Zaloguj się do konta

Łowienie na muchę - dyskryminacja spiningistów

utworzono: 2009/02/26 21:29
hubi

do kolegi kylon nikogo nie chciałem obrazic i nie lubie obrażac ludzi nie działam w zarzadzie koła lecz nie przecze jesli trzeba to staram się pomagać nawet w formie finansowej jedanak cóż mozna mysleć o tak głupich przepisach może się myle a co do mojego zarządu to znam dobrze tych ludzi i wiem jaką robote robią dla dobra wedkarstwa przepraszam jesli kogoś obraziłem pozdrawiam serdecznie. [2009-11-28 13:14]

KYLON

NO I GITARA WSZYSTKO JEST OK.SIEMANKO [2009-11-28 13:30]

lowca Hubert

Spining to najwspanialszy sposob wedkowania........ durne przepisy sa zle i krzywdzace [2009-12-02 22:19]

GBH

1. Wyjaśnię: odpowiedź jest pradopodobnie banalnie prosta (już ktoś tu o tym wspomniał): w 90% wprowadzenie zakazu spinningowania dotyczy małych akwenów i podyktowane jest próba wyeliminowania konfliktów nad wodą między wędkarzami. Na małej wodzie gruntowcy i spinningiści będą sobie po prostu przeszkadzać i wojna gotowa. Lokalne włądze PZW przychylają się więc do głosów wiekszości. To proste. Zakaz spinningowania wynika z braku złotego środka. I tyle. Chociaż.... można udostępnić spinning np. w niedziele i święta :-) Żartowałem :-)
2. Druga sprawa, ktoś napisał, że spinning jest bardziej skuteczny - to typowe upraszczanie sprawy. Ja powiem odwrotnie: na małych rzekach (w dołkach) albo w grudniu gdy przejrzystość wody wzrasta żywiec jest zabójczy i skuteczniejszy od spinn.
3. Po trzecie: czy to naprawdę jest duży problem? A co powiecie na zakaz spinningowania na odcinkach udostępnionych tylko dla muszkarzy? Co to kasta jakaś? :-) A my to se nie możemy pstrągów połapać ? :-)
Pozdrawiam.
Ps. Nie przesadzajcie
[2009-12-03 09:27]

Waldi Fish

Sądzę, że w małych zbiornikach o dużej presji wędkarzy, taki przepis ma swoje uzasadnienie. Łowiłem kiedyś w małym zbiorniku metodą gruntową, a na drugim brzegu znajdował się wędkarz posługujący się spinningiem, który pracowicie czesał wodę, Ponieważ ten drugi brzeg był blisko, ów wędkarz płoszył ryby innym, znajdującym się w pobliżu i czasem łowił ich zestawy zamiast drapieżnika. Efektem jego uciążliwej pracy był 1 złowiony szczupak oraz kilka karpi, które zahaczył przypadkowo za grzbiet, brzuch itp.
[2009-12-29 13:36]

Norbert Stolarczyk

Oczywiście, na małych akwenach jest to konflikt murowany pomiędzy wędkarzami i mówię to jako wędkarz gruntowy i od tego roku również pasjonat metody spinningowej który poznał die strony medalu.
Można by oczywiście wprowadzić jakieś uwarunkowania poniedziałek, środa, piątek spining  inne dni grunt ewentualnie gdy kończy się czas połowów gruntowych białej ryby a na spining jeszcze aura pozwala, z drugiej strony mnogość przepisów tworzy jeszcze większy bałagan.
[2009-12-29 13:55]

von_trzmielke

W opisywanych przypadkach nie są to małe zbiorniki. Nie ma tam też jakiejś szczególnej ochrony wybranych gatunków ryb. Połów na żywca jest dozwolony. W przypadku jednego ze zbiorników zakaz spiningowania został wprowadzony w połowie lat 70-tych. zaraz po zbudowaniu zbiornika i obowiązuje do tej pory. Po prostu lokalne koła miały taki kaprys i w efekcie wszystkie zbiorniki w tej okolicy są zakmknięte dla spiningujących.

Jak dotąd nikt nie podał mi sensownej przyczyny wprowadzenia tego zakazu.

[2009-12-29 14:47]

kazik

A moim zdaniem cała sprawa z ograniczeniami spiningowania bierze się stąd że są wody i to nizinne gdzie nie wolno łowić na inne metody a jedynie na spinning i sztuczną przynętę . Więc spinningiści mają wyłącznie dla siebie jakąś cześć wód to dlaczego ci co łowią na inne metody nie mają mieć   swoich łowisk i podobnie wprowadzać zakaz dla tych co się nie dzielą własnymi wodami . Ja nie rozumiem takiego podziału i jest on sztucznie wytworzony dający właśnie takie podziały. Zaraz ktoś mi powie że na spławik , czy grunt zakładając robaka będzie się uprawiało kłusownictwo , a czy jeżeli jest taki zakaz to nie ma kłusownictwa ?jest i to jeszcze większe bo na takich rzekach prawie nie ma wędkarzy , więc kłusownik nie ma się kogo obawiać. A czy nie można wprowadzić zakazu łowienia ryb np. Pstrąga , Troci , czy Łososia na takich wodach i nie robić podziału . Nie było by głupich podziałów i nie robiono by kłusowników z uczciwych , przestrzegających przepisy   wędkarzy , bo jeżeli ktoś zechce kłusować lub zachowywać się wbrew zakazom to i tak to zrobi choć by nie wiem jakie zakazy robiono i za to należy karać , a nie wrzucać wszystkich do jednego worka. W dzisiejszej dobie , przy wprowadzonych rejestrach połowu nie wpisanie łowiska i złowionych ryb kwalifikuje się do ukarania , więc złowienie zabronionych ryb jest nie zgodne z przepisami obowiązującymi na tych łowiskach i nie powinno mieć miejsca. Skończmy z tymi głupimi podziałami dzielącymi naszą brać na dwa obozy tych dobrych (co łowią na spinning ) i tych złych (łowiących na spławik i grunt) . Takie podziały właśnie tworzą takie bzdurne zakazy do których właściwie nie ma wytłumaczenia , a jedynie robienie jednym czy drugim naprzeciw( oni mają swoje wody , to i my miejmy swoje wody ) bo dlaczego mamy być gorsi.

[2009-12-29 16:56]

weteran49

Witam. Czytam wasze posty i nasuwa mi się jedna myśl. Dla młodszych  to historia ale starsi powinni pamiętać jak to przewodnia partia narodu PZPR chciała utrzymać w ryzach ludzi.Jednym ze sposobów było skłócenie wszystkich ze sobą. Inteligencja była be  bo to nieroby, chłop i robotnik to była siła narodu. Później chłop się zrobił be bo mięsa brak a on nie chce sprzedawać albo co gorsze spekuluje nim itd. itd. Tu widzę ten sam mechanizm:skłócić ludzi ze sobą, niech się żrą ze sobą, to my będziemy mieli spokój. Wiem ,że słowo solidarność spowszedniało ale wiem też ze w jedności siła. Zamiast skakać sobie do gardeł i udowadniania kto ma prawo złapać ostatnią rybkę, która została jeszcze w wodzie, pomyślmy jak RAZEM np: pozbyć się rybaków, zanim ci nie wyłapią wszystkiego co się rusza i ma płetwy. Bo wtedy nie ważne czy będziemy łowili spiningiem, żywcówką na spławik czy na grunt i tak za przeproszeniem g----o złapiemy.
[2009-12-31 12:49]

weteran49

Witam. Czytam wasze posty i nasuwa mi się jedna myśl. Dla młodszych  to historia ale starsi powinni pamiętać jak to przewodnia partia narodu PZPR chciała utrzymać w ryzach ludzi.Jednym ze sposobów było skłócenie wszystkich ze sobą. Inteligencja była be  bo to nieroby, chłop i robotnik to była siła narodu. Później chłop się zrobił be bo mięsa brak a on nie chce sprzedawać albo co gorsze spekuluje nim itd. itd. Tu widzę ten sam mechanizm:skłócić ludzi ze sobą, niech się żrą ze sobą, to my będziemy mieli spokój. Wiem ,że słowo solidarność spowszedniało ale wiem też ze w jedności siła. Zamiast skakać sobie do gardeł i udowadniania kto ma prawo złapać ostatnią rybkę, która została jeszcze w wodzie, pomyślmy jak RAZEM np: pozbyć się rybaków, zanim ci nie wyłapią wszystkiego co się rusza i ma płetwy. Bo wtedy nie ważne czy będziemy łowili spiningiem, żywcówką na spławik czy na grunt i tak za przeproszeniem g----o złapiemy.
[2009-12-31 12:56]

weteran49

Myślałem że 1 nie poszedł i po głębszych przemyśleniach napisałem 2 post.
[2009-12-31 13:01]

rybak09090909a

witam.Ja aktualnie łowię na spining i to wg mnie najfajniejsza metoda połowu ryb.pozdrawiam. [2009-12-31 18:31]

robin3

A ja uważam ,że nakazy zakazy nic nie rozwiążą.Czy widząc wedkarza łowiacego na grun musimy spiningować w jego pobliżu?? tak z mojego punku widzenia sami sobie stwarzamy problemy.Kiedyś siedziałęm nad POpradem łowiac na grunt , podeszło kilku spiningistów spytali jak tam połowy  i po krótkiej wymianie zdań zaczeli w odległosci 2-4 metrów ode mnie ciąć wode wzdłuż i wszerz.Strasznie mnie to wpieniło, ale jako młody wedkarz choc nie młody wiekiem opanowałem sie.Wypadało wstać walnąc takich gnoi po łebie i tyle.To byli wedkarze z dużą praktyką rozpoznałem po rozmowie, sprzecie , wyposazeniu jaki mieli.

Kultury troche nad wodą a nie trzeba bedzie durnych zakazów nakazów.Czy ja musze łowic na spininng , muche koło osoby łowiacej na grun czy spłąwik ?? wcale nie muszę , nauczmy sie szacunku dla 2 osoby, kultury troche i bedzie super.

Wydzielanie terminów kiedy kto ma łowic by nie wzburzać konfliktów pomiedzy wedkarzami  dla mnie osobiście to durnota. Szanujmy sie i bedzie po problemie.

Pozdrawiam

[2010-01-06 22:09]

Robin3 masz dużo racji, przede wszystkim kultura nad wodą a nie buractwo i traktowanie innych z góry. Jak widzę spławikowca czy gruntowca to podejdę, powiem dzień dobry, spytam o połowy ewentualnie gdzie tu coś na spinning złapać (jeśli zbiornik mi nieznany), zazwyczaj ponarzekamy lub wymienimy się doświadczeniami, czasem sie coś pomoże (kiedyś wyjąłem jednemu kotwicę z kciuka prawej ręki bo lewą nie mógł wyjąć). Ale nigdy nie pozwolę sobie na to by rzucać komuś w łowisko. Czasem sami "stacjonarni" wędkarze mówią "panie tu się jakiś boleń rzuca lub kolego okoń goni drobnicę - machnij błystką przy powierzchni tylko uważaj na spławiki". Z każdym można się dogadać. Rzadko się spotyka kogoś kto nie odpowie na "dzień dobry" i nie porozmawia chwilę.
[2010-01-06 22:18]

greenn. Jak masz pisać głupoty,to lepiej wo gule się nie wypowiadaj na temat zakazu,itp.Wystarczy już tych pajaców w PZW,co to różne posrane zakazy wymyślają.Zapewniam cię, ze nikt tu już więcej takich co to zakazują ,więcej nie potrzebuje.Także lepiej zastanów się i pomyśl dobrze ,zanim coś napiszesz.
[2010-01-06 22:42]

skierki

Mi również się wydaje, że tu jest główna przyczyna tego problemu. "Lobby" spławikowo-gruntowe wywiera naciski. ( o przeciekach nie wspomnę:) ). Nie dziwi mnie to w przypadku małych zbiorników, natomiast w przypadku wiekszych akwenów to nie ma całkowicie sensu.

[2010-03-24 12:45]

Sebastian Kowalczyk

Co to jest „Lobby” spławikowo – gruntowe?

[2010-03-24 17:39]

skierki

Grupa wędkarzy zainteresowana tym aby nikt nie chodził im za plecami, nie mówiąc o ciskaniu żelastwem w pobliżu zestawów gruntowych lub spławikowych. W przypadku małych akwenów o dużej presji ze strony tych "spokojniejszych" metod połowu jestem nawet w stanie to zrozumieć. Sam mimo, że uwielbiam spinning staram się takich miejsc unikać.
[2010-03-24 18:41]

Celowo, zaznaczam, przeczytałem tylko tytułowy post. Między innymi po to, aby sugestie Kolegów pozostały sugestiami Kolegów, nie moimi.Jestem spinningistą to fakt, ale drażni mnie dyskryminacja (lub faworyzowanie) jakiejkolwiek metody wędkarskiej.Po to uiszczamy stosowne opłaty, abyśmy mogli wędkować zgodnie ze regulaminem i własnymi upodobaniami.Chciałbym bardzo poznać podstawę prawną, na jakiej Zarząd Koła wydał taką decyzję oraz opinię Zarządu Okręgu wobec uchwały podjętej przez Koło.Rozumiem wprowadzenie pewnych ograniczeń, ale tylko tych, które obejmują wszystkich wędkujących, nie poszczególne grupy z upodobaniem danej metody.Nie da się tego nazwać inaczej jak dyskryminacją. [2010-03-24 20:08]

Dobrze, że u nas na szczęście nie ma takiego zakazu i nie zanosi się na to by w ogóle był.

Wracając do tematu to i dobrze mówi <maxum> "na jakiej podstawie była taka decyzja wydana"
też mnie to ciekawi. Sam spinninguję, ale nie wchodzę komuś na stanowiska a i na pewno też patrze gdzie rzucam żeby nie przeszkodzić drugiemu w wędkowaniu czy to na spławik czy grunt.
Sam też tego nie lubię jak ktoś beż skrupułów by mi śmigał koło spławika, chociaż gdyby zapytał grzecznie to i pewnie bym mu nie zabronił bo chyba by się nie zakorzenił na moim łowisku. Prędzej by mi "gul" podskoczył jakby mu coś wtedy puknęło :):)

Jeszcze jedno dlaczego w niektórych okręgach pobiera się też opłaty za spinning.

P.S. Dlaczego no chyba każdy powie że dla kasy bo chyba nie dlatego, że spinning jest bardziej łowny od żywca bo dwie wędki żywcowe mają większą szanse niż jeden spinning.

Pozdrawiam serdecznie.
[2010-03-24 20:25]

karlik


 Koledzy czytam wszystkie komentarze z jednymi się zgadzam z innymi nie fakt jest jeden sam lubię spiningować i nie wchodze nikomu w łowisko gdzie widzę spławik czy gruntówkę a bo sam tak łowie i wiem że można dostać szału jak ty przygotowałeś sobie stanowisko , zanęciłeś a przychodzi jeden czy dwóch z maczetami i śwista ci koło ucha jest to wkurzające ale to tylko kultura nas samych

    POZDRAWIAM WIĘCEJ KULTURY NAD WODĄ I KAŻDY BĘDZIE ZADOWOLONY
[2010-03-24 21:08]