpisów napisałeś jakoby JKarp kogos obrażał. Oczywiście tego nie zrobił a Ty siejesz wiatr i zadymy tworzysz
Cyt:

"
widzisz na innym dziale zrobili  sobie taki sam wątek , chciałem tam z nimi konstruktywnie porozmawiać lecz zaraz padły osobiste ataki, tak jak się spodziewałem , wytrzymali do  kilku postów i jazda...już tam daleko jest od sedna tematu nawet Ciebie obrażają na co jestem wyczulony bo każdy posiada swoja godność. Prosiłem tam Moderatora o interwencję jednak ten nic nie robi pozostawię to bez komentarza. Więc Kolego wg. mnie sprawa legalna wręcz potrzebna to jest komfort dla kontrolowanego i kontrolującego - przeszkadzać to może tylko temu co chce wywijać mózgiem podczas kontroli lub ma coś za skórą:)" (2012/02/17 20:48)