Zaloguj się do konta

Na co bierze kleń?

utworzono: 2009/08/09 21:11
Dosiek1

Mam pytanko
Niedawno wyrobilem sobie karte wedkarska i lowie w pobliskiej rzece. Wyczytalem w necie ze w tej wlasnie rzece wystepuje ryba KLEŃ. Chcialbym ja zlowic ale nie wiem na co bierze. Jesli ktos wie i moglby sie podzielic ta wiedza ze mna odpiszcie [2009-08-09 21:11]

Kleń dobrze bierze na czerwonego robala, rosówkę i świetnie na pijawki. Ponadto skutecznie się je łowi na owoce typu wiśnie czy czereśnie. Jednak ja radzę zacząć od pijawki bądź rosówki. Klenia też można śmiało łowić na spinning na niewielkie wiróweczki lub małe woblerki. [2009-08-09 21:49]

szukaj ich w pobliżu silnego nurtu i tam podawaj przynętę. [2009-08-09 21:51]

loli_83

Witam. Jeżeli chodzi o spinning to proponuję zastosować woblerki kleniowe firmy Salmo : model "Tiny" (kolorystyka - zależnie od łowiska, musisz sam sprawdzić, "na pierwszy ogień" proponuję modele np. połączenie kolorów: pomarańczowy z żółtym i czarnym) , woblery prowadzisz bardzo wolno pod prąd na wszelkiego rodzaju "jazach", czyli w miejscach o szybkim nurcie (kamienisto-piaszczyste dno) lub szukasz miejsc z zatopionymi drzewami, na przelewach itp. Pamiętaj że łowiąc klenie na spinning i nie tylko musisz zachowywać się bardzo "cicho" ponieważ kleń to bardzo ostrożna i płochliwa ryba ale piękna i pięknie walcząca... na spławik proponuję w okresie wakacji łowić na wiśnię, kukurydzę, czerwoną porzeczkę lub na konika polnego i suchy chleb (bez ołowiu) a w całym sezonie na pijawkę, czerwony robak (najlepsze są "kopane" - przechowywane w żółtym piachu z dodatkiem czarnej ziemi i np. suchych liści lub trocin), białe robaki. Pozdrawiam i Życzę Sukcesów [2009-08-09 21:55]

Dosiek1

Dzieki za porady. Mam nadzieje ze wkrotce zlowie wielkiego klenia. [2009-08-10 12:52]

certa111

klenie to bardzo interesujące ryby i bardzo płochliwe, będzie tobie trudno złowić swojego pierwszego klenie tym bardziej w nowym łowisku,
bierze praktycznie na karzdą przynętę od robaczków po przez kawałki żółtego sera, mielonkę, skończywszy na owocach takich jak wiśnia, czereśnia, truskawka, banan, no i oczywiście malutkie rybki...
klenia jest najłatwiej znaleźć w rzekach prz wpływach małych strumieni, na zarętach rzek od strony wybrzuszenia i na szczytach główek [2009-10-29 23:19]

siawes

a ja mam pytanie odnośnie aktualnej pory tj . 30.10.2009 hehe .. łowie głównie na rzece łyna i jaka najlepsza przynęta jest na ta pore roku oraz w jakich miejscach najlepiej szukać teraz klenia ? pozdrawiam [2009-10-30 17:53]

loli_83

Na jesieni bardzo dobrze sprawdzają się obrotówki np. Mepps, D.A.M. nr. 1-3. [2009-10-30 18:42]

certa111

o tej porze roku najlepszą przynętą na klenia będzi ochotka i biały robak czyli kanapka... bardziej zainteresował bym się mejscem bo klenie ustępują na zimę szybkiemu prądu rzek i szukają schronienia na pograniczach prądu i spokojnej wody np. przy wlocie do portu lub kanału śluzowego [2009-10-30 18:58]

siawes

Jeszcze jedno pytanko . Chciałbym teraz zimą i wiosną polatać po rzece Łyna  z gruntówką z feederem i mam pytanie jaka taktyke zestawy i przytnety obierac na ta pore roku oraz w jakich miejscach ejst najpewniejsze ze nzjade go .. pozdrawiam .. dodam ze dopiero rok tak powaznie ineteresuje sie gruntowym lapaniem gdyz tak to spinning i spławik tylko i za wasze wszelkie rady nie tylko jak lapac klenia ale i rownierz jak najlepiej łapać na rzece (Łyna) inne ryby bede bardzo bardzo wdzieczy ... pozdrawiam
[2010-01-04 17:48]

siawes

pomozecie Panowie ? bo juz bym chcial rozpoczac swoj sezon na rzece i wszelkie rady doswiadczonych kolegow sa mile widziane gdyz moje doswiadczenie jest bardzo male w gruntowych metodach polowu ;] ..
[2010-01-05 18:52]

siawes

nigdy w zyciu nie lapalem na pijawke ;] ale teraz tak mysle ze ciezko o pijawke wiec czerwony robak badz kanapki z ochotki i bialego robaka moze bylyby dobre .. a gdzie w zimie szukac klenia .. a gdzie najlpiej go szukac w marcu, kwietniu i maju.Od dosiwadczonych kolegow slyszalem ze czerwiec i lipiec to najlepiej na wisnie badz czeresnie lapac tego zarloka ;] ale najbardziej interesuja mnie w jakich miejscach go szukac w danych porach i raz czy lepiej na pickera czy lepiej feedera lapac bo szczerze mowiac to sam juz nie wiem
[2010-01-06 15:40]

siawes

Panowie prosze wspomóżcie jakimiś radami dobrymi bo mam kilka dni wolnych i chciałbym je spożytkować na wędkowaniu w poszukiwaniu Klenia ;] i ogolnie rozpocząć swój sezon na rzece ;] pozdrawiam
[2010-01-08 15:01]

dany21

Dobrą przynętą na klenie są wszystkie stworzonka pełzające i skaczące po brzegu, np gąsienice, koniki polne, chrząszcze i ślimaki. Najlepiej przyczaić się gdzieś pod krzaczkiem i rzucać do wody przynętę na kulce wodnej. Klenie szybko reagują na plusk wpadającego owada do wody.
[2010-01-08 18:34]

siawes

a jak go z gruntu lapac , na jaki zestaw najlepiej probowac i gdzie go szukac w sredniej rzeczce ale z dosyc szybkim nurtem ( rz. Łyna) [2010-01-08 18:56]

erykom

ja klenia zlapalem raz w zyciu na feeder i zamiast koszyczka zanetowego to przypialem olow w ksztalcie oliwki i na czerwonego robaka zlowilem [2010-01-08 19:16]

krisskowron

Latem jako niezawodną przynętę na klenie polecam stonki, jeśli znajdziesz gdzieś na polu - bywa że to prawdziwy kiler na klenie
[2010-01-08 19:41]

siawes

bardzo serdecznie dziekuje za wasze rady Panowie ... ale wrpce jeszcze do zestawu i zapytam ponownie na jaki najlepiej lapac w rzece zeby brania byly dobrze sygnalizowane aby zdazyc je zaciac ;]
[2010-01-09 08:12]

siawes

pomozcie panowie ;] sezon tuz tuz a ja sam juz nie wiem czy lepiej lapac metoda pickera czy feedera .. za porady z gory dziekuje ;]
[2010-01-09 16:27]

Ja  łowię na Wiśle w dużym uciągu. Dlatego stosuję feedera aby nie znosiło zestawu. To czy wybierzesz picker czy feeder według mnie zależy tylko od tego w jakim miejscu chcesz łowić. Te wędki różnią się praktycznie tylko ciężarem wyrzutu.
[2010-01-09 16:38]

siawes

to zapytam ostatni raz ... zestaw bed emial z koszyczkiem feedera , i chce dac przypony ok 50 cm , i na naturalne miesne przynete bede uzywal , i wiem tez ze szukac trzeba na pograniczy szybkiego i wolnego nurtu oraz przy wszelkich przeszkodach wodnych .. mysle ze na poczatek wystarczy i stopniowo bede sie dalej poradzaj aby uskuteczniac moje lowienie ;] i jeszcze jakby ktos mogl napisac w jakich miejscach szukac klenia bylbym bardzo wdzieczny ;]
[2010-01-09 18:03]

mariuszek84

Duzo kleni złapalem na styropian i to naprwde ładnych jak trafilem na miejsce to mozna bylo sie fajne pobawic a co do metody zapraszam na bloga tam jest opisana.Pozdrawiam [2010-01-09 18:49]

Grześ42

Odpowiem ci w ten sposób na wszystko. To bardzo ciekawa waleczna ryba i wcale nie jest prosta do złowienia. Klenie łowiłem na czereśnie porzeczkę czerwona zywca pęczak kukurycze płatki owsiane makaron gwiazdki oraz blaszkę obrotówkę. Moje doswiadczenie z tą rybą zaczeło sie na rzece Nida ktora swego czasu obfitowała w klenia teraz tez trafiaja sie ładne dorodne sztuki. Ja jednak łowiłem najwiecej kleni na Dunajcu w bystrzu i był to raczej przyłow bo głownie ustwaialem sie na sandacza stosujac jako przynete ukleje. Czesto w mniejsze uklejki biły wlasnie klenie. Co jest fajne w tej rybie to jej walecznosc i moment brania ktory jest bardzo zdecydowany jak ,, przywali " potrafi wędkę z podpurek zabrać i na tym koniec lista atrakcyjnosci gdyz ta ryba jesli chodzi o sprawy kulinarne jest malo atrakcyjna bardzo oścista a mieso niesmaczne i ,,żadkie" .Wszystkie klenie ktore złowie laduja w wodzie choć nie powiem jesli chodzi o sportowe walory zdecydowanie wole od sandacza. Ryba ta lubi bystrza szybkie nurty kamieniste dno.Na rzekach czesto przebywa w okolicy opasek tamek podobnie jak sandacz .Jej atutem zdecydowanym jest płochliwosc co sprawia ze bardzo trudną ja złowić. Łatwa do zlokalizowania bo czesto widac jak zeruje za drobnicą. Chyba wyjasniłem i udzielilem ci stosunkowo wyczerpujaco [2010-01-09 19:20]

mksznko

ja ci powiem że obok mnie jest zalew i ja tam łowię to klenia złowiłem na : kukurydze wiśnie[bez pestki] i jeszcze na białego robaka
[2011-08-08 07:44]

mksznko

ja ci powiem że obok mnie jest zalew i ja tam łowię to klenia złowiłem na : kukurydze wiśnie[bez pestki] i jeszcze na białego robaka
[2011-08-08 07:44]

simon50013

Ja lowilem klenie na kulki proteinowe truskawkowe 16mm oczywiście były one przyłomem bo czekałem na karpie [2015-06-25 21:02]