Miętus - co i jak

/ 3 odpowiedzi
Witam! Jako że jestem tu nowy przedstawie się - mam na imię Tomek, wędkuję od ponad 4 lat, w tym czasie złowiłem juz wiele ładnych linów, płoci, leszczy, szczupaków i okoni. Od roku jesienią i wczesną wiosną poluje też na miętusy i w tym temacie postaram się przybliżyć wam mój sposób na łowienie tych pięknych ryb. Podaruje sobie opis wyglądu tej ryby, każdy może go sam znaleźć. 
-Kiedy na miętusy?Oczywiście wtedy, kiedy jest zimno- od połowy października do końca listopada a potem jeszcze w marcu. Najlepszą porą dnia jest oczywiście wieczór - brania najczęściej są od 17:00 do 19:30 a potem 1-2:30 w nocy. Ja osobiście nie wybieram się na całe nocki tylko łowie do ok. 20:00.
-Jaki sprzęt?Ja lubię łowić na delikatny sprzęt - na miętusa stosuję wędke typu picker (do 30g) York Combat Picker, kołowrotek shimano catana 1000 na którym jest nawinięta żyłka 0,28mm.
Wszystko zależy od łowiska, na większych rzekach, gdzie uciąg wody jest większy/więcej zaczepów dobre są feedery do 120g z kołowrotkami 2500 - 3500.
-Gdzie szukać marmurkowej rybki?Najlepiej w spadach o silnym prądzie, a wiosną na spowolnieniach o słabszym prądzie. Rzadko kiedy miętus trafia się na stojącej wodzie.
-Montaż zestawuMój zestaw wygląda następująco:na żyłkę główną 0.28mm nawlekam płaski ciężarek "trumienke" 25-30g, za ciężarkiem koralik amortyzujący i stoper. Zyłkę główną z przyponem łączę krętlikiem. Przypon z żyłki 0,25 - 0.22mm na którym jest haczyk węgorzowy lub karpiowy roz. 1/0
-Na co łowić? Moje przynęty to :filety z rybwątroby z ryb/kurzemrożone krewetkiDżdżownice - dendrobeny lub rosówkimałe martwe rybki
To chyba wszystko. Prosze o wyrozumiałość - to mój pierwszy temat :)
Czekam na wasze uwagi i mam nadzieję że sie podoba :)
pienio81


spoko.oby więcej takich opisów.ja mam bardzo podobne spostrzeżenia i metody, zakładam zestawy antysplaaniowe(te rureczki krzywe)a przynęty praktycznie te same. gdzie łowisz?na jakiej rzece?. ja BArycz, Warta, Czarna Woda(dolnośląskie)i Odra.pozdrawiam (2012/11/11 22:18)

Tomek moczykij


ja wędkuje na Wieprzy w Darłowie, można trafić ładne miętusy :D (2012/11/12 14:24)

mepsik79


Miętusy w Darłowie... Aż się rozmarzyłem! Gdy wieje na miętusy nad Wieprzę, gdy nie wieje - na  dorsze z plaży. Wszak listopad, to miesiąc gdy można łowić te ryby z brzegu. Szkoda że do Darłowa mam prawie 600 km :-( (2012/11/13 11:04)