Na suma plecionka czy żyłka?

/ 8 odpowiedzi
Koledzy mam pytanie co lepsze na suma plecionka czy żyłka. Moim łowiskiem będzie Wisła. Wędka to stara Germanika.Za wszystkie podpowiedzi dziękuje.   
Bernard51

Wędka to stara Germanika.Za wszystkie podpowiedzi dziękuje. 

Nie wiem co to za firma "Germanika" może żle odczytałeś i nazwa dawnej firmy z DDR-u
to GERMINA. (2014/01/02 17:26)

krzkwi5

Kolego jeżeli to jest Wisła to tylko plecionka  jest duży nurt i dużo zaczepów  ja używam plecionek i zapomniałem co to zerwany zestaw , żyłek używam na wodach stojących ale na drobniejsze ryby (2014/01/02 20:08)

blos232

Może nazwa była zatarta więc strzelałem z nazwą (2014/01/06 15:41)

Arkadius

Popieram kolege plecionka bd lepszym wyborem, chociaż pamiętaj że pleciąka też potrafi sie przetrzeć ponieważ posiada mniej regularny przekrój niż żyłka. Na miejsa trudne mozesz zrobić sobie przypon strzałowy z plecionki w otulinie która osłoni linke od ostrych kamieni i galęzi. (2014/01/06 16:46)

użytkownik145328

Kolego - jak chcesz zapolować na ten gat. ryby to akurat dylemat plecionka żyłka jest najmniejszym problemem - zacznij od wędki , a skończ na najważniejszych elementach - kotwicach , kółkach łącznikowych , krętlikach i oczywiście przyponach ! (2014/01/06 17:02)

notaki

Odwieczny dylemat.. a odpowiedź była na tym forum wieeele razy podawana.
Pleciona jest nierozciągliwa, więc wszelkie obciązenia przy braniu przeciez cholernie silnej wyby bezpośrednio sa przenosozne na pozostałe elementy zestawu.  Sama plecionka nie pochłonie ani procenta obciążenia szarpiacej się ryby .
Masz sobie kolego skomponować zestrojony zestaw, w ktorym najslabszym elementem jest przypon, potem żyłka główna, potem agrafki etc.. na koncu wedzisko i kołowrotek.
Wiec dopasuj  zyłkę(plecionkę )  do tego czym dysponujesz ( germina ) i kołowrotek, bo nie piszesz czego używasz.
Jak uzyjesz plecionki , na ktorej auto wyholujesz, a inne elementy będa słabsze, to stracisz wedkę lub kołowrotek.
Nie ma tak, że każda rybę na wszystko da się wyholować.

P.S. Zyłka pochłonie ( poprzez rozciągliwość ) pewną częśc obciążenia , jednak musi być gruba, więc stawia w nurcie opór ( ściąganie zestawu, krotsze rzuty etc. (2014/01/06 20:42)

gruby12345

Ja używam zylki na penn spinfischer 10500 jest to zyłka morska penna 0,68 i wytrzymałosci chyba ponad 25kg bo ciezko ja urwac na zaczepie  i plecionke na okumie soltera 15 ok 70 kg wytrzymałosci . W mocy róznicy nie ma żadnej wady zalety plecionka dużo mocniejsza i wystarcza na wiele sezonów ja mam black cata i bedzie juz 4 sezon leciała i pewnie długo ja nie zmienie najwieksza wadą grubych zyłek jest jej sztywnosc to co pisza ze jest miekka czy cos tam to bajer przy otwieraniu kabłaka w kolowrotku chwila nie uwagi i masz taki bajzel ze ciezko go ogarnac bez ciecia . Dlatego sam sobie odpowiedz na pyt. Najlepiej kupic markowa plecionke dac te 250-300 zl i miec spokuj na 4-6 lat .Ja sie zastanawiam nad cormoranem cat cos tam 1000 metrów ok 500 zł a 300 metrów ok 180 zł albo i taniej bo sie nie orjetuje kolega romuald ja uzywa i mozna sie go zapytac jak sie sprawuje u niego .Pozdrawiam    (2014/01/06 23:01)