Zaloguj się do konta

Na ile wędek wolno łowić na wodach skarbu państwa?

utworzono: 2013/11/07 23:17
sanderk

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej określa zasady amatorskiego połowu ryb. Jest w nim wszystko a nawet więcej ale nie ma informacji na ile wędek wolno łowić. Wiadomo na wodach PZW dwie, spining i żadna inna spod ludu jedna ale na pozostałych wodach skarbu państwa /nie dzierżawionych przez PZW/ na ile? W rozporządzeniu to właściciel wody określa zasady ale np gmina takich zasad nie określiła i co wtedy?  

 

[2013-11-07 23:17]

Roxola

A kartę wędkarską masz wydana przez kogo ? Przez gminę prawda ?Żeby uzyskać kartę wędkarską musisz przedstawić zaświadczenie o zdaniu egzaminu z RAPR...jak myślisz, dlaczego karta wędkarska jest wymagana na takich wodach ?
To zwykły świstek, ale jest to Twoja deklaracja tego, że znasz Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb....a tam pisze na ile wędek i jaką metodą możesz łowić. [2013-11-07 23:42]

sanderk

Dziękuję Ci bardzo. Odpowiedź szybka, rzeczowa i konkretna :)

Temat uważam za zamknięty.


[2013-11-08 00:13]

osa12

Odpowiedź mijająca się z prawdą!PZW i jego RAPR nie mają nic wspólnego z Kartą Wędkarską. Karta wędkarska jest wydawana przez Starostwa nie Gminy. Egzamin według ustawy o rybactwie śródlądowym i rozporządzeniu ministra przeprowadza organizacja społeczna:§ 4. 1. Organizacja społeczna uprawniona do przeprowadzaniaegzaminów w zakresie ochrony i połowu ryb w celu uzyskania karty:1) wędkarskiej — jest organizacja, która na terenie powiatuw dniu 1 stycznia każdego roku liczy co najmniej 200 pełnoletnich członków,Takich organizacji jest wiele, a PZW nie ma tu monopolu!Egzamin przeprowadza się : Art 7 ust. 5. Ustawy: Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 7a. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.
Egzaminowanie z RAPR jest łamaniem prawa przez PZW!!!
Ilość wędek dla Amatorskiego połowu ryb określa ustawa o rybactwie śródlądowym:
Art. 8.1. Zabrania się połowu ryb:1) w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody;2) o wymiarach ochronnych;3) w okresie ochronnym;3a) z naruszeniem limitu połowu określonego w przepisach wydanych na pod-stawie art. 21;4) w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę;5) sieciami, wędkami lub kuszami innymi niż określone w przepisach wyda-nych na podstawie art. 21;6) przez wytwarzanie w wodzie pola elektrycznego charakterystycznego dla prądu zmiennego;7) środkami trującymi i odurzającymi;8) narzędziami kaleczącymi, z wyjątkiem sznurów hakowych, pęczków hako-wych, haczyka wędki i harpuna kuszy;9) materiałami wybuchowymi;10) przez ich głuszenie;11) więcej niż dwiema wędkami jednocześnie, a w wypadku ryb łososiowatych i lipieni – więcej niż jedną wędką;
To nie RAPR (ten dokument nie stanowi prawa jest tylko regulaminem stowarzyszenia) określa na ile wędek można łowić, prawo stanowią Ustawy i zarządzenia polskich władz a nie stowarzyszenie osób fizycznych jakim jest PZW!!!  Poplątane z pomieszanym !!!! [2013-11-08 12:01]

Roxola

Uwielbiasz komplikować odpowiedzi.
"Karta wędkarska jest wydawana przez Starostwa nie Gminy."
Moją kartę wydał Urząd Miejski  - też nie starostwo.Pewnie nie miał prawa mi jej wydać...A konkretniej, to Naczelnik Wydziału Ekologii z upoważnienia Prezydenta.
"w dniu 1 stycznia każdego roku liczy co najmniej 200 pełnoletnich członków, Takich organizacji jest wiele, a PZW nie ma tu monopolu!"Może doczekam się  kiedyś dnia, że  podasz przykład takiej organizacji. Dlaczego organizacje TE, nie starają się o możliwość wydawania zaświadczeń, jeżeli jest ich tak wiele i mają taką możliwość ?
"Egzaminowanie z RAPR jest łamaniem prawa przez PZW!!!"
Brawo Osa ! Odkryłeś to i jeszcze nic z tym nie zrobiłeś ? Do dzieła ! - Ten przekręt trwa już wiele lat.Urzędy, które na podstawie zaświadczenia z PZW wydają karty wędkarskie pewnie też łamią prawo, a może karty wędkarskie należy unieważnić... !
I jak tu traktować podobnych tobie poważnie....  ? 
[2013-11-08 13:48]

pawelz

Kol. Osa12 napisal prawde.
Egzamin na karte wedkarska nie powinien miec nic wspolnego z RAPR. Czy musze nalezec do PZW i lowic na wodach PZW aby moc legalnie lapac ryby ?. Na pewno nie. I jak dobrze poszukasz na tym forum, to znajdziesz kilka przykladow, gdzie mozna zdac na karte poz PZW.
[2013-11-08 14:35]

Roxola




Można zmienić treść, ale czy odpowiedź o ilość wędek się zmieni ?
" To zwykły świstek, ale jest to Twoja deklaracja tego, że znasz Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb." -To zwykły świstek, ale jest to Twoja deklaracja tego, że znasz Ustawę o Rybactwie Śródlądowym.
Łapanie za słówka, to norma...    :) bo można coś napisać na forum, a nawet zacytować ustawę !

[2013-11-08 15:23]

pawelz

No wlasnie, zmieni sie ?.
Ustawa mowi o ilosci wedek ?. Szczerze mowiac nie wiem i nie chce mi sie szukac. Ale zakladam, ze skoro zalozyciel watku szukal i nie znalazl, to nie mowi nic. Wiec zgodnie z ustawa, na ile wedek mozna lowic ?.
[2013-11-08 15:27]

cierpliwy1


Kolega Osa bezdyskusyjnie  ma raję ,choć prawdą jest że w urzędach miejskich dział ochrony środowiska też wydaje kartę a nie tylko starostwo .Wielu ludzi przyzwyczaiło się do tego że PZW może wszystko ,ale niestety tak nie jest, co widać po ostatnich zmianach do których ministerstwo przymusiło PZW



















[2013-11-08 15:39]

Roxola



No i mój jeszcze jeden błąd do którego się przyznaję, bo nie zapytałam kto wydał autorowi kartę,a stwierdziłam że pewnie Gmina  :)))  Ehhhhh....
Żegnaj spokojne wędkowanie w poczuciu, że mam wszystko w porządku, bo moja karta jest wydana przez Urząd Miasta i w dodatku za potwierdzeniem z PZW, że znam Ustawy i inne takie tam...A było tak fajnie...
Dyskutujcie sobie, ja odpadam, bo w doła wpadnę psychicznego...Powodzenia [2013-11-08 15:51]

lynx



No i mój jeszcze jeden błąd do którego się przyznaję, bo nie zapytałam kto wydał autorowi kartę,a stwierdziłam że pewnie Gmina  :)))  Ehhhhh....
Żegnaj spokojne wędkowanie w poczuciu, że mam wszystko w porządku, bo moja karta jest wydana przez Urząd Miasta i w dodatku za potwierdzeniem z PZW, że znam Ustawy i inne takie tam...A było tak fajnie...
Dyskutujcie sobie, ja odpadam, bo w doła wpadnę psychicznego...Powodzenia

Roxola, zgadzam się z Tobą i tez spadam. Nie będe brał udziału w biciu gówna na piankę /przepraszam za g. ale chciałem dosadnie/.
[2013-11-08 16:37]

ryukon1975

Skąd Wy macie takie karty wydane przez nie wiadomo kogo.:)

Moja jest wydana przez Koło PPZW.:)

 

[2013-11-08 18:16]

Sniper64

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej określa zasady amatorskiego połowu ryb. Jest w nim wszystko a nawet więcej ale nie ma informacji na ile wędek wolno łowić. Wiadomo na wodach PZW dwie, spining i żadna inna spod ludu jedna ale na pozostałych wodach skarbu państwa /nie dzierżawionych przez PZW/ na ile? W rozporządzeniu to właściciel wody określa zasady ale np gmina takich zasad nie określiła i co wtedy?  

 


Cześć Wszystkim..
                           Urzędy zanim wydadzą zezwolenie! Muszą się zapoznać z Ustawą odpowiadającą danemu dokumentowi dopiero na takiej zgodnej zasadzie może wydać zezwolenie,może tak że dodać swoje wytyczne danego akwenu ale nigdy nie wyda zezwolenia nie zgodnego z zasadami ustawy o Rybactwie Śród Lodowym itd.
[2013-11-08 18:30]

barrakuda81

Z tego co widziałem z miesiąc temu to wolno chyba na jakieś 8-9 wędek jednocześnie.Jeden taki siedział z miesiąc w jednym miejscu i pal licho że miejscówke okupował ale cały brzeg gruntówkami obstawił:-)Piąteczka dla PSR z okręgu radomskiego.Gościu się tam nad Wisła z 4 tygodnie bez przerwy panoszył a Panów funkcjonariuszy od lat tam nie widziałem.Nie bójcie sie ,dojazd dobry - auta macie odpowiednie - nie ugrzęzną:-)Oczywiście ,można byłoby zadzwonić i na faceta nakablować ale wątpię żeby pomogło.Po cholere ja podatki płacę?:-) [2013-11-08 20:29]

osa12

Szanowna Pani Roxolo !Ręce opadają!Podział administracyjny naszego kraju posiada dwa rodzaje powiatów:Powiat ziemski (ma gminy i starostwo),Powiat grodzki(miasta na prawach powiatu) nie posiada gmin i starostwa, kompetencje starostwa sprawuje Urząd MiastaDlatego część kart wydaje starostwo, a część urząd miasta pełniący rolę starostwa, ot taka mała lekcja podziału administracyjnego kraju - Polski.Dziwne ? [2013-11-08 21:05]

osa12

Ustawa o rybactwie śródlądowym:Na ile wędek można łowić mówi:
Art 8. Ust. 1 Pkt. 11Art. 8. 1. Zabrania się połowu ryb: ... 11) więcej niż dwiema wędkami jednocześnie, a w wypadku ryb łososiowatych i lipieni – więcej niż jedną wędką
Cy jeszcze Ktoś nie wie na ile wędek można łowić przy Amatorskim połowie ryb na wodach śródlądowych naszego kraju ?  
[2013-11-08 21:18]

osa12

Ta karta prawdopodobnie jest ważna. Jeszcze parę lat temu łowiłem na kartę  wydaną w czasach studenckich (ok roku 1986). Jak zarządzono wymianę kart, postanowiono respektować wcześniej wydawane karty przez koła wędkarskie! [2013-11-08 21:26]

ryukon1975

Ta karta prawdopodobnie jest ważna. Jeszcze parę lat temu łowiłem na kartę  wydaną w czasach studenckich (ok roku 1986). Jak zarządzono wymianę kart, postanowiono respektować wcześniej wydawane karty przez koła wędkarskie!


 

 

 

 

 

 

 

 

Dokładnie tak jest. Moja karta czyli ta z zdjęcia jest ważna. Dodam że to nie jest moja pierwsza karta bo pierwsza uległa wypraniu.:)

[2013-11-08 21:32]

Bernard51

Przecież to jest proste.... RAPR został ustanowiony na podstawie Ustawy o rybactwie śródlądowym, przecież to nie jest zbitek art. oderwany od ustawy. Natomiast na pewno na wodach Skarbu państwa obowiązuje ustawa ministerstwa. Rapr ma zaostrzone okresy ochronne wymiary jak i ilość ryb.
Co do karty Krzyśka na pewno Straż respektuje nadal kartę wydaną przez koło ale na pewno nakaże wymianę w najbliższym czasie, co nie znaczy że restrykcyjnie to sprawdzają czy została wymieniona.
[2013-11-09 05:07]

Romuald55

Stare Karty Wędkarskie,jeżeli nie zostały wymienione w czasie gdy należało to zrobić straciły ważność.Podobnie jak Prawa Jazdy czy Dowody Osobiste.Zgodnie z Ustawą o rybactwie śródlądowym Karty Wędkarskie wydają starostwa na podstawie zaświadczenia ze zdanego egzaminu.Egzamin mogą przeprowadzać różne organizacje i stowarzyszenia zajmujące się wędkarstwem i ochroną ryb.Nie ma określonego prawnie sposobu przeprowadzania egzaminów.Mogą to być testy jak i ustne zadawanie pytań czy tez lużna rozmowa sprawdzająca wiedzę.Każde takie zaświadczenie jest honorowane przez starostwo.Wszystkie tzw białe karty wędkarskie wydane wcześniej przez inne organa administracji państwowej są oczywiście ważne. [2013-11-09 09:59]

Darek S

Odpowiedź mijająca się z prawdą!PZW i jego RAPR nie mają nic wspólnego z Kartą Wędkarską. Karta wędkarska jest wydawana przez Starostwa nie Gminy. Egzamin według ustawy o rybactwie śródlądowym i rozporządzeniu ministra przeprowadza organizacja społeczna:§ 4. 1. Organizacja społeczna uprawniona do przeprowadzaniaegzaminów w zakresie ochrony i połowu ryb w celu uzyskania karty:1) wędkarskiej — jest organizacja, która na terenie powiatuw dniu 1 stycznia każdego roku liczy co najmniej 200 pełnoletnich członków,Takich organizacji jest wiele, a PZW nie ma tu monopolu!Egzamin przeprowadza się : Art 7 ust. 5. Ustawy: Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 7a. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.
Egzaminowanie z RAPR jest łamaniem prawa przez PZW!!!
Ilość wędek dla Amatorskiego połowu ryb określa ustawa o rybactwie śródlądowym:
Art. 8.1. Zabrania się połowu ryb:1) w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody;2) o wymiarach ochronnych;3) w okresie ochronnym;3a) z naruszeniem limitu połowu określonego w przepisach wydanych na pod-stawie art. 21;4) w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych piętrzących wodę;5) sieciami, wędkami lub kuszami innymi niż określone w przepisach wyda-nych na podstawie art. 21;6) przez wytwarzanie w wodzie pola elektrycznego charakterystycznego dla prądu zmiennego;7) środkami trującymi i odurzającymi;8) narzędziami kaleczącymi, z wyjątkiem sznurów hakowych, pęczków hako-wych, haczyka wędki i harpuna kuszy;9) materiałami wybuchowymi;10) przez ich głuszenie;11) więcej niż dwiema wędkami jednocześnie, a w wypadku ryb łososiowatych i lipieni – więcej niż jedną wędką;
To nie RAPR (ten dokument nie stanowi prawa jest tylko regulaminem stowarzyszenia) określa na ile wędek można łowić, prawo stanowią Ustawy i zarządzenia polskich władz a nie stowarzyszenie osób fizycznych jakim jest PZW!!!   Poplątane z pomieszanym !!!!

Ustawa o rybactwie, mówi że gospodarz wody może ustalić regulamin jaki panuje na jego łowiskach. Tak więc RAPR obowiązuje tylko na wodach PZW i nie przestrzeganie jego tam, jest łamaniem prawa. Bo ustawa tak mówi...
Co do egzaminów też to reguluje (bodajże rozporządzenie), kto może je przeprowadzać. Bodajże wymóg zrzeszenia 200 osób) [2013-11-09 10:08]

JKarp

Mylisz pojęcia :-(To, że gospodarz wody może " , mówi że gospodarz wody może ustalić regulamin jaki panuje na jego łowiskach " nie znaczy, że może zacząć na egzaminie pytać z RAPR.Ustawa nic nie mówi o RAPR !!!!
JK [2013-11-09 14:22]

osa12

Panie Darku S.

Jeśli istnieje jak Pan twierdzi zapis w Ustawie "Ustawa o rybactwie, mówi że gospodarz wody może ustalić regulamin jaki panuje na jego łowiskach", to proszę wskazać te zapisy !

W ustawie jest tylko skromny ustęp o możliwości przy okazji wydawania zezwolenia na wody obwodów rybackich określenia warunków amatorskiego połowu ryb  wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim.

Tyle i tylko Tyle!

Co z RAPR na wodach poza obwodami rybackimi ? Jest bezprawny!

A nawet na wodach obwodów rybackich PZW, RAPR wchodzi w tak wiele dziedzin, iż nie jest zgodny  z zapisem ustawy. Zawarte w nim zapisy nie wyniką z  prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim.

Nawet tu większość zapisów RAPR jest bezprawna!


[2013-11-09 17:10]

karlik

 Czytam i myślę .............................

   Odnośnie pytania i odpowiedzi .................

       ręce   opadają   .   .   .  .
[2013-11-09 19:31]

JKarp

Czytam i myślę ;-)Co ja czytam i co ja paczę?
Uwielbiam takie wpisy ;-) jak powyższy.
JK [2013-11-09 19:40]

karlik

Czytam i myślę ;-)Co ja czytam i co ja paczę?
Uwielbiam takie wpisy ;-) jak powyższy.
JK

bo po co kolego komentować

  zamykam temat
[2013-11-09 19:51]