Zaloguj się do konta

Łożysko oporowe w kołowrotku

utworzono: 2013/12/02 18:47
ANDREJZ1

Zastanawia mnie funkcja łożyska oporowego. Czy w kołowrotkach pozbawionych tego elementu  jest duży luz( możliwość cofnięcia rotora ). Chciałem zakupić okumę inspira, czy brak łożyska oporowego może powodować złe naciąganie szczytówki przy feederku? Proszę bardziej uzdolnionych mechanicznie o rozjaśnienie mi trochę tematu.
[2013-12-02 18:47]

Zastanawia mnie funkcja łożyska oporowego. Czy w kołowrotkach pozbawionych tego elementu  jest duży luz( możliwość cofnięcia rotora ). Chciałem zakupić okumę inspira, czy brak łożyska oporowego może powodować złe naciąganie szczytówki przy feederku? Proszę bardziej uzdolnionych mechanicznie o rozjaśnienie mi trochę tematu.

Przy feederze nie jest to aż tak istotne,brak łożyska oporowego powoduje większy luz,gdy zakręcisz do tyłu.Natomiast przy spinningu jest niezbędne łożysko oporowe,przynajmniej chcąc łowić z opadu.
[2013-12-02 19:43]

Jęsli nie ma oporowego to luz zapewne będzie,a jego wielkość będzie zależna od jakości młynka i zastosowanych w nim rozwiązań i może być on minimalny ale też i całkiem spory.Jeśli masz zamiar używać go do feederka to proponuję,po napięciu żyłki,obracając szpulkę napiąć szczytówkę wg.uznania/potrzeby.Stosowałem to dawno temu,jeszcze jak czarne shimano gt/gtm nie miały oporowego.Tak więc wszystko można przeskoczyć :D .I Twoje zapytanie/obawa jest jak najbardziej właściwa jeśli patrząc na młynek do użytku do feedera.Bo czasem anemiczne brania leszczy są ledwo zauważalne na szczytówce,i dopiero lekkie/nie głębokie napięcie pozwala zauważyć owe branie.POZDRAWIAM [2013-12-02 19:44]

Zibi60

Długi czas łowiłem kołowrotkami, które nie miały łożyska oporowego i ... łowiłem. Dziś mam kilkanaście "młynków" i łożyska oporowego nie ma tylko stary poczciwy Shimano, o którym pisze Tomasz, żal go wyrzucić, bo jeszcze sprawny i służy do ciężkiej gruntówki. Tak przy spinningu, jak przy federze, łożysko oporowe bardzo ułatwia łowienie.
[2013-12-02 20:51]

ANDREJZ1

Dziękuje wszystkim za odpowiedź. Myślę że jednak zdecyduje się na kołowrotek z łożyskiem oporowym. Choć dalej mnie ciekawi to że nie które kołowrotki mają  systemy np. anty rewers lub multi stop itp. a to nie to samo co łożysko oporowe, chyba się nie mylę? I czy to łożysko faktycznie obraca się w jedną stronę? Czy jest jakoś blokowane, ale wtedy to nie ono stanowi opór tylko jakiś mechanizm.
[2013-12-02 21:14]

Zibi60

Tu masz trochę "praktycznej teorii" -
http://archiwum.fishing.pl/article/articleview/1197/1/60/
[2013-12-02 21:23]