Mały stawek

/ 6 odpowiedzi
Witam, na jesieni wykopano mi mini stawek, nic wielkiego, traktowany był jako próbny wykop do sprawdzenia stanu wody w lato.

Gleba to glina, staw zasilany melioracją z własnego pola, od 3 dni woda idzie i napełnia go. Pytanko jak umocnić brzegi ? jakieś rośliny ? bo ryby na wiosnę chyba za wcześnie wpuszczać ? chyba że karasie ?

Filmiki:

http://www.youtube.com/watch?v=WS2YZD3kR_c&feature=share&list=UUWA_12nHZdT13RnV0Lbd5rQ

2 dni później:

http://www.youtube.com/watch?v=lgBkmmxgAcc&feature=share&list=UUWA_12nHZdT13RnV0Lbd5rQ


endriu1994


Można zrobić tzw 'faszyne' tak to się nazywa u mnie , są to poprostu deski wzmocnione drewnianymi palami.Takie wzmocnienie w moim stawku wytrzymało ok 10 lat. Na wiosnę mam zamiar go pogłębiać wówczas brzegi umocnie betonowymi płytami to rozwiązanie jest praktycznie niezniszczalne. (2013/02/02 12:10)

jacek placekkk


Witam :)No szkoda że nie zabezpieczyłeś brzegów wcześniej bo teraz może Ci się wszystko obsunąć bo jest to świeże wszystko i rozmarznięte po Zimie :(.  Brzegi można umocnić w wiele sposobów ja po wykopaniu posiałem trawę i posadziłem trzcinę przy brzegach i szybko ładnie zarosło i umocniło brzegi ,kolega znów wbijał pale i przeplatywał je patykami z wierzby więcej pracy ale skuteczne, tylko robił to świeżo po wykopaniu stawku i przed zalaniem go wadą . Weź oklep sobie te brzegi i zawsze to też coś da a tu gdzie masz wlot wody podstaw tam coś żeby nie spłukiwało ziemi do stawku.Przyjdzie Wiosna to posadzisz jakieś roślinki i zarybisz :)  (2013/02/02 12:25)

sokolam


Tzn w planie jest powiększenie stawu więc nie umacniałem i teraz żałuję bo trzeba było zostawić tylko 1 bok ten co bedzie rozkopywany, ale to nic przyjdzie koparka to odmuli to co sie oberwało. Jest dość głeboko bo 4 metry. (2013/02/02 12:32)

Sniper64


Cześć
Tak jak piszą koledzy! Pierwsze to wstaw jakąś rurę może być giętka i dołącz ją do drenarki i puść ją do samego dołu - bo zjedzie brzeg woda potrafi żłobić!W tym stanie gruntu jest trudno cokolwiek robić,każde twoje wejście będzie obsuwało to wszystko bo jest nasiąknięte i pod dużym kątem,można profilaktycznie tak jak koledzy radzili wbijać pliki i chociaż po 2 deski w koło delikatnie podebrać grunt i decha -z powrotem grunt,dobrze było by zrobić 2-stopniowe wzmocnienie mniejszy był by na pór osuwiska...! A tą glebę na szczycie jakoś ubić można to zrobić traktorem podrostu po tym pojeździć!I też warto w koło chociaż na jedną dechę lub faszynę wzmocnić...To jest wszystko świeże i będzie jechało po każdych opadach...!!!Może stać się też tak że jak z tej drenarki będzie cały czas napływ wody to się w końcu przeleje!!!Jeżeli jest ten stawek na jakimś lekkim podwyższeniu to znajdź najniższy punkt i już teraz zrób przekop regulujący poziom wody w stawku!!! Tylko też jakąś rurę wstaw i zasyp ziemią!!! Co do rybek to nie polecam na razie nic nie wpuszczać,woda z tą glebą jest mulista i jakiś czas taki stan będzie a kiedy przyjdzie ciepło zajdzie reakcja kisu...!!! to normalne! proponuję puki niema pełnego stanu  wzmocnić to...wyrównać wszystko - ubić i poczekać..aż dojdzie wszystko na swoje miejsca...dalej można będzie jak już się to trochę zrośnie zaplanować  i posadzić trochę roślinności...będziesz widział jak się woda zachowuje i jak rozwija życie w niej..czyli musi zaistnieć symbioza w zbiorniku która pozwoli na życie wpuszczonych do nich żyjątek czyli ,rybek czy tam jakiś robactwa,by miały co jeść!!! (2013/02/02 12:47)

Sniper64


Tzn w planie jest powiększenie stawu więc nie umacniałem i teraz żałuję bo trzeba było zostawić tylko 1 bok ten co bedzie rozkopywany, ale to nic przyjdzie koparka to odmuli to co sie oberwało. Jest dość głeboko bo 4 metry.

To jak będziesz miał tą koparkę zrób 2 - stopniowy spad na brzegu!!! i uformuj brzegi tak by w jednym końcu był spadek na wylot nadmiernej wody! (2013/02/02 12:50)

Algen


To jest lipa ! ale rozumiem próbny wykop.
Nie myśl teraz o umocnieniu, niech tak zostanie do czasu  gdy bedziesz go powiekszał. Zamów koparkę najlepiej linówkę z doświadczonym operatorem i niech ci po powiekszeniu ładnie wyskarpuje burty. Wtedy ręcznie wyrównasz burty posiejesz trawę i ubijesz. (2013/02/02 13:43)