Mocniejszy kij okoniowy

/ 15 odpowiedzi
Rozważam wybór kija pod okonie ale taki nieco mocniejszy.Wędka miałaby obsługiwać przynęty 4 cale w swoim górnym zakresie podawane na główkach od 1 do maksymalnie 5 gram.Najczęściej łowię na Keitechy easy shiner w tym rozmiarze prezentowane bardzo lekko i finezyjnie na lekkich główkach.Zależy mi żeby wędka przyzwoicie obsługiwała ten zakres i dawała szanse na zacięcie ryby czyli nie może być zbyt "glutowata" ale musi też nieco głębiej pracować.W końcu celem są okonie.Długośc najlepiej w przedziale od 2,05 do 230 cm.Może komus coś fajnego do głowy przyjdzie to proszę o sugestie.Cena narazie nie określona bo to temat na jesień ale myślę że rozważe każdą propozycję do 500 pln.
Dartne99


Wędka Mikado Blocks Player 210 1-9g (2021/05/30 13:05)

NieMaJakSzczupak


mitchell epic 2-12 tani i zaj....ście dobry, szczupaka 57cm na nim wycholowałem i jeszcze miał zapas mocy, no i bardzo fajnie pracuje (2021/05/31 21:03)

Sith


(...) jeszcze miał zapas mocy, no i bardzo fajnie pracuje
Co to jest "zapas mocy"? Możesz to zdefiniować? Wędzisko konstrukcyjnie ma określiną wytrzymałość, jedno mniejszą, inne większą, ale nie ma czegoś takiego jak wyimaginowany "zapas mocy", moc jest albo jej nie ma.
(2021/06/02 06:02)

chudymb2


Zapas mocy,to slang wędkarski.Chodzi o to ,że wędka poradzi sobie z przyłowami. Stosowany najczęściej u feederowców. (2021/06/02 09:39)

barrakuda81


A co sądzicie o starej serii Dragona Moderate?Taki model 2.21 do 12 gram byłby teoretycznie i w miare finezyjny i długościowo dla mnie odpowiedni...Niestety nie miałem w ręce tej wędki.Może się okazać że jest bardziej "med" niż "fast" i pod gumę średnio się nadaje.Tymczasowo takie łowienie ogarnia mi dragon x-treme do 18 gram i przytnie to nawet sandacza jednak jest to sztywny kij i nie gnie sie pod okoniami jak trzeba.Jakby miały po pół metra to tak:-) Trzeba czegoś chyba wolniejszego o głębszym ugięciu i raczej niższym cw.Jakiś kompromis mógłby się wyłonić...Ten xtreme jest super pod poppery, glidery powierzchniowe, większe gumy na twarde łowienie ale wędki cudownie idealne nie istnieją niestety.Takie przeciąganie po dnie super lekko uzbrojonej większej gumki plus dobre trzymanie na plecionce zaciętego okonia wymagają czegoś specjalnego.Z tym "zapasem mocy" to jest tak że są kije opisane np jako "light".Mają wyrzut powiedzmy do 21 gram, czułą szczytówkę, w miarę ustępliwy górny fragment ale od cholery mocy w dole...Mała, średnia ryba daję jakieś minimum frajdy ale jak podepnie się u-boot to jest go czym zatrzymać:-)Takie konstrukcje.Jedne wędki mają "mięcho" w dolniku a inne niekoniecznie lub mniej.Tak bym to zdefiniował chociaż to bardzo luźna definicja. (2021/06/02 22:42)

ryukon1975


Zapas mocy,to slang wędkarski.Chodzi o to ,że wędka poradzi sobie z przyłowami. Stosowany najczęściej u feederowców.

Zapas mocy występuje wtedy gdy producent opisze kij o faktycznym cw 25 g jako kij o cw 12 g. To już taki spory zapas mocy. ;) (2021/06/03 16:46)

barrakuda81


Krzysztof może poleiciłbyś coś od Dragona pod finezyjne łowienie okoni na lekkie główki i smukłe gumeczki 4 cale? Diaflexy od Robinsona znam ze starych serii - mam dwa.To świetne kije ale szybkie i sztywne więc niekoniecznie idealne do takich zastosowań....Znam ich zalety i są nie do przecenienia w pewnych okolicznościach.Nie mówmy tu o "zapasie mocy" bo nie to jest kluczowym elementem dyskusji.Jeszcze fenwicka river runner do 9 gram rozpatruję ale te kije to kluseczki a tu widziałbym cos bardziej szczytowego.To genialne patyczki ale niekoniecznie do tego.Ja jestem typem old school więc jak mi weźmie ( daj Boże duży ) to na cokolwiek wyciągnę ale sami wiecie ile wędkarzach dziś próżności....:-)Pozdrawiam i połówcie Panie i Panowie a przede wszystkim wypocznijcie teraz bo to się nam wszystkim należy! Zdrówka a moim potencjalnym kijem zajmijmy się ,niejako ,przy okazji:-)Zapraszam do dyskusji! (2021/06/03 22:00)

ryukon1975


Przykro mi ale z kilku względów nie podemię się żadnego doradzania, za dużo zmian. (2021/06/04 17:56)

chudymb2


Zapas mocy występuje wtedy gdy producent opisze kij o faktycznym cw 25 g jako kij o cw 12 g. To już taki spory zapas mocy. ;) Każdy blanki amerykański jest tak opisany.I w tym przypadku chodzi o komfort łowienia,a nie CW jak w blankach (wędkach) europejskich. Czy to st-croix , Phoenix,CD,lLamiglas,Batson. Co kraj to ,,obyczaj,, (2021/06/04 23:23)

Sith


Zapas mocy występuje wtedy gdy producent opisze kij o faktycznym cw 25 g jako kij o cw 12 g. To już taki spory zapas mocy. ;)
Pozwolisz Krzeysztofie, że nie zgodzę się z tym. To co napisałeś to po prostu źle opisany kijek, asekuranctwo producenta/dystrybutora, bo jeśli kijek podda się przy użyciu przynęty przekraczającej sugerowany, górny CW, to producent nie uzna reklamacji. Takie "myki" stosują głównie kiepscy producenci, rzetelny opisze wędzisko prawdziwymi parametrami.
Poza tym moc wędziska ma niewiele wspólnego z jego CW.
Bardziej przekonuje mnie definicja Piotra, choć itak nie używałbym określenia "zapas mocy", a raczej, po prostu "moc". O to zresztą chodziło autorowi tematu, po prostu poszukuje kijka okoniowego, który obsłuży szerszy zakres przynęt niż standardowe kijki okoniowe.
Dla tego opowiedziałem się za Diaflexem.
Ze swojej strony mogę śmiało polecić również https://allegro.pl/oferta/wedka-dragon-black-rock-ii-198-3-18g-1-cz-9328015613 (są też dwuskładowe). Ten kijek w pełnym komforcie obsługuje przynęty w zakresie 2-20g, a do tego nie polegnie w razie przyłowu szczupaka lub sandacza niewstydliwych rozmiarów. Ponadto, mimo niewielkiej długości, jego dynamika pozwala na uzyskanie odległości rzutów porównywalnych z wędziskami 240cm.
(2021/06/07 07:28)

ryukon1975


Aleksandrze traktuję ten temat lekko dlatego że to czysto teoretyczna dyskusja. Żeby ustaliić zapas mocy i ile on wynosi trzeba by najpierw ustlić próg "mocy". Wgłębiając się zaś dalej spora część kijów była by w "niemocy". Można tak długo a niewiele z tego wynika,.:) (2021/06/07 09:46)

Sith


Słusznie Krzysztofie. To temat na pracę habilitacyjną, a co najmniej doktorat ;)) (2021/06/07 13:38)