Zaloguj się do konta

Młody wędkarz

utworzono: 2011/04/22 09:48
karpix25

Witam.
Moje pytanie polega na tym, wczoraj zdałem kartę wędkarską. We wtorek tata jedzie do starostwa ją wyrobić. A więc jeżeli już będę miał kartę i wykupię np: pozwolenie na łowienie ryb, jednodniowe na J.Plusznym to już mogę łowić zgodnie z prawem?

 I czy jeżeli brakuje mi 5 miesięcy do skończenie 14 lat, to mogę sam jeździć na ryby bez osoby dorosłej?

Nie mam w tym żadnego doświadczenia, proszę o pomoc.
[2011-04-22 09:48]

bodzinski

podobno tak a w sklepie mówili ze od 16 własnie tez niewiem
[2011-04-22 10:35]

JaroDaw

Witam.
Moje pytanie polega na tym, wczoraj zdałem kartę wędkarską. We wtorek tata jedzie do starostwa ją wyrobić. A więc jeżeli już będę miał kartę i wykupię np: pozwolenie na łowienie ryb, jednodniowe na J.Plusznym to już mogę łowić zgodnie z prawem?

 I czy jeżeli brakuje mi 5 miesięcy do skończenie 14 lat, to mogę sam jeździć na ryby bez osoby dorosłej?

Nie mam w tym żadnego doświadczenia, proszę o pomoc.

Po pierwsze - nie wiem czy tą kartę otrzymasz, w myśl nowych przepisów musisz mieć 14 lat skończone, aby ją otrzymać ( ale kto wie )Po drugie - obowiązują Cię opłaty jako " członek uczestnik " i to jest w zależności od okręgu ok 50-60 zł rok i obowiązuje na cały kraj, a dniówka kosztuje ok 25zł, więc nie ma sensu wykupywać dniówki ( jeżeli mówimy o wodach PZW)Po trzecie jak zdawałeś egzamin, to pewnie nauczyłeś, lub przynajmniej przeczytałeś RAPR, a tam piszę :
II. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW 1. Prawo do wędkowania w wodach uŜytkowanych przez Polski Związek Wędkarski mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską, przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po uzyskaniu zezwolenia uprawnionego do rybactwa. 2. Zasady wydawania kart wędkarskich regulują przepisy ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami. 3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce. 4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, Ŝe młodzieŜ do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki. 5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską. 6. MłodzieŜ niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować: a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikowąmaja prawo wędkować dwie osoby, kaŜda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jednąwędkę. b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę. 7. Dopuszcza się wędkowanie kilkuosobowych grup młodzieŜy nie posiadających kart wędkarskich, pod nadzorem opiekuna posiadającego stosowne uprawnienia oraz zezwolenie wydane przez zarząd okręgu PZW. KaŜda osoba z grupy ma prawo łowić wyłącznie na jedną wędkę, z zachowaniem uprawnień do własnego stanowiska i dziennego limitu połowu przysługującego członkowi PZW. 8. Członek PZW ma prawo udostępnić współmałŜonkowi, posiadającemu kartęwędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałŜonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. PowyŜsze ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki. 
pozdrawiam , witam wśród kolegów po kiju i połamania życzę . Jarek [2011-04-22 10:52]

JaroDaw

Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz [2011-04-22 10:53]

ReBeXeR

Jeśli nie masz ukończonych 14 lat to starostwo nie wyda ci karty będziesz musiał czekać do urodzin też miałem taki problem
[2011-04-22 14:38]

karpix25

Witam, ponownie dużo czytałem na forach, o zdawaniu karty nie mając 14 lat. Wędkarze pisali, że kartę mają już od 9, 8, 13, 12 lat, ogólnie pisali, że nie trzeba mieć ukończone 14 lat, żeby mieć kartę. A jeżeli "może" dostanę tą kartę, i będę łowił na wodach należących do gospodarstwa rybackiego Szwaderki i u nich wykupię pozwolenie na łowienie w ich wodach to nie muszę mieć opłaconych składek na wody PZW, jeżeli to było głupie pytanie to przepraszam kompletnie nie mam o tym pojęcia.
[2011-04-24 21:47]