Zaloguj się do konta

Metoda odległościowa - sprzęt. Co i jak?

utworzono: 2012/09/21 19:13
Bartek1997

Witam. Kieruje swoje pytanie do osób, które znają ww. metodę i dadzą mi jakieś rady co mam kupić i jak łapać.
1. Co potrzebuję do tej metody? Jaki sprzęt - żyłka itp.?
- Mam wędkę Mikado Kind of Magic 420cm- Kupuję kołowrotek Dragon Maxima HS Match 830iT
2. Jak mam się nastawiać na wodę stojącą (nie przekraczającą 4m), a jak na wody wolno płynące, jeziora (przekraczające 4,2m)? Jaki zestaw?
Bardzo bym prosił o jakieś konkretne szczegóły, ponieważ bardzo mi się spodobała ta metoda łowienia i chciałbym doskonalić swoje umiejętności właśnie w niej. Za wszelkie cenne informacje dziękuje. [2012-09-21 19:13]

Szymcio10

również się podpisuje do tematu .  [2012-09-21 19:42]

bednar14

Witam. Kieruje swoje pytanie do osób, które znają ww. metodę i dadzą mi jakieś rady co mam kupić i jak łapać.
1. Co potrzebuję do tej metody? Jaki sprzęt - żyłka itp.?
- Mam wędkę Mikado Kind of Magic 420cm- Kupuję kołowrotek Dragon Maxima HS Match 830iT
2. Jak mam się nastawiać na wodę stojącą (nie przekraczającą 4m), a jak na wody wolno płynące, jeziora (przekraczające 4,2m)? Jaki zestaw?
Bardzo bym prosił o jakieś konkretne szczegóły, ponieważ bardzo mi się spodobała ta metoda łowienia i chciałbym doskonalić swoje umiejętności właśnie w niej. Za wszelkie cenne informacje dziękuje.

1. Żyłkę  dobierasz do obciążenia zestawu i wielkości łowionych ryb ale pamiętaj o delikatności tego wędziska. Z reguły do matchówki nie używa się żyłek grubszych niż 0,20mm chyba że twoja wędka jest naprawdę mocna.

2. A co do zestawów to jest dużo przykładów w necie. Poszukaj sobie w googlach. Na małe odległości do 30 metrów na tą głębokość w jeziorze powinny wystarczyć spławiki w gramaturze 2-5 gram. A jeżeli będziesz łowił na głębokości większej niż długość wędki to dajesz zestaw przelotowy.
[2012-09-21 19:56]

Bartek1997

A jak ta metoda odnosi się do zanęt? Jaka proporcja, jakie mieszanki, jaka grubość itp.? Proszę o dość szczegółowe wyjaśnienie, jeżeli to nie sprawi wam kłopotu. [2012-09-21 20:09]

bednar14

A jak ta metoda odnosi się do zanęt? Jaka proporcja, jakie mieszanki, jaka grubość itp.? Proszę o dość szczegółowe wyjaśnienie, jeżeli to nie sprawi wam kłopotu.


Są nawet zanęty z napisem na opakowaniu match ;-) Więc jak bardzo chcesz być profesjonalny to takie kupuj ;-) A tak na serio to nęcisz jak w innych metodach spławikowych. Wiadomo że jak łowisz płocie to zanętę dajesz raczej drobną a jak nastawiasz się na karpia to wybierasz z grubszymi frakcjami i cała filozofia.
[2012-09-21 22:07]

piotreks1990

Powiem tak, wędziska przedział 3,90 do 4,20m, standard jesli chodzi o metodę odległościową. Żyłka nie za gruba bo i przelotki mają bardzo małe oczka i trzeka stosować stopery sznurkowe zwykle. Ja mam tak:
1. Wędka 3,90 tania ale na moje potrzeby dobra Mikado thryton match. Elegancko pracuje podczas holu, mój rekord jak na razie to leszcz 1,7kg.
2. Żyłka tonąca 0,18 mam czarną i fajnie to wygląda.
3. Łowię na jeziorach tylko i tak jeśli nie przekraczają 4m to git zestawy z obciążeniem jakie Ci pasuje, wiadomo że musi być spore aby była ta "odległość" w rzucie uzyskana. Ale na głębszych jeziorach i z dodatkowymi prądami wody stosuje zestawy ze spławikiem obowiązkowo typu waggler i to przedział 12+4g, czasem nawet 15+.
[2012-09-22 08:57]

bartosz-kluz

stojące:Żyłka obowiązkowo tonąca, lub szybko tonąca ok 18mm/ 5 kg. Spławik Wagler  z własnym dociążeniem np. 2 +2(dalej lata).
:Płynące. Mój kolega kosi ryby na ,,stop and go", przepływankę, spławik lizak obciążenie zależy od uciągu wody. żyłka obowiązkowo tonąca, lub szybko tonąca ok 18mm/ 5 kg. przypon 20mm lub 18mm.haczyk hm.. zależy co będziemy łowić
[2012-09-22 09:16]

Bartek1997

Przeważnie będę łowił na zalewie (głębokość max. 4m). Czytałem trochę o tej metodzie na innych forach, stronach internetowych i teraz chciałbym od was uzyskać odpowiedź, czy taki zestaw, który sporządziłem będzie dobry na ww. łowisko:
1. Spławik np. Cralusso Rocket (z tego co czytałem to dużo osób chwali te spławiki)2. Konektor, zaczep Stonfo Misura (nie wiem tylko czy brać ten większy, czy mniejszy)3. Żyłka tonąca Mivardi Evolution Match lub maver river stone ( jeżeli znacie jakieś inne godne uwagi żyłki tonące lub szybko tonące to proszę o napisanie)4. Żyłka przeponowa Maver Smart SLR5. Krętliki nr. 18 lub 20 6. Haczyki Milo Seria AS 7. Jakiś dobry miękki ołów [2012-09-22 12:01]

bednar14

Spokojnie powinien dać sobie rade
[2012-09-22 14:46]

tripod

Bartek1997, zerknij tutaj - 3 linki, może coś ci się przyda:
artykuł match
artykuł match
artykuł match

pozdrawiam
[2012-09-25 10:19]

sensas1910

Cześć :) jeśli łowisz na zalewie lub jeziorze  to żyłka powinna być 0.16mm a na przypon 0.14mm lub główna na 0.14mm :) . Spławiki z obciążeniem (waglery) .. Możesz założyć stoper ale lepiej będzie jak kupisz taki zaciskacz na żyłkę gdzie się montuje spławik sorry zapomniałem nazwy .. Do gruntowania będzie Ci potrzebna druga wędka najlepiej bolonka , do niej przywiązujesz ciężarek np.20g którym gruntujesz :) i przestawiasz go na    matchówke  będzie dobrze jak zaznaczysz markerem żyłkę na jaką odległość masz rzucony zestaw   . Zanęcasz procą , a żyłkę zatapiasz .. U mnie największe kłopoty sprawiało zarzucanie i kłopoty z zatopieniem żyłki ale wczujesz się w to :) [2012-09-25 10:33]