Na co złowić ładnego okonia?

/ 18 odpowiedzi
Witam wszystkich mam pytanie na co złapać dużego okonia, i czy ciśnienie ma wpływ na efekty w braniach tego gatunku.? Pozdrawiam.
Figaro


Odpowiem na drugą część pytania, otóż jeżeli chodzi o garbusa każda zmiana ciśnienia ma kolosalny wpływ na zachowanie się tego gatunku. Morfologia tego drapieżnika jest dosyć skomplikowana - pisząc w wielkim skrócie - każde wyrównanie ciśnienia wewnątrz tej ryby odbywa się przez transport tlenu przez krwiobieg i trwa dosyć długo. Dla porównania inne ryby załatwiają to dosyć szybko pakując powietrze bezpośrednio do pęcherza pławnego. Dlatego każda zmiana pogody powoduje spadek apetytu u garbusa. Natomiast na co złapać? Jak jest głodny to skusi go nawet kulka styropianowa wprawiona w ruch w wodzie. Na to nie ma reguły. podobnie jak ze szczupakiem. Pozdrawiam (2009/05/28 15:12)

von_trzmielke


Musisz zdefiniować "dużego okonia".
Kiedy zaczynałem przygodę wędkarską okoń 45 cm nie był niczym nadzwyczajnym.
Dziś egzemplarze powyżej 25 cm są sukcesem. (2009/05/28 17:14)

u?ytkownik6499


To niestety jest racja , nawet w Zachodniopomorskiem taka inicjatywa się rodzi cyt. http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090527/REGION/930099766 (2009/05/28 20:08)

u?ytkownik2636


Widzisz jaką tajemnicę robią z podaniem na jaką przynętę poławiają okonie, u mnie się dobrze sprawdza obrotówka z czarną paletką w żółte kropy. Odpuszczam sobie tylko te małe, czyli wszystkie które ważą mniej niż 12g. (2009/05/29 00:11)

u?ytkownik12960


Ta obrotówka, o której pisze Wąski to Black Furry ( dopuszczalne kropki czerwone ). Jest bardzo łowna. Miałem na nią szczupaka życia. Natomiast największego swego okonia ( 1,43 kg ) złowiłem na twistera 9 cm ( miodowy z pieprzem na główce 6 g ). To miało miejsce na jeziorze. Łowiłem z opadu. Sposób łowienia opisałem w jednym z wpisów. Poczytaj... Uznanie dla Figaro. (2009/05/29 09:24)

jurek


Mi udało się złowić kilka okoni ponad 2 kilo na woblera Bonito , na metodę bocznego troka z obciążeniem 18 gram na wodzie do 6.5 metra ..........z tym , że woblera wiążę odwrotnie jak to jest normalnie ..........więcej jeśli chcesz się dowiedzieć o tych pasiakach , to zajrzyj na www.jurek.wedkuje.pl , oczywiście są tam opisane 2 duże okonie --- jeden ważył chyba 2.45 kg ...............również ciśnienie ma olbrzymi wpływ na żerowanie tej ryby , najlepiej jeżeli kilka dni jest stałe około 1007hp. (2009/05/29 15:10)

von_trzmielke


Nie ma tajemnicy.
Na moim blogu w galerii zdjęć w dziale "sprzęt" znajdziesz fotki przynęt okoniowych.
Zobaczysz też sposoby ich "rasowania". (2009/05/29 16:54)

NARCYZ79


Moje doświadczenie z okoniami jest takie rosówa wykopana gdzies w parku ewentualnie raczki wyłowione gdzies nad morzem.Co do pogody napewno ma ona znaczenie ale ja osobiście nie zwracam na to uwagi zawsze cos sie trafi .
Pozdrawiam hej (2009/05/29 18:40)

u?ytkownik11976


Większe okazy okoni można złapać na twistery, rippery, i woblery to moim zdanie m najlepsze przynęty na większe okonie, ale najlepiej duże okonie sie łapie spod lodu na błystki, 25 - 30 cm garbusy (2009/05/31 23:08)

u?ytkownik11976


Większe okazy okoni można złapać na twistery, rippery, i woblery to moim zdanie m najlepsze przynęty na większe okonie, ale najlepiej duże okonie sie łapie spod lodu na błystki, 25 - 30 cm garbusy (2009/05/31 23:08)

u?ytkownik11976


Większe okazy okoni można złapać na twistery, rippery, i woblery to moim zdanie m najlepsze przynęty na większe okonie, ale najlepiej duże okonie sie łapie spod lodu na błystki, 25 - 30 cm garbusy (2009/05/31 23:08)

FanAtyk


Moje doświadczenie jest bardzo skromne ale dorzucę swoje 5 groszy - najlepsze efekty miałem zawsze łowiąc na mannsa predatora motor oil z brokatem 4,5 czy 5 cm - niestety lubią się też (przynajmniej w moim przypadku) czepiać na to niewymiarowe szczupaczki... (2009/06/01 00:09)

loli


ja powiem tak wielu mowi duza przyneta duza ryba ja lape spore okonie na tzw paprochy i mini woblery 2,5 cm i oczywiscie obrotowki firmy sneck miedziane a gwarantowany sukces jak dla mnie to cykadki zawsze cos wezmie pozdrawiam (2009/06/01 11:27)

maverick-220v


Dziś jak byłem na Warcie na spławiczek widziałem jak inny wędkarz wyciągnął bardzo ładnego Garbusa ok 30 - 35 cm na biało czerwonego twiserka ... Życzę owocnych łowów!!! (2009/06/01 19:59)

sacha


Podstawą złowienia dużego okonia jest jedynie to żeby znaleźć jezioro,żwirownie,starorzecze,bajoro czy jakąkolwiek inną wodę gdzie duże okonie mieszkają.A z tym jest coraz gorzej.Kiedyś eldorado okoniowym było np. jez. Mokre ale od końca lat 90 jest tam "bryndza".Trochę winy wędkarzy z całego kraju w tym jest bo wielu łowi nawet okonie typu "frytka" bo się zje albo dla kota.Chyba już większość okręgów wprowadziła wymiar ochronny ale niestety niewiele to daje a okoń jest rybą bardzo wolno rosnącą,nie pamiętam gdzie czytałem ale podawano że okoń do 25-27cm rośnie 8 lat.
Jeśli trafisz na miejsce z dużymi okoniami i odpowiednią pogodę to myślę że gumy nawet 9 cm czy obrotówki nr.3 niespecjalnie będę mu przeszkadzały.
Pewnie z 15 lat temu właśnie na jez.Mokrym przez 2 dni nie mogliśmy złowić żadnej przyzwoitej ryby-ot, takie 15-20cm po kilka sztuk przez cały dzień.
I ostatniego dnia na stoku żwirowato-kamienistym spadającym na ponad 10m trafiliśmy na eldorado okoniowe.Co ciekawe brały tylko na motoroile,żaden inny kolor nie prowokował brań,żadne obrotówki czy wahadłówki.Tyle że były to początki przynęt gumowych w Polsce i żaden okoń jeszcze czegoś takiego na oczy nie widział. (2009/06/02 08:28)

MAREK K


JA STOSUJĘ OBROT€WKI MEPSA, LUB KOPYTA A KOLOR TO JUŻ METODA PRÓB I EFEKTÓW. DOBRYM SPOSOBEM JEST WYWIAD Z MIEJSCOWYMI. OD NICH MOZNA SIĘ DUZO DOWIEDZIEĆ (2009/06/02 12:25)

wikson16


Ja Ci powiem tyle że na okonia proponuje paprocha (mini twistera 2,5 cm) najlepiej koloru bialego lub czerwonego ale dobrze sprawdzą sie tez kolory jak : żółty,srebrny,herbata z pieprzem.Jak obrotówkę też polecam jak i wahadlówkę . Warto tez zazucic wedke na splawik na rosówkę lub czerwonego robaka. (2012/06/04 18:23)

wikson16


Ja Ci powiem tyle że na okonia proponuje paprocha (mini twistera 2,5 cm) najlepiej koloru bialego lub czerwonego ale dobrze sprawdzą sie tez kolory jak : żółty,srebrny,herbata z pieprzem. Obrotówkę też polecam jak i wahadlówkę . Warto tez zazucic wedke na splawik na rosówkę lub czerwonego robaka.
(2012/06/04 18:25)