Mam mały problem z łódką

/ 74 odpowiedzi
Kupiłem łódkę zarejestrowaną w Jarocinie i nie wiem czy mogę z niej łowić czy muszę ją zarejestrować w Poznaniu i na mnie 
lynx


Tak samo jak z samochodem. (2013/06/03 14:55)

spinningista13


nie nie musisz ja zarejestrowac na siebie to jest konieczne bo w czasie kontroli bedziesz miał problemy  (2013/06/03 15:43)

JKarp


" Kupiłem łódkę zarejestrowaną w Jarocinie i nie wiem czy mogę z niej łowić czy muszę ją zarejestrować w Poznaniu i na mnie "
Mówiąc krótko i na temat:Idziesz do Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie ( swoim starostwie ), szukasz pani lub pana od tych spraw czyli rejestracji łódek ( choć w myśl ustawy powinieneś zarejestrować " statek wodny służący do amatorskiego połowu ryb " ). Tej osobie mówisz, że masz taki a atki sprzęt, o długości takiej, szerokości takiej, wykonany z czegoś tam, i ilu osobowy. Dostajesz wniosek, wypełniasz, uiszczasz opłatę w wysokości około 20 zł po czym za kilka dni przychodzisz po odbiór dokumentu. Nie musisz posiadać umowy kupna-sprzedaży - wystarczy Twoje oświadczenie, że jesteś właścicielem.JK (2013/06/03 16:02)

Jack14


Umowa nie jest oczywiście wymagana ale zawsze warto taką spisać bo może się kiedyś okazać, że sprzedający nie był właścicielem i co?

W umowie masz zawarte wszystkie niezbędne informacje, które mogą uchronić w przyszłości od ew. odpowiedzialności czy też roszczeń strony trzeciej.

ps

Moja rejestracja kilka lat temu łódki (nie mylić ze statkiem:) i załatwione wszystko w 1godz.

(2013/06/03 16:24)

JKarp


Umowa nie jest wymagana w Urzędzie :-)Natomiast przy zakupie czegokolwiek nie wyobrażam sobie sporządzenia takowej ( nie mówię o drobnych sumach do 100 zł ).
Owszem masz rację - Ty możesz rejestrować łódkę, ponton i co tam chcesz choć w myśl przepisów  lepiej mieć napisane "Statek do amatorskiego połowu ryb ".JK (2013/06/03 16:54)

Jack14


No będzie to nie na temat ale dodam coć od siebie i proszę:

statek powietrzny do amatorskiego połowy ryb

Teraz to jest dopiero COŚ :-)

(2013/06/03 17:08)

JKarp


Rzeczywiście coś od siebie he he ;-)Ja posługuję się Ustawą o żegludze i nic od siebie już nie dodaję ;-)JK (2013/06/03 18:03)

spinBR


a następnie malujesz lub ta jak ja to zrobiłem wyklejasz odpowiedniej wielkości literami i cyframi samoprzylepnymi w wyznaczonym przepisami miejscu na bocznych burtach przydzieloną rejestrację i pływasz legalnie. (2013/06/03 18:12)

Jack14


Kolego Januszu skoro można zarejestrować "łódź pneumatyczną" to naprawdę mam wątpliwości czy to już statek czy łódź, a raczej jej pneumatyka wynika z ciśnienia powietrza czy może również jakiejś cieczy?

Zaczynam się w tych Twoich "wywodach" zastanawiać czy ja naprawdę mam rower czy rowerek, wodny czy górski, samochód czy qłada.

No takie właśnie coś mam:

czy statek to już musi być taki co pływa po wodzie, może taki co lata i też jest nazywane satkiem tyle że powietrznym.

Czy helikopter to statek wodny, lądowy ...

Czy samolot to statek?

Czy poduszkowiec to statek wodny, lądowy

Czy prom kosmiczny to też statek

Czy tankowiec to też jeszcze statek

STATEK to STATEK w nazewnictwie prawniczym może to być nawet "drop" każdy wie jak piszemy mam:

- łódkę 3 osobową

- mam ponton z Lidlllla

- mam łódz 20 metrową

- mam katamaran

itp.

Tylko ty jeden masz statek z Bie..nki i tak widać być musi bo żadne argumenty do Ciebie nie przemawiają.

Tylko nie wprowadzaj innych userów którzy czytają i piszą na tym forum w błąd za który to oni będą płaćić osobiście, a nie ty.

ps

Może teraz zrozumiałeś?

 

 

(2013/06/03 18:55)

JKarp


Ja posługuję się nazewnictwem z Ustawy. 
Nie wiem co masz czego nie masz - nie mieszaj w głowie ludziom skoro nie zamierzasz nawet zajrzeć do ustawy.
Rower - to nazwa pospolita bo normalnie to jednoślad.
Rower, bicykl itd - nazywaj jak chcesz ale jest znak " Droga dla rowerów " a możesz sobie rowerkiem dziecinnym na niej posuwać do woli. Jest też " ścieżka rowerowa " a nie bicyklowa.

Mówimy tu tylko i wyłącznie o statkach wodnych więc Twoje marne wywody i pytania o statki powietrzne są zupełnie nie na miejscu, są śmieszne i żałosne. 
Nie ironizuj bo USTAWA MÓWI TYLKO O STATKACH. Jak ciężko to zrozumieć odsyłam do szkoły !!! Czytanie ze zrozumieniem - a nie filozofowanie !!!

" W polskim prawodawstwie nie jest znane pojęcie środka pływającego . Jedynym miejscem w którym zostały sklasyfikowane jednostki pływające jest ustawa o żegludze śródlądowej gdzie czytamy :
Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:1) statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do:a) przewozu osób lub rzeczy,b) pchania lub holowania,c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia,d) ratowania życia lub mienia,e) połowu ryb,f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw,g) uprawiania sportu lub rekreacji,h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;
Jak wynika z użytej metodologii , wszystko co pływa po wodzie jest statkiem i nawet łódź lub ponton jest statkiem wodnym . Zupełnie inną kwestią jest klasyfikacja takiego statku ze względu na gabaryty , nośność lub wyporność i przeznaczenie oraz delegacji do uzyskania odpowiedniej certyfikacji czy w Polskim Rejestrze Statków , na warunkach uproszczonych lub w inny sposób . 
Wszystko co nie wymaga certyfikacji jest również statkiem wodnym i może podlegać przepisom szczególnym . Takim przepisom podlega statek wodny ( łódź , ponton ) przeznaczony do prowadzenia amatorskiego połowu ryb , który nie podlega certfikacji a jedynie podlega uproszczonej rejestracji . "
Jak znajdziesz gdzieś w ustawie o  żegludze śródlądowej, że jest użyte słowo ponton, katamaran, łódka jako nazwa ustawowa a nie potoczna, handlowa lub gwarowa masz Wędrowniczka u mnie :-)
Cały pic zaczyna się od tego, że jakiś " miszcz pióra " pisze zakaz i mówi o pontonie, że nie wolno np 420cm długości a szerokość 140 cm. Nie zastanowi się, że następny geniusz przytrga łódź 180cm he he - i co? Ta łódka niby jest bezpieczniejsza od tego pontonu?Powinien zapytać kogoś jak sam nie wie zamiast tworzyć cuda- napisałby, że zgodnie z Ustawą o żegludze śródlądowej Art. 5. 1 zabrania się używać do amatorskiego połowu ryb statków. Do wywózki zanęty i przynęty statków. A co zrobić z tymi co nie należą do PZW? Ano Gmina stawia swoje tablice dodatkowo i wtedy zakaz dotyczy wszystkich - tylko komu się chce? NIKOMU !!Czy jest ktoś kto podważy taki zapis - raczej i na 100% nie ma. Ale nie - lepiej dać do ręki brzytwę i napisać coś niespójnie bo ktoś kiedyś musi się wykazać swoimi uprawnieniami. 
JK

(2013/06/03 19:32)

Jack14


OJJJ ale się probiło no cóż pozostaje mi tylko kolegę przeprosić bo brzytwy nie używam.

Jeśli jednak kolega znajdzie pewne analogie do tego co "napisałem" będę wdzięczny :-

ps

Z którego to roku i na jakich wodach obowiązuje Twój zapis?

 

(2013/06/03 19:42)

Jack14


Dobrze czekam na odpowiedz i nie będę dłużej "męczyć" :

- klasyfikacja wody

Może prościej będzie która to która woda (rzeka) została sklasyfikowana i obowiązują na niej przepysy jw (żeglugi śród lądowej).

 

 

(2013/06/03 20:05)

JKarp


"Dz.U. z 2006 nr 123 poz. 857  Brzmienie od 1 stycznia 2013USTAWAz dnia 21 grudnia 2000 r.o żegludze śródlądowej 1)Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1.  1. Ustawa reguluje sprawy związane z uprawianiem żeglugi na wodach śródlądowych uznanych za żeglowne na podstawie przepisów Prawa wodnego, zwanych dalej „śródlądowymi drogami wodnymi”.
2. Ustawa określa:
1) organy administracji żeglugi śródlądowej i ich kompetencje;
2) warunki uprawiania żeglugi;
3) zasady prowadzenia rejestru administracyjnego i wykonywania pomiaru statków;
4) wymagania bezpieczeństwa żeglugi;
5) zasady klasyfikacji i utrzymania śródlądowych dróg wodnych;
5a) zasady prowadzenia zharmonizowanego systemu usług informacji rzecznej;
6) zasady wykonywania pilotażu;
7) postępowanie w razie wypadku żeglugowego;
8) przepisy karne.
3. Przepisy ustawy stosuje się także do statków służących do przewozów międzybrzegowych, zarobkowego przewozu osób lub ładunków, uprawiania sportu lub rekreacji, zarobkowego połowu ryb, wykonywania robót technicznych lub eksploatacji złóż kruszywa na innych wodach śródlądowych niż określone w ust. 1. 
Art. 2. 1. W sprawach wyposażenia statków żeglugi śródlądowej i kwalifikacji ich załóg przepisy ustawy stosuje się także na wodach morskich, z uwzględnieniem odrębnych przepisów.
2. Granice między wodami śródlądowymi a wodami morskimi określają przepisy Prawa wodnego.
Art. 3. 1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej ustawie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy przewozu oraz przepisy Prawa przewozowego.
2. 2) Ustawa nie narusza przepisów Prawa ochrony środowiska oraz przepisów Prawa wodnego.
Art. 4.  Przepisów ustawy, z wyjątkiem przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu, sygnalizacji i łączności oraz oznakowania dróg wodnych, nie stosuje się do statków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz statków morskich przebywających na śródlądowych drogach wodnych.
Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) statek — urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do:
a) przewozu osób lub rzeczy,
b) pchania lub holowania,
c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia,
d) ratowania życia lub mienia.
e) połowu ryb,
f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw,
g) uprawiania sportu lub rekreacji,
h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;
2) armator — właściciela statku lub osobę, która uzyskała od właściciela tytuł prawny do władania statkiem we własnym imieniu;
3) port lub przystań — akwen i grunt oraz związaną z nimi infrastrukturę, znajdującą się w granicach portu lub przystani;
4) port macierzysty — port, który armator wskazał jako miejsce stałego postoju statku;
5) szlak żeglowny — pas wody przeznaczony do żeglugi;
6) głębokość tranzytowa — najmniejszą głębokość szlaku żeglownego określonego odcinka drogi wodnej;
7) 3) wypadek żeglugowy — zdarzenie związane z ruchem lub postojem statku, w wyniku którego nastąpiło uszkodzenie ciała powodujące rozstrój zdrowia lub śmierć człowieka, uszkodzenie mienia znacznej wartości albo poważną awarię w rozumieniu przepisów Prawa ochrony środowiska;
8) państwo członkowskie — państwo członkowskie Unii Europejskiej, państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederację Szwajcarską;
9) państwo trzecie — państwo niebędące państwem członkowskim;
10) dokument bezpieczeństwa statku —wspólnotowe świadectwo zdolności żeglugowej, wspólnotowe tymczasowe świadectwo zdolności żeglugowej, świadectwo zdolności żeglugowej albo uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej;
11) dokument dopuszczający statek do żeglugi — dokument bezpieczeństwa statku albo inny dokument wydany przez właściwy organ państwa członkowskiego albo państwa trzeciego, potwierdzający dopuszczenie statku do żeglugi po wodach śródlądowych tego państwa;
12) usługi informacji rzecznej (RIS) — zharmonizowane usługi informacyjne wspierające zarządzanie ruchem i transportem w żegludze śródlądowej;
13) użytkownik RIS — podmiot korzystający z usług informacji rzecznej (RIS).
2. Statkiem o napędzie mechanicznym jest statek posiadający mechaniczne urządzenia napędowe, niezależnie od sposobu ich zamocowania.
3. Statkiem polskim jest statek, który stanowi własność:
1) Skarbu Państwa;
2) osoby prawnej mającej siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej;
3) obywatela polskiego zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej."

Chyba jasno napisane?JK (2013/06/03 20:29)

JKarp


"Może prościej będzie która to która woda (rzeka) została sklasyfikowana i obowiązują na niej przepysy jw (żeglugi śród lądowej)."
Ustawa, akt prawny o charakterze ogólnym i powszechnie obowiązującym, uchwalany przez parlament.
Ze względu na treść, formę i moc prawną ustawy w Polsce dzielą się na: zasadnicze (konstytucja) i konstytucyjne oraz zwykłe (które muszą być zgodne z konstytucją); wszystkie pozostałe akty normatywne obowiązujące w kraju (np. rozporządzenia) muszą być zgodne z ustawami."
"o charakterze ogólnym i powszechnie obowiązującym " czyli wszędzie, na każdej wodzie, Czy to Pana Janka, czy RZGW czy dzierżawiona przez uprawnionego do rybactwa.
JK
  (2013/06/03 20:38)

rusikus


ale ponton mozna zarejestrowac i oznakowac wiec w czym problem?

"3.4. Ponadto wędkarzowi nie wolno:
...

h/ wędkować ze sprzętu pływającego nie zarejestrowanego i nie oznakowanego

zgodnie z obowiązującymi przepisami


sprzet plywajacy musi sie nazywac statek?

(2013/06/03 22:34)

JKarp


Przeczytaj ten fragment Ustawy i jeszcze raz zapytaj czy musi?Czy Ustawa nazywa coś inaczej niż statek?Ty osobiście łów sobie z łódki lub pontonu ale w dokumentach powinny znajdować się nazwy ustawowe a nie zwyczajowe lub handlowe.
Skoro cały piedestał prawny używa nazw ustawowych pisząc np samochód osobowy marki X, model Y itd to dlaczego nie powinno się pisać " Statek do amatorskiego połowu ryb marki Norton itd ..." 
JK (2013/06/03 23:14)

rusikus


to RAPR jest wadliwy? ze nie napisal :

h) wędkować ze statku nie zarejestrowanego i nie oznakowanego

zgodnie z obowiązującymi przepisami


?


mam znac RAPR lowiac ryby a nie ustawe :)


(2013/06/04 12:16)

JKarp


A od kiedy RAPR jest nad USTAWĄ ?
JK (2013/06/04 12:31)

JKarp


RAPR masz znać na wodach dzierżawionych przez PZW - poza tym obowiązuje Cię Ustawa o Rybactwie .A ja się zastanawiam skąd masz Kartę Wędkarską?
JK (2013/06/04 12:34)

JKarp


"
 
TheHipek13
Witam , nazywam się Sebastian mam 15 lat. Chciałbym dowiedzieć się czy w mojej okolicy są jakieś jeziora na białą kartę , mieszkam w Rybniku-Chwałowice , jeśli mógł by ktoś odpisać na ten temat byłbym wdzięczny.


Mam wrażenie, że TheHipek13 ma większą wiedzę z prawa wędkarskiego niż sobie wyobrażasz ;-)0)) a nie chcę pisać, że niż TY.
On wie, że nie musi płacić składek, żeby połowić amatorsko ryby wędką.
JK (2013/06/04 12:37)

rusikus


6) dokonuje połowu ryb, wykorzystując do tego sprzęt pływający niezarejestrowany lub nieoznakowany albo oznakowany niezgodnie z przepisami art. 20 ust. 2 lub art. 21 pkt 4

"W polskim prawodawstwie nie jest znane pojęcie środka pływającego"

maslo maslane :)

poza tym jak po zlozeniu wniosku zarejestruja jako łódź albo ponton to zyska on miano sprzetu plywajacego czy nie? :) (2013/06/04 14:47)

JKarp


Ustawa o rybactwie nie precyzuje nazw a ogólnie wrzuca je do jednego kotła i przede wszystkim nie definiuje co to jest ten " sprzęt pływający ".Nazywa wszystko co na wodzie jako " sprzęt pływający ". Analogicznie można powiedzieć, że po drogach jeżdżą " pojazdy ".

" "W polskim prawodawstwie nie jest znane pojęcie środka pływającego"" - nie jest to masło maślane bo nigdzie nie ma definicji środka pływającego. 
Dopiero Ustawa o żegludze definiuje i wskazuje, że wszystko na wodzie to statki a statek to:" statek — urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do ..." Znajdź coś podobnego o środkach pływających - znaczy podobną, jasną i precyzyjną definicję.Abstrahując zupełnie od wszystkiego dziwi mnie dlaczego nie chcecie przyjąć do wiadomości faktu, że to Ustawa jasno i wyraźnie nazywa " statki" a nie czyjeś widzimisię. Idąc tym tokiem myślenia gdyby wszystkie zakazy mówiące o " pontonach, łódkach, środkach pływających " pisano z użyciem Ustawy byłoby zdecydowanie mniej problemów.

JK (2013/06/04 15:18)

rusikus


czyli przykladowe wnioski umieszczone w necie przez powiaty sa błędne?
np taki oto:
http://powiat.oswiecim.pl/index.php/strony/9944

kto dostanie mandat w razie kontroli? powiat? :P (2013/06/04 20:12)

rusikus


prosze jeszcze tutaj :)
http://www.bip.powiatwodzislawski.pl/res/serwisy/bip-pzwodzislawsl/komunikaty/_018_009_001_319852.pdf (2013/06/04 20:20)