Łowisko Całowanie - karp

/ 49 odpowiedzi / 5 zdjęć
u?ytkownik87383


Cześć
Ta na ręku to strzebla potokowa ( chyba ).
Ta druga nie wiem.
Janusz JKarp

Witam. Strzebla a i owszem lecz ... przekopowa zwana dalej błotną . Cóż , nieczęsto myśli się i rozmawia na temat takich ryb o fizycznym z nimi kontakcie ,zupełnie nie wspominając.Dlatego też pomyłki są sprawą czysto ludzką i nie ma co dramatyzować. Natomiast chciałbym wyjaśnić co miałem na celu, rozpoczynając ten "quiz"? Otóż przedstawiony powyżej rybi drobiazg to krajowe gatunki ryb , z których aż 3 znajdują się pod ścisłą ochroną . Wszystkie , to gatunki bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i zmiany w ekosystemie wodnym , nie mogące się oprzeć działaniom człowieka i dlatego skazane na powolną zagładę. Takie ryby niejednokrotnie występują także w "prywatnych "akwenach " , w wodach którymi pod wpływem kaprysu kupczy się i rozdysponowuje według własnego głupiego "widzimisię " - tylko czy któraś z tych osób zastanowi się choć przez chwilę że woda to  nie rolnicza kultura a środowisko życia innych , nazwijmy to "niewędkarskich ryb ?Czy hodowca , gospodarz komercji zastanawia się jaką szkodę przynosi wpuszczanie karpia - znanego smakosza małż , konkurenta pokarmowego i ikrożercy ( zjadanie ikry to zjawisko powszechne jednak karp jako gatunek inwazyjny wykształcił mechanizm obronny i jest w tej sztuce wybitny )? Kilku wędkarzy przynajmniej częściowo i dość szybko odgadła poszczególne gatunki ryb  - padły nazwy jakich nie słyszy się codziennie , na co dzień też tych ryb się nie spotyka a to za sprawą rzadkości występowania . Jestem jednak święcie przekonany że taki bliżej nieokreślony gospodarz komercji - nawet nie wie że istnieje "coś takiego "  jak strzebla  - bo wszystko co małe , nie konotuje zysku swoimi gabarytami jest w jego "wodnym raju " niepożądane , jest nazywane "chwastem ". O tak - dowiedziałby się i wiedziałby całkiem sporo gdy w grę wchodziłby jego interes , gdyby strzebla , mała bagienna rybka , której zagraża amur i zanieczyszczenia  osiągałaby rozmiar swych azjatyckich kuzynów , wtedy wiedziałby na pewno co to za ryba !  Ostatnia z rybek to faktycznie stynka , natomiast tę ukazaną na zielono - niebieskim tle pozostawię w tajemnicy.... Czy nie mam racji ? (2011/09/19 09:26)

JOPEK1971


Oczywiście że masz rację,a rybka na niebieskim tle to szweja. (2011/09/19 09:49)

u?ytkownik87383


Oczywiście że masz rację,a rybka na niebieskim tle to szweja.

Tak to piekielnica . Cieszy fakt że są jeszcze ludzie którzy kojarzą te "podręcznikowe "eksponaty tych wysoce niewędkarskich ryb . Pozdrawiam. (2011/09/19 09:53)

pawelz


Kol. Linke83. Odnosze wrazenie, ze jestes jeszcze mlodym czlowiekiem zyjacym w wyidealizowanym swiecie. Niestety zycie i rzeczywistosc jest brutalna i niestety inna.
Najezdzasz na tych wstretnych hodowcow, ktorzy zarybiaja karpiem i amurem, ze nie doceniaja rozanki czy piekielnicy. Ale takie jest zycie. Ktos kto otwiera biznes robi to po to zeby nakarmic rodzine i zyc w miare spokojnie. Te "Twoje" rybki tego mu nie zapewnia. I nie ma sie co dziwic, ze ktos ma gdzies te rybki.
A co do giniecia naszych rodzimych rybek, to nie wina tylko wsiedlencow. Prawda jest taka ze  czlowiek tak silnie zmienil srodowisko ze pozostaja tylko najsilniejsze najbardziej odporne gatunki.
Kiedys kolo mojego domu bylo bajorko. Zyly w nim sumiki karlowate, liny, okonie, rozanki i inne rybki. I zylo to sobie w doskonalej symbiozie. Przez moje dziecinstwo popularne byczki nie zdominowaly sadzawki. A teraz nie plywa tam juz nic. I to na pewno nie z winy tak niechcianego sumika.

Karpie i amury maja niewatpliwie wplyw na srodowisko i na pewno nie powinny byc sypane ile sie chce i gdzie sie chce. Ale nie zwalajmy na nie calej winy. Z pewnoscia to my ponosimy wieksza odpowiedzialnosc za stan naszych wod (i to nie przez zarybienia obcymi gatunkami).

Wiesz co kol. Linke83. Utworz taka "ekologiczna" komercje. Tylko polskie ryby , wokolo naturalne srodowisko. Zobaczymy jak dlugo pociagniesz. Jesli Ci sie uda bedziesz mial pelne moralne prawo najezdzac na tych przebzydlych prywaciarzy. (2011/09/19 11:44)

u?ytkownik87383


Nie żyję w wyidealizowanym świecie - piszę tak jak jest .PROSTO. Piszę prosto , wręcz ascetycznie , bez poetyckich przepierzeń i eufemizmów dlatego że koncepcje które przedstawiam , to  realne odzwierciedlenie zaistniałego stanu rzeczy nie żadna utopia . Tak sądzę i wcale nie wynika to z nieskromności. Dlaczego kiedy ktoś pisze jak jest naprawdę , przedstawia problematykę ochrony środowiska od tej drugiej strony , nie myląc tak jak inni OCHRONY  Z ZARYBIANIEM i KUPOWANIEM  WÓD DLA ZASPOKOJENIA EGOISTYCZNYCH POTRZEB   natychmiast  odzywa głos przeciwny , opowiadający się jednak za dalszym powielaniem pewnych nikczemnych schematów ? WIĘCEJ JUŻ NIE WRACAM DO TEGO WĄTKU - ponieważ jest on poświęcony tematyce antagonizującej mój pogląd i sposób postrzegania  świata.
(2011/09/19 12:38)

JKarp


Cześć
Linke83 wszędzie Cię pełno he he ...
Ty masz jakiś uraz z Wigilii do karpi czy jak? A może jak byłeś mały jakiś karp Cię nabił na łowisku komercyjnym?
Powiedz tak szczerze i uczciwie - po co się wcinasz w tematy o łowiskach komercyjnych? Koledzy szukają jakiś wiadomości na temat łowiska a nie quizu na temat ryb.
Potwierdzam - na całowaniu na zawodach karp  ok 9kg, drugie miejsce ok 4kg a trzecie ok 2,5kg.
Chłopaki mieli w nocy te ryby o których pisałem we wcześniejszym poście.
Ogólnie ryby nie biorą. Myślę, że pierwszy to pogoda a drugi to "nauczyły się kulek".
Janusz JKarp (2011/09/19 22:40)

u?ytkownik87383


Cześć
Linke83 wszędzie Cię pełno he he ...
Ty masz jakiś uraz z Wigilii do karpi czy jak? A może jak byłeś mały jakiś karp Cię nabił na łowisku komercyjnym?
Powiedz tak szczerze i uczciwie - po co się wcinasz w tematy o łowiskach komercyjnych? Koledzy szukają jakiś wiadomości na temat łowiska a nie quizu na temat ryb.
Potwierdzam - na całowaniu na zawodach karp  ok 9kg, drugie miejsce ok 4kg a trzecie ok 2,5kg.
Chłopaki mieli w nocy te ryby o których pisałem we wcześniejszym poście.
Ogólnie ryby nie biorą. Myślę, że pierwszy to pogoda a drugi to "nauczyły się kulek".
Janusz JKarp

Takie ze mnie "żywe sreberko " że wszędzie mnie pełno a może aluminium z przetopu albo szlagmetal - cholera wie .... (2011/09/19 22:49)

tstaros


Koledzy,

w ten weekend na tym łowisku miały się odbyć zawody karpiowe. Może ktoś z Was wie jakie były wyniki?

(2012/07/10 15:21)

tstaros


Czy ktoś był ostatnio na tym łowisku. Jak wyniki? Jest sens się tam wybrać? (2013/05/29 17:21)