Mały staw

/ 10 odpowiedzi
Witam. Mam dylemat, będę łowił na małym stawie, w którym jest duża populacja Karpia i Amura, lecz pływa tam również Sum, Jesiotr, Szczupak, Tołpyga, Lin i inne mniejsze ryby. Nie wiem jakie tam ryby osiągają rozmiary, ale podejrzewam, że przez mały rozmiar zbiornika Karpie osiągają do 10-12 kg, lecz może się okazać, że większe lub przyłowem będzie Jesiotr ( nie wykluczam zasiadki na tego "rekina"). Nie wiem na co się zdecydować, Feeder czy Karpiówka ? Feederem chyba ciężko będzie utrzymać miśka +10 Kg na wędce, ale nie chce też tracić frajdy z łowienia, a na karpiówce chyba nie będę miał takiej frajdy z holu rybki około 5 kg ( której jest najwięcej ). Jeszcze jedno, na łowisku jest zabronione łowienie na proteinę jak i nęcenie nią. Mam do wydania max 300 zł chodź im mniej tym lepiej. Na kołowrotek chcę wydać max 130 zł, nie musi być wolnego biegu, za wędkę też podobną sumę myślałem nad Konger Carbomaxx Carp. O feederach i sprzęcie o nim nie wiem prawie nic. Proszę o doradzenie mi w tej sprawie :)
brwilno

Pełen rybostan :) Żeby każdy wędkarz miał takie problemy:) Ważniejszą rzeczą moim zdaniem jest dno Łowiska, czy piach czy muł? jakie głębokości?  nawyki i przyzwyczajenia pokarmowe ryb i inne. MOże odbiegam od odpiwiedzi na zadane pytania ale musisz nastawic się na jakiś gatynek ryb. Inaczej zmontujesz zestawy karpiowe inaczej zapolujesz na wąsatego. Mylę że powolutku trzeba zbierać sprzęt i nie kupować tanich niesprawdzonych rzeczy. Musisz kupić sprzęt który wykorzystasz na innych łowiskach a nie tylko na jednym stawie. Kongery są w porządku sam mam carbospiral c.w. 150. używam na wiśle. Więc podsumowując nastaw się na danę rybę. Lub chociaż zrób podział na białoryb i drapieżniki. Trudno jest tobie doradzać bo sam nie wiesz co chcesz łowić.        (2012/03/14 16:09)

pluteeK

Dno łowiska jest twarde, gdzie nie gdzie mułowate, głębokość to około 1,5m . Chodzi mi o to, że nie ma tam jakiś olbrzymich okazów. Łowisko głównie karpiowe. Według moich stereotypów karpiówka to sztywna pałka na której czuć tylko wielkie ryby, czy może się mylę ? Chcę taką wędkę, na której karp 10 kg nie sprawi mi problemów ale żeby też wędka fajnie pracowała pod karpikiem 4-5 kg. Wiem, że wymaganie wygórowane jak na moje fundusze, ale może się znajdzie wędka najbardziej pasująca do moich kryteri. Co do kołowrotka to podobno morskie spokojnie można używać do karpiowania, nie muszę mieć wolnego biegu. Jak ktoś zna jakieś modele to piszcie. Dzięki :) (2012/03/14 17:13)

brwilno

Jeżeli zakładasz że będziesz łowił karpie w przedziale 4-10 kg to będzie ci potrzebna karpiówka którą w przyszłości możesz również używać choćby  na żywca. karpiarzem z krwi i kości nie jestem ale  krzywa ugięcia czyli ciężar (w funtach) potrzebny do wygięcia szczytówki pod kątem 90 stopni w twoimprzypadku będzie w granicach 3-4 lbs. Ważne by kij był trzy składowy lub więcej. Teleskopy mają inny układ przelotek. (2012/03/14 17:36)

brwilno

Co do kołowrotka morskiego to mogę polecić ci porządny sprzęt za nieduże pieniądze. spro saltix 380 lub mniejszy. Nie ma wolnego biegu. Ale samo wykonanie i masa mówią same za siebie. Mam takie używam na wąsatego. Wędki znajdziesz na "alledrogo" lub innych sklepach internetowych. W granicach 150 zł kupisz coś dla siebie. Unikaj firm potocznie uznanych za słabsze.    (2012/03/14 17:42)

Jack14

Jestem zainteresowany jaki to kołowrotek do 150 zł mogę "otrzymać" do połowu wąsatego?

(2012/03/14 18:00)

brwilno

Napisałem już. Firma spro jest solidną firmą i nie trzeba jej reklamować.  Nie jest to jednak model z wyższych półek. (wyższa półka 500 - 1500 zł )Z mojej skromnej oceny wynika że model saltix 380 jest bardzo mocny i solidnie wykonany. Nawiniesz sporo grubej żyłki lub plecionki. Na żywo robi wrażenie :) (2012/03/14 18:05)

gruha41

Polecił bym ci karpiówkę 390/2,75lbs albo 360/3lbs. Ale jeśli wolisz czuć rybę to ta pierwsza jest lepsza to nie jest tak sztywna. Oczywiście wszystko zależy od producenta i materiału z jakiego jest wykonane dane wędzisko.

390/2,75lbs :
http://allegro.pl/konger-impact-carp-390-2-75-lbs-3-9m-od-smok24-i2185840882.html

360/3lbs :
http://allegro.pl/karpiowka-mistrall-amundson-carp-360-3lbs-fish-skl-i2205700553.html (2012/03/14 18:44)

gizemko5

Polecam:

DAIWA - POWERCAST 50-B

http://allegro.pl/promocja-daiwa-powercast-50-b-kurier-0-zl-i2185228055.html

WĘDKA YORK EAGLE CARP 390/3,00lbs

http://allegro.pl/wedka-york-eagle-carp-390-3-00lbs-mega-wyprzedaz-i2179280867.html (2012/03/14 18:55)

Jack14

Co do kołowrotka morskiego to mogę polecić ci porządny sprzęt za nieduże pieniądze. spro saltix 380 lub mniejszy. Nie ma wolnego biegu. Ale samo wykonanie i masa mówią same za siebie. Mam takie używam na wąsatego. Wędki znajdziesz na "alledrogo" lub innych sklepach internetowych. W granicach 150 zł kupisz coś dla siebie. Unikaj firm potocznie uznanych za słabsze. 

Dziękuje już posiadam ale nie za 150zł bo to właśnie nadaje się do wszystkiego czyli do niczego.

Pozdrawiam.

(2012/03/14 19:06)

pluteeK

Spro saltix mi się podoba, myślę że rozmiar 360 będzie idealny. Daiwa powercast 50-B też ciekawa. Teraz nie wiem na co się zdecydować :DCo powiecie na kołowrotek Mistrall Carp X4 ??   http://allegro.pl/mistrall-carp-x4-5000-power-gratisy-i2155542913.html    Nurtuje mnie pytanie, czy takim morskim kołowrotkiem jestem w stanie wyrzucić zestaw na te 60-80m ? (2012/03/14 19:12)