Zaloguj się do konta

Mam mały problem z łódką

utworzono: 2013/06/03 14:34
rusikus

a tu wzor wypelnienia jeszcze:

http://miechow.pl/files/file/file/pliki%20do%20pobrania/Formularze/RGR/wnioeseko_o_rejestracje_sprzetu_plywajacego_wzor_wypelnienia.pdf

wszystkie te powiaty sa w bledzie? :)
[2013-06-04 20:32]

JKarp

Wiesz ja nie wiem i w sumie mi to lotto kto dostanie mandat i za co ;-)Chcę tylko pokazać, że Ustawa nazywa to zupełnie inaczej niż urzędnicy, uprawnieni do rybactwa, służby kontrolujące itd.
Moim zdaniem powinno być " wnoszę o rejestrację STATKU do amatorskiego połowu ryb, typu PNEUMATYCZNA TAK/NIE,  MARKI NP PASSAT/NORTON  ......................... osobowej" 
*NIEPOTRZEBNE SKREŚLIĆ
JK


[2013-06-04 20:36]

rusikus

to glupie ludzie pracuja w tych powiatach no ;)
hehehe
[2013-06-04 20:43]

JKarp

W n i o s e k"Zwracam sie z uprzejma prosba o zarejestrowanie STATKUwykorzystywanej do rybactwa, amatorskiego połowu ryb.Dane techniczne sprzetu pływajacego umoliwiajace identyfikacje: model XD 4 , PNEUMATYCZNY, BURTY CZTEROKOMOROWE, WYKONANY Z TWORZYW PCV, składany4 osobowa ,z silnikiem, itp. ,"
LUB:"Dane techniczne sprzetu pływajacego umoliwiajace identyfikacje:model XD , płaskodenny, burty nie pneumatyczne, dwie komory wypornościowe umiejscowione w dnie, wykonany z drewna i mat szklanych, nie składany.4 osobowa ,z silnikiem, itp. ,"
Skoro na kurs prawa jazdy dopuszcza się również osoby starsze , to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoby starsze zrozumiały co jest napisane lub co powinno napisać się we wniosku.JK

[2013-06-04 20:49]

JKarp

" to glupie ludzie pracuja w tych powiatach no ;)hehehe"
Sam to powiedziałeś he he :-)))Ustawa po co jest - po to żeby jej przestrzegać czy po to żeby robić po swojemu? Już nie chcę pisać o naszych urzędnikach.... Skoro jeden z drugim jest niedouczony a jak znam życie pewnie ani razu nie przeczytał Ustawy o żegludze pozostaje tylko albo się douczyć albo jak to mówią w dzisiejszych czasach " na pana miejsce za bramą czeka stu wiedzących o co chodzi ".Zwróć uwagę na fakt, że czy to policjant, czy sędzia, czy prokurator używają języka prawniczego - nie mówią " kłusol, szarpak, łowił na glizdy, stawiał firanki ".Dlaczego więc " statek " budzi takie kontrowersje?Jakaś ujma przyznać się do tego, że jest tak w ustawie ? Nie rozumiem  i w sumie nie zamierzam rozumieć bo dla mnie jest to proste, jasne i logiczne.JK

[2013-06-04 20:59]

rusikus

ciekawe czy do tej pory byl jakis mandat za rejestracje łodzi/pontonu a nie statku :P

[2013-06-04 21:20]

JKarp

Nie było - jak by był na forum ktoś by to opisał.
Nie chodzi o to, że mandat był czy nie. Skoro wszystkie służby mówią " ponton czy łódź " to skąd ma być ten mandat. Ale to, że tak mówią a co gorsze w protokołach tak mogą pisać to inna para kaloszy. A przecież nikt w protokole z kontroli nie napisze, że " kłusol Nowak stawiał firany ".Napiszą - "Nieuprawniony do rybactwa Pan Nowak używał narzędzi połowowych typu drygawica na które nie miał zezwolenia."JK

[2013-06-04 21:37]

rusikus

czyli do jakiego wniosku dochodzimy?
rejestrujemy łódź lub ponton a nie statek :)
[2013-06-04 22:06]

JKarp

Nie - to jest właśnie błąd bo czegoś takiego prawo nie przewiduje.Wskaż minimum jeden zapis w Ustawie który mówi o łodzi lub pontonie.JK [2013-06-04 22:54]

lynx

Facet zapytał tylko czy ma przerejstrować łodkę czy może pływac na starej rejestracji.
Tłumacze bo wyscie z tego zrobili... no własnie zastanowcie się co mu odpowiedzieliście.
[2013-06-05 00:52]

JKarp

" Kupiłem łódkę zarejestrowaną w Jarocinie i nie wiem czy mogę z niej łowić czy muszę ją zarejestrować w Poznaniu i na mnie "
Mówiąc krótko i na temat: Idziesz do Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie ( swoim starostwie ), szukasz pani lub pana od tych spraw czyli rejestracji łódek ( choć w myśl ustawy powinieneś zarejestrować " statek wodny służący do amatorskiego połowu ryb " ). Tej osobie mówisz, że masz taki a atki sprzęt, o długości takiej, szerokości takiej, wykonany z czegoś tam, i ilu osobowy. Dostajesz wniosek, wypełniasz, uiszczasz opłatę w wysokości około 20 zł po czym za kilka dni przychodzisz po odbiór dokumentu. Nie musisz posiadać umowy kupna-sprzedaży - wystarczy Twoje oświadczenie, że jesteś właścicielem. JK
Trzeci post ;-)
JK [2013-06-05 07:55]

Iras1975

" to glupie ludzie pracuja w tych powiatach no ;) hehehe"
Sam to powiedziałeś he he :-))) Ustawa po co jest - po to żeby jej przestrzegać czy po to żeby robić po swojemu? Już nie chcę pisać o naszych urzędnikach.... Skoro jeden z drugim jest niedouczony a jak znam życie pewnie ani razu nie przeczytał Ustawy o żegludze pozostaje tylko albo się douczyć albo jak to mówią w dzisiejszych czasach " na pana miejsce za bramą czeka stu wiedzących o co chodzi ". Zwróć uwagę na fakt, że czy to policjant, czy sędzia, czy prokurator używają języka prawniczego - nie mówią " kłusol, szarpak, łowił na glizdy, stawiał firanki ". Dlaczego więc " statek " budzi takie kontrowersje? Jakaś ujma przyznać się do tego, że jest tak w ustawie ?  Nie rozumiem  i w sumie nie zamierzam rozumieć bo dla mnie jest to proste, jasne i logiczne. JK


Janusz, dla jednych jest to proste, jasne i logiczne, a dla ludzi "odpornych na wiedzę" to czarna magia i nie potrafią tego ogarnąć umysłem. Nie wysilaj się więcej i nie tłumacz. ;)
[2013-06-05 08:08]

JKarp

Irek masz rację - należy to zostawić.Dodam tylko, że kiedyś jeden zadufany w swojej nieomylności urzędas doprowadził do zamknięcia i likwidacji znaną firmę komputerową. Ludzie stracili pracę, właściciel stracił wszystko - bo jemu nie chciało się chcieć prawidłowo zinterpretować przepisów. 
" to glupie ludzie pracuja w tych powiatach no ;)hehehe"
JK [2013-06-05 08:18]

rusikus

a co jeżeli dostanie wniosek z ... łódź/ponton* ...

*niepotrzebne skreślić

co wtedy w myśl ustawy zrobić :D
[2013-06-05 11:28]

Iras1975

a co jeżeli dostanie wniosek z ... łódź/ponton* ...

*niepotrzebne skreślić

co wtedy w myśl ustawy zrobić :D

Zadzwonić do gazowni i zapytać Mariolę, ewentualnie strzelić sobie w "makówkę" w akcie rozpaczy. ;)
[2013-06-05 11:43]

JKarp

" a co jeżeli dostanie wniosek z ... łódź/ponton* ...
*niepotrzebne skreślić
co wtedy w myśl ustawy zrobić :D"
Zapytać Pani/Pana ( niepotrzebne skreślić ) czy zna ustawę ? A konkretnie: Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają: 1) statek .... A w szczególności punkty:e) połowu ryb,g) uprawiania sportu lub rekreacji,

OBA SKREŚLIĆ I WPISAĆ STATEK :-)
JK
[2013-06-05 11:52]

rusikus

no nie wiem czy mozna sobie w ich oryginalnym wniosku takie zmiany wprowadzac ^^
moga nie zarejestrowac ;)
[2013-06-05 14:25]

Jack14

Kolego Januszu nie potrafię Ciebie przekonać do tego co napisałem bo ty dalej nie rozumiesz, że pod słowem "statek" może być ukrytych wiele odpowiedzi. Już pisałem słowo "statek" nie oznacza wprost iż jest to "środek pływający" może by np. "latający".

Jak ktoś zadaje Tobie pytanie czym jeździsz to przecież nie odpowiadasz, że "pojazdem mechanicznym" bo taka odpowiedź nie przybliża nas w żaden sposób do tego czy jest to samochód, autobus, motor itp.

Jak już pojazd mechaniczny to może zamiast takiego nazewnictwa "samochód" i już odpada nam autobus, motor itp. jak dodasz jeszcze "samochód osobowy" no to i bus-ik też nie może być.

Podobnie jest z tym "statkiem". Jak ktoś wpisuje do wniosku o rejestrację "łódz" to już nam mówi bardzo dużo (nie mylić z miastem;). Dodatkowe informacje z czego jest wykonana to również kolejna informacja pozwalająca zmniejszyć ilość możliwych odpowiedzi. O wymiarach nie będę pisał ale oczywiście każdy może sobie zarejestrować "ponton" 2m na 5 osób, a co. Tylko czy nawet na stojąco można w nim stanąć na brzegu? To właśnie zweryfikuje najbliższa kontrola osoby, która tak zrobiła i z niego korzysta.

ps

Poczekamy na odpowiedzi kolegów jak to jest, było z ich wnioskami i dowodami rejestracji (post w hyde park). Może faktycznie w większości Urzędów pracują "gamonie" tylko nieliczni znają prawo?

Pozdrawiam.

 

[2013-06-05 15:33]

JKarp

Z uporem chcesz wtrącić i wtrącasz statek latający.A my rozmawiamy tylko i wyłącznie o tym:"  Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają: 1) statek .... A w szczególności punkty:e) połowu ryb,g) uprawiania sportu lub rekreacji," Nie sądzę żeby w Ustawie o żegludze pojawiła się gdziekolwiek namiastka statku latającego :-))))
Cały czas chcę żebyście zrozumieli, że Ty czy ja mamy zapisane błędnie " łódź, ponton czy licho wie co jeszcze ". Błędnie jakiś urzędnik sporządził wniosek a reszta przyjęła to za oczywistą rzecz nie konsultując tego z Ustawą. Owszem jeśli mówimy łódź czy ponton wiemy już wiele.  Ale czy takie nazewnictwo jest zgodne z Ustawą? Statek typu łódź... Statek typu ponton.... Nie jeżdżę pojazdem mechanicznym a samochodem osobowym marki .... Nie pływam łódką a pływam statkiem osobowym typu łódź...( bo może być statek do przewozu kruszywa )
Już pisałem - nazwa pojazd mechaniczny jest taka sama niespójna jak środek pływający. Niby każdy wie co to ale z definicją raczej krucho.
Pamiętasz jak rozmawialiśmy o jeziorze na którym nie można pływać pontonem? A gdyby autor zakazu napisał że nie można pływać statkiem typu ponton ? Sytuacja czysta, jasna i klarowna.
A czy ten wniosek o rejestrację to wzór matematyczny, że zmienić nie można? Zrozum w końcu, że interpretacja urzędnika nie zawsze jest zgodna z prawem - pewnie jak by poszukał, to kartki A-4 zabrakłoby, żeby zapisać same imiona osób, którzy przez widzimisię urzędnika ponieśli poważne straty moralne i finansowe.http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=89039Kliknij sobie w link i przestań wierzyć, że urzędnik jest nieomylny i wie lepiej. 
JK


[2013-06-05 16:21]

Jack14

Janusz sam wstawiłeś punkt 5.1

Tylko on dotyczy? no właśnie czego?

1) Statek

przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do

Czy mając mały ponton i tak też zarejestrowany mogę z nim na małym jeziorku powędkować?

??????

[2013-06-05 16:42]

JKarp

Jacek wstaw cały artykuł:"Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają: 1) statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do:a) przewozu osób lub rzeczy,b) pchania lub holowania,c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia,d) ratowania życia lub mienia,e) połowu ryb,f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw,g) uprawiania sportu lub rekreacji,h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;"
Żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie należy podeprzeć się innym artykułem tej USTAWY a mianowicie: " 3. Przepisy ustawy stosuje się także do statków służących do przewozów międzybrzegowych, zarobkowego przewozu osób lub ładunków, uprawiania sportu lub rekreacji, zarobkowego połowu ryb, wykonywania robót technicznych lub eksploatacji złóż kruszywa na innych wodach śródlądowych niż określone w ust. 1. "
Możesz :-) Oczywiście pod warunkiem, że jakiś mistrz pióra nie zakaże łowić z pontonów ...a pozwoli z łódki np 180 cm ;-)
:-))))JK
[2013-06-05 16:53]

Jack14

Czyli oczywiście jak zwykle zgodnie z powiedzeniem "gdzie się nie obrócisz "dupa" zawsze z drugiej strony".

Czyli wszyscy koledzy co do "wczoraj" muszą wymienić rejestracje własnych pontonów, łodzi, innych "pływadeł" bo jest to nie zgodne z przepisami Ustawy.

Powinno być ""STATEK"".

Pozdrawiam.

 

[2013-06-05 17:29]

JKarp

Dla mnie jak se chcą ;-) Ja wiem, że jeśli będę następny raz coś rejestrował zarejestruje " Statek ".Chciałeś odpowiedzi na zadane pytanie więc ją otrzymałeś. Bez filozofii, ideologii i takich tam. Podparłem się Ustawą z której wynika, że owszem możesz. Więc nie rozumiem tego sarkazmu w pierwszym zdaniu. Myślałeś, że " złapiesz mnie " na podchwytliwe pytanie? Ja naprawdę sobie poczytałem ostatnio kilka Ustaw w tym tą o żegludze szczególnie uważnie. Wiesz dowody tracą ważność, prawa jazdy, paszporty to dlaczego nie rejestracje naszych pływadeł? Nie zamierzam burzyć Bastylii - to nie rewolucja, że na trzy cztery wszystko musi się zmienić a kto nie z nami ten przeciwko nam. Myślę, że trzeba czasu, dobrej woli urzędników i być może to się zmieni. JK [2013-06-05 17:39]

rusikus

wg mnie i zapewne wiekszosci jezeli powiaty maja wzory rejestracji jako łódź/ponton i zdecydowana zapewne wiekszosc ma tak zarejestrowane swoje pływadła
to nie ma zadnego problemu i mandatu nie powinno byc a jak juz to dla powiatu :P

w ogolnym wzorze rejestracji jezeli juz tak, to powinno byc juz wpisane statek i potem kropki
dlaczego nie ma? :)

wg mnei zle interpretujesz zapisy i tyle Januszu :)
bo niemozliwoscia by bylo aby w zdecydowanej wiekszosci powiatow byl wzor z "łódź/ponton"
[2013-06-05 19:11]

JKarp

Jeszcze powiedz, że w Ustawie są złe zapisy, ja nie potrafię zrozumieć tego co tam jest napisane i będzie wszystko cacy ;-)Pomyśl, poczytaj - czy ten do znudzenia cytowany punkt można zrozumieć jakoś inaczej ?Ja myślę, że nie.
" wg mnie i zapewne wiekszosci jezeli powiaty maja wzory rejestracji jako łódź/ponton i zdecydowana zapewne wiekszosc ma tak zarejestrowane swoje pływadłato nie ma zadnego problemu i mandatu nie powinno byc a jak juz to dla powiatu :P"Mi nie chodzi o to, że ktoś dostanie mandat za " łódkę "w rejestracji - oczywiście nikt nikogo nie ukarze. Niby dlaczego miałby karać jak wszelkie służby mówią i piszą o łódce lub pontonie. Czy policjant nie znający prawa ukarze Cię mandatem ? Nie ukarze bo sam nie zna prawa więc skąd ma wiedzieć, że łamiesz prawo?
" w ogolnym wzorze rejestracji jezeli juz tak, to powinno byc juz wpisane statek i potem kropkidlaczego nie ma? :) "Nie wiem dlaczego nie ma. Trza by zapytać autora wzoru dlaczego nie zagłębił się w temat i odwalił lipę.
" wg mnei zle interpretujesz zapisy i tyle Januszu :)bo niemozliwoscia by bylo aby w zdecydowanej wiekszosci powiatow byl wzor z "łódź/ponton"" Czytałem ten zapis dużo razy. Szukałem jakiejkolwiek wzmianki w Ustawie o łodzi lub pontonie pozwalający w świetle prawa używać tych słów - nie ma ani słowa ( nazwy handlowe lub zwyczajowe to co innego np łódź marchwianka http://archiwumallegro.pl/lodka_wedkarska_pychowka_marchwianka_nowa_pychowa-577039098.html) Jest za to zapis że  " "Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają: 1) statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do: a) przewozu osób lub rzeczy, b) pchania lub holowania, c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia, d) ratowania życia lub mienia, e) połowu ryb, f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw, g) uprawiania sportu lub rekreacji, h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;"

" 3. Przepisy ustawy stosuje się także do statków służących do przewozów międzybrzegowych, zarobkowego przewozu osób lub ładunków, uprawiania sportu lub rekreacji, zarobkowego połowu ryb, wykonywania robót technicznych lub eksploatacji złóż kruszywa na innych wodach śródlądowych niż określone w ust. 1. "
Czy to można inaczej zrozumieć niż jest to zapisane?Powtarzam - tu nie chodzi o to, że ktoś komuś rypnie mandat bo nic takiego się nie wydarzy. Tu chodzi o ten niuans polegający na tym, że w wielu wypadkach użycie określania " Statek do przewozu osób typu ponton służący do amatorskiego połowu ryb " pozwoliłoby na proste i jasne egzekwowanie prawa.


Już nie chcę się rozpisywać o tym, że użycie słów łódź lub ponton we wszelkiego rodzaju zakazach wywózki jest trochę bez sensu bo takich nazw Ustawa nie przewiduje.
JK

[2013-06-05 19:50]