Na co najlepiej bierze karaś, lin i płoć

/ 20 odpowiedzi

  • konto usunięte

PłoćLinKaraś
Jestem ciekawy na co u was najlepiej bierze karaś, lin czy płoć.
Proszę o rady.
Interesowałyby mnie rownież zanęty na ww. ryby.
Dawido


Lin - na moim łowisku najchętniej na cymes (larwy much, zwłaszcza czerwone), prócz tego dendrobena, pęczak, co ciekawe nie są skore w smakowaniu kukurydzy, a powinny niby. - W celach badawczo-estetycznych hoduję w domowym akwarium linka 12cm, chyba każdy przyzna, że to nadobne stworzenie, i tym swoim pięknem na tyle mnie zaintrygowała, że ciekaw jestem jej zwyczajów. - Nie znosi oświetlenia, po jego włączeniu kryje się w grążelach.

Karaś - w tym samym stawie, w którym poławiam liny trafiam także na karasie, a może inaczej: w tym akwenie gdzie poławiam karasie przyłowem bywa czasem lin(-ek). Jeśli rzecz ma traktować o przynętach, to praktycznie u mnie z wielką chęcią bierze na standardowy arsenał: cymes, chleb, rosówka, dendro, natomiast latem, po zmroku duże sztuki chwytają haczyk, na którym kukurydza. Dobrym chwytem jest pinka wprost z zanęty. W pełni lata w przypadku moim najlepsze brania przypadają na godzinę 19-21 (daleko od brzegu na cymes) i od 21- do rana, po rzucię na odległość dwóch-trzech metrów na kukurydzę.

Zapewne wiesz, że na brania linów musimy poczekać do marca-kwietnia, z karasiem podobnie. (2008/12/20 23:07)

Dawido


Pozdrawiam :) (2008/12/20 23:08)

u?ytkownik5494


Dawido
Dziękuję za rady. Wiem że biorą dopiero w marcu.
Mam jeszcze jedno pytanie: Czy znasz jakąś zanętę?
Łowię na niedużym stawie. Jego głębokość to ok. od 50 do 2m
Pozdrawiam (2008/12/21 11:36)

u?ytkownik5494


A płoć u ciebie też jest?
Jeśli tak to na co "bierze"
Pozdrawiam (2008/12/21 11:37)

u?ytkownik5494


Kiedy płoć najchętniej bierze????????????????????????? (2008/12/21 11:58)

Dawido


Witam,
Mój staw to typowy prostokąt w polu (35 metrów na 15), płytki, zarasta rogatkiem na lato, ryby w dzień nie chcą ponadto współpracować, na brzegu całym oczerety...a to bardzo ważne, bowiem żadnej nie ma na nim presji, a skrywa niemałych rozmiarów karasie, największy póki co złowiony przeze mnie miał 33 centymetry, wiem jednak od osoby zaufanej, że i większe się trafiają, nie wiem natomiast jak z tinca-tinca - czy tylko są tam maluchy. Oczywiście minusem tegóż zbiornika jest niski poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie, nie ma tedy mowy o szczupaku, okoniu (oraz żadnej białej rybie np. płoci) - który wpłynąłby właściwie na przetrzebienie pogłowia karasia, ażeby ochronić go przed skarłowacieniem. Myslałem nad wpuszczeniem kilku zębaczy, obawiam się, że nawet jeśli dałyby sobie rade wiosną, latem, to zima wypiłaby je do nogi, szkoda ryb.

Na ogół używam zanęty lin-karaś Trapera, sądzę, że dobrą opcją jest rozrobienie zanęty w domu na jakieś 2-3 dni przed wypadem, przygotowanie niewielkich kul, a także wsypanie niewielkiej jej ilości do słoiczka wraz z pinką i włożenie takiegoż ordynku ;) do lodówki. Owo przygotowanie zdaje u mnie egzamin, ryby jakby chętniej biorą, aniżeli po szykowaniu przynęt i zanęt bezpośrednio nad wodą - co woda jednak to zwyczaje...

Sam jestem mocno początkującym wędkarzem, czekam więc na rady wyg.

Pozdrawiam serdecznie.
PS. też czekam na marzec... :> (2008/12/21 13:22)

Dawido


Nie wypiłaby, a wybiłaby* (2008/12/21 13:24)

lobo.pl


Proponuje systematyczni nęcić (umiarkowanie) parzonymi i surowymi ziarnami zbóż. ponieważ używanie zanęt na małych i płytkich stawach powoduje szybkie zakwaszenie stanowiska i żadna rybka nie odwiedzi twojego miejsca. Nęcenie ziarnami ma jeszcze jedną zaletę - selekcjonuje ryby. Na stanowisku będą gościć tylko te ryby które się tam najedzą i mogą spowodować moc wrażeń wędkarskich. Pozdrawiam. (2008/12/23 14:10)

lobo.pl


Cały rok, tylko w różnych miejscach i na różne przynęty. Dużo zależy od wielkości i głębokości łowiska. Nie da się tak w skrócie opisać zachowania płoci przez cały rok. Duża płoć jest rybą bardzo kapryśną i płochliwą i połów jej wymaga uprzednio przygotowanego łowiska oraz finezyjnego sprzętu (jeżeli chce się je łowić nie jako przyłów). Sprecyzuj o jaką porę roku ci chodzi i opisz łowisko. Pozdrawiam. (2008/12/23 17:04)

u?ytkownik5494


Duży staw, głębokość gdzie łowiłem to 1-1,5m
Najgłębsze miejsce w stawie to 2,5m
Chodzi mi o wczesną wiosnę, i lato.
Czytałem w innych źródłach, że najlepszy czas to marzec, kwiecień
Pozdrawiam i zdrowych wesołych (2008/12/23 21:48)

u?ytkownik5494


Ty nęcisz jakim ziarnem zbórz (np. pszenica)
I jak parzysz ziarna
Pozdrawiam i zdrowych wesołych (2008/12/23 21:50)

lobo.pl


W pierwszej kolejności musisz wypróbować dwie metody: - z opadu ( przypon grubości 0,06-8, długości od 0.3 metra do 1 metra, haczyk nr 16 lub 18, spławik do 1,5 grama, najlepiej bacik długości w zależności od chęci i możliwości, na haczyku 1 lub 2 pinki, do tego zanęta płociowa z dodatkami "pracującymi" takimi jak mielony słonecznik, suchar. Zanęta nie może być przemoczona, musi być dobrze sklejona i przetarta przez sito oraz dodana wcześniej wypłukana pinka) - przynętę należy położyć na dnie (do tego celu użyjemy grubszego przyponu 0,12 długości do 30 cm ponieważ stosując tą metodę często siadają na haku inne całkiem spore rybki, haczyk nr 14 - 16 w zależności od stosowanej przynęty a w tej metodzie można zastosować wszystkie rybie smakołyki, spławiki stosować również delikatne, zanęta nie może być za mocno pracująca, ale wzbogacona o bardziej treściwe menu typu ziarna i "mięsko"). Wypróbować obydwie metody, dobrać jedną z nich do swoich możliwości i upodobań, nie zrażać się z chwilowych niepowodzeń i sukces gwarantowany. Pozdrawiam i życzę zdrowych i spokojnych świąt. (2008/12/24 09:49)

u?ytkownik5494


Dziękuje za rady
Pozdrowiam i zdrowych wesołych (2008/12/24 12:33)

u?ytkownik6680


ja łowie płocie i karasie na ochotke albo pinke ale najlepszą przynętą jest zdecydowanie pinka . Liny łowie najczęściej na groch . (2009/02/07 13:59)

u?ytkownik7474


czym nęcisz na to łowisz. ogólnie tak panuje zasada ale powszechnie stosowane przynęty to biały robak, czerwony robak, na płoć ochotka, na lina kukurydza i groch. Mozna tesz necić mieszanką np ja lina nęcę kukurydzą z ziemniakami i siekanymy czerwonymi robakami. w tedy w łowisku mam wszystkie 3 gatunki a łowię na kukurydzę i czerwonego robaka. dosyp troszkę zanęty karp lin karaś i jak bedziesz stopniowo sypał efekt bedzie na pewno (2009/02/08 20:26)

mateusz


mam pytanie do was ponoc karas juz bierze z tego co czytam na forum ja przez ostatni tydz. jezdze na stawy na ktorych zawsze łowiłem dużo pieknych karasi są to płytkie stawy i oczka wodne do 2m i nie wiem co sie dzieje ale na zadnym nie miałem nawet brania kupuje zanety próbuje łowic juz na dosłownie wszystko i zadnego rezultatu czy ktos wie co sie dzieje czy ta zima mogła wymrozic te stawy prosze o odp. (2010/05/12 13:47)

lin2000


U mnie najlepiej czerwony rokak4 lub skórka od chleba. (2011/11/07 19:06)

u?ytkownik93695


U mnie:

karaś-ciasto waniliowe,rosówka,pęczek białych robaków,

płoć-dwa ziarnka kukurydzy,pęczek białych robaków,

lin-nie wiem:( lina jeszcze nie złowiłem.

(2011/11/07 19:34)

Qoorchuck


Karaś- GNOJAK,rosówka,2 ziarnka kukurydzy, biały, chleb, ziemniak, ciasto, ziarna zbóż, kulki proteinowe
Lin- GNOJAK,kukurydza, ziarna zbóż, rosówki, białe, ziemniak, ciasto, kulki proteinowe, chleb
Płoć-BIAŁY, gnojak, ziarna zbóż, ciasto, chleb, ochotka

Wyróżniłem moim zdaniem najlepsze przynęty z wyżej wypisanych. Jakby chciał ktoś to mogę wypisać tak przynęty na większość ryb. (2011/11/07 20:43)

damianos20one


Trochę za późno ale co.U mnie na stawie karaś najlepiej bierze na robaki czerwone,ciasto waniliowe i chleb.Najlepiej bierze karaś przy krzakach lub ścinach.Najlepiej złowić go na pada[Oczywiście na stawie]. 
(2013/07/05 12:52)