Zaloguj się do konta

Metoda drgającej szczytówki

utworzono: 2013/04/19 18:20

Witam :) W te wakacje planuje połowić rybki metodą drgającej szczytówki. Oglądałem wiele filmów wędkarskich gdzie wędkarz łowi tą metodą i bardzo mnie ona zaciekawiła oraz spodobała mi się. Ale mam kilka pytań odnośnie tej metody: - czy drgającą szczytówkę można w jakiś sposób zamocować w wędce teleskopowej czy do tej metody musi być jakiś specjalny kij ?- jaką szczytówkę polecacie do łowienia ryb od 20 cm. płoci po nawet 50 cm. liny ? Z tym że średnio są to karasie i liny 37 - 40 cm. Chciałbym aby jedna szczytówka była dobra do połowu i takich i takich rybek bo nie chcę kupować 3, 4 szczytówek.- jakie włókno tej szczytówki będzie najodpowiedniejsze ?- czy takie szczytówki mają jakieś ograniczenie ciężaru wyrzutu ?- ile będzie mnie kosztowała taka szczytówka ?Proszę o pomoc, szczególnie te osób które wędkują tą metodą. Dzięki wielkie z góry :) [2013-04-19 18:20]

cfckarp

Ja jestem początkującym wędkarzem, ale bardzo lubie feedera i dużo łowie tą metodą. Co do drgającej szczytówki (co się utożsamia z feederem), to osobiście nie widzę jakoś łowienia teleskopem. Owszem można dokonać przeróbek ale moim zdaniem akcja takiej wędki nie pasuje do tej metody. Myślę że przede wszystkim feeder bo on ma charakterystyczną akcje szczytową do tego typu łowienia. Co do samej szczytówki to myślę że nadaje się taka koło 2 uncji. Co do ciężaru to oczywiście mają ograniczenie więc tak do 70 gram radziłbym praktykować. Tyle ode mnie, ale porównaj też opinie z innymi. osobiście bardzo polecam tę metode bo brania są widowiskowe i przede wszystkim skuteczność duża. Powodzenia:)
[2013-04-19 18:46]

aquilon

Do tej metody możesz kupić kij zarówno teleskopowy, jak i składany.
Ciężary wyrzutu są różne. Od naprawdę lekkich do bardzo ciężkich. Ja mam szczytówki do 600 gram więc możesz taką butelkę piwa zarzucić :)

Jeżeli kupisz wędkę to dostaniesz do niej w zależności od producenta, 2-3 szczytówki o różnym cw, a co za tym idzie o różnej "czułości" na brania.
Najlepiej jak przejdziesz się do sklepu wędkarskiego, bądź użyjesz opcji szukaj na forum :)
Nie będę podawał konkretnych producentów, a tym bardziej modeli. Ilu użytkowników tyle opinii.
Na Twoim miejscu celowałbym w cw 100 g i w dół. Czyli najcięższa szczytówka 100g. Od biedy połowisz tym na rzece, a lżejsza sprawdzi się na jeziorze.

Mam nadzieję że pomogłem.

Pozdrawiam

Aq

[2013-04-19 18:50]

ayem

Do tej metody są odpowiednie wędki z wymiennymi szczytówkami , nie dokupujesz szczytówek do obojętnie jakiej wędki aby tak łowić . Jeżeli oglądałeś filmy o tej metodzie to pewnie przewijała się tam nazwa takiej wędki czyli feeder lub na wody stojące picker i na nich opisany jest ciężar wyrzutu jak na każdej wędce. Szczytówki zaś dobierasz tak jak spławik do warunków łowiska i atmosferycznych , chodzi o to aby wiatr jak i fala nie miała wpływu na fałszywe wskazania szczytówki . To tak w wielkim skrócie , bo trzeba by o tym troszkę poczytać
[2013-04-19 18:51]

halski021

Najlepiej kupić pickera lub federa .Jeżeli z kasą krucho,można pokombinować.Ja przed laty zrobiłem sobie pickerka z teleskopa 2,70m.Wyrzuciłem szczytówkę z przelotką szczytową i włożyłem szczytówkę uzbrojoną do pickera.Szczytówka uzbrojona w przelotki kosztowała około 20zł(dokładnie ile nie pamiętam)Ponieważ była za cienka w dolnej części,nawinąłem nici i posmarowałem klejem butaprenem.Na tego kijka udało mi się wygrać zawody pickerowe w kole,nagrodą był kijek picker 3,00m(dwuczęścowy + trzy szczytówki)Mimo,że jest o niebo lepszy i wygodniejszy od mojego pierwszego pickera,czasami wolę łowić tym pierwszym.
[2013-04-19 20:00]

No cóż, trzeba jakiegoś kijka kupić :) Dziękuje za opinie koledzy, pozdrawiam :) [2013-04-19 21:50]

lynx

Do tej metody są odpowiednie wędki z wymiennymi szczytówkami , nie dokupujesz szczytówek do obojętnie jakiej wędki aby tak łowić . Jeżeli oglądałeś filmy o tej metodzie to pewnie przewijała się tam nazwa takiej wędki czyli feeder lub na wody stojące picker i na nich opisany jest ciężar wyrzutu jak na każdej wędce. Szczytówki zaś dobierasz tak jak spławik do warunków łowiska i atmosferycznych , chodzi o to aby wiatr jak i fala nie miała wpływu na fałszywe wskazania szczytówki . To tak w wielkim skrócie , bo trzeba by o tym troszkę poczytać

Picker wcale nie musi być na wody stojące. Właściwie to z niemieckiego nazywa się multi picker. Długości i ciezary wyrzutu pickera i feedera zazębiają sie lecz ogólnie feedry są masywniejsze ale to nie ma nic to tego czy bajoro czy rzeka.
[2013-04-23 00:29]

lynx

No cóż, trzeba jakiegoś kijka kupić :) Dziękuje za opinie koledzy, pozdrawiam :)

Dobrego kija, kolego - dobrego. Życze dobrych łowów.
[2013-04-23 00:30]

ayem

Nie ważne gdzie ty mozesz łowić pickerem ale jakie jest jego przeznaczenie , a przeznaczony jest ( z uwagi na długości w jakich występuje i ciężar wyrzutu około 40 g ) na wody stojące i z lekkim uciągiem . i te warunki decydują o tym na jakie wody się nadaje więc bez pisania bzdur bo chłopak kupi pickera pójdzie np .na odrę i będzie musiał do wędki 40g. założyć koszyk np.100g bo lżejszy będzie mu nurt znosił.
[2013-04-23 08:10]

lynx

Masz go za głupka? Jak pisze wyrzut do 40 to nie założy koszyka 100.
Jezeli masz zamiar zapolowac na 10 kg karpia to i na bajorze będzie za słaby.
Zawsze jak kupujesz jakis sprzet to masz okreslone parametry.
Jeżeli na Odrze jest jakies zacisze to przecież może zarzucic. Wiadomo, że na bystry nurt to i mniejszej rzece będzie mu kij wyginało. A co ? Na feeder 60 będziesz zakładał koszyk100 i to jeszcze na nurcie?
[2013-04-23 18:59]

szewczenko

Nie ważne gdzie ty mozesz łowić pickerem ale jakie jest jego przeznaczenie , a przeznaczony jest ( z uwagi na długości w jakich występuje i ciężar wyrzutu około 40 g ) na wody stojące i z lekkim uciągiem . i te warunki decydują o tym na jakie wody się nadaje więc bez pisania bzdur bo chłopak kupi pickera pójdzie np .na odrę i będzie musiał do wędki 40g. założyć koszyk np.100g bo lżejszy będzie mu nurt znosił.

ja łowie na odrze i koszyczek 50 gram wystracza ,a nawet nie raz łowie na 40 i nie ściąga mi zestawu pod nie....mam pikera kongera ,którego używam na odrze i wszystko jest dobrze ;)
[2013-05-10 13:30]

berthold

ja łowie na odrze i koszyczek 50 gram wystracza ,a nawet nie raz łowie na 40 i nie ściąga mi zestawu pod nie....mam pikera kongera ,którego używam na odrze i wszystko jest dobrze ;)

i moim zdaniem to w zupełności wystarcza na nasze rybeczki ale są hardkorowcy co zaraz powiedzą że na Odrę to co najmniej 150 gr a potem łowi takim kosturem leszczyki po 40 cm i co to za frajda ???? frajda to jest właśnie pickerem  łowić takie monstra jak leszcz i spólka
[2013-05-10 15:48]

Boolek

Kup kija z wymiennymi szczytówkami np: Mikado Golden Bay, Jaxon Extera, Jaxon Black Arrow itp [2013-05-10 16:09]

A są drgające szczytówki bez wymiennych szczytówek ? - pewnie , że te z bazaru lub kije morskie / dla niektórych jak mają kolorową szczytówke są pickerami badz feederami /
[2013-05-10 16:15]