Marzec - na co oraz gdzie łowić ?

/ 17 odpowiedzi
Witam.Jestem młodym , początkującym wędkarzem i chciałbym sie od was dowiedzieć na co łowić w marcu i kwietniu . Moi koledzy łowią na białego dość blisko od brzegu , ale bierze tylko mała płoć i mały okoń nie kiedy trafi się coś większego. Ja z kolegą chcemy zacząć łapać coś większego mamy do dyspozycji ponton tylko nie wiem gdzie nim pływać , czy blisko brzegu (trzcziny itd.) czy wypłynąć na środek i tam próbować . Byłem dziś na spining pontonem, ale nic nie uderzyło nawet . Proszę o porady i przepraszam jeśli napisałem coś źle, bo jestem nowy . ;)
matiiliimati


Pontonem możecie popływać przy trzcinach i rzucać na spławik na białego robaka , bo tam karasie i liny lubią siedzieć. (2012/03/24 20:58)

Zombero


Mam nadzieje ze z tym spiningiem to na okonia polowałeś? A Okresy ochronne rybek Ci są znane. Według mnie dużo zależy od wody w jakiej łowisz co tam pływa, ukształtowanie dna, i jakie rybki są w zbiorniku. To bardzo obszerny temat jak łowić i co. (2012/03/24 21:08)

Roxola


Piszesz, że jesteś młodym początkującym wędkarzem, więc powinieneś swoją przygodę wędkarską
rozpocząć od małych ryb jak wielu z nas zaczynało.
Dlaczego tak bardzo zależy Ci na tym, aby od razu złowić dużą rybę...? To może się zdarzyć, ale niczego Cię nie nauczy.
Niedługo będziesz pytał o kolejne błahe sprawy, ponieważ chcesz gotowy "przepis" na złowienie dużej ryby.
Jeżeli chodzisz do gimnazjum to masz nie więcej jak 16lat, a piszesz o wypływaniu pontonem za dużą rybą....?
Zastanów się Kolego, czy takie wędkarstwo Cię zadowoli i na jak długo? (2012/03/24 21:11)

bartasek


wiosna polecam pinke o tej porze ryba szuka małych robaków i larw wiec przyneta jest ok na wiosenne połowy. Duze ryby trzeba czasu cierpliwosci eksperymetu i pokory a nagroda bedzie.  (2012/03/24 21:30)

zwirek310


aha rozumiem oczywiście za pływałem za okoniem , bo okresy ochronne są mi znane. Małe ryby łapie już dośc długo i chciałbym złapać coś wiiększego oczywiście jak dla mnie wystarczy coś do 1,5 kg ;) Nasze jezioro jest strasznie muliste , jest także mało ryb , ponieważ są wyciągane na siatki . Jest dużo sumika karłowtego tzn. byczka , jest lin , szczupak , amur , karp , węgorz , płoć, okoń . Jezioro jest również dość płytkie, w najgłębszym punkcie ma ok. 2,30 m . Przy brzegu bierą same małe ryby , prubować gdzieś w głębszych punktach ? Dziękuje za odpowiedzi . (2012/03/24 21:48)

89krzysztof


Regularne nęcenie w głębszym miejscu powinno załatwić sprawę. Oczywiście mam na myśli grube nęcenie, nie rzucanie płatków owsianych. Kukurydza, groch, makaron kolanka itp. To samo później na hak.  (2012/03/24 22:26)

zwirek310


wasze wypowiedzi świadczą o tym, że na spining nie ma sensu sie wybierac ? (2012/03/24 23:01)

Owczarb


Na okonia niby można, ale teraz to głównie samice pełne ikry będą, lepiej się zasadzić na coś z robaczkiem. Albo poszukać niedaleko ładnej rzeczki i na wypoczętego pstrąga zapolować ;)  (2012/03/24 23:40)

Bernard51


wasze wypowiedzi świadczą o tym, że na spining nie ma sensu sie wybierac ?


Nie nikt nie sugeruje ze nie oplaca sie, mozesz z pontonu na male obrotowki paproszki czy woblerki  i na twoim miejscu z pontonu lowiac od jeziora rzucal bym pod brzeg pod zarosla sciagajac do jeziora jak sa przesmyki w sitowiu lub w zdluz sitowi próbowac zawsze nalezy bo jak z góry zakladasz czy sie oplaca to lepiej nic nie robic i siedziec przed klawiatura bo tu najlepiej sie lowi?? (2012/03/25 08:48)

zwirek310


rozumiem ma pan rację . po prostu każdy pisał tu o robakach , nikt nie wspominał o spiningu , więc pomyslalem że na tego typu przynety nic nie bierze :) wcześniej wypisałem jakie ryby są mniej więcej w naszym jeziorze . Proszę o podpowiedz na jajką z nich najlepiej będzie się wybrać i z jaką przyneta wyjść . Dziękuje za odpowiedzi i przepraszam jeśli się powtarzam lub pisze coś źle ;) (2012/03/25 09:07)

zwirek310


Byłem dzisiaj na rybach , ale mogłem wziąć ze sobą tylko kukurydze oraz ciasto . Siedziałem 2,5 h niestety nic nie brało , ale chociaż świeże powietrze :D Jakiej zanęty używać jeśli w sklepie nie ma na płoć i jakiej przynęty ? (2012/03/25 19:27)

czekolada111


Jeżeli nie polujesz na konkretną rybę typu karp powyżej 3kg to ja bym Ci polecał, kupić zanętę feeder. Zanęta ta jest mieszanką na większość ryb żyjących w jeziorze. Do tego możesz kupić jakiś atraktor lub inne zapaszki. 

Pozdrawiam Michał :) (2012/03/26 10:34)

lukaszmk


Co do zanęcania poczytaj na temat ryb jakie lubią zapachy,smak wtedy będziesz mógł się dostosować do danego gatunku. Co do połowu większych ryb proponuje wybrać sobie miejsce najlepiej gdybyś poszukał jakiegoś spadu,dołka jednym słowem miejsca które dość znacznie różni się głębokością i tam zanęcać najlepiej regularnie (wybierz godzinę o której chodzisz na ryby i o tych porach podawaj karmę) grubo ziarnistą zanętą z jakimś "dopalaczem" tzn. Posiekane czerwone robaki,posiekane rosówki,pinki,białe robaki,różnego typu atraktory i inne po prostu przypomnij sobie na jakie przynęty miałeś dużo brań większych ryb i to staraj się dodawać do zanęt.Więcej będę mógł pomóc jeżeli podasz mi jakie jest dno na Twoim łowisku. (2012/03/28 20:41)

zwirek310


dzieki, dno w jeziorze jest muliste i porośnięte glonami . najczęściej łowimy płoć , sumika karłowatego , przez wakacje zdołaliśmy złowić tylko 2 liny i 5 szczupaków . Ryb nie jest chyba zbyt dużo skoro są dość słabe brania , a także są wyciągane na siatki . Dodam jeszcze że jezioro w sierpniu 2011 było zarybiane okoniem ;) (2012/03/30 20:09)

xxxczokxxx


kolego u mnie na blogu znajdziesz kilka zanęt .


Podałem tu jakie zapachy z reguły wabią ryby


wanilia – leszcz, krąp, jaz, karaś;

karmel – lin, karas, leszcz, krap, ploc;

miód – karp, karaś, lin;

cynamon – leszcz, krąp, karaś, karp;

kokos – leszcz, krąp, płoć, karaś, lin;

tutti-frutti – karp, lin,

kozieradka – płoć, leszcz, lin, karaś;

nostrzyk – płoć, leszcz, lin, karaś;

kminek – płoć, krąp;

anyż – płoć, karaś, krąp;

kolendra – płoć, leszcz;

koper włoski – krąp, płoć.


Życzę obfitych połowów i połamania kija
(2012/03/30 21:31)

zwirek310


dzięki bardzo, na pewno spróbuje któregoś z zapachów . (2012/03/30 21:46)

celkowski


Kolego na początek wędkarstwa proponuje stary dobry spławik i od czasu do czasu dla urozmaicenia spining.Nie będę się rozpisywał na temat technik i sposobów,bo zabrakło by miejsca.Na pewno powinieneś zacząć czytać czasopisma  i kupić trochę książek wędkarskich,a najlepszym sposobem nauki było by jak byś nad swoją wodą trafił na jakiegoś starszego wędkarza,który by troszkę ci pod powiedział,albo podpatruj starszych ;)

Doświadczenie wędkarskie,jakie się zdobywa niestety trwa długo.
Nie martw się że łowisz małe ryby,czas przyjdzie i na duże.Trzeba cierpliwości do tego sportu ;) (2012/03/31 01:08)