Łowienie pod lodem na płytkim łowisku

/ 75 odpowiedzi
Wonski79

witam! W tym sezonie zimowym chciałbym połowic pod lodem, i mam pytanie - jak łowić na płytkim, zamulonym łowisku (1,5- 2,4m) i jak się na nim poruszać? Głównym celem będą okonie (zdarzają się takie po 1,5kg), płocie podobnych rozmiarów oraz leszcze dochodzące do 5-6kg, choć na takie nie licze zimą, :)Zamierzam łowić na błystkę podlodową jak i na mormyszkę... A i jeszcze jedno pytanie- czy pod lodem można łowić na białego robaka? tzn. czy coś będzie brało oczywiście :)Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

Jak pod lodem? Na 100% będziesz potrzebował porządnej pianki termicznej, aparatu tlenowego, butli i jakiejś kuszy i linki zabezpieczającej. Pod lodem łatwo stracić orientację. Bez takiego asortymentu nie połowisz pod lodem. ;) Nie zapomnij o zezwoleniu na łowiectwo podwodne. (2012/12/05 10:23)

89krzysztof

Dlaczego ta metoda zwie się podlodową a nie nalodową, lodową, zlodową itd ? (2012/12/05 10:36)

Tomek moczykij

Postaram się odpowiedzieć na pytania kolegów, mimo że uważam, że jest to oczywiste.Ryb przecież nie łowisz NA lodzie, tylko POD lodem bo tam są ryby. NA lodzie jest tylko wędkarz i jego sprzęt.... To takie trudne? :) (2012/12/05 11:17)

89krzysztof

Postaram się wytłumaczyć, bo chyba kolega wyżej nie zrozumiał. :)

Specjalnie zapytałem bo to łowienie podlodowe, bo niektórzy tutaj się czepiają tytułu... Piszą coś pływaniu pod lodem itd. Dla mnie wszystko jest jasne i oczywiste. (2012/12/05 11:25)

Wonski79

Dla mnie też jest zrozumiałe. Widzę że nie wszyscy znają się na żartach. (2012/12/05 11:30)

jacenty75

Dla potrzeb postu nazwijmy go "wędkarstwem zimowym" a wracając do meritum, w ten weekend to jeszcze raczej nie ale w następny przyszły już mam zamiar rozpocząć sezon. (przynajmniej prognozy pogody na to wskazują) (2012/12/05 11:43)

Tomek moczykij

Znam się na żartach, ale irytująca jest sytuacja kiedy zadaję konkretne pytanie, a koledzy czepiają sie " a jak będziesz wędkował pod lodem? " Rozumiem jedną taką odpowiedź - można się nawet uśmiechnąć przez chwilę do monitora, ale kiedy takich odpowiedzi robi się kilka, i każdy stara się być śmieszny na siłę i robic z tego "żart roku" staje się to po prostu nudne.Pozdrawiam :) (2012/12/05 12:00)

perwer

Znam się na żartach, ale irytująca jest sytuacja kiedy zadaję konkretne pytanie, a koledzy czepiają sie " a jak będziesz wędkował pod lodem? " Rozumiem jedną taką odpowiedź - można się nawet uśmiechnąć przez chwilę do monitora, ale kiedy takich odpowiedzi robi się kilka, i każdy stara się być śmieszny na siłę i robic z tego "żart roku" staje się to po prostu nudne.Pozdrawiam :)

Witaj Tomku w portalowym domku .
Wiadomo o co chodzi ,ale koledzy zrobili sobie żart z tego że wiekszość łowi ryby z pod lodu ,a nie pod lodem . To taki mały niuans.
Jeśli chodzi o sedno sprawy ,to z tymi okoniami i płociami 1,5 kilo i leszczami 6 kilo ,to bym raczej przystopował. Wiesz u mnie też ktos słyszał o płoci kilowej ,a gdzie indziej ktoś okonia widział 45cm ,ale dowodó nikt nie ma .Czyli zaliczmy to do historii takich jak potwór z Loch Ness.

Możesz na białego łowić ,szczególnie leszcze -ja nie próbowałem ,lecz na filmikach które obserwowałem ,podobno sie sprawdza. Zobaczymy ,sam spróbuje.
Na początku zimy szukaj ryb w płytkich i przybrzeżnych rejonach łowiska. Jak lód ze śniegiem długo ,beda zalegać na zbiorniku ,szukaj ryb w głebszych rejonach.
Jak będzie mocne wahanie ciśnienia ,może być z rybami ciężko . (2012/12/05 12:24)

Tomek moczykij

Kolego perwer  możesz nie wierzyć w to, jakie ryby tam pływają - ja wiem bo nie jednokrotnie widywałem takie okazy złowione w tym łowisku :)a jeśli chodzi o temat, to nie wiedziałem, że jedna spacja może wywołać takie zamieszanie :)Być może rzeczywiście trochę za sztywno podszedłem do tematu :)Pozdrawiam (2012/12/05 12:35)

perwer

Tomek na spokojnie ,nie ma co sie denerwować ,czy emocjonować .
Portal społecznościowy ,to nie swoje grono przyjaciół i tu ilu jest ludzi, każdy ma swoje poczucie humoru,charakter ,swoje domniemane racie ,przekonania i  z nikim sie nie znasz. Nikt nie zna Ciebie i wiekszośc opiera sie na Tym co piszesz i z tego wyciaga wnioski .
Jednak absolutnie niczego nie bierz do siebie ,nawet tej mojej niewiary w te twoje 1,5 kilowe płocie-które być może są oczywiście. (2012/12/05 12:41)

Tomek moczykij

Niczego nie biorę do siebie, staram się po prostu dowiedzieć nowych rzeczy, przedstawić swoją opinię czy podzielic się swoimi metodami, nie zależy mi na rozgłosie tylko na poszerzaniu wiedzy i umiejętności wędkarskich :)  (2012/12/05 12:48)

jacenty75

Tak więc może jeszcze a propos białych robaków to owszem można próbować ale ja w zamian poleciłbym Tobie pinkę. Wg mnie to lepsza przynęta (poza ochotką oczywiście) na zimowe wędkowanie. (2012/12/05 13:02)

89krzysztof

Dokładnie tak. Zimą lepsze są przynęty mniejsze, tak samo czerwony robak mniejszy jest lepszy niż większy. Ryba żeruje nieco inaczej zimą. (2012/12/05 13:13)

Tomek moczykij

Wczoraj zrobiłem sobie pierwszą wędeczke podlodową - użyłem do tego szczytówki z pickera i starego uchwytu do kołowrotka ze starego bazarowego teleskopa, połączyłem to za pomocą mocnej taśmy klejącej :> dość prowizoryczne, ale praktyczne :) (2012/12/05 13:29)

89krzysztof

A jaką metodą chcesz łowić z użyciem tej wędki ? (2012/12/05 13:35)

jacenty75

Jak możesz to zrób i zapodaj foto tej samoróbki. Zobaczymy może coś praktycznego da się podpowiedzieć. (2012/12/05 14:12)

Tomek moczykij

Foto tej wędeczki:http://s1147.beta.photobucket.com/user/tomek20/media/201212061526.jpg.htmlhttp://s1147.beta.photobucket.com/user/tomek20/media/201212061527.jpg.html (2012/12/06 18:11)

withanight88

Foto tej wędeczki:http://s1147.beta.photobucket.com/user/tomek20/media/201212061526.jpg.htmlhttp://s1147.beta.photobucket.com/user/tomek20/media/201212061527.jpg.html

Zależy do jakiej metody , jak do blaszki i spławika to ok , do mormyszki jak dla mnie za długa, sam się przekonasz.

Połowić , połowisz ale mogłeś zadbać o trochę estetyczniejsze wykonanie :) (2012/12/06 18:23)

jacenty75

Estetyka, estetyką ale tak jak kol. powyżej napisał - na spławik i blaszę moze być ale do mormyszki - trochę za długa - nie będziesz czuł kontaktu z przynętą (chodzi mi o o finezyjne jej prowadzenie) (2012/12/06 18:32)

Majster 81

Do mormychy za długa , blaszka może być (2012/12/06 18:37)

szyspinn29

Powiem Wam koledzy tak, przeglądam różne fora i wielkim problemem tego forum jest czepialstwo. Chłopak pyta o sprzęt a Wy nabijacie posty gadając o tym, dlaczego tak się nazywa a dlaczego inaczej by mogło być... Tak już się nazywa i tyle a chłopak czekał na odp. Co do sprzętu.

Dla ciekawskich możecie spróbować połowić na lodzie a nuż coś skubnie.

Pozdrawiam.

(2012/12/06 18:40)

Majster 81

Przelotki w wędecce podlodowej powinny być jak największe ze względu na marznięcie , przy kiwoku też jest małe oczko więc od czasu do czasu musimy "chuchać " by lód stopniał . (2012/12/06 18:51)

Tomek moczykij

dzięki za odpowiedzi, w takim razie na mormyche kupię bałałajkę zawodniczą z wbudowanym kiwokiem (o ile znajdę :) (2012/12/06 18:53)

Wiktoro

dzięki za odpowiedzi, w takim razie na mormyche kupię bałałajkę zawodniczą z wbudowanym kiwokiem (o ile znajdę :)

Polecam ten sklep internetowy bardzo fajne bałałajki. Oczywiście zgodne z regulaminem czyli 30cm. Zalezy jaki zestaw wybierzesz są takie od razu w zestawie żyłka, kiwok i mormyszka. Polecam. (2012/12/06 19:40)