Zaloguj się do konta

Łowienie szczupaka w okresie ochronnym

utworzono: 2014/03/06 19:49
lukasz98

Witam,wiem ze szczupak ma okres ochronny do 30 kwietnia, ale przypuscimy ze chciał bym wyprać się na spining i "popróbować łowić szczupaki"(poniewaz jestem początkujący) oczywiscie nie będę zabierał ich z łowiska. czy mozna tak robić czy grozi za to jakaś kara? [2014-03-06 19:49]

Tomek287

Teoretycznie nie, ale jak będziesz używał 15 centymetrowe przynęty na "okonki" to może się ktoś przyczepić. A poza tym świadczy to o twojej kulturze i zachowaniu nad wodą, więc jak byś mógł się powstrzymać prosiłbym o poczekanie do maja :) [2014-03-06 19:59]

lukasz98

mogę poczekać, dlatego własnie zadałem to pytanie zeby nie robić jakiejś rzeczy która nie jest dobrym pomysłem [2014-03-06 20:04]

pakul1206

Połowić możesz,zabierać nie.Ludzie dajcie tym rybom troche spokoju,nie gorączkuj się tak,wędkarstwo to cisza,spokój i właśnie cierpliwość.Zdążysz jeszcze połowić ;) [2014-03-06 20:05]

pakul1206

A piszesz jeszcze że jesteś amatorem wiec nabieraj dobrych nawyków od samego początku twojej przygody z wędkarstwem bo złe przyzwyczajenia trudno zmienić,połamania kija życzę oczywiście już pierwszego maja :) [2014-03-06 20:11]

haja

W dobrym tonie jest  łowienie na takie przynęty na jakie teoretycznie ryby w okresie ochronnym nie biorą. Właściwie nie spotkałem wędkarzy, którzy by tego nie rozumieli i nie stosowali. Ale dobrze że pytasz, bo warto czasami takie sprawy powtórzyć. [2014-03-06 20:22]

Draq

To, że jesteś początkującym nie zwalnia Cię ze ŚWIADOMEGO łamania regulaminu, bo czym można nazwać celowe łowienie szczupaka w okresie jego ochrony? [2014-03-06 20:51]

KkLuki

To, że jesteś początkującym nie zwalnia Cię ze ŚWIADOMEGO łamania regulaminu, bo czym można nazwać celowe łowienie szczupaka w okresie jego ochrony?





Dobrze prawi ;)
[2014-03-06 20:57]

lynx

Tu nawet nie chodzi o regulamin ale człowiek sam powinień mieć poczucie przyzwoitosci aby bez powodu nie ranic hakiem stworka a tym bardziej w tym okresie. Jak myslisz dlaczego teraz szczupak ma okres ochronny?
[2014-03-06 21:11]

barrakuda81

Dokładnie.01 maja juz niedługo,jak poczekasz sukces bedzie lepiej smakował a łowienie szczupaka w okresie ochronnym jest wg mnie niedopuszczalne - zreszta prawo zabrania i juz. [2014-03-06 21:14]

aldente

To, że jesteś początkującym nie zwalnia Cię ze ŚWIADOMEGO łamania regulaminu, bo czym można nazwać celowe łowienie szczupaka w okresie jego ochrony?


...jeśli mnie " to coś" nie zwalnia   ze ŚWIADOMEGO łamania regulaminu, to znaczy, że muszę go nadal łamac...? ;-)))
[2014-03-06 21:39]

nata

Nawet jak będziesz łowił okonie, czy klenie na małe wobki to nie unikniesz prawdopodobnie spotkania ze szczupłym. Z własnego doświadczenia wiem że w tym okresie nawet do małychprzynęt warto montowć delikatne wolframy. Lepiej odhaczyć szczupłego niż zaliczyć obcinkę. W marcu - kwietniu (z wyjątkiem kilku dni na tarło) szczupły żeruje bardzo intesywnie i gryzie właściwie wszystko !!! [2014-03-06 22:58]

RuchPalikota2

To, że jesteś początkującym nie zwalnia Cię ze ŚWIADOMEGO łamania regulaminu, bo czym można nazwać celowe łowienie szczupaka w okresie jego ochrony?





Dobrze prawi ;)

pOLAĆ MU :d [2014-03-07 18:15]

Artur z Ketrzyna

mogę poczekać, dlatego własnie zadałem to pytanie zęby nie robić jakiejś rzeczy która nie jest dobrym pomysłem

Od kiedy łamanie regulaminu łowiska, i ustawy jest dobrym pomysłem?
Nie wspomnę o świadomym popełnianiu czynu zakazanego...

Nie musisz czekać do maja by wędkować. Wiosną możesz nastawić się na inna rybę, np.; płoć okoń, leszcz, karaś, lin itd. Na ryby które nie maja akurat okresu ochronnego.


"pakul1206 Połowić możesz,zabierać nie."
Nawet łowić tego gatunku nie możesz, mimo że nie chcesz ich zabierać.

Zakaz łowienia to zakaz łowienia, a nie tylko zabierania.
[2014-03-07 18:24]

Lin1992

Witam,wiem ze szczupak ma okres ochronny do 30 kwietnia, ale przypuscimy ze chciał bym wyprać się na spining i "popróbować łowić szczupaki"(poniewaz jestem początkujący) oczywiscie nie będę zabierał ich z łowiska. czy mozna tak robić czy grozi za to jakaś kara?


Teoretycznie nic Ci za to nie grozi ale w praktyce różnie może być. Jak bym był na miejscu osoby kontrolujacej i trafił bym takiego delikwenta cwaniaka to coś bym już wymyślił aby dobrać się mu do skóry w sposób oczywiście legalny tak samo jak przeszkadzanie szczupakom podczas ich okresu ochronnego w ktorym odbywają tarło. Populacja duzego szczupaka jest u nas na prawdę słaba chodzi mi o szczupaki 70 - 80 + wiec nie należy ich w tym okresie nękać.Za chwile zostaną tylko pistolety po 50cm a po chwili szczupaka bedziemy oglądać tylko na zdjęciach albo jechać do Szwecji.W tym okresie kontrole nad zbiornikami wodnymi powinny być częstsze i ostrzejsze. Po to są okersy ochronne aby ich przestrzegać jak nie my wędkarze to kto ma dbać o stan naszego rybostanu. Powiem wiecej okresy ochronne powinny być ruchome bo jesli np. szczupak potrzebuje jakiejś tam temperatury wody do odbycia tarła a woda do konca kwietnia takowej nie osiągnie to okres tarła się przeciąga a jak wiadomo od 1 maja juz można szczupaki legalnie łowić nie zależnie od tego czy mają w sobie ikre czy nie.Jak wiadomo takich przepisów nie ma i chyba nigdy nie będzie. Każdy zbiornik jest inny i każdy inaczej się nagrzewa więc ja to widzę tak jesli nawet w maju ( co kilka razy mi się zdarzyło) załapałem ikrzaka to szybko go wypuszczałem i nie lowilem w danym zbiorniku szczupaków przez około 2 tygodnie to z reguły im wystarczało na dokończenie tarła a ja mogłem z czystym sumieniem łowić sobie szczupłe bez poczucia że mogę sam sobie uszczuplić populację tej piekbej ryby. [2014-03-08 06:42]

domin77

po co takie pitolenie można nie można,ochres ochronny nie jest tylko po to aby tych ryb nie zabierać ale w szczególności aby na te gatunki nie polować i dać im spokój [2014-03-08 21:36]

Zielan

Jak ktoś ma parcie na ryby w okresie ochronnym , to niech sobie weźmie na wstrzymanie. Ponoć wędkarstwo uczy pokory i cierpliwości. [2014-03-08 21:49]

z@mela

Temat łowienia, zabierania , nastawiania się na szczupaki  w okresie  ochronnym powraca jak bumerang co  roku i zawsze  dyskusja przebiega podobnie . RAPRu  nie bede tu cytował  bo każdy raczej  go zna  ale  dodam ze jest on kiepsko napisany  bo nie wiadomo  co jest uznane za "ŁOWIENI" nasz regulamin chyba nie przewiduje wypuszczania wymiarowych ryb poza okresem ochronnym hmm  .
Nie zakazuje spinningowania w okresie powiedzmy do końca kwietnia więc teoretycznie można lowić  dowolnym sprzętem i dowolnymi przynętami  licząc na okonie +50  bo nie każdy zadowoli się wylęgiem żerującym   ot takie  niedoskonałości  RAPRu a   w Krolestwie Niderlandów   rozwiązano  to  trochę mądrzej  bo wprowadzony jest zakaz używania przynęt sztucznych większych niz 25mm   + oczywiście okresy ochronne w czasie trwania których nie wolno łowić/zabierać   chronionych ryb  a u nas jeden  chodzi z paproszkami  a  II za nim idzie z 10cm kopytem ale na upartego żaden z nich nie łamie regulaminu.
[2014-03-08 23:05]

kaban

Przyłowy się zdarzają i to jestem w stanie zrozumieć ,ale nastawianie się z góry na łowienie gatunków które mogą być w tarle (okres ochronny dotyczy niestety nie wszystkich) jest jak dla mnie poniżej krytyki. To czy je wypuszczamy "po chwili zabawy" nie ma żadnego znaczenia... . [2014-03-11 17:34]

grisza-78

Przyłowy się zdarzają i to jestem w stanie zrozumieć ,ale nastawianie się z góry na łowienie gatunków które mogą być w tarle (okres ochronny dotyczy niestety nie wszystkich) jest jak dla mnie poniżej krytyki. To czy je wypuszczamy "po chwili zabawy" nie ma żadnego znaczenia... .



Piwo ci stawiam Grześ.
[2014-03-12 01:57]

Jakub Woś

Przyłowy się zdarzają i to jestem w stanie zrozumieć ,ale nastawianie się z góry na łowienie gatunków które mogą być w tarle (okres ochronny dotyczy niestety nie wszystkich) jest jak dla mnie poniżej krytyki. To czy je wypuszczamy "po chwili zabawy" nie ma żadnego znaczenia... .


racja
[2014-03-12 07:32]

eN2E

Dla mnie to jest oczywiste, że taka osoba "teoretycznie" wypuści szczupaka do wody. Później stoisz nad wodą i nic nie bierze, bo jak ma brać jak kłusownicy wyłapali dużą rybę :/
[2014-03-12 07:43]

Iras1975

Przyłowy się zdarzają i to jestem w stanie zrozumieć ,ale nastawianie się z góry na łowienie gatunków które mogą być w tarle (okres ochronny dotyczy niestety nie wszystkich) jest jak dla mnie poniżej krytyki. To czy je wypuszczamy "po chwili zabawy" nie ma żadnego znaczenia... .


Nie o tym gatunku tutaj mowa, ale podobna sytuacja: http://forum.wedkuje.pl/f,kolejny-potwor-z-zalewu-rybnickiego,737801,0.html 

 

Jeszcze się wieśniacy na youtube tym chwalą.

[2014-03-12 08:27]

Jędrula

Przyłowy się zdarzają i to jestem w stanie zrozumieć ,ale nastawianie się z góry na łowienie gatunków które mogą być w tarle (okres ochronny dotyczy niestety nie wszystkich) jest jak dla mnie poniżej krytyki. To czy je wypuszczamy "po chwili zabawy" nie ma żadnego znaczenia... .


Nie o tym gatunku tutaj mowa, ale podobna sytuacja: http://forum.wedkuje.pl/f,kolejny-potwor-z-zalewu-rybnickiego,737801,0.html 

 

Jeszcze się wieśniacy na youtube tym chwalą.

 

 

 

 

Tam zaraz wieśniaki... ? Na tym  zbiorniku sumy biorą cały rok . W każdej chwili można się spodziewać wielkiego kabana na robaki , kulki czy inne ciasta . A jak już damy radę go pokonać to oczywiście , że jest się czym pochwalić . A  że sum ma okres ochronny to inna sprawa , nie wina wędkarza , że smok schylił się po kulkę . Druga rzecz , na tej wodzie za sprawa temperatury jaka tam panuje procesy życiowe ryb przebiegają dużo szybciej niż w ''zimnych'' zbiornikach . Nie wiem czy panowie celowo się nastawiali na sumy , jeżeli tak , to jest to niezgodne z regulaminem i naganne , z drugiej strony powinien być tam inny regulamin ale to inna bajka .

 

 



 

[2014-03-12 09:07]

Romuald55

Prawo nie zabrania łowienia ryb objętych ochroną.Zabrania ich zabierania.Dyskusja jest na ten temat jałowa.
Można jedynie dyskutować nad tym czy to jest etyczne.
[2014-03-12 10:41]

pawelz

Prawo nie zabrania łowienia ryb objętych ochroną.Zabrania ich zabierania.Dyskusja jest na ten temat jałowa.
Można jedynie dyskutować nad tym czy to jest etyczne.

No to wyjaśnij nam wszystkim punkt RAPR:
"
3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki. Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych
".
Nie pamiętam, ale chyba należysz do SSR. A to by wszystko wyjaśniało
[2014-03-12 11:39]