Majowe szczupaki

/ 14 odpowiedzi
Jaki kolor gumy polecili byście na majowe szczupaki.
1z2z3z4


ilu wędkarzy i łowisk tyle wariantów - nie ma gumki dobrej na każdą miejscówkę, każdego dnia i każdą pogodę (2010/12/27 21:06)

u?ytkownik60174


Ja polecam jasne żarówiaste kopyta. Dobrze żeby były z mocnym akcentem np.w czarne pasy. Pozdro D..... (2010/12/27 21:07)

julek-13


Ja w maju łowie szczupaki na żółte kopyta lub rippery. Długość tych przynęt to od 5cm do 9cm. Czasami dobrymi przynętami mogą okazać się duże twistery. (2010/12/27 21:07)

1z2z3z4


Bywa że na "pewniaka" który był zawsze skuteczny w moim łowisku nic nie bierze a na starą białą gumkę, która zawieruszyła się w pudełku był sukces... (2010/12/27 21:08)

kaban


Bez względu na to na jakim jestem łowisku mam przy sobie białe,perłowe,żółte,pomarańczowe,seledynowe itd. gumki i zapas główek o różnej masie abym mógł zmieniać sposób prowadzenia.Jak wspomniano wcześniej niema tej jedynej i zawsze niezawodnej. (2010/12/28 07:23)

RapallaPL


Postaram się podpowiedzieć i zdradzę swoją tajemnicę koloru gumy dnia pierwszego majowego.

Jako wędkarz patrząc na operatywność  koła PZW Legnica i nie chcąc przeszkadzać w blokowaniu postępu , nie chcąc przeszkadzać w oczekiwaniu na wypłatę gaży wybrałem łapanie w łowisku  Zalewy Nadarzyckie  okolice Borne Sulinowo . Przepiękna woda niezbyt głęboka ale bardzo  rybna . I straszna presja  dzierżawcy  - człowieka zdecydowanego na ochronę łowiska o każdej godzinie dnia i nocy .

Więc od pięciu lat meldowałem się dnia ostatniego kwietniowego  i oczekując świtu wyruszałem na zębacze z dziesiątkami gumek  i kopyt itp. Powiem , że były piękne efekty ale kolor na majowych szczupakach nie robił wrażenia . Zdecydowanie stwierdzam iż w 90 procentach liczyła się technika prowadzenia  przynęty . Kolory dla zabawy zmieniałem z czystej ciekawości i na każdy były efekty tylko związane z technika prowadzenia przynęty . Oceniam iż w maju szczupalki są po prostu głodne .

Jednak maj roku 2010 okazał się tam inny .

RZGW Poznań wypowiedziało dzierżawę . Tyran już nie mógł kontrolować ! Więc spotkanie jednego wędkarza z 6 żywcówkami na jednym stanowisku stało się tam normą . Moje gumy pracowały jak zwykle jednak  na brzegu spotykałem łuski i głowy szczupaczków o wymiarze około 30- 40 cm . I tutaj znika problem koloru a pojawia się problem HONORU . Honoru pseudo wędkarza , który zamienia się w mięsiarza .

Szanowni koledzy jeżeli nie zmienimy toku myślenia tych prostych ludzi to naprawdę pozostanie nam tylko zarybiony karp i pstrąg . Oczywiście genetyczny bez naturalnego rozrodu . Dbajmy o szczupala i wypuszczajmy sztuki powyżej 75 cm  a wtedy on się odrodzi sam .

 Kolor gumy na majowe szczupaki ma tylko 10% znaczenia, reszta to umiejętności wędkarza i ilość ryby jaka została po kłusownikach.

Pozdrawiam! (2010/12/28 18:27)

dviva


Jak kolega wczesniej napisal sprawdzaja sie gumy seledynowe,biale z czarnym grzbietem,perlowe,to taka mala sprawdzona kolorystyka gum ale musisz miec cos wiecej bo zdarza sie ze podstawa zawodzi i trzeba uzyc roznych wynalazkow kolorystycznych,lub woblera albo zwyklej blachy np.algi itp.... (2010/12/28 22:11)

barrakuda81


Dziś dopłynął do mnie "kraulem" szczupaczek taki ze 45 cm ,ledwo zywy.Pluskał sie pod samymi nogami więc wyladował w podbieraku bo zastanwiałem się co mu jest.Oto co sie biedakowi przydarzyło...Widać,że "mamuski " juz aktywnie polują na swoich "facetów".Spore musiało byc bydlę które chciało go zezrec i tak poturbowało.Oczywiście wypusciłem  nieszczesnika.Po chwili zniknął wiec pewnie odpłynął...Miej więcej widac rozstaw szczęk które chciały go zabic. (2014/04/28 21:43)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik102837


http://forum.wedkuje.pl/f,jakie-kolory-gum-na-szczupaka-proponujecie,323217,0.html
http://forum.wedkuje.pl/f,ubarwienie-gumy-na-szczupaka,362151,0.html
http://www.splawik.com/Jaki-Klor-Gumy-Na-Szczupaka___7433

Kurcze ale lenistwo ten temat jest wałkowanym przez cały rok (2014/04/28 22:29)

pakul1206


Dziś dopłynął do mnie "kraulem" szczupaczek taki ze 45 cm ,ledwo zywy.Pluskał sie pod samymi nogami więc wyladował w podbieraku bo zastanwiałem się co mu jest.Oto co sie biedakowi przydarzyło...Widać,że "mamuski " juz aktywnie polują na swoich "facetów".Spore musiało byc bydlę które chciało go zezrec i tak poturbowało.Oczywiście wypusciłem  nieszczesnika.Po chwili zniknął wiec pewnie odpłynął...Miej więcej widac rozstaw szczęk które chciały go zabic.


W zeszłym roku miałem coś takiego jako przyłów na rosówkę, moje miało 76cm i tylko 2,2kg,brak jednego oka , drugie jakieś szare, biedak pewnie ślepy zbierał robaczki z dna, moim zdaniem to wydra nic większego raczej w tym łowisku nie ma. Jakby ktoś nie dowierzał mam foto. (2014/04/28 22:30)

u?ytkownik32263


Dziś dopłynął do mnie "kraulem" szczupaczek taki ze 45 cm ,ledwo zywy.Pluskał sie pod samymi nogami więc wyladował w podbieraku bo zastanwiałem się co mu jest.Oto co sie biedakowi przydarzyło...Widać,że "mamuski " juz aktywnie polują na swoich "facetów".Spore musiało byc bydlę które chciało go zezrec i tak poturbowało.Oczywiście wypusciłem  nieszczesnika.Po chwili zniknął wiec pewnie odpłynął...Miej więcej widac rozstaw szczęk które chciały go zabic.



Jak widać na załączonym obrazku nawet u ryb faceci też mają przesrane ;-)

Ja też mam w swoim zestawie perłę, biel z dodatkami czerwonego i czarnego, różne odcienie oczojebów. Dodatkowo gumy muszą koniecznie różnie pracować. Zgodzę sie również z Kolegą @RapallaPL że kolor ma drugorzędne znaczenie jeśli szczupłe żerują, wtedy bardziej liczy się praca przynęty. Lecz mimo to na ciemniejsze, brudniejsze wody staram się używać widoczniejszym barw, np. zamiast perły idzie do wody intensywna biel. (2014/04/28 22:32)

Artur z Ketrzyna


Jaki kolor gumy polecili byście na majowe szczupaki.

Perła z brokatem lub bez, seledyn, biała, żółty na mętne wody. To są klasyki i baza wyjściowa. Grzbiet pomalowany na niebiesko lub czarno....

Na szczupaka innych kolorów nie potrzebujesz...

Rozmiar;
od 8 cm do 12 cm. No chyba że chcesz selektywnie to i 15 cm... (2014/04/29 08:08)

Przemas83


W maju na rzece u mnie numer jeden to kolor zółty z czerwonym lub czarnym grzbietem. Największe pajki dostałem własnie na Relaxa i Manns'a  w tych kolorach , ale wirówka Dragona z paletką long nr 3 , Algi , dobry wobler w trollingu i w końcu żywcówka to również skuteczne metody ;] (2014/04/29 14:58)

mikihuzar


ja na przykład łowię przeważnie na białe i wyniki sa ;) (2014/04/29 17:00)