Zaloguj się do konta

Matchówka - szczytowa akcja

utworzono: 2010/12/30 23:49
Marc29

Witam wszystkich kolegów,
do tej pory poławiam od wielu lat pickerem, feederem i karpiówkami, natomiast na nadchodzący rok chciałbym dokupić jeszcze wędki spławikowe - match. Poławiałem na spławik, ale teleskopami Cormorana sprzed kilku i kilunastu lat.
Chciałbym żeby osoby, które zajmują się tą metodą uświadomiły mnie technicznie JAKIE ZALETY I WADY niesie za sobą "WYBITNIE SZCZYTOWA AKCJA" w wędce MATCHOWEJ ??
Chciałbym tylko techniczne ZA I PRZECIW, + i - , bez przytaczania jakichś konkretnych wędek i marek.
Szczytowa akcja w moich dotychczasowych wedkach kojarzy mi sie z dalszym i celniejszymi rzutami , natomiast znacznie słabsza amortyzacją odjazdów ryb...czy tutaj jest tak samo?

Pozdrawiam
Marcin

[2010-12-30 23:49]

Chwyt marketingowy. Nie wierz reklamie dopóki nie zmierzysz wędki w ręce, bo topowy produkt może = shit, a niedoceniany to złoto. Jak np Spirado Match. Moja opinia. [2010-12-31 00:55]

bpekal

witam kolegów w tym starym jeszcze roku w matchówce wydaje mi sie sprawą bardzo ważną jest jej waga gdyż jest to kij raczej do łowienia na rzekach na pzepływankę więc wymusza na nas to raczej trzymanie kija w ręku przez większość czasu a z mojej obserwacji mojego kija zauwarzyłem że kijek raczej bęzie ładnie amortyzował odjazdy rybek poniewarz raczej pracóje na całej długości choć są to moje spostrzeżenia na sucho gdyż dostałem kijka niedawno i aura nie pozwoliła mi ma wypad nad rzekę pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku:)
[2010-12-31 09:19]

popek1993

kolego
Z własnego doświadczenia doradzam tobie sprawdzani wędziska samemu... NIE UFAJ REKLAMOM ANI SPRZEDAWCOM... Sprzedawca ma za zadanie sprzedać wszystko, nie zależnie od tego czy jest to dobry czy słaby sprzęt... Wielokrotnie przekonałem się do mniej docenianych wędzisk. wędziska matchowe są dobre z tego względu iż nie tylko dobrze amortyzują odjazdy ryb ale i w miarę dobrze leżą w ręce... Polecam je każdemu lecz jest jeden minus takie wędziska bardzie nadają się do spiningu i żywca niż na spławik. Przynajmniej ja tak uważam... Jeżeli chcesz wędzisko na spławik mogę ci polecić Mikado Golden Bay FLoat 3.00/30g sam takiego używam od jakiegoś czasu jest bardzo dobry ale i delikatny należy o niego dbać nie dopuścić do obicia lub zarysowania wędzisko musi być w idealnym stanie
[2010-12-31 10:37]

Romuald55

Wędki spławikowe match zostały skonstruowane do połowu na płytkich wodach stojących na dalekich odległościach.W zdecydowanej większości mają akcję szczytową.Umożliwia ona celne i dalekie rzuty.Na hol ryby nie ma praktycznie żadnego wpływu ponieważ prawidłowo ustawiony hamulec kołowrotka odgrywa tu istotną rolę.Wędki o akcji parabolicznej służą w zasadzie do łowienia na bardzo delikatne przynęty łatwo spadające z haczyka.Może tu być przykładem skórka chleba czy chrupki kukurydziane do połowów powierzchniowych.Łowiąc match,ówkami trzeba wziąć pod uwagę fakt,że mają one przelotki o małej średnicy co utrudnia lub wręcz uniemożliwia prawidłowe rzuty przy dużym gruncie ze względu na stopery na żyłce.Do łowienia na głębszych wodach bardziej przydatne są spławikówki typu float.Są mniej celne ale ze względu na wielkość przelotek można swobodnie ustawiać stoper bez obawy ,że uniemożliwi rzut czy wręcz się przesunie na żyłce. [2010-12-31 10:53]

endriut

Witam.

Kolego ja używam matchówki od kilku lat, kupiłem za chyba 50pln, 4,2m i 25 cw nie chciałeś firmy więc nie piszę...

Bardzo mi się podoba w tym kiju to że po rzucie natychmiastowo wraca do swojego stanu tzn. nie buja się.

Jeżeli chodzi o celność rzutów to dla mnie rewelka, nawet 1g spławiczkiem można ucelować każde miejsce w zasięgu. Najczęściej łowię płocie na dużym zalewie i przy 1g spławiczku i 0,14 żyłce trabucco 30 metrów to nie problem...

Każda matchówka ma mniej lub więcej szczytową akcje, bo o to chodzi w tym rodzaju wędziska, więc te chwyty reklamowe są nie na miejscu.

Najlepiej idź do sklepu, weź kilka wędek o tych samych parametrach i pomachaj nimi troszkę na sucho, na pewno zobaczysz różnicę w ich szczytowych akcjach.

Jak znajdziesz kijek do twojej ręki to wtedy możesz go sobie poszukać w sklepach internetowych bądź jakiś innych gdzie kupisz go taniej.

Pozdrawiam.

[2010-12-31 10:55]

fkuzi555

koledzy dobrze mowia o sposobie kupowania wedki - najpierw do sklepu, pomachac a pozniej szukac na sieci. roznice sa spore. co do matcha... najczesciej sa to kije o dlugosciach 3,90 - 4,50m. sa to szybkie wedki, co oznacza, ze beda mialy na ogol akcje szczytowa. ale nie ma co popadac w skrajnosci, ze musi to byc przyslowiowy kij od szczotki z pracujaca tylko szczytowka. sam szukam teraz matcha do lekkiego lowienia, bo mam kijka o cw 25g i drobna ryba potrafi spadac. akcja tej wedki jest medium-fast, czyli lekko przechodzaca w parabole. przy wiekszych sztukach (okolo 700g) juz ladnei sie zachowuje. teraz bede szukal kijka o akcji progresywnej, ale nie bedzie to latwe. [2010-12-31 17:14]

xMarcinx

Wędki spławikowe match zostały skonstruowane do połowu na płytkich wodach stojących na dalekich odległościach.W zdecydowanej większości mają akcję szczytową.Umożliwia ona celne i dalekie rzuty.Na hol ryby nie ma praktycznie żadnego wpływu ponieważ prawidłowo ustawiony hamulec kołowrotka odgrywa tu istotną rolę.Wędki o akcji parabolicznej służą w zasadzie do łowienia na bardzo delikatne przynęty łatwo spadające z haczyka.Może tu być przykładem skórka chleba czy chrupki kukurydziane do połowów powierzchniowych.Łowiąc match,ówkami trzeba wziąć pod uwagę fakt,że mają one przelotki o małej średnicy co utrudnia lub wręcz uniemożliwia prawidłowe rzuty przy dużym gruncie ze względu na stopery na żyłce.Do łowienia na głębszych wodach bardziej przydatne są spławikówki typu float.Są mniej celne ale ze względu na wielkość przelotek można swobodnie ustawiać stoper bez obawy ,że uniemożliwi rzut czy wręcz się przesunie na żyłce.

Witam. Nie radze słuchać tej opinii. Wędki match-ówki są specjalnie zbudowane z małymi przelotkami i ich dużą ilością. ma to za zadanie uniknięcia przyklejenia się mokrej żyłki do wędziska co powoduje krótsze żuty. Co do stopera to na tych wędkach stosuje się tkz. adaptery (agrafki z bardzo malutkim plastikowym lub ceramicznym oczkiem) i za takim adapterkiem stosuje się stoper wiązany z żyłki który bez problemów przechodzi przez te malutkie przelotki i nie powoduje przyhamowania żyłki przy rzutach. Przy dobrze zbudowanym zestawem nie ma znaczenia głębokość (oczywiście zestaw dobieramy do głębokości łowiska i odległości rzutu)
POZDRAWIAM    
[2011-01-07 13:23]

KYLON

Temat dobry,ale nie wszyscy mają racje,pewnie co niektórzy powiedzą,że ja też,ale ktoś napisał,że takie wędki to na rzeke na przepływanke-nic bardziej mylnego.Osobiście posiadam kilka takich wędek i bardzo dobrze mi się na nie łowi.Bardzo ważna sprawa-czym się różni teleskop od składanki to chyba wszyscy wiemy.Osobiście uważam,że kij składany z trzech elementów ma bardzo długą żywotność,natomiast teleskopik się będzie zacierał i strzeli jakiś element już tak miałem.Chyba najlepsza długość takiej matchówki to 4,20.Wedeczką taką najlepiej łowić na zestawy przelotowe ze spławikiem ,,wagler"ja stosuje 3+2 lub 2+1,5.CW wedki od 5do25g.
[2011-01-07 17:08]

kaziks403

Witam kolegów.
Łowię wędkami match kilkanaście lat i przecieram oczy z podziwu co niektórzy z Was piszą.
Kolego Marc29 wędki typu match służą do połowu metodą odległościową i metodą angielską, (niektórzy łączą te dwie metody w jedną, z czym się nie zgadzam).
Moim skromnym zdaniem wędka typu match powinna mieć akcję szczytową przechodzącą w paraboliczną ze względu na - potrzebę zacięcia z dalszej odległości. - amortyzowaniu odjazdu większych ryb (po to przejście na parabolik)- dalekie i celne rzuty spławikami typu match
wady ( osobiście nie widzę). Niektórzy podają- schodzenie małych rybek ( uważam, że bardziej o tym decyduje technika holu)
Polecam matchówki 3 częściowe, długości 4,20m i c.w. do 15gr. ale są też dobre teleskopowe (wszystko zależy od potrzeb transportowych).
O samych metodach połowu jest wiele artykułów w sieci jak i na naszym forum. Zanim w coś uwierzysz, poznaj wiele zdań.
Połamania kija. Pozdrawiam   [2011-01-07 19:15]

ms

Witam,

Zgadzam się z kaziks403, że ogólnie wędki match mają akcję, w której pod małym obciążeniem pracuje sama szczytówka, a pod większym obciążeniem, stopniowo uginają się pozostałe sekcje. Najszybsze (akcja szczytowa, FA) uginają się przy największym obciążeniu na długości około  1/2 długości wędki, zaś o akcji progresywnej, początkowo ugina się sama szczytówka, lecz po przekroczeniu pewnego obciążenia, kij przechodzi  w ugięcie na całej długości.

Rożnica jest taka, że podczas holu z użyciem wędki o łagodniejszej akcji, bardzo dobrze amortyzowane są odjazdy ryby, czasem dając chwile (sekundę ;)) na zastanowienie się co dalej robić (np. może popuścić hamulec itd). Przy wędce o akcji szczytowej, ryby chodzą bardziej dynamicznie (przynajmniej takie jest odczucie na wędce) i gdy popełnimy jakiś głupi błąd, łatwo możemy zerwać rybę. Wędkami szybkimi łatwiej zacina się się ryby z dużej odległości (szczególnie pow. 30 m), lecz przy zbyt mocnym zacięciu, łatwo można zrywać przypon lub zestaw.
Z mojego doświadczenia - łatwiej zarzuca się zestawy lekkie i przelotowe wędka miękka. Wędki o akcji progresywnej wykonane z tańszych materiałów, mogą mieć tendencje słabego gaszenia drgań szczytówki (p. po zarzuceniu lub ruszeniu kija). Tyle teorii. Nic, nie zastąpi doświadczenia, nawet rady od najlepszych.

Tak nawiasem mowiąc, w Anglii łowienie wagglerkiem jest o wiele delikatniejsze niż Europie i łowi się na bliższych dystansach. Wystarczy poszukać w necie, możne nawet jakieś filmy się znajdą.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w nowym 2011 roku.
[2011-01-07 20:10]