Zaloguj się do konta

Łowienie sandacza z gruntu

utworzono: 2009/09/15 19:13
dawid525

witam!w niedziele rano bylem na niewielkim ale głebokim stawie i wyciagnolem 34 cm i 45cm szczupaki na zywca.mam male pytanie.chce jechac na odre na sandacz z gruntu.zywcem bedzie ukleja.zastosuje kij feederowy o dl 2,7m c.w100gr. pytanie moje jaka zylke i jak zamocowac ciezarek?czy robic przypon?garsc wedkarzy mowili ze na sandacza nie trzeba robic przyponow ale wolal bym sie zabezpieczyc(czy nei zrazy sie tym przyponem?) [2009-09-15 19:13]

pisaq

Ja stosuje przypon wolframowy i/lub przypon z plecionki 0,14 o wytrzymałości ~9kg.
Żyłkę główną 0,25 i 0,30mm, gdyż na moich łowiskach występują zaczepy.
Ciężarek przelotowo, może być oliwka na rurce antysplątaniowej, ale lepiej zastosować sam ciężarek przelotowy.
Pytanie:
Jak chcesz łowić sandacza na feedera? Musisz mieć włączony wolny bieg albo otwarty kabłąk kołowrotka. Jak będziesz widział branie? Po szczytówce? W ten sposób będzie ciężko o sandacza, ale nie ma rzeczy niemożliwych :p
Do tego najlepiej mieć sztywny kijek i kołowrotek z wolnym biegiem, żeby pozwolić sandaczowi wysnuć trochę żyłki. [2009-09-15 19:57]

dawid525

znajmoy lapie wlasnie w ten sposob.mam kolowrotek z wolnym biegiem.poluzowal bym go i po szczytowce bym widzial bo trudno nei zobaczyc brania na feederze.-) [2009-09-15 20:07]

pisaq

Dla mnie feeder wyklucza wolny bieg.
Na feederze branie sygnalizuje uginająca się szczytówka - zatem wolny bieg wyłączony. Natomiast w metodzie jaką ja stosuję na sandacza, branie sygnalizuje elektroniczny sygnalizator brań i...styropian - klasycznie - odjazd styropianu, wybranie luzu żyłki i wyciąganie jej poprzez wolny bieg kołowrotka.
Jakoś nie wyobrażam sobie kija postawionego do góry i obserwacji szczytówki przy włączonym wolnego biegu, jak dla mnie mija się to z celem.
Przecież wolny bieg "zapodaje" żyłkę, a metoda feederowa polega na czymś zupełnie innym.
Owszem, jak sandacz weźmie to wyciągnie żyłkę z takiego zestawu i szczytówka też się ugnie, ale po co? ;p
Sama drająca szczytówka kategorycznie, natomiast sam wolny bieg + sygnalizator elektroniczny jak najbardziej wystarczą ;)
[2009-09-15 20:20]

pisaq

Poprawka:
Sama drgająca szczytówka kategorycznieodpada<...> [2009-09-15 20:21]

dawid525

w sumie to mam sygnalizator elekt i te podwieszane .chcialem sprobowac czegos nowego ale i tak jestem ciekaw jedna bedzie z sygnalizatorem a drugi kij to feeder ale sam powiedz poluznie hamulec i zobaczysz jak zylka ucieka;-)ja stosuje na szczupaka o,35 ylke ale na sandala chyba dam o,30 poz [2009-09-15 20:28]

zeusssss

ja z regóły łapie z przyponem z plecionki w ostatecznpsci w wolframem oklej jest chyba najlepszym rozwiazaniem co do sprzętu sygnalizator dżwiękowy i wolny bieg w kołowrotku to chyba według mnie najlepsze rozwiązanie bo sandacz lubi wyciągnąć troche żyłki, cuz mi z moim sprzętem pozostaje popuszczenie kołowrotka i pingpong na zylce. pozdrawiam i zyce polamania:) [2009-09-17 12:58]