Mięczaki w słodkowodnym środowisku wodnym

/ 13 odpowiedzi / 3 zdjęć

Mięczaki w słodkowodnym środowisku wodnym

Błotniarka stawowa (Lymnaea stagnalis)

Sympatyczny ślimak oddychający powietrzem atmosferycznym (płucodyszny) odżywiający się głównie pokarmem roślinnym jest niewątpliwie ciekawym urozmaiceniem naszych jezior i stawów. Ślimak wrażliwy na zanieczyszczenia wody, o bardzo delikatnej muszli, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku brania jego do ręki.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

luzy


Szczeżuja pospolita (Anodonta anatina) – gatunek małża z rodziny skójkowatych (Unionidae), szeroko rozprzestrzeniony w zachodniej Palearktyce. Żyje w wodach bieżących i stojących. Osiąga długość do 10 cm, ma muszlę jajowatą. (2013/05/27 22:30)

luzy


Szczeżuja pospolita (2013/05/27 22:36)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

MSZ-64


Błotniarka uszata (Radix auricularia). (2013/05/27 23:09)

MSZ-64


Błotniarka uszata (Radix auricularia). (2013/05/28 16:27)

marek-debicki


Zatoczek pospolity

Jak wskazuje sama nazwa, to powszechnie spotykany ślimak słodkowodny, preferujący wody stojące lub wolno płynące, a co najważniejsze bogate w roślinność. Znalazłem go na tym samym zdjęciu co błotniarkę stawową, na zielonym liściu w lewym dolnym rogu pierwszego zdjęcia.

(2013/05/28 21:40)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

CZzesio


Witam :) To ja może przedstawię racicznicę .

(Tekst z małymi zmianami ze strony :http://www.sciaga.pl/tekst/22226-23-racicznica_malza_na_ktora_mowia_porzyteczny_szkodnik)

                                     

Racicznica zmienna (Dreissena polymorpha) Małż ten dotarł do Polski z południa w ostatnich dziesięcioleciach (?). W wielu zbiornikach racicznice występują masowo (zarówno w stawach jak i w rzekach) i z ich zdobyciem nie powinno być problemu. Kolonie tych małży można spotkać na korzeniach, gałęziach, kamieniach, innych małżach i wszelkich przedmiotach znajdujących się pod wodą.
Największe okazy jakie udało się zebrać miały niewiele ponad 3 cm. Racicznice żyją około 5 lat, i charakteryzują się ładną muszlą, pręgowaną niczym zebra. Wzór jest widoczny szczególnie u młodych osobników - u starszych blednie i brązowieje. Ich larwy nie pasożytują na rybach, swobodnie pływając przytwierdzają się do podłoża, dając początek nowym koloniom. Młode osobniki mogą poruszać się za pomocą nogi, która wraz ze wzrostem zanika tak iż dorosłe pędzą osiadły tryb życia. Racicznice zaczynają się rozmnażać gdy temperatura wody wzrośnie ponad 15C. Samiec zapładnia jajeczka (ich ilość może dochodzić nawet do miliona) w toni wodnej. Optymalna temperatura wody dla rozwoju larw to 20-22C. Gdy temperatura wody wzrośnie ponad 30C małże mogą umierać, ze względu na mniejszą zawartość tlenu w wodzie. Racicznice mogą w sprzyjających warunkach tworzyć ogromne skupiska.
Racicznice w oczku wodnym są lokatorami niezwykle pożytecznymi i pożądanymi. Nie przenoszą żadnych chorób i nie pasożytują na rybach. Pojedynczy dorosły osobnik jest w stanie w ciągu doby przefiltrować prawie 3 litry wody. Tak więc posiadając kolonię tych małży mamy darmowy filtr, który co najważniejsze nie wymaga czyszczenia. Racicznice (podobnie jak inne małże) odfiltrowują z wody nie tylko glony, ale także fitoplankton, pierwotniaki i wymoczki powodujące mleczne zmętnienie wody.


                         http://plfoto.com/zdjecia_new/1204231.jpg (2013/05/28 22:45)

marek-debicki


Muszla szczeżui oblepiona racicznicami zmiennymi. Racicznice zwane niekiedy pożytecznymi szkodnikami. Oczyszczają wodę i stanowią atrakcyjny pokarm dla karpi. (2013/06/03 20:16)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

MSZ-64


Błotniarka uszata (Radix auricularia). (2013/06/08 13:47)

grzeweg


Czy skójka i szczeżuja to ten sam małż? (2013/06/08 18:12)

CZzesio


Cześć :)  Szczeżuja i skójka  to nie to samo .Jak znajdę więcej info to  wkleję.

"Na terenie Polski żyje ich 28 gatunków. Szczeżuje (3 gatunki) i skójki (również 3 gatunki) można określić jako duże, gdyż w wieku dorosłym ich muszla osiąga długość 10 cm (jedynie szczeżuja wielka może przekroczyć długość 20 cm). Pozostałe małże, m.in. racicznica zmienna są znacznie mniejsze.
Skójki od szczeżuj można odróżnić po grubszej muszli i obecności tzw. zamka z zębami (występy i odpowiadające im zagłębienia w miejscu, gdzie dwie części muszli się ze sobą łączą), którego szczeżuje są prawie pozbawione."   (www. ...) (2013/06/08 22:34)