Morskie wędkowanie

/ 2 odpowiedzi
Witam, nie długo jadę nad morze i chciałem wziąć ze sobą mojego heavy feedera i pierwszy raz zmierzyć się z Bałtykiem. Problem polega na tym że na moim kołowrotku jest napisane że najgrubsza żyłka jaką mogę nawinąć (i z resztą jaką mam) to 0 22. Wiem że na morskie wody to chyba trochę za słaba (chyba że nie i się mylę to możecie mnie śmiało poprawić ) i moje pytanie brzmi czy jak nawinę jakąś grubą żyłkę (tylko że mniej) to czy nie będzie mi spadać z szpuli i czy jakieś problemy inne z tego powodu mogą wystąpić? Dzięki za odp i połamania kijów życzę :)
Sith


Na kołowrotku nie ma ograniczeń grubości linki, to są informacje ile linki powinno zapelnić szpulę, choć bardzo często są to tylko pobożne życzenia producenta, bo żyłki są opisywane nierzetelnie, a jeśli chodzi o plecionki, to w ogóle ma się to nijak do opisów na kołowrotkach.
Nawiń jaką potrzebujesz, ale przy wędkowaniu z brzegu morza, moim zdaniem ilość linki mniejsza niż 200m mija się z celem.
Poza tym do wędkowania w słonej wodzie, kołowrotek powinien być odpowiednio przystosowany, ryzykujesz, że po powrocie z urlopu będziesz miał w bebeszkach znaczne ślady rdzy, a kłowrotek może być do wyrzucenia. Uważam, że lepszą opcją byłoby jednak kupienie kołowrotka odpornego na zasolenie, mimo że Bałtyk jest tylko półsłony.
Nie uprawiałem wędkowania plażowego, ale mam trochę doświadczenia w spinningowaniu w morzu i wędkowaniu z kutra i wiem jaki wpływ ma woda Bałtyku na wnętrzności kołowrotków słodkowodnych. (2020/08/04 11:36)

Tomek 39


Żyłka jest w porządku jeśli dopasujesz odpowiedni ciężarek. Do 0,22 raczej nie więcej niż 50-60 gram przy bardzo siłowym rzucie. Żeby uzyskać stabilność zestawu po wyrzuceniu oraz żeby daleko rzucić przy silnym wietrze potrzeba ciężarek 100-150 gram a nawet więcej. To już definiuje mocna wędka i żyłka. Ja używam żyłkę 0,33 i ciężarki 120 gram. Wędka 4.2 m cw 100..200 gram. Do tego zestaw końcowy z Jaxona z dwoma hakami nr 2 albo 4. Na hak filecik albo dendrobena 4 x 2-3 sztuki. Wyrzut siłowy i patrzymy na szczytówkę. (2020/08/04 17:40)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.