Miętusy na małych rzekach

/ 42 odpowiedzi
Witam , jak myślicie czy warto już udać się na zasiadkę na miętowego? Tak się składa że mam teraz 3 dni wolnego i tak się zastanawiam czy warto już spróbować czy poczekać na " lepszą pogodę " :). Dodam że łowię na Łynie niedaleko Olsztyna jest to dość mała rzeczka , może ktoś już próbował swoich sił na tej wodzie? . Na miętusie byłem ostatnio 3 lata temu co prawda szału nie było skończyło się na 15 cm sztuce , jednak na nockę udawałem się zawsze w ostatnich dniach listopada tuż przed okresem ochronnym. Bardzo proszę o wasze rady i wskazówki co do przynęty o tej porze roku i miejscach . Z góry przepraszam za błędy i za to że pewnie poruszam temat któryś już raz ale jestem tu nowy i nie bardzo odnajduje się jeszcze na forum. Pozdrawiam serdecznie
brt3


Miętusy łowiłem już w połowie września. Jednakże w ubiegłym roku pierwzse kontakty miałem w połowie pażdziernika. Jeszzce nie byłem w tym sezonie ale juz mnie nosi.

Bliższe informacje o tej rybce znajdziesz na moim blogu

http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,mietus-ryba-dla-wytrwalych,53692

(2013/10/03 16:11)

u?ytkownik146847


około dwóch tygodni temu byłem z kolegą na zasiadce  na grunt ,  na Wiśle i złowił miętuska w granicach 35 cm , jeżeli nie spróbujesz , nie będziesz wiedział ,Ja idę tylko w pewnę miejsca , jeżeli niema brań to znaczy że nie żeruje lub jest za wcześnie , ale  jak tam przebywa miętowy to nie odpuści sobie trupka kub śledzia (2013/10/03 18:42)

mazinho


Dzięki za rady chłopaki , wczoraj byłem od 18 do 22 i jednym słowem studnia , za to cała plaga bobrów (2013/10/04 08:33)

markus269


Ja się zastanawiam, dlaczego miętus nie żeruje wiosną, latem, nie można go wtedy złowić. Zapada w sen "letni"? Jak to z nim jest, bo nigdzie nie mogę znaleść informacji na ten temat (2013/10/04 15:38)

Matys24


Jeśli  chodzi o miętusa to    im zimniejsza woda   tym lepiej  żeruje.Dlatego na północy Europy   można spotkać tak wielkie okazy. A dlaczego nie biorą ?  Już odpowiadam  miętus jest rybą która  lubi po 1  zimną wodą a po 2 niskie ciśnienie   przy  którym   najczęściej pada  deszcz a i  przy niższych temperaturach   śnieg. Z tego co widzę za oknem pogoda nie nadaje się na miętusa, ale jeśli   tylko przyjdą chmury   to pojadę  zobaczyć co tam u nich i opowiem Wam wszystko. Pozdrawiam  (2013/10/04 18:33)

mazinho


Ok Matys czekamy na relację. Ja też się niedługo wybieram znowu (2013/10/06 09:51)

nemo


Witam,panowie gdzie na śląsku można złowić miętusa?Nigdy nie złowiłem tej rybki i kiedyś chciałbym wreszcie ją złowić:) (2013/10/06 10:38)

Matys24


Szukaj  kamieni, korzeni,  faszyny w zasadzie różnego rodzaju zaczepów  i  próbuj. Z " imienia"  żadnego łowiska nie podam   bo nie znam. Chyba że  Dolnośląskie  też  wchodzi w grę :)   (2013/10/09 21:52)

nemo


Nie nie wchodzi w grę dolnośląskie Matys24 troszkę mam za daleko tam;) (2013/10/10 11:34)

Matys24


Jakbyś  kiedyś  miał  po drodze to zapraszam :)  (2013/10/10 16:53)

dariuszdyl


Byłem w niedzielę i parę brań miałem, ale tylko jeden dał się przechytrzyć. Taki nieduży, około 38 cm. Brania były tylko na dendrobenę Nr 4 z filecikiem od 18:30 do 19:30 i potem już cisza.  (2013/10/10 19:07)

mazinho


A jak tam Matys próbowałeś coś na tego miętusa już ? (2013/10/11 12:48)

Matys24


Czekam na odpowiednią  pogodę może jutro.  Dzisiaj   byłem ze spławiczkiem   w okolicach odry   i tam  pełno malutkich jaziów. Jak jutro wypali   to  napisze jak było   (2013/10/11 20:25)

mazinho


Od wtorku mają być przymrozki więc chyba się wybiorę , gorzej z miejscówką bo woda strasznie opadła i pełno bobrów tam gdzie zawsze łowiłem (2013/10/11 22:41)

pienio81


Witam wszystkich. Ja też już nie mogę wysiedzieć na "tyłku" i nosi mnie żeby spróbować posiedzieć do 22-23 godz. w oczekiwaniu na dźwięk dzwonka na szczytówce. Myślę jednak, że jeszcze troszkę trzeba poczekać mimo kilku dni z nocnymi przymrozkami przyszedł bardzo ciepły tydzień i to mi troszkę nie pasuje. W tamtym roku pierwszy i zarazem udany wypad miałem po 22 października więc i chyba w tym roku podobnie zacznę miętusowe zasiadki na dolnym śląsku.pozdrawiam  (2013/10/13 08:04)

Matys24


kol. Pienio81 jakie łowiska dokładnie masz na myśli?  Wczoraj posiedziałem od 19   do 21:40  ale bez ryby woda jeszcze bardzo ciepła. A ja mimo  przelotnego deszczu nie zakładałem  kurtki taki upał. Za kilka dni powtórzę   wypad i  oczywiście Wam opowiem.  (2013/10/13 11:59)

mazinho


U mnie problem ze znalezieniem miejsca , jest to jak narazie najgłębsze łowisko jakie mam do wyboru. Woda około 80 cm na środku po prawej stronie dwa dołki około 1,5- 2m. Stanowisko raczej ryb spokojnego żeru z powodzeniem łowiłem tutaj płotki często jeszcze za dzieciaka. Czy według was jest sens na zasiadkę tutaj ? nie dysponuje w tej chwili lepszym łowiskiem. (2013/10/13 19:26)

mazinho


Witam.

U mnie problem z miejscówką , łapię na małej rzeczce , niestety strasznie opadła woda i nie ma gdzie rzucić. Jest to chyba najgłębsze stanowisko na sporym odcinku , poziom wody około 80 cm na środku rzeki po prawej stronie znajduje się dołek około 1,5-2 m w którym często stoi szczupaczek. Jeszcze za dzieciaka łowiłem tutaj ładne płotki i okonie. Miejsce jak widzicie jest na zakolu, woda praktycznie stojąca. Jak uważacie czy jest w ogóle sens na zasiadkę tutaj?

(2013/10/13 19:32)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Witek26


witam ja wędkuje w dolnośląskim,kotlina kłodzka,jest sporo mientowych,ale wszędzie woda górska górska (2013/10/13 20:58)

pienio81


Witam. Ja wędkuje zazwyczaj na Baryczy w okolicach Wyszanowa - Bartodziei jest trochę małego miętusa 25-30 ale trafiają się i ponad 40cm. To nie duże sztuki, ale na tą wodę nawet ładne grubaski. A kolega "mazinho"  te zdjęcie jaką rzekę przedstawia gdzie się znajduje i czy w ogóle są w niej miętusy? Bo jeśli tak, to miejsce które opisałeś jest dobrym stanowiskiem, miętus pływa w poszukiwaniu przydennej drobnicy która zalega na piasku i nocuje. pozdrawiam i życzę udanych łowów wszystkim miłośnikom marmurkowej rybki.miętuski z tamtegorocznej drugiej wyprawy (2013/10/14 14:23)

pienio81


Ja łowię głównie na Baryczy. Okolice Wyszanowa i w górę rzeki. A czy w tej rzece ze zdjęcia są miętusy? Jeśli tak to miejsce opisywane jest dobre bo miętus szuka drobnicy zalegającej na dnie. (2013/10/14 14:37)

mazinho


Jest to rzeka Łyna na Warmii i Mazurach niedaleko Olsztyna. Jest to mała rzeka 10-15 metrów szerokości. Ja łowię na tzw " małej Łynie która tworzy się przy tamie, moje miejsce to około 500 metrów za tamą (2013/10/14 15:34)

mazinho


Rzeczka na zdjęciu ma około 6- 7 metrów szerokości i jest dosyć płytka (2013/10/14 15:36)

mazinho


Na dużej Łynie łapano miętusy , na małej nie wiem ale skoro jest w dużej to i w małej także powinien być chyba. (2013/10/14 15:37)

pienio81


No to raczej powinien też tam być miętus. Barycz w której ja łowię też nie jest dużą rzeką i na dodatek raczej płytką o podobnej głębokości jak twoja może ok 2-3 razy szersza. poczekajmy do wieczornych przymrozków gdzie trawa chrupie pod nogami wtedy zacznie się dziać.pozdrawiam 

(2013/10/14 19:30)