Na grubego lina wiosną

/ 20 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam,
Zamierzam zacząć polowanie na Lina w miejscowych łachach. W zeszłym sezonie złapałem ich około dziesięciu, nie miałem zbytnio czasu na Linowanie. Jdnak zawsze uwieszały się sztuki w okolicy 0,7-0,9kg. Już teraz wiem, że na grubego trzeba wrzucić coś grubego. No więc poczytałem na innych forach, postach bla, bla,bla, no że miśki lubią groch i ziemniaki. Zwykła zanęta wabi drobnicę. Kiedy mogę zacząć nęcenie? Jak przygotowujecie groch i ziemniaki i jaki haki do tego używacie?
Pozdrawiam ;). Połamania na rekordowym Linie....
darek300


Zamiast grochu, wolę kuku po prostu łatwiej przygotować lub kupić w puszce:) nęcenie zależy od tego jak szybko zawita ta prawdziwa wiosna, bo na razie to znów biało się zrobiło a 3 dni temu latałem po dworze na krótki rękaw:) Jeżeli są to płytkie łachy to wybierz kolego miejsce płytkie, do 1.5-2m bo tam woda szybko się nagrzewa. Miejsce w którym wcześniej łowiłeś na pewno będzie dalej dobre, tylko cisza na stanowisku, nęcenie zawsze o stałej porze i przypon na dnie:) Hah 8-10:) (2013/03/09 11:44)

darek300


Polecam film wmh sposób na lina;) (2013/03/09 11:47)

pocisk22


Polecam film wmh sposób na lina;)


nieogladaj tego gowna, wmg to najgorsze filmy wedkarskie, nic sensowego niepokazuja, tlyko reklamuja sprzed.
na duzego lina polecam ci hak 6-8 i zakladasz 4 biale robaki potem ziarno kuku i 3-4 biale robaki. do zanety daj duzo kuku i siedz cicho. nastaw sie ze duze liny biora wczensie rano a nawet w nocy, ja swojego 2,5 kg zlapalem o 2 nad ranem
pozdrawiam (2013/03/09 12:20)

darek300


Fakt faktem reklamują sprzęt bo muszą ale czy to źle? Jeśli Ci nie interesuje nowoczesny sprzęt, i wolisz łowić na teleskop z bazarku to Twój osobisty problem, prawda jest taka że są to najbardziej realne i profesjonalne filmy jakie możemy oglądać:) pozdrawiam. (2013/03/09 15:05)

xerinus


Dzięki za odpowiedzi. A nie nęciliście nigdy ziemniakami,ani grochem. Mój wujek opowiadał, że największe Liny łapał na ziemniaka. A co do tych filmów to pokazują jakie zanęty mają. Gówno prawda czy  będziesz miał taka czy taką zanętę, bo to co jest w tych zanętach to najwyżej płocie się najedzą, są tak mielone. Oni łowią na łowiskach komercyjnych gdzie są same liny, karpie, albo szczupaki i łowią. A jeszcze odnośnie miejsca. U mnie na łachach, najgłębsze miejsce jest max 1,5 m. Liny łapiemy głównie na około 1m-1,5m gł. Zawsze jakiś się złapie, chodzi tylko jak dobrać się do tych większych. Sprawa hałasu to też jest irytująca. Zawsze siedzi tam około 3-5 wędkarzy i gadają, łamią patyki i jak tu łapać? No cóż, będę próbował.
Pozdrawiam. :) (2013/03/09 17:16)

pocisk22


darek300  chyba malo filmow widziales o tematyce wedkarskioej ze myslisz ze wmh to dobre filmy, ja obejrzalem sporo odcinkow i naprawde nic z nich niewynioslem
a co do spzredu to oni reklamuja nie donry sprzed ale taki ktory ich sponsoruje
ps:piekne linki w galerii po 20cm:) (2013/03/09 17:41)

Bernard51


Mój wujek opowiadał, że największe Liny łapał na ziemniaka.

Napewno wujek nie kłamał , ale mniejsza presja była nad wodą . Dziś w miejscu malo dostępnym i malo uczęszczanym możesz sobie podkarmić ziemniaczkiem (gotowany w mundurkach)pokrojony na kostkę 1cm/3 A po paru dniach możesz na hak 4-6 próbować , lub teraz z wiosny mniejsza rosówka lub czerwone "gnojaki", jak podłoże muliste to na szpic haka przy robakach 2 ryże preparowane. Połamania! (2013/03/09 18:06)

SZUWARdragon2


Najlepiej  an miesko, ja preferuje krewetki. (2013/03/09 18:12)

darek300


Ziemniaki w kostkę 1x1.5cm będą odpowiednie na duże sztuki:)lub rosówa soczysta. (2013/03/09 19:49)

FELIPE


Ziemniaki w kostkę 1x1.5cm będą odpowiednie na duże sztuki:)lub rosówa soczysta.


Też uważam że kostki ziemniaka to bardzo dobra przynęta, łowiłem na nie piękne liny ale było to z 15 lat temu.
Nęciłem ziemniakami i pociętymi robakami, największe sztuki brały w nocy.
Super przynęta, szczególnie jak się przyzwyczai liny nęcąc kilka dni
(2013/03/09 20:53)

Arcymisiek


Lin to bardzo chimeryczna ryba ,stąd też ciężko coś na 100% pewnego polecić,zwłaszcza selektywnego żeby łowić tylko grube "prosiaczki" .Na pewno w wiosennej zanęcie nie powinno zabraknąć ciętych czerwonych robaków i casterów. Ogólnie lin z wiosny gdy woda już osiągnie pewna temp. zaczyna intensywnie"bagrować" w mule w poszukiwani różnej maści kalorycznych larw.
Zanęty cud też chyba nie ma,ale  najbardziej godną polecenia z dostępnych jest Sensas 3000 Tanches z dodadkiem suszonej krwi, która mocno pobudza liny do żerowania według MVDE o czym kiedyś mogłem się przekonać.
Latem można już stosować więcej grubszych dodatków roślinnych takich jak kukurydza, kostka ziemniaczka,czasami warto popróbować z różnego rodzaju peletem (2013/03/09 21:28)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

rasiak


hej,
Chcesz połowić grube liny to nęć gruba zanętą: gotowany groch,kukurydza i ziemniaki pokrojone w kosteczke. Sypka zanęta jest dobra na zawody a nie gdy się nastawiasz na te wielkie sztuki. I nie jest prawda że każda zanęta jest taka sama jak ktoś wyżej pisał.
Hak dopasuj sobie do przynęty 1 lub 2 ziarna grochu. Jeśli Ci coś mówi Pan Bogdan Barton to on nęci tylko grubym ziarnem. Czytałem wiele artykułów jego autorstwa, twierdzi ze lin na wiosne zaczyna żerowac od ok. 15st. A na ziemniaka gdy juz mial branie to pow. 3kg ;) ale łowi na kostki 2x2. Polecam jego strone i forum bo to kopalnia wiedzy (2013/03/09 21:42)

Grzesiek75


Ja będę używał do nęcenia kukurydzę, pellet i kulki proteinowe oczywiście wszystko mieszane z magicznym atraktorem.

(2013/03/09 22:51)

FELIPE


Ja będę używał do nęcenia kukurydzę, pellet i kulki proteinowe oczywiście wszystko mieszane z magicznym atraktorem.



Kukurydza jest dobra ale bliżej lata zresztą tak jak kostki ziemniaka czy groch. Z wiosny lepsze będzie mięsko, co do pelletu, warto spróbować , może się sprawdzić. Liny na kulki w moim przypadku były tylko przyłowem. Choć ten ze zdjęcia bardziej świadomie złowiony bo karpie nie chciały współpracować od 3 dni i założyłem kuleczkę 10mm



(2013/03/09 23:11)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rool


Mój dziadek 2 lata temu na jeziorze dostał 2,5 kg lina ! fakt ze jeziorko było typowym miejscem do żerowania amura, lina, karpia i karasia. Pamiętnego lina dostał na makaron który przygotował dodając dzień wcześniej wanilii. A zanęta nic trudnego paczka zanęty na lina dragona, melasa, konopie gotowane, kuku, castery, atraktor (wanilia) i płatki owsiane. do koszyczka zanętowego wrzuca zawsze 1-2 makarony na dno koszyczka i łowi z blokadą. Ogólnie to nieprawda że większe sztuki nie biorą na robaczki, mady itp wszystko zależy od miejsca, podania przynęty itp pozdrawiam i połamania (2013/03/10 10:50)

Figaro


Jak nam podpowiada doświadczenie, to każde łowisko ma swoje własne prawa. Dotyczą one zarówno zanęty i przynęty. Jedno jest pewne - jeśli chcesz dostac dużego lina to zanetą nie moze byc tylko smuga zapachowa w wodzie. A po za tym - cisza i cierpliwość.

(2013/03/12 14:11)

waldi05


To święta prawda co pisze Figaro. Cisza i cierpliwość oraz spore kawałki zanęty na dnie i taka sama na haczyku dokładnie ułożona w małym polu nęcenia niekoniecznie daleko od brzegu.

Pozdrawiam.

(2013/03/25 07:09)

yba


dodaj krwi do zanęty na lina a zobaczysz że będziesz miał efekty. (2013/03/25 08:03)

getka


jeśli z wiosny to próbuj na ślimaki które będą się wygrzewać w płytkiej wodzie, różnego rodzaju dip czy nawet smrodek ma również w sobie ślimaki. Ja zazwyczaj wybieram dwa sporych rozmiarów, pozbawiam je skorupki delikatnie przypalam zapalniczką by delikatnie wydobyć ich aromat. U mnie liny czasem w brzuchu to mają tyle muszelek że są pawie jak grzechotki. Najlepiej łowić na to czego w łowisku nie brakuje.  (2013/03/25 08:39)