Zaloguj się do konta

Łowienie wędką gruntową

utworzono: 2012/09/13 21:36
arekkalinski

Witam.Mam banalne pytanie i bardzo prosiłbym o wyrozumiałość. Pytanie brzmi : dlaczego wędka gruntowa u większości wędkarzy jest skierowana w dół ku wodzie ? Czy jest to jakaś różnica ? Czy wędka nie może być ustawiona prosto (rownolegle względem lustra wody ) ?  Pozdrawiam [2012-09-13 21:36]

Woa-VooDoo

Wtedy żyłka ma jak najmniejszy styk z powietrzem bo jeśli jest wiatr i ktoś ma małe bombki to nie pokazuje mu fałszywych brań.
Ale ogólnie to nie ma żadnego znaczenia.  [2012-09-13 21:59]

arekkalinski

Dzięki wielkie stary :D  Pozdrawiam [2012-09-14 14:19]

Łobo

Witaj!Ja akurat się nie zgodzę! Ma tutaj dosyć duży wpływ! Po pierwsze, żyłka nie ma kontaktu z powietrzem, czyli nie ma fałszywych brań, a i zestaw w wodzie się nie przemieszcza od wiatru. Po drugie, tak jest wygodniej zacinać :)
Pozdrawiam.Łobo [2012-09-14 15:54]

kiesiak53

Witam.
Jeśli łowi się z bombką, to chodzi o to, aby żyłka przesuwała się po przelotkach z jak najmniejszym oporem - w linii prostej ten opór będzie najmniejszy. Trzeba jednak uwzględniać wiatr i ruch wody. Przy silnym wietrze zanurzam nawet szczytówkę w wodzie, aby jak najmniej żyłki było w powietrzu. Bywa tak, że wędka jest pochylona w dół względem żyłki. Czasami woda ma jakiś uciąg boczny, w tedy żyłkę najlepiej położyć na dnie gdzie uciąg wody jest najmniejszy, żyłka od szczytówki do samej przynęty leży na dnie, ale nie da się tak łowić jeśli w wodzie są rośliny wodne.
To tyle ode mnie. Udanych wypraw.
[2012-09-15 10:47]