Łowienie okoni na Jigi, koguty, raczki itp...

/ 237 odpowiedzi / 32 zdjęć

Witam.

Tematem będzie łowienie okoni metodą z opadu(długie i drobne skoki) oraz wleczenia/szurania po dnie. Przynęty dowolne... wszystko czym można sprowokować okonie do ataku.

Zamieszczam fotkę pierwszego okonka złowionego w 2012r.:)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

ZanderHunter

Fajny okonek Irku,może za tydzień uda mi się w końcu wyskoczyć bo na razie posucha w wędkowaniu i po mału już dostaję na... albo nie napiszę:))). (2012/01/20 23:44)

jakubnob

to ja jutro biore swoje nowo wyprodukowane brzydale (cykady) ;P bo jszcze nic w tym nowym roku nie upolowalem... tylko z kad ja wytrzasnę aparat xD (2012/01/20 23:46)

Iras1975

Fajny okonek Irku,może za tydzień uda mi się w końcu wyskoczyć bo na razie posucha w wędkowaniu i po mału już dostaję na... albo nie napiszę:))).

Za tydzień Andrzeju to świdry raczej szykujmy,coś ma przymrozić i raczej na lodzie będziemy "opadywać" ;)

Ja jutro może wyskocze jak pogoda pozwoli i bedę się cieszył z każdego puknięcia, że o rybie nie wspomnę. :)

(2012/01/20 23:58)

menofthenight

Okonki łowię na jigi własnej roboty :)

Zamieszczam zdjęcię :) (2012/01/21 13:01)

siwy-aland

Koledzy, jak na okonie to na Wyspy Aland. Tutaj sie nalowicie tyle i takich rozmiarow ze wam rece z wysilkow rozbola :) (2012/01/21 13:18)

pstrag222

Koguciki są świetna przynęta na okonie.
A raczki moim zdaniem trochę przereklamowane , no i wielkie BUM na nie już minęło. (2012/01/21 14:32)

Iras1975

Okonki łowię na jigi własnej roboty :)

Zamieszczam zdjęcię :)

Ładne:)

Ja byłem dziś na rybach, ale niestety zszedłem o kiju. Łowiłem kogutami(różnymi) i trochę porzucałem wirującym ogonkiem, miałem tylko jedno puknięcie na koguta imitującego raczka którego prowadziłem bardzo drobnymi skokami po dnie. Co do silikonowych imitacji raczków to faktycznie nie są jakimś hitem, czasem okoń pyknie jednak nie na każdej wodzie.

Swego czasu w jez. Lusowskim było zatrzęsienie raków i okonie się nimi opychały, łowiłem je wtedy na malutkie twisterki, które zakładałem na główkę jigową i prowadziłem w sposób naśladujący uciekającego raczka. Kolor uzyskiwałem mocząc bezbarwne twisterki w bejcy i te barwione były o wiele skuteczniejsze od "sklepowych" kolorów.

W zeszłym roku pojawiła się na rynku przynęta Yuki Bug i muszę przyznać, że latem okonie bardzo czesto mi waliły w to cudo jednak miałem problem z zacięciem tych brań.

(2012/01/21 16:22)

popo292

menofthenight opiszesz mi z czego są zrobione twoje jigi? co i jak ;P? (2012/01/21 18:37)

Draq

A jakie są najłowniejsze kolory kogutków na sandacza i okonia? Zaopatrzyłem się niedawno w łódź i chciałbym spróbować złapać sandacza i okonia na koguta. (2012/01/21 18:53)

robban

Ja ,w nastepna sobote uderze na rybki. Ale stety na okonki z pod lodu, jeziorko scina i to w szybkim tepie. Mam nadzieje ze polapie, ruszm na swoje okoniowe miejscowki. Ciekawe co tym i pierwszym razem w tym roku ,natura mnie obdarzy??  (2012/01/21 20:01)

jakubnob

ja bylem dzisiaj nad swoim jeziorkiem i niespodzianka woda do 20m od brzegu byla konsystecji kisielu :(  wiec przetestowałem moje brzydale i wróciłem do domku (2012/01/21 20:13)

Iras1975

A jakie są najłowniejsze kolory kogutków na sandacza i okonia? Zaopatrzyłem się niedawno w łódź i chciałbym spróbować złapać sandacza i okonia na koguta.

Co do sandaczy to sprawa koloru przynęty jest dosyć prosta, jedzą głównie rybki więc kolory raczej jasne: żółty fluo, biały, charteuse itp. oraz wszelkie prążkowane które imitują okonki(moje ulubione). Są czasem odstępstwa od tego i np. czerwiec/lipiec w ostrym słońcu brały mi głównie na ciemne koguty. Chyba po prostu lepiej je widziały na tle jasnego dna. Do tego dochodzi jeszcze marchewka która czasem bije na głowę wszystkie inne kolory i nie pytajcie mnie dlaczego bo nie wiem.:)

Z okoniami to już jest "jazda" bo odżywiają się prawie wszystkimi żyjątkami(większymi niż 0,5cm) zamieszkującymi nasze wody. Kolory "sandaczowe" które opisałem atakują jak obżerają się rybkami, do tego dochodzą jeszcze imitacje larw oraz raków.

Mają jednak podobne upodobania jeśli chodzi o prowadzenie przynęty, bardzo je prowokuje skakanie po dnie, szuranie itp. manewry.

(2012/01/21 20:26)

menofthenight

menofthenight opiszesz mi z czego są zrobione twoje jigi? co i jak ;P?

Główka od Ownera, różne marabuty i szyjna kapka kurza :) (2012/01/22 09:42)

popo292

Bardzo mi się podobają Twoje cudaki, dużo złowiłeś okoni na nie (ile cm :D), sprawdzą się też na sandała? (2012/01/22 13:23)

menofthenight

Te są akurat świeżo zrobione, ale na identyczne w zeszłym sezonie nałapałem mnóstwo okoni. Co do długości to różnie, od takich po 15 po 35 a czasem i więcej :) Jeśli chodzi o sandacza, to są troszkę za lekkie i za małe, ale zrobić większe to żaden kłopot :) (2012/01/22 18:04)

Iras1975

Dzisiaj to samo miejsce tylko z kogutem w innym kolorze, trzeci rzut i po kilku podwójnych podbiciach piekne walnięcie w koguta na głębokości ok 6m. Okoń całkiem przyjemny jak na początek sezonu:) wziął na koguta imitującego okonka prowadzonego trochę żwawiej niż wczoraj raczka i chyba o to chodziło. (2012/01/22 20:11)

popo292

kol. login 7523 sam wykonujesz te koguty? (2012/01/22 20:31)

Iras1975

Tak, uwielbiam kręcić koguty. Dzisiaj po powrocie z jeziorka zrobiłem jednego mikrusa.:) (2012/01/22 21:01)

popo292

A powiesz mi jak je robisz i z czego :D? (2012/01/22 21:12)

Iras1975

Jak? To byś musiał raczej zobaczyć bo nie potrafię opisać wszystkiego po kolei, kręcenia kogutów uczyłem się sam i nawet nie wiem czy gdzieś w internecie są porady które mogą to ułatwić.

Co do materiałów to stosuję pióra,chenille i flashe które zakupuję w sklepach internetowych z materiałami muchowymi. wpisz w google: materiały muchowe to znajdziesz takie sklepy.

(2012/01/22 21:31)

jakubnob

krecenie kogucikow jest bardzo popularne :)) sam tego nie robie ale czesto spotykalem rozne filmy instruktażowe nawet  dwa moze trzy razy spotkalem sie z takimi poradnikami skacząc po kanałach telewizyjnych (2012/01/22 21:47)

Iras1975

Ciekawy sposób na zrobienie formy do główek, nie podoba mi się tylko łączenie kotwicy no i ten mit o piórkach podnoszących obłoczek który prowokuje ryby to za każdym razem mnie bawi. Reszta ok jak na początek kręcenia, fajnie pokazane etapy powstawania koguta. Jak będę kręcił następnym razem to spróbuję pokazać na zdjęciach jak ja montuję kotwicę. (2012/01/22 22:38)

pstrag222

A o to moje nowe koguciki
(pstrąg, okoń) (2012/01/23 11:49)