Zaloguj się do konta

Młodzi spiningowcy - ogólne porady

utworzono: 2010/03/31 21:34
Daniel12

Witam serdecznie wszystkich wędkarzy. Założyłem ten post z myślą o młodych wędkarzach takich jak ja. Ja ogólnie interesuje się spinningiem może od 2 tygodni i jak na razie wracam o kiju do domu :) Ale nie przejmuję się bo wiem ,że kiedyś coś w końcu  złowię. Dobrze mniejsza o to jak mówiłem założyłem ten post z myślą o młodych spinningowcach i mam proźbę jeżeli moglibyście dać jakieś konkretne porady co do typu przynęt itp byłbym wdzięczny nie tylko ja wszyscy młodzi wędkarze bo w końcu trzeba się uczyć od najlepszych :) Pozdrawiam
[2010-03-31 21:34]

Witam mam 14 lat i chce ci dać rade .
Jak chcesz łapać na spinning kup sobie blaszki ALGI , obrotówki jakie będziesz miał do wyboru , trochę gumek ,woblery. 
A o wielkości tego wszystkiego ci napisze :
Blachy- 1 do 3 rozmiar najlepsze 2
Obrotówki- najlepiej 3 rozmiar
Gumki- 5cm - 7,5cm max .
woblery- jaki rozmiar uważasz
Zdjęcia .:::::

to tyle nara . Pozdro
[2010-04-01 01:23]

Cześć, po pierwsze chciałbym powiedzieć, że spinningistą doświadczonym raczej nie jestem, ale odnajduję się w tym co robię i wydaje mi się, że nie kaleczę jakoś zbyt mocno rzemiosła ;)
Nie będę się rozpisywał o przynętach- jest ich cała masa i zapełnienie pudełka to w dużej mierze kwestia portfela. Z czasem przekonasz się w które przynęty ryby walą chętniej, które raczej omijają, gdzie zwykle przebywają szukane przez Ciebie drapieżniki oraz która przynęta jest bardziej skuteczna o danej porze roku czy też dnia.
Według mnie istotą spinningu jest myślenie. Jeżeli będziesz planował każdy rzut i sposób prowadzenia przynęty jeszcze przed jego wykonaniem to zdecydowanie masz większe szanse na odniesienie sukcesu, niż taki spinningista który tylko macha kijem i liczy na traf szczęścia.
Do tego pamiętaj o tym, że aby wykorzystać możliwości swoich przynęt musisz opatentować kilka sposobów ich prowadzenia- gumy możesz prowadzić skokami stukając po dnie, prowadzić skokami w toni, szorować po dnie, lub po prostu jednostajnie zwijać w wybranej przez Ciebie partii wody. Pracę woblerów możesz urozmaicić poprzez chociażby lekkie podszarpywanie szczytówką. Kombinuj ze zmiennym tempem prowadzenia przynęt- zwłaszcza obrotówek. Przed rzutem nową przynętą przeciągnij ją przed sobą przy brzegu żeby widzieć jak pracuje.
Prócz tego radzę zwracać sporą uwagę na ciężar wyrzutowy wędki, średnice żyłki i masę oraz rodzaj pracy przynęty na którą będziesz łowił. Dobrze złożony zestaw będzie dobrze leżał w ręku, skutecznie łowił ryby i dostarczał wiele emocji. Dodatkowo będziesz lepiej odczuwał branie. Ryby z reguły chętniej atakują przynęty na cieńszych żyłkach, więc nie przesadzaj z ich średnicami- to wpływa na pracę przynęty (zwłaszcza małych przynęt).
Nigdy też nie zapominaj o przyponach wolframowych w miejscach, gdzie możesz trafić szczupaka- wielu ludzi popełnia ten błąd, że przy polowaniu na inne gatunki ryb zapomina o tym elemencie i wtedy są obcinki przynęty i powolna śmierć szczupaka. To nikomu nie służy. A mały wolfram o wytrzymałości 2,5 czy 5 kg nikogo jeszcze nie pozbawił wszystkich ryb.
Poza tym staraj się na bieżąco informować nas o swoich postępach na portalu, zabieraj zdjęcia z rybami a nie ryby z wody i przebywaj nad wodą, jak najwięcej! Wkrótce ryby się ruszą i zapewne sobie połowisz, mam nadzieję że ja też, bo w 2010 jeszcze jestem bez ryby :)
[2010-04-01 01:48]

leleon

Młodzi spinningiści i półspiningiści! Temat który poruszyliście jest tak obszerny, że nie da się go wcisnąć w jeden post. Dlatego praktyczniej będzie jak poszkacie gotowych materiałów (czasopisma, książki, filmy), zredagowanych przez fachowców. Tak będzie szybciej. Pozdrawiam.

[2010-04-01 09:21]

Daniel12

Bardzo dziękuje wszystkim którzy się tutaj wypowiedzieli i mi pomogli :) Co do tych przyponów wolframowych narazię nie stosuję bo może się do mnie kontrola doczepić przecież jest okres ochronny szczupaka założę go w Maju. Oczywiście moja zasada to złów   cyknij fotki      i wypuść. Oczywiście czekam na dalsze pomocne rady i postaram się zrobić parę zdjęć rzeki na której łowię :) [2010-04-01 09:40]

Lewy9

Ja próbując złowic sandacza i szczupaka jade po dnie z podciagniecami to góry. Na okonia stosuj male ciezarki 1-3 g. I prowadz zaraz przy samej gorze. Mówie o gumach. [2010-04-01 11:31]

Witam
Wolframowych nie stosuj bo mają wielkie zapamiętywanie kształtów lepsze są tytanowe dragona. Polecam je w wielkim stopniu na 100% będziesz z nic zadowolony .

Pozdro
[2010-04-01 13:22]

Daniel12

Dzięki :) Wypróbuję to i to :)  mam zamiar jutro zrobić wypad na rybki :) Może dzisiaj zrobie pare fot swoich przynęt i powiecie mi co o nich myślicie :) [2010-04-01 13:41]

Hola hola ;d zbroić w przypon wolframowy nikt nie może Ci zabronić, to nie świadczy o tym że polujesz na szczupaka- jedynie ubezpieczasz się na wypadek brania jakiegoś, który stanowiłby przyłów. Ta postawa jest bardziej właściwa, gdyż nie pozbawiasz szczupaka życia a siebie przynęty. Wczoraj rzucałem za okoniem, akurat przy strażniku SSR i nie miał żadnych zastrzeżeń, a na żyłce miałem wolfram 2,5 kg 35 cm o ile dobrze pamiętam.
Tytanowe przypony dragona zaczynają się z tego co pamiętam od 9 kg. Są cholernie sztywne i współczuje osobie która zawiesi je teraz polując na okonie. One są chyba zalecane do jerkowania, podobnie jak gruby fluocarbon. Niestety ale przynęta musi zachowywać się w wodzie naturalnie, a zawsze będzie lepiej z cienkim wolframem, który nawet czasem się robi na sprężynkę niż ze sztywnym, grubym tytanem. Co więcej, w zeszłym roku sprawdzałem też surflon o wytrzymałości 6 kg i też dopatrzyłem się zmniejszonej ilości brań.

[2010-04-01 13:47]

skooczek

Ja proponuje duzo czytac gotowych artykulow, w zeszlym roku w zime czytalem caly czas bo bylem zielony w sprawach spinningu poczytalem i w sezonie 2009 mozna powiedziec nie wracalem bez chociarz jednej sznurowki, grunt to myslec nad woda co zalozyc jak prowadzic i jakie miejsca sa warte oblowienia i czeste bywanie nad woda oczywiscie zycze sukcesow i pozdrawiam  :)  a na poczatek proponuje obrotowki rozmiar 2 w kolorze srebrny badz zloty :)  [2010-04-01 13:55]

Daniel12

Bo ja gdzieś słyszałem ,że kontrola może się doczepić ,że mam wolframowy przypon mogą mi zasugerować ,że łowię Szczupaki o_O Tak słyszałem i teraz jestem zdezorientowany [2010-04-01 16:43]

linek69

Nie ma takiego przepisu który zabraniałby tobie stosowanie wolframu to jak już było napisane ubeżpieczenie dla ciebie i ewentualnego szczupca.Ciężko by mu się wiodło z twoim hakiem i powiedzmy twisterem w pysku.Pozdrawiam iżyczę wielu miłych wrażeń ze spininiem.A tak wogule to musisz kolego niestety zerwać i zostawić w wodzie trochę przynęt zanim opanujesz sztukę spiningowania.Ale jesteś jeszcze młodym człowiekiem więc masz czas. Połamania kija.
[2010-04-01 21:27]

Daniel12

Oto moje przynęty jak na razie
[2010-04-01 22:53]

Daniel12

Kurcze jak na razie nie dam fot ponieważ mają za duży rozmiar :/ może mi ktoś powiedzieć jak je zmniejszyć ?? [2010-04-01 23:24]

BZYKU5

zobacz tu http://jak-zmniejszyc-fotke.pl/
[2010-04-02 20:47]

Daniel12

Oto jak narazie mój zbiór przynęt na spinning :) Mam nadzieję ,że się powiększy [2010-04-02 21:18]

Daniel12

Ps Dzięki Bzyku :) [2010-04-02 21:21]