Zaloguj się do konta

Method feeder po holendersku

utworzono: 2012/03/27 14:25
luki79

A idzie związać przypon z włosem na haczyk z łopatką?
[2013-03-25 10:57]

JKarp

CześćOczywiście, że idzie :-)Wiążesz oddzielnie haczyk a potem dowiązujesz włos.JK [2013-03-25 11:05]

Lee wstaw zdjęcie zbliżenia na hak bo dokładnie nie widać

Haczyk rozmiar 6 Cayman chinu. Czy jest opcja dostać haczyki z oczkiem mniejszych rozmiarów niż 6?



Dla mnie również jest wszystko ok, lepiej bym tego nie zawiązał :) jedynie  pętelkę bym  zmniejszył ale to niuanse   jak chcesz trochę usprawnić swój zestaw to załóż rurkę termo (zdjęcie), co do haków to również widziałem mniejsze rozmiary od 6, nawet mam w pudełku jakieś maleństwa które mi pozostały z dawnych lat :)


[2013-03-25 12:04]

Arcymisiek

Do metody jest mnóstwo dostępnych modeli haczyków w różnych wielkościach i wzorach,a nawet z trwałym stoperem(Quick stops),czy też opaską na pelet - takich marek jak np:
Guru,Korum,Drenan

http://foranglers.pl/haki-c-72_96.html?page=1
http://bialaryba.pl/haki-przyponem-guru-method-hair-rigs-nr-10-12lb-p-6449.html?cPath=822_1389
[2013-03-25 12:07]

Lee001

Lee wstaw zdjęcie zbliżenia na hak bo dokładnie nie widać

Haczyk rozmiar 6 Cayman chinu. Czy jest opcja dostać haczyki z oczkiem mniejszych rozmiarów niż 6?



Dla mnie również jest wszystko ok, lepiej bym tego nie zawiązał :) jedynie  pętelkę bym  zmniejszył ale to niuanse   jak chcesz trochę usprawnić swój zestaw to załóż rurkę termo (zdjęcie), co do haków to również widziałem mniejsze rozmiary od 6, nawet mam w pudełku jakieś maleństwa które mi pozostały z dawnych lat :)

Fakt pentelka troszkę za duża ale to taki węzeł pokazowy miał być czy dobrze go robię. Jaką rolę pełni ta rurka termokurczliwa? Poprawia chwytność haka? Z czego najlepiej jest robić przypon włosowy, pleciona czy może fluorocarbon?

Do JKarp a mógłbyś jakoś pokazać jak taki włos dołączyć do zwykłego haka z łopatką?


[2013-03-25 13:33]

Tak, rurka jest po żeby hak obrócił się w pysku ryby i wbił w dolna rurkę, co do włosa to w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest miękki włos z plecionki ale przy połowie karpi stosuje się również  przypony  ze sztywnym włosem.
[2013-03-25 13:41]

Tak, rurka jest po żeby hak obrócił się w pysku ryby i wbił w dolna rurkę, co do włosa to w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest miękki włos z plecionki ale przy połowie karpi stosuje się również  przypony  ze sztywnym włosem.

W dolna wargę oczywiście nie rurkę :)) sorry za błąd
[2013-03-25 13:42]

luki79

Jeszcze jedno pytanie i milknę. Jaka wytrzymałość tych przyponów będzie w kg. tak mniej więcej,? bo wyglądają ciekawie, a może ich ktoś z was używa?
Haki z przyponem GURU Method Hair Rigs nr 12 9lb [2013-03-25 13:48]

Arcymisiek

1 Lb = 0.4535 kilograma.....9Lb=4082.3313 gram
Funt
(ang.  pound lub ang.  pound-mass pochodzi od staroangielskiego pund, które wywodzi się z germańskiej adaptacji łacińskiego (libra) pondo - Pfund[1]; lb, lbm, lbm, [2]) – pozaukładowa jednostka masy wywodząca się od rzymskiej libry. Miara funta była różna na przestrzeni wieków w różnych państwach, zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma. Obecnie w państwach anglosaskich jest przyjęty międzynarodowy funt równy 0,453 592 37 kg oraz stosowany jest skrót lb (od libra, liczba mnoga w jęz. angielskim: lbs).

A tu masz odnośnik do kalkulatora jednostek masy i wagi,tam sobie możesz wszystko przeliczyc:) ->>>>>>>------------------>http://www.jednostek.pl/masy
[2013-03-25 14:18]



 
Arcymisiekhttp://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/koszyczki-i-formy-do-metody-feeder-a116-p1654-k12654.html




oki dzięki o to chodzikurde sklep mam "pod nosem" a szukam po alledrogo.... [2013-03-25 14:29]

Arcymisiek

A tu taki mój przykładowy zestaw "szybkiej zmiany" ...Mam takie w różnych gramaturach,używam je do połowu leszczy i mniejszych karpi...
Na końcu żyłki należy powiązać większą pętle i połączyć zwykłą pętlą przyponową.Gumę stosuje z tego wzgledu,że łowię często używając cienkich przyponów(głównie leszcza),wbrew pozorom guma nie jest zbyt miękka i rozciągliwa jak co niektórym mogłoby się wydawać,ale jest świetnym amortyzatorem kiedy łowimy na cienkie żyłki i małe haki na cienkim drucie.
[2013-03-25 14:52]

skrewdriver

Widziałem dzisiaj w swoim sklepie wedkarski fajny zestaw koszyczkow browninga, 4 koszyczki plus forma w cenie 20 zł ;) [2013-03-25 15:28]

Lee001

Co do tego zestawu Browninga to też taki posiadam tylko jest jedno ale ich gramatura raczej nie pozwoli na samozacięcie ryby więc je trochę zmodyfikowałem i posłużą jako koszyki przelotowe.
[2013-03-25 15:40]

skrewdriver

Do doswiadczonych w metodzie.
Oglądałem wiele filmów, czytałem wiele opini i zdań na temet montazu koszyka w metodzie.
Jedni robia to przelotowo z luznym koszyczkiem a inni na stałem ( bodajze zestaw samozacinający ). Który sposób jest lepszy waszym zdaniem ? [2013-03-25 15:40]

o te pewnie chodzi ........było by oki gdyby nie waga ,moim zdaniem na jezioro 30g to troszke dużo [2013-03-25 15:42]

skrewdriver

Fakt, moim zdaniem góra 20g. Nie zwróciłem uwagi na wage, sa lżejsze czy tylko 30g ? [2013-03-25 15:46]

skrewdriver

Sory, w zestawie sa tez 20stki ;) [2013-03-25 15:47]

skrewdriver

Przejrzałem własnie allegro i chyba najlzejsze koszyki jakie spotkałem to 15g i 20g za to jest mnóstwo powyżej 30g . . . [2013-03-25 15:55]

Arcymisiek

Do doswiadczonych w metodzie.
Oglądałem wiele filmów, czytałem wiele opini i zdań na temet montazu koszyka w metodzie.
Jedni robia to przelotowo z luznym koszyczkiem a inni na stałem ( bodajze zestaw samozacinający ). Który sposób jest lepszy waszym zdaniem ?

---------------------------------------------------------------------------------------------------
To jest zależne od tego jakim kijem się posługujesz i na jakiej odległości łowisz(karpiówka,feeder),a także jaką stosujesz gramaturę koszyków.
Do karpiówki raczej zastosowałbym ciężki koszyk z zestawem samozacinajacym,ze wzgledu na możliwe dalsze wyrzuty, grubsze żyłki.Do feedera może być lżejszy ,bo feederem raczej się nie rzuca na takie odległości  jak karpiówka i też w zasadzie używa się cieńszych żyłek,tu w sumie szczytówka robi robotę,a więc wole zestaw przelotowy.Należy też pamiętać , że koszyk musi tez być dobrany do elastyczności szczytówki,np: do szczytówki 1oz. stosuje nie mniejsze jak 20gram - chodzi o naprężenie zestawu
[2013-03-25 15:58]

Przejrzałem własnie allegro i chyba najlzejsze koszyki jakie spotkałem to 15g i 20g za to jest mnóstwo powyżej 30g . . .




no i ta cena ...do ceny 20 pare dolicz cene wysyłki pewnie z 10 zł moim zdaniem drogo
[2013-03-25 15:59]

Arcymisiek

"o te pewnie chodzi ........"było by oki gdyby nie waga ,moim zdaniem na jezioro 30g to troszke dużo

I tu możliwe,że mamy inne doświadczenia.Uważam ,że koszyczek powinien być na tyle ciężki ażeby ryba cały ciężar brania przenosiła na szczytówkę(feeder),a nie dodatkowo targała koszyczek po dnie podczas brania,bywa ,że natychmiastowo wypluwa przynętę.
Chcąc osiągnąć samozaciecie łowiąc karpiówką koszyczek powinien mieć nie mniej jak 40,50 gram...To tak według moich spostrzeżeń.
[2013-03-25 16:07]

"o te pewnie chodzi ........"było by oki gdyby nie waga ,moim zdaniem na jezioro 30g to troszke dużo

I tu możliwe,że mamy inne doświadczenia.Uważam ,że koszyczek powinien być na tyle ciężki ażeby ryba cały ciężar brania przenosiła na szczytówkę(feeder),a nie dodatkowo targała koszyczek po dnie podczas brania,bywa ,że natychmiastowo wypluwa przynętę.
Chcąc osiągnąć samozaciecie łowiąc karpiówką koszyczek powinien mieć nie mniej jak 40,50 gram...To tak według moich spostrzeżeń.







Jak ktoś chce z feedera zrobić gruntówke z zestawem samozacinającym to prosze bardzo.Ja tam na feeder wole delikatnie łowić . [2013-03-25 16:17]

skrewdriver

Jeszcze dzisiaj wybiore sie do swojego sklepu po ten zestaw browninga, 20 zł to jak dla mnie swietna cena ;) a 30g jak najbardziej się przyda. Zastanawiam sie nad kupnem karpiówki zeby po łowic troche cięzej i dalej metodą, myslicie ze koszyki 30 - 40 g zamocowane przelotowo beda odpowiednie ? czy przy takim zestawie z karpiówką lepiej łowic na samozaciecie ? [2013-03-25 16:36]

Arcymisiek

"o te pewnie chodzi ........"było by oki gdyby nie waga ,moim zdaniem na jezioro 30g to troszke dużo

I tu możliwe,że mamy inne doświadczenia.Uważam ,że koszyczek powinien być na tyle ciężki ażeby ryba cały ciężar brania przenosiła na szczytówkę(feeder),a nie dodatkowo targała koszyczek po dnie podczas brania,bywa ,że natychmiastowo wypluwa przynętę.
Chcąc osiągnąć samozaciecie łowiąc karpiówką koszyczek powinien mieć nie mniej jak 40,50 gram...To tak według moich spostrzeżeń.







Jak ktoś chce z feedera zrobić gruntówke z zestawem samozacinającym to prosze bardzo.Ja tam na feeder wole delikatnie łowić .



Jarku tylko musisz wziąć pod uwagę to,że stosując lekki kosz do feedera musisz dobrać odpowiednio miękką szczytówkę żeby metoda nie straciła na skuteczności.
Ja przykładowo do 1oz(28gram) minimalnie stosuje 20gr. lżejszy targam po dnie ,kiedy próbuje delikatnie przegiąć szczytówkę,naprężając zestaw.


[2013-03-25 16:39]

Lee001

Mnie zastanawia jedno, obejrzałem kilka filmów na YT jak łowią za granicą na metodę i ciekaw jestem czy filmy nie były kręcone na jakichś komercyjnych rybnych łowiskach... No ale cóż na wiosnę przetestuję tę metodę w różnych wariantach i łowiskach zobaczymy jak się spisze.
[2013-03-25 16:59]