Zaloguj się do konta

Mój prywatny staw, zdychające ryby zimą

utworzono: 2012/01/29 11:53

Uwaga! Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

crash987

Witam mam pytanie co mam zrobić żeby ryby mi nie zdychały podczas zimy  bo o d 2 lat robie przereble wkładam styropian do stawu a one i tak zdychają głębokość stawku to około 2m a wymiary stawku to 20 m na 2om i to jest koło prosze wszystkie możliwe porady bo już tego roku mi zdechło 200 karpi i 100 amura

[2012-01-29 11:53]

Pitbul

Napisz jakie ryby w stawie trzymasz, czy dno jest muliste czy nie i czy "jakaś woda (strumuczek np) wpada do Twojego stawu.Póki co radzę zastąpić styropian wiązkami trzciny wsadzanymi w większe niż średnica wiertła otwory (wywierć dziurę i piłka do drewna wytnij większy otwór).T. [2012-01-29 12:23]

89krzysztof

Może masz za dużo tych ryb ? Zimą, kiedy jest lód woda nie jest tak dotleniona jak wiosną. Ile i jakich ryb masz ?  [2012-01-29 12:25]

MASTINO

A po co ten styropian? Snopki z trzcin wkładaj do przerębli i przede wszystkim tych przerębli porób więcej, wycinaj częściej dziury jak są mrozy.   
[2012-01-29 12:26]

drapierzca

ja też mam do was pytanie
mam oczko wodne niestety zrobiła się dziurka i schodzi woda w tej chwili poziom wody to 0k.40cm czy ryby przeżyją jeśli będę robił przeręble chodzi mi głównie czy ich nie wymrozi bo teraz są duże mrozy,w tygodniu planuje je odłowić i wpuścić do jakiejś wanny,dużej misy czy będzie to konieczne 
[2012-01-29 12:43]

Tomek-W

Ja wiem jak robili na dużych stawach hodowlanych.Wycinali spore przeręble i wrzucano snopki słomy. [2012-01-29 12:43]

crash987

za dużo ryb tam na pewno nie jest bo 7 lat temu miałem tam karasi chyba ze 500 karpi300 ponad 5kg i amurów z 50 2kg ale przysz\ły wydry i wszystko zjadły i tamtego czasu nie moge utrzymać ryb przy życiu w podczas zimy
[2012-01-29 12:48]

crash987

ja wstawku mam zamiar trzymać karpia amura w szczególnosci bo dookoła jest zarośniety około metra lina karasia leszcza i kilka szczupaków
[2012-01-29 12:50]

crash987

teraz w stawku mam ryby nie dorastające o,5kg gdzieś około 300gram

[2012-01-29 12:50]

crash987

a co do strumyka płynie bardzo ale to bardzo mały i właśnie po zimie mam zamiar go połączyć ze stawkiem
[2012-01-29 12:54]

Kristoph1

Przy dużych mrozach samo wycinanie przerębli nic nie pomoże, za chwilę i tak zmarznie, można ratować się wstawianiem snopków trzciny. Jeżeli staw jest blisko domu najlepszym rozwiązaniem jest wrzucenie jakieś małej pompki do wody, ustawiając wąż z wypływająca wodą w taki sposób by woda spadała do przerębla z wysokości, w ten sposób ułatwi się natlenianie wody. Znajomy w ten sposób włączał pompkę kilka razy w ciągu dnia na ok 1 godzinę i ryby nigdy mu nie zdychały. Jedyny minus , to że staw musi być w miarę blisko domu, lub miejsca gdzie można podłączyć pompkę.
[2012-01-29 13:10]

Pitbul

mam oczko wodne niestety zrobiła się dziurka i schodzi woda w tej chwili poziom wody to 0k.40cm czy ryby przeżyją jeśli będę robił przeręble chodzi mi głównie czy ich nie wymrozi bo teraz są duże mrozy,w tygodniu planuje je odłowić i wpuścić do jakiejś wanny,dużej misy czy będzie to konieczne 

czarno to widzę....Póki masz szansę ratuj ryby  - odławiaj i przerzuć (nie patrząc na cenę, kasę itp) do "zaprzyjaźnionego stawu". Jeśli masz u siebie gatunki obce - nie przenoś do wód otwartych.Na wiosnę napraw i jednocześnie pamiętaj, że poniżej metra, bez natleniania (jedynie przepływ lub pompka)w oczku o tych wymiarach - zamęczysz rybki.T. [2012-01-29 13:31]

dealer081

A po co ten styropian? Snopki z trzcin wkładaj do przerębli i przede wszystkim tych przerębli porób więcej, wycinaj częściej dziury jak są mrozy.   

dokladnie kolego w moich rejonach na stawach hodowlanych,ruwniez stosuja tego rodzaju snopki,ewentualnie sa to snopki ze slomy. [2012-01-29 13:35]

Andrzej0509

koledzy  mają racje jedynie pompa może ci pomóc   masz po prostu za dużo ryb w stawie 
[2012-01-29 13:38]

crash987

spróbuje z snopkami trzciny ale wiem na pewno że za dużo tam ryb nie ma bo dawniej było 5 razy więcej
[2012-01-29 13:44]

nie dziw się masz tam za dużo ryb jeśli tyle ci zdechło to ile tam musisz mieć ja mam staw 26m na 20m i mam 4 amury i 16 karpi 1 szczupak troche lina i karasia wzdrędi ukleji i płoci i mi jeszcze ani jedna nie zdechła przez 4 zimy [2012-01-29 13:50]

Snopki ze słomy są dobre, płynąca woda również, a ja proponuję raz lub dwa razy w tygodniu wywiercić dziurkę lub dwie i wtłoczyć powietrze pod lód. Bardzo ważne, aby wtłoczyć pod samą taflę i nie zmącić wody. Ja tak co roku robię ze znajomym na jego stawię i zdaje to egzamin. [2012-01-29 15:25]

withanight88

Jak masz karasie, kiełbie i inne temu podobne to daj sobie spokój - przezyją, u mnie przeżyły a miałem taką samą sytuację. [2012-01-29 16:28]

tyger

witam ja tez mam staw tez miałem problem zawsze wiosna w stawie plywało snietych ryb i robienie przerebli nic nie dało ostatniej zimy nic nie wylecialo miałem podłaczona pompke z dwoma kamieniami napowietrzajacymi
[2012-01-29 18:09]

drapierzca

w oczku mam parę karpików,karasie,okonie,płotka ale okonie mam zamiar wypuścić do rzeki bo raczej nie przetrwają a karpie i karasie zostawię bo nie których skoda mi wypuszczać bo o nie które prawie po 30cm mają a w rejonie w którym mieszkam to takie karasie rzadko się łowi
[2012-01-29 19:04]

withanight88

w oczku mam parę karpików,karasie,okonie,płotka ale okonie mam zamiar wypuścić do rzeki bo raczej nie przetrwają a karpie i karasie zostawię bo nie których skoda mi wypuszczać bo o nie które prawie po 30cm mają a w rejonie w którym mieszkam to takie karasie rzadko się łowi

Duże masz te ryby , więc wątpie żeby cokolwiek przeżyło, myślałem że mniejsze. 
[2012-01-29 20:00]

MareKs

2m to odpowiednia głębokość. Przy dużej ilości ryb słoma i przeręble mogą nie wystarczyć, trzeba napowietrzać wodę jakąś pompką.
[2012-01-29 22:03]

1bolo

Snopki słomy i trzciny niewiele dają. Jedynie pompka, ewentualnie przelewanie wody z przerębla do przerębla. [2012-01-30 08:23]

drapierzca

większych jest kilka a wielkość pozostałych mieści się w granicach 7cm-18cm
[2012-01-30 08:25]

dar-ek

WitajZ tego co piszesz to masz sporo ryby na stosunkowo nie wielkim stawie. Ja to mam tak rozwiązane i nie zdychają mi ryby a mam ok 60-70 szt na d.mniejszym stawie. Sprawa prosta zwykły wąż ogrodowy na koniec rurka metalowa i minimalny przepływ wody w kranie i po sprawie. Ryby mają cały czas świeżą wodę i masę tlenu. Walczyłem ze styropianem ale to nie wiele daje, snopki siana owszem ale już teraz hmm trochę musztarda po obiedzie. Moja metoda działa woda w wężu nie zamarza płynie 24h na dobę. [2012-01-30 08:59]

dar-ek

WitajJak piszesz to masz sporo ryb, na stosunkowo nie wielkim obszarze, ja mam swoją metode która działa na 200% rybki mają świeżą wodę i sporo tlenu żadna nie zdechła a mam 60-70 na sporo mniejszej powierzchni. Kombinowałem ze styropianem ale według mnie to kicha, grzałki owszem ale spore koszty, przerębel fajnie ale codziennie zamarza przy obecnych mrozach.  Ja to mam tak jak na fotce, zwykły wąż ogrodowy kawałek rurki i zakończenie rurką stalową. Działa super.Pozdrawiamdarek :)  [2012-01-30 09:09]