Łowienie węgorzy-porady,sprzęt

/ 3 odpowiedzi
Witam, 
jako że mamy już prawie połowę maja, wielkimi krokami zbliża się czas połowu węgorza.
I tu pojawia się problem... Nigdy nie złowiłem węgorza. Mimo mojego małego doświadczenia w połowie tych ryb, wiem że występują w moim akwenie (były dopuszczane (czerwiec 2017 oraz dzisiaj) NIestety są one raczej małych rozmiarów, ale chodzi o to, żeby złowić cokolwiek.
Moje pierwsze pytanie dotyczy czasu połowu. Lepiej teraz, czy jeszcze trochę poczekać? Jaką pogodę wybrać? Faza księżyca ma znaczenie?
Kolejne pytanie dotyczy miejscówki. Łowisko ma 4,5ha powierzchni, większość została pogłębiona do około 2-3m, lecz jest jedna płytka zatoka, obrośnięta wzdłuż brzegów trzciną (Dostęp do niej stanowi pomost wysunięty poza pas trzciny, oraz kilka stanowisk wśród trzcin). Reszta brzegów jest w większości nieporośnięta i wyrównana, choć zdarzają się miejsca obrośnięte trzciną. Więc gdzie szukać węgorza? Na jakiej głębokości i w jakiej odległości od brzegu?
3 pytaniem poruszę temat zestawu i samej przynęty, a mianowicie jak ma wyglądać zestaw? Na hak rosówkę a do koszyka białe robaki?(Chodzi o ten koszyczek do przynęt żywych).
No i w końcu zadam ostatnie pytanie, a mianowicie jak wygląda branie węgorza? Kiedy zacinać? Jest to typowy odjazd, czy może coś na wzór skubania przynęty?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

darkonis


Jeżeli wiesz ,że są niedawno zapuszczane i są małe to po co je mordować? Ta ryba na ogół głęboko połyka hak i czasami o wypuszczeniu nie ma mowy no chyba że z haczykiem... (2019/05/09 14:56)

SK Karas


Jeżeli wiesz ,że są niedawno zapuszczane i są małe to po co je mordować? Ta ryba na ogół głęboko połyka hak i czasami o wypuszczeniu nie ma mowy no chyba że z haczykiem...
Są tam też węgorze większych rozmiarów, ale jest ich dosyć mało
(2019/05/09 22:47)

Smolik


Jeśli większość węgorzy jest małych, a czasem trafi się większa sztuka, to dla wyeliminowania brań małych ryb spróbowałbym połów na niewielkiego żywca. Raczej blisko dna, albo położyć żywca na samo dno, ale jak wiadomo ryby potrafią sprawiać niespodzianki. Napisz za jakiś czas jak ci idzie z połowem węgorzy. Pozdrawiam. (2019/06/01 22:16)