Mam mały problem z łódką

/ 74 odpowiedzi
rusikus


dzis dostalem maila z odpowiedzia w sprawie rejestracji łódek i pontonów od Wydziału środowiska :P

W odpowiedzi na Pana e-mail z dnia 5.06.2013 dotyczący sprzętu pływającego do amatorskiego połowu ryb przesyłam odpowiedź w formie załącznika.

Oto tresc załącznika:

Rejestracja i oznakowanie łódek (pontonów)
W ustawie o rybactwie śródlądowym z 1985 r. oraz w Rozporządzeniu Ministra
Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków
chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie określono, że sprzęt
pływający służący do połowu ryb podlega obowiązkowi oznakowania i rejestracji.
Rejestrację sprzętu, o którym mowa powyżej, prowadzi starosta, a w miastach na
prawach powiatu Prezydent Miasta właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby
posiadacza tego sprzętu. Za rejestrację łódki (pontonu) nie pobiera się żadnych opłat.
Wydanie zaświadczenia (nie jest obowiązkowe) o zarejestrowaniu łodzi (pontonu) dokonuje
się na wniosek zainteresowanego. Za wydanie takiego zaświadczenia należna jest opłata
skarbowa w wysokości 17 złotych.
Oznakowanie sprzętu pływającego służącego do połowu ryb powinno zawierać
numer rejestracyjny składający się z dwuliterowego oznaczenia województwa, myślnika,
trzyliterowego oznaczenia powiatu, myślnika, czterocyfrowej liczby od 0001 do 9999
odpowiadającej kolejnemu numerowi wpisu do rejestru oraz litery "R" - oznaczającej
uprawnionego do rybactwa albo "A" - oznaczającej sprzęt pływający służący do amatorskiego
połowu ryb.
Ponadto dwuliterowe oznaczenie województwa stosowane do oznakowania sprzętu
pływającego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia i np. dla województwa warmińsko –
mazurskiego są to litery „WM”.
Zarząd województwa ustala trzyliterowe oznaczenie powiatu, o którym mowa wcześniej.
Zgodnie z § 17. 1. Rozporządzenia sprzęt pływający służący do połowu ryb, z wyjątkiem
statków rejestrowanych i oznakowanych na podstawie odrębnych przepisów, znakuje się
w sposób trwały i widoczny numerami rejestracyjnymi umieszczonymi na zewnętrznych
płaszczyznach obu burt; litery i cyfry numeru rejestracyjnego powinny mieć nie mniej niż 10
cm wysokości i 1 cm grubości.
Prawo określa, że kto narusza przepisy w zakresie rejestracji i oznakowania sprzętu
pływającego podlega karze grzywny.

Dostałem tez maila w tej samej sprawie od OPZW Elbląg :P

"Każdy sprzęt (ponton, łódź...), który służy do połowu ryb (amatorskiego i zawodowego) podlega obowiązkowi rejestracji z mocy przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym i rozporządzeń wydanych na jej podstawie. We wniosku określa Pan rodzaj środka pływającego. Urząd rejestruje zgodnie z wnioskiem. Na bokach pontonu umieszcza Pan nadany numer. "

(2013/06/12 22:21)

JKarp


Każdy sprzęt...
Pozostawię to bez komentarza bo pewnie i wanna też :-)

Wydział ochrony środowiska nie zrobił nic innego oprócz zacytowania ogólnie znanych przepisów zupełnie nie orientując się, że istnieje w ustawie nazewnictwo.


"dzis dostalem maila z odpowiedzia w sprawie rejestracji łódek i pontonów od Wydziału środowiska :P"
A co mieli odpowiedzieć jak zapytałeś o łódki o pontony? Oni nawet nie raczyli sprawdzić czy ustawa nie mówi czegoś innego i czy takie nazwy w ustawie występują.
A zapytałeś w odniesieniu do ustawy czy tego trudu sobie nie zadałeś?JK (2013/06/12 22:52)

Romuald55


Nie bądżcie Panowie dziećmi ;ustawa mówi wyrażnie:sprzęt pływający,służący do połowu ryb.Wszystko co pływa i służy do połowu ryb musi być zarejestrowane.Deska,tratwa,dętka,łódż podwodna czy deska surfingowa jeżeli stojąc na niej ma się zarzuconą wędkę. (2013/06/12 23:07)

rusikus


Każdy sprzęt...
Pozostawię to bez komentarza bo pewnie i wanna też :-)

Wydział ochrony środowiska nie zrobił nic innego oprócz zacytowania ogólnie znanych przepisów zupełnie nie orientując się, że istnieje w ustawie nazewnictwo.


"dzis dostalem maila z odpowiedzia w sprawie rejestracji łódek i pontonów od Wydziału środowiska :P"
A co mieli odpowiedzieć jak zapytałeś o łódki o pontony? Oni nawet nie raczyli sprawdzić czy ustawa nie mówi czegoś innego i czy takie nazwy w ustawie występują.
A zapytałeś w odniesieniu do ustawy czy tego trudu sobie nie zadałeś?JK



pytalem w odniesieniu do ustawy, cytowalem, punkt o statkach tez :P (2013/06/13 00:20)

JKarp


"Nie bądżcie Panowie dziećmi ;ustawa mówi wyrażnie:sprzęt pływający,służący do połowu ryb.
Wszystko co pływa i służy do połowu ryb musi być zarejestrowane.Deska,tratwa,dętka,łódż podwodna czy deska surfingowa jeżeli stojąc na niej ma się zarzuconą wędkę."

Cześć
Która ustawa to mówi?
Zaznaczam, że ja znam ten zapis - " ustawa mówi wyrażnie:sprzęt pływający,służący do połowu ryb."
Pytanie brzmi - czy zarejestrujesz sprzęt pływający do połowu ryb? Chodzi o nazewnictwo a nie nazwę ogólną. To tak jak chciałbyś zarejestrować " pojazd mechaniczny". Nie zarejestrujesz " pojazdu mechanicznego " a " samochód osobowy marki..., Kolor nadwozia itd ).

Jakoś nie wierzę, że urzędnicy nie odnieśli się ani słowem do ustawy :-(
Jeśli tak, to świadczy to o ich " zaangażowaniu " w pracę.

JK
(2013/06/13 06:09)

rusikus


i to dziwne ze zapewne wszystkie powiaty, starostwa akceptuja slowo ponton/łódź zamiast statek
no nie?
i jeszcze PSR i SSR zapewne :) (2013/06/13 09:25)

JKarp


" i to dziwne ze zapewne wszystkie powiaty, starostwa akceptuja slowo ponton/łódź zamiast statekno nie?i jeszcze PSR i SSR zapewne :)"
Żebyś wiedział, że dziwne...Ale to nie znaczy, że mają rację. Akceptują słowo łódź lub ponton nie znaczy, że robią to zgodnie z prawem. Ja akceptuję słowo " mięsiarz " ale nigdy nie napiszę tego wprost.
Tak odpowiedź jaką otrzymałeś moim zdaniem świadczy tylko o ignorancji urzędników, którym się nie chce chcieć poczytać i klepią tak o tych łódkach i pontonach. Poza tym jeśli rzeczywiście wspomniałeś o ustawie zwróć uwagę, że traktują Cię jak powietrze, " per noga " lub jeszcze nie napiszę jak cytując ogólnie znane przepisy bez próby nawiązania swojej wypowiedzi do Ustawy.Bo to, że Ustawa mówi o tym, że każdy sprzęt pływający służący do amatorskiego lub zarobkowego połowu ryb ma być zarejestrowany znaczy, że ma być zarejestrowany i tyle.
O czym to wszystko świadczy?Nie zadawaj w urzędzie trudnych pytań bo i tak niczego mądrego się nie dowiesz.JK (2013/06/13 10:08)

Jack14


Janusz skoro dopatrzyłeś się nieprawidłowości, złamanie prawa itp. powinieneś to zgłosić niezwłocznie do Prokuratury na wszystkie Starostwa Powiatowe w Polsce i podobne instytucje.

Dlaczego tego nie zrobiłeś? Przecież wiesz że za brak takiego zgłoszenia również grozi odpowiedzialność karna :-)

(2013/06/13 17:21)

JKarp


Zapytałem i ja u siebie jak to jest.
Jednak zacytowałem wyraźnie ustawę pytając jak to jest - bo ja napisałem że chciałbym zarejestrować swój sprzęt zgodnie z ustawą a nie z ogólnie przyjętym nazewnictwem.
Dla uwiarygodnienia jestem gotowy na prywatną pocztę wkleić swoją wiadomość do ochrony środowiska. 
W sumie to czekam na rzeczową odpowiedź popartą zapisami z ustawy dotyczącymi o ile są pontonów i łodzi. Jeśli otrzymam odpowiedź wkleję. Mam chęć zapytać o tą sprawę nie na szczeblu powiatu. 

Ja wiem, że Wy wiecie lepiej ;-)
Na wszystkie sposoby próbujecie sami siebie przekonać, że macie rację i że w urzędach nie popełniają błędu. Więc teraz Wy wskażcie mi w ustawach jakiś zapis mówiący, że wędkarz może łowić z pontonu lub łodzi. Oczywiście uprzędzę Was i powiem, że " środki pływające mają być zarejestrowane " czyli, że nie jest nazwa lub typ  a jedynie zaznaczenie faktu obowiązkowej rejestracji.

" Akceptują słowo łódź lub ponton nie znaczy, że robią to zgodnie z prawem. "

Nie napisałem, że łamią prawo a " nie znaczy, że robią to zgodnie z prawem ".Poza tym nie wiem czy jest to łamanie prawa? Nie jestem prawnikiem a chemikiem - czytając ustawę doszedłem do takich a nie innych wniosków. Nic nie zrobię, że czyjeś lenistwo, nieuctwo, ignorancja i pycha nie pozwala do przyznania się do błędu.

JK (2013/06/13 17:45)

Jack14


Janusz zgadzam się w 100% z ostatnim zdaniem, które napisałeś (tylko kiedy przyznasz się do błędu ).

Pozdrawiam.

(2013/06/13 18:23)

JKarp


Skoro jesteś złośliwy zapytam jeszcze raz:
wskaż mi zapis pozwalający urzędnikowi w świetle prawa pisać we wniosku o łódce lub pontonie.
Jeśli nie znajdziesz to racz to NAPISAĆ a nie łapać za słówka.
Jeśli znajdziesz również racz to napisać - gdzie jest taki zapis.
To jest właśnie ignorancja i buta - wiesz doskonale, że czegoś takiego nie ma. Myślę, że wiesz również i to, że urzędnik powinien posługiwać się zwrotami i nazwami zasięgniętymi z Ustaw a nie ze swojego widzimisię lub nazwami handlowymi luz zwyczajowymi - czy w takim razie da się zarejestrować marchwiankę? To taka specyficzna łódka gdybyś nie wiedział - nie jako łódź a jako marchwiankę?
Ogólnie rzecz biorąc nie zamierzam więcej z Wami dyskutować.
Nie macie argumentów - jedynie za słówka łapiecie.


A dla jasności mówiłem o wszelkiej maści urzędnikach - również tych co przez chwilę miewają takie aspiracje ;-)
JK (2013/06/13 19:16)

rusikus


i dlatego czekając na odpowiedz na zadane Twe pytania do urzedasów doświadczmy:

C2H5OH a jaka uciecha :D (2013/06/13 22:03)

JKarp


Cześć
Myślę, że C2H5OH plus pszczoła się skończyło i czas na zacytowanie odpowiedzi.
Długo to trwało ale co się odwlecze..." Odpowiadając na maila z dnia 12.06.2013 r. informuję, że Starosta Legionowski prowadzi rejestr sprzętu służącego do amatorskiego połowu ryb lub sprzętu posiadanego przez uprawnionego do rybactwa na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471 z późn. zm.) oraz                       § 18 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r.                    w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. Nr 138, poz. 1559). Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 11 kwietnia 2008 r.              w sprawie trybu rejestracji statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu lub rekreacji (Dz. U. Nr 72, poz. 426), rejestr statków używanych wyłącznie               do uprawiania sportu lub rekreacji o długości powyżej 12,0 m lub o napędzie mechanicznym o mocy silników większej niż 15 kW prowadzi organ rejestracyjny właściwego polskiego związku sportowego. Z powyższego zapisu wynika, że starosta prowadzi rejestr sprzętu służącego do amatorskiego połowu ryb lub sprzętu posiadanego przez uprawnionego do rybactwa, jeżeli długość kadłuba nie przekracza 12,0 m lub moc zamontowanych silników nie przekracza 15 kW.

                                                                                     z poważaniem
                                                                                  Magdalena Biernacka
                                                                 Kierownik Referatu Zarządzania Środowiskiem"
Podziękowałem za odpowiedź ( bo tak wypada ) ale zadałem Pani pytanie, że tak powiem dodatkowe:Czy rejestrując coś co ma mniej niż 12 m ( bez silnika ma się rozumieć ) otrzymam wyraźny zapis, że rejestruję " Statek do amatorskiego połowu ryb ". Bo z odpowiedzi wynika, że Starosta rejestruje jak ma mniej niż 12 m i silnik mniejszy niż 15 kW czyli chodzi tylko o wymiary i moc silnika.Zauważcie, że Pani Kierownik używa słowa " STATEK " ;-)JK
(2013/07/01 16:55)

marys80


CZĘŚĆ 1
" Odpowiadając na maila z dnia 12.06.2013 r. informuję, że Starosta Legionowski prowadzi rejestr sprzętu służącego do amatorskiego połowu ryb lub sprzętu posiadanego przez uprawnionego do rybactwa na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471 z późn. zm.) oraz                       § 18 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r.                    w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. Nr 138, poz. 1559).



CZĘŚĆ 2
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 11 kwietnia 2008 r.              w sprawie trybu rejestracji statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu lub rekreacji (Dz. U. Nr 72, poz. 426), rejestr statków używanych wyłącznie               do uprawiania sportu lub rekreacji o długości powyżej 12,0 m lub o napędzie mechanicznym o mocy silników większej niż 15 kW prowadzi organ rejestracyjny właściwego polskiego związku sportowego. Z powyższego zapisu wynika, że starosta prowadzi rejestr sprzętu służącego do amatorskiego połowu ryb lub sprzętu posiadanego przez uprawnionego do rybactwa, jeżeli długość kadłuba nie przekracza 12,0 m lub moc zamontowanych silników nie przekracza 15 kW.

w CZĘŚĆ 1 Pani kierownik wyraźnie pisze o temacie związaynym z tym wątkiem i nazywa ten sprzęt "sprzęt służący do amatorskiego połowu ryb" i nie ma tutaj mowy o STATKACH !!!
w CZĘŚCI 2 Pani kierownik mówi o STATKACH które tego forum nie dotyczą ani tematu wątku, chodzi tu os tatki które każdy zna i potrafi ocenić nawet na chłopski rozum!!! 

(2013/07/01 17:34)

JKarp


Marys80 skoro już tak wszystko jest dla Ciebie jasne to znajdź mi definicję tych :" sprzętu służącego do amatorskiego połowu ryb"
Bo ja nie potrafię. Co to jest ten sprzęt? Materac też, balia czy inna opona to sprzęt czy nie służący do amatorskiego połowu ryb.

I nie dziel mi wypowiedzi bo nikt do tego Cię nie upoważnił.Czytaj ze zrozumieniem - STATKI ( a nie jachty, katamarany czy inne licho ) powyżej 12 m i silnik większy niż 15 kW rejestruje wydział sportu. Poniżej rejestruje starosta tylko zachodzi pytanie - skoro mówi się o statkach powyżej 12 m i 15 kW to znaczy, że poniżej to są też statki ale rejestruje je starosta.
Zdecydowanie radzę poczytać Ustawę o żegludze  a konkretnie:
"Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do:
a) przewozu osób lub rzeczy,
b) pchania lub holowania,
c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia,
d) ratowania życia lub mienia,
e) połowu ryb,
f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw,
g) uprawiania sportu lub rekreacji,
h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;"
Moje chłopskie oczy przeczytały ze zrozumieniem ten zapis a rozum zakonotował, że Ustawa mówi o STATKACH DO AMATORSKIEGO POŁOWU RYB  a Twój rozum ogarnął ten zapis ?
No i te wykrzykniki to są nie na miejscu - tu nikt na nikogo nie krzyczy a tym samym nikt nie toleruje krzykaczy.

JK

(2013/07/01 17:54)

marys80


sprzętu służącego do amatorskiego połowu ryb"
to taki sprzęt który służy do amatorskiego połowu ryb !!!
JKarp ile osób już Ci to powtarzało??? !!! :)Ile wykrzykników trzeba wstawić żebyś chociaż trochę odbił w bok i pogłówkował?
A czy pisząc 1. Statkie) połowu ryb
nie chodzi o kutry i rybaków poławiających ryby?
"Moje chłopskie oczy przeczytały ze zrozumieniem ten zapis a rozum zakonotował, że Ustawa mówi o STATKACH DO AMATORSKIEGO POŁOWU RYB  a Twój rozum ogarnął ten zapis ?"Z Twojej odpowiedzi nie wynika że mowa o "STATKACH DO AMATORSKIEGO POŁOWU RYBale jest w nim mowa o "STATKACH DO POŁOWU RYB"
Twoją szanowną wypowiedź podzieliłem na 2 części bo źle ją interpretujesz i może coś Ci się zlało albo może uwieżyłeś że cały świat to matoły takie jak ja i tylko Ty znasz odpowiedź na wszystko? :) (2013/07/01 18:07)

marys80


mały wielki błąd "uwierzyłeś" (2013/07/01 18:09)

JKarp


W takim razie specjalnie dla Ciebie jeszcze raz:
"Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do:

a) przewozu osób lub rzeczy,

b) pchania lub holowania,

c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia,

d) ratowania życia lub mienia,

e) połowu ryb,

f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw,

g) uprawiania sportu lub rekreacji,

h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;"

 Ma to swoje uzsadnienie ponieważ dość często spotykam się z zakazami typu:

Zabrania się łowić ryb z pontonu itd co uważam jest błędem ponieważ Ustawa ani razu nie wymienia " pontonu lub łodzi " a za wyraźnie wskazuje, że powinno się mówić lub pisać o "Statku służącym do amatorskiego połowu ryb"

3. Przepisy ustawy stosuje się także do statków służących do przewozów międzybrzegowych, zarobkowego przewozu osób lub ładunków, uprawiania sportu lub rekreacji, zarobkowego połowu ryb, wykonywania robót technicznych lub eksploatacji złóż kruszywa na innych wodach śródlądowych niż określone w ust. 1. 

Art. 1.  1. Ustawa reguluje sprawy związane z uprawianiem żeglugi na wodach śródlądowych uznanych za żeglowne na podstawie przepisów Prawa wodnego, zwanych dalej „śródlądowymi drogami wodnymi”."

3. Statkiem polskim jest statek, który stanowi własność:
1) Skarbu Państwa;
2) osoby prawnej mającej siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej;
3) obywatela polskiego zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej.""
 
Amatorski połów ryb jest czym - ponoć sportem a według wielu również rekreacją więc Ustawa jasno to określa :-)
" A czy pisząc 
1. Statki
e) połowu ryb
nie chodzi o kutry i rybaków poławiających ryby?"
Też chodzi i o rybaków.

JK

(2013/07/01 18:33)

marys80


Dla mnie:

"g) uprawiania sportu lub rekreacji,"
to statek z półnagimi paniami na statku na mazurach z kolegami wcierającymi im olejek do opalania :) 

A czy pisząc 
1. Statki
e) połowu ryb
nie chodzi o kutry i rybaków poławiających ryby?"
Też chodzi i o rybaków. "

Czy kutry, rybacy i inne historie to nadal "amatorski połów ryb" ?


Dla mnie przytoczone przez Ciebie ustawy nie piszą o nas i o "sprzęcie do amatorskiego połowu ryb".

(2013/07/01 18:39)

JKarp


" Dla mnie przytoczone przez Ciebie ustawy nie piszą o nas i o "sprzęcie do amatorskiego połowu ryb"."
Więc zapytam jeszcze raz - gdzie jest definicja tego sprzętu? Nie mogą pisać bo czegoś takiego nie ma jak " sprzęcie do amatorskiego połowu ryb " - czy balia to taki sprzęt, a może materac z powietrzem, czy może nim być rower wodny ? Nazewnictwo jest czymś innym niż definicja prawna. Amatorski połów ryb jest sportem gdybyś nie wiedział :-))).Zapytam raz jeszcze o skoro Kierownik Referatu mówi, że statki powyżej 11 m i silnik powyżej 15 kW rejestruje wydział sportu to czy logiczne nie jest, że poniżej w/w danych to też staki ale rejestruje je Starosta ?
JK (2013/07/01 18:48)

Jack14


Widzę kolego Januszu, że jest to tzw. "twój punk honoru" z którego nie jesteś w stanie się wycofać. Dlaczego dalej drążysz ten temat?

Jaśli masz rację to kolejny raz pytam?

CZY WSZYSTKIE STAROSTWA NIE STOSUJĄ SIĘ DO PRZEPISÓW USTAWY???

Tylko ty jeden tak?

ps

Zostaw już ten temat :-)

Ryby czekają :-)

(2013/07/02 19:12)

JKarp


CześćNie jest to mój punkt honoru ;-)Mi w sumie chodzi tylko o jedno:Dlaczego we wszelkiego rodzaju zakazach wywózek, łowienia nikt, żaden właściciel wody nie fatyguje się napisać prosto, krótko i na temat. Dlaczego piszą coś o środkach pływających, pontonach dając pole manewru i nadużyć?Czy ponton 420 cm jest bezpieczniejszy czy łódka 180 cm ?Zamiast pisać o pontonach czy środkach pływających nie lepiej napisać w zgodzie z ustawą o statku? Podeprzeć się zapisem i sprawa jest jasna i prosta.
Poczekamy co dalej ale jak mówiłem Pani Kierownik używa słowa statek a nie łódź, jacht czy inny katamaran a to jest raczej ewenement w skali kraju ;-)Myślę, że zanim mi odpowiedziała zapoznała się z Ustawą ;-)
A swoją drogą może od Legionowa zacznie się poprawiane wniosków o rejestrację he he ;-))))JK (2013/07/02 20:22)

irex


Panowie nie ma o co kopii kruszyć.Choć nazwa statek raczej niewielu ludziom kojarzy się z pontonem lub łódką to jednak Wikipedia wyraźnie pisze,że tak jest.     http://pl.wikipedia.org/wiki/Statek_wodny (2013/07/02 20:29)