Młodzieżowa Szkółka Wędkarska.

/ 4 odpowiedzi
01.03.2000 roku Zarząd Koła nr 6 w Nowym Glinniku powołał do życia "Młodzieżową Szkółkę Wędkarską". Od samego początku jestem jej opiekunem, tak zadecydowali koledzy, gdyż jestem najmłodszym członkiem zarządu koła. Początki były nie ukrywam trudne, gdyż nie posiadam wykształcenia pedagogicznego i tylko metodą prób i błędów osiągnęliśmy sukces. Problemy miałem i mam z pozyskaniem jakichkolwiek materiałów do pracy z dziećmi. Korzystam z własnej biblioteki oraz czasopism wędkarskich. W okręgu nie posiadają niezbędnych pomocy a uchwały ZG o pracy z młodzieżą są piękne ale zbyt mało realne w małych kołach, które nie mając odpowiednich finansów nie realizują tych zadań. Na przełomie tych 8 lat swojej pracy z młodzieżą muszę się pochwalić, że moi podopieczni uczestniczyli w okręgowych obozach wędkarskich oraz konkursach wiedzy wędkarskiej i ekologicznej uzyskując czołowe miejsca we współzawodnictwie. Ja zaś otrzymałem stopień i tytuł Inspektora Szkolenia Młodzieży Wędkarskiej. W tym miejscu po ośmiu latach przyszła refleksja, że zaczynam się wypalać a młodzież jakoś mniej chętnie garnie się do wędkowania. Dlatego na forum poruszam temat szkółek wędkarskich. Jeśli są taki a wierzę że tak to proszę o podzielenie się na forum swoimi spostrzeżeniami na temat pracy z młodzieżą. Może ja skorzystam ze wskazówek, może jakieś pomoce dydaktyczne. Jest to sprawa ważna bo na przykładzie swojego koła widzę, że za parę lat braknie osób do kierowania kołem nie wspomnę o pracy z młodzieżą. A naprawdę moje koło choć liczy tylko 80 osób jest prężne w swoim działaniu.
MARTINEZ


Witam Zacznę od tego, że dzisiaj rozmawiałem z moim kolegom po kiju właśnie o szkółce wędkarskiej dla młodych ludzi. U mnie w kole, czyli w Chodakowie, wcześniej był taki pomysł ale został odrzucony przez "zagrzybiały" zarząd. Znam te osoby które wcześniej chciały to zorganizować i one nadal są chętne!! Tu się pojawia moje pierwsze pytanie: czy grono 3-4 osób jest w stanie zorganizować coś takiego i czy musi to być jakoś uregulowane prawnie czy tam pod jakimś patronatem koła. Czy na sam początek są potrzebne duże nakłady pieniężne, żeby nie obciążać tych młodych ludzi i ich rodziców. No i wreszcie proszę o jakiś program, przykładowy status czy cos takiego na czym mugłbym oprzeć swoje działania. Duch do zorganizowania tego jest wielki, wiedza wędkarska starszych kolegów jeszcze większa tylko brakuje troszkę "technicznych" i organizacyjnych porad aby wystrzec się błędów początkujących. Pozdrawiam gorąco i liczę na odzew ze strony doświadczonych kolegów, bo jest o co walczyć. Wychować grono "pozytywnych" wędkarzy napewno zaowocuje w przyszłości. (2008/11/10 12:06)

slawomir66


MARTINEZ dzięki za zainteresowanie się mim tematem. Jak czytałeś i ja miałem i mam kłopoty z pozyskaniem materiałów do pracy z młodzieżą. Najważniejsze że ty jesteś zainteresowany podjęciem tej nie ukrywam trudnej pracy. Moi koledzy z zarządu koła powiem szczerze dali mi wolną rękę . Zawsze na koniec roku przygotowuję plan pracy na rok następny, który przedstawiam w kole oraz wysyłam do ZO. Skontaktuj się ze swoim ZO być może tam jest podobna szkółka, może oni posiadają jakieś materiały. Nie ukrywam, że ja na początku tej działalności napisałem pismo do ZG PZW do rady d/s młodzieży opisałem swoje problemy i przysłali mi kilka książek(bezpłatnie). Są to "O wędkarstwie, ekologii i etyce"- poradnik szkoleniowy oraz materiały wspomagające do poradnika szkoleniowego, Wędkarstwo Polskie. Wspomniane poradniki to ciekawa rzecz, są w nich opisane przykładowe zajęcia szkółki, pytania, programy a co ważne w tych materiałach plansze poglądowe. Poza tym czasopisma wędkarskie WW , WP, itp. W swoim kole musisz zarazić swoim pomysłem kogoś jeszcze bo samemu jest ciężko. Na moje zajęcia przychodzą i wędkujący już i zupełni laicy. Musisz zainteresować i jednych i drugich. Przykładowe tematy zajęć np. : omówienie regulaminu, omówienie ryb występujących najliczniej w twoim rejonie, metody połowu, bezpieczeństwo nad wodą itp. Życzę powodzenia i jeśli będziesz miał jeszcze pytania wal śmiało. Powodzenia bo warto. (2008/11/10 15:51)

kamilek


Chciałem powiedzieć że w roku 2008 była organizowana Wędkarska Olmpaida Młodzieżowa. Koło Chodaków wystawilo swoją ekipe. Miałem tą przyjemność być ich trenerem. Byłi to chłopcy w wieki 10, 14 i 15 lat. Startowali w różnych dyscylihnach: Wiedza wędkarska, łowienie ryb, rzuty do celu piłeczką tenisową , oraz w rzucaniu do celu wędką. Nasze osiągmnięcia to
II- miejsce w wędkarstwie najmłodszej grupie
I- miejsce w wędkarstwie w średniej grupie
III - miejsce w rzucaniu piłeczką tenisową w średniej grupie
I - miejsce w rzucaniu piłeczką tenisową w najstarszej grupie
II miejsce w ogólnej klasywikacji w wedkarstwie
II miejsce w ogólnej klasywikacji w rzucaniu piłeczką tenisową.
I prosze nie mówić ze Zarząd nie robi nic w kierunku kształcenia mlodzieży! (2008/11/23 14:05)

slawomir66


Witam kamilek. Pisząc o szkółce wędkarskiej opisuję swoją ze swojego okręgu. Dlatego w różnych okręgach i kołach może a wręcz jest zupełnie inaczej. Raz lepiej raz gorzej. Pozdrawiam. (2008/11/24 19:07)