Na ile wędek wolno łowić na wodach skarbu państwa?

/ 91 odpowiedzi
Romuald55


Kolego osa,proszę powiedzieć nam wszystkim jak ma wyglądać egzamin na Kartę Wędkarską.Ten zgodnie z prawem.Jakie pytania,ile ich ma być zadanych,według jakiego szablonu mają być oceniane odpowiedzi,jaki zakres wiedzy jest obowiązujący?Oczywiście niech Kolega poda akt prawny regulujący te wszystkie zagadnienia. (2013/11/13 09:59)

ryukon1975


Kolego osa,proszę powiedzieć nam wszystkim jak ma wyglądać egzamin na Kartę Wędkarską.Ten zgodnie z prawem.Jakie pytania,ile ich ma być zadanych,według jakiego szablonu mają być oceniane odpowiedzi,jaki zakres wiedzy jest obowiązujący?Oczywiście niech Kolega poda akt prawny regulujący te wszystkie zagadnienia.

 

 

 

 

 

Nie ma aktu prawnego bo egzamin to partyzantka, przynajmniej ten który ja przeszedłem. :)

 

Kupa śmiechu i tyle.

(2013/11/13 11:41)

osa12


O zdaniu egzaminu traktuje art. 7 pkt 5 ustawy o rybactwie śródlądowym:
5. Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 7a. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.
Ważne tu są jeszcze artykuły tejże ustawy: art.7 pkt. 7a i 7b:7a. Uprawniona do powołania komisji egzaminacyjnej jest organizacja społeczna, której statutowym celem jest działanie na rzecz ochrony ryb oraz rozwoju amatorskiego połowu ryb, określona w przepisach wydanych na podstawie art. 21 pkt 2. Za przeprowadzenie egzaminu organizacja społeczna może pobrać opłatę w celu pokrycia kosztów jego przeprowadzenia. 
7b. Członkiem komisji egzaminacyjnej może być osoba, która: 1) posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie ochrony oraz połowów ryb; 2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo albo umyślne wykroczenie przeciwko przepisom o rybactwie śródlądowym, przepisom o rybołówstwie, przepisom o łowiectwie, przepisom o ochronie przyrody lub przepisom o ochronie zwierząt.
oraz art. 21 pkt 2:Art. 21. Minister właściwy do spraw rybołówstwa, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, w drodze rozporządzenia, określa:2) organizację społeczną uprawnioną do przeprowadzania egzaminów w zakresie ochrony i połowu ryb;
Ten sam art. 21 określa iż:Minister właściwy do spraw rybołówstwa, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, w drodze rozporządzenia, określa:1) szczegółowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb;4) szczegółowe warunki ochrony i połowu ryb, rybackie narzędzia i urządzenia połowowe, zasady ustanawiania obwodów rybackich, obrębów hodowlanych i ochronnych, oznakowania obrębów i sprzętu pływającego służącego do połowu ryb oraz rejestracji tego sprzętu, w tym dwuliterowe oznaczenie województwa, o którym mowa w art. 20 ust. 3a.
Mamy wszystko: 
Jedna część merytoryczna dotycząca Amatorskiego Połowu Ryb znajduje się w ustawie o rybactwie śródlądowym np.:
Art.8 – jak nie należy łowić rybArt. 20 – o sprzęcie pływającym użytkowanym przy połowie rybitd..
A reszta znajduje się w rozporządzeniu ministra:
 ROZPORZNDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 12 listopada 2001 r. (są aktualizacje i zmiany) – tylko to co dotyczy Amatorskiego Połowu Ryb
Komisja sprawdza czy zgodnie z ustawą zdający „zna zasady i warunki ochrony i połowu ryb”… i wszystko odbywa się zgodnie z prawem !
Ile pytań, …  itd. (od tego jest komisja)!Zakres wiedzy podałem powyżej. (2013/11/13 12:02)

JKarp


Jedynymi aktami prawnym opisującym szczegółowo wszystko co związane jest z amatorskim połowem ryb są ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie; Ustawa o rybactwie śródlądowym oraz Ustawa Prawo wodne.
Karta wędkarska jest dokumentem państwowym i w związku z tym zakres wiedzy powinien obejmować ustawy i rozporządzenie właściwych resortów i ministrów. Jak napisałem wcześniej jeśli egzaminowany chce należeć do PZW powinien wyrazić zgodę na to, że zostanie zapytany z zakresu RAPR i Statutu PZW.
JK (2013/11/13 12:20)

Jack14


No to tak na zakończenie proponuję koledzy może jakieś małe podsumowanie?

Pytanie było na ile można "łowić", a już jesteśmy kto kogo i z czego może egzaminować :-)

 

(2013/11/13 17:43)

zbynio 33


lubię te forum :))) (2013/11/13 21:27)

ryukon1975


lubię te forum :)))

 

 

 

 



ja też :)

(2013/11/13 21:34)

JKarp


"No to tak na zakończenie proponuję koledzy może jakieś małe podsumowanie?"
 "Na ile wędek wolno łowić na wodach skarbu państwa "Dwie lub jedna i nie mówcie, że nie mówiłem ;-)JK (2013/11/13 21:36)

ryukon1975


"No to tak na zakończenie proponuję koledzy może jakieś małe podsumowanie?"
 "Na ile wędek wolno łowić na wodach skarbu państwa "Dwie lub jedna i nie mówcie, że nie mówiłem ;-)JK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czyli jak zwykle w PZW jest prawda i prawda napisana bo widuje takich którzy łowią na 3-5 wędek i jakoś z tego powodu nic ich nie boli.:)



 

(2013/11/13 21:45)

Jack14


Jestem przeciwnikem łowienia na trzy spiningi jednocześnie i również łowienia na 5 , 10 a co mi tam 100 wędek jednocześnie.

Kolejny raz "ktoś" próbuje wywołać "coś" tylko nie bardzo rozumiem dlaczego.

Oczywiście brak kontroli prowadzi do łamania zapisów regulaminu i to jest prawda.

Nie oznacza to, że można to robić bezkarnie.

ps

Do kolegi "osa"

Proszę link do regulaminu RZGW Szczecin.

Na podstawie czego i dlaczego .....

http://www.rzgw.szczecin.pl/amatorski-polow-ryb

(2013/11/14 19:44)

JKarp


Jacek nie odczytaj mojego pytania złośliwie ale jakbyś podpowiedział mi o co chodzi z tym linkiem?
Bo co do jednego jestem zgodny - uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może pobierać opłaty za wydanie zezwolenia na amatorski połów ryb.Więc ten dokument jest zgodny z ustawą.JK (2013/11/14 19:58)

Jack14


No właśnie na końcu napisałem 

ps

Do kolegi "osa"

I też na końcu z podanego linku jest ?

O dziwo również regulamin :-)

 

 

(2013/11/14 20:08)

JKarp


I też na końcu z podanego linku jest ?
O dziwo również regulamin :-)
To chyba normalne?JK (2013/11/14 21:02)

osa12


Nie bardzo wiem co mam wyjaśniać?
RZGW ma "we władaniu" wody publiczne płynące, których właścicielem jest Skarb Państwa.
Aby łowić na takich wodach potrzebne jest zezwolenie.
Przy okazji wydania zezwolenia Uprawniony do rybactwa zgodnie z ustawą może podać swoje warunki połowu ryb, oraz ustalić dowolną kwotę za wydanie zezwolenia.
Uczynił to opracowując swój regulamin połowu.

Inną kwestią jest czy ten regulamin jest zgodny z ustawą?
Ustawa mówi o podaniu warunków aby tu blockquote "wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim".
Czy np pkt. 7 tego regulaminu:
" 7. W czasie wędkowania wędki muszą być pod stałym nadzorem ich właściciela" 
ma związek z racjonalną gospodarką rybacką ?
Ja wątpię!!
Myślę,  że RZGW nie zrozumiało idei określenia warunków połowu jakie daje mu ustawa o rybactwie śródlądowym! (2013/11/15 07:57)

osa12


Ok.
Jeśli znasz nieoznakowane takie miejsca to zgodnie z ustawą:

Art. 27a.1. Kto:
.
.
.4) narusza przepis art. 16 lub przepisy wydane na podstawie art. 21 pkt 4, nie oznakowując obrębu hodowlanego albo ochronnego lub niewłaściwie je oznakowując, lub nie będąc do tego uprawnionym, umieszcza takie oznakowanie lub niszczy oznakowanie obrębu hodowlanego albo ochronnego,..– podlega karze grzywny albo karze nagany. (2013/11/15 10:42)

osa12


Poprzedni post nie do tego wątku sory! (2013/11/15 10:54)